حسین انصاریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسین انصاریان
حسین انصاریان در سال ۱۳۹۸
اطلاعات شخصی
زاده۱۸ آبان ۱۳۲۳ (۷۹ سال) خوانسار، استان اصفهان
ملیتایرانی
منطقهتهران
مذهبشیعه دوازده‌امامی
آثار معروفمتعدد
پیشهدین، اخلاق و عرفان
مرتبه

حسین انصاریان (زادهٔ ۱۸ آبان ۱۳۲۳) فرزند محمدباقر، مفسر قرآن،[۱] روحانی شیعه و روضه‌خوان اهل ایران است.[۲]

زندگی‌نامه[ویرایش]

حسین انصاریان زاده ۱۸ آبان ۱۳۲۳ خوانسار، پدرش محمدباقر از خاندان انصاریان و مادرش از سادات مصطفوی آن شهر بود. قبر پدر او در بهشت زهرا است. حسین انصاریان عموی علی انصاریان فوتبالیست و بازیگر فقید ایرانی است.[۳]

مهاجرت به تهران[ویرایش]

خانواده او از سه سالگی‌اش به شهر تهران آمده و در خیابان خراسان ساکن شدند. در شش سالگی به مدرسه برهان رفت. بعد از اتمام کلاس سوم خانواده‌اش به دلیل مشکلات اقتصادی به خوانسار برگشت. در خوانسار در مدرسه جامعه تعلیمات تحصیل کرد. پس از دو سال تحصیل در خوانسار همراه خانواده به تهران بازگشت. کلاس ششم را در مدرسه برهان خواند.[۴] تحصیلات مقدماتی حوزوی (ادبیات) را در تهران تحت تعلیم علی اکبر برهان[۵] و علی فلسفی امامان جماعت مسجد لرزاده فرا گرفت. سپس راهی قم شد.

فعالیتهای انقلابی[ویرایش]

قبل از ملبس شدن در ۱۷ سالگی بعد از درس برای شرکت در سخنرانی خمینی در کوچه یخچال قاضی به منزل او می‌رفت. همزمان به پخش اعلامیه‌های انقلابی خمینی اقدام می‌کرد. ساواک او را متهم به دفاع از خمینی کرد. در منبری (۲۱ رمضان) شاه و دولتش را واجب القتل دانست که سحر، ساواک به خانه‌اش آمده او را دستگیر کرده و چشم بسته به کمیته مشترک بردند. در دوره انقلاب به تبلیغ پرداخته و در زمان جنگ با حضور در جبهه‌ها تبلیغ می‌کرد.[۶]

تحصیلات[ویرایش]

انصاریان پس از دورهٔ دبیرستان، راه طلبگی را در پیش گرفت و پس از مشورت با مهدی الهی قمشه‌ای دروس طلبگی را آغاز کرد.

تحصیلاتش در دو حوزهٔ علمیهٔ تهران و قم بوده‌است. در تهران ادبیات را آغاز می‌کند و پس از آن، کتاب معالم الاصول، لمعتین و معالم را نزد علی فلسفی می‌آموزد. سپس به حوزهٔ علمیهٔ قم مهاجرت می‌کند. در حوزهٔ علمیهٔ قم به محضر شیخ عباس طهرانی می‌رسد و با او به تعامل می‌پردازد. همچنین، در جلسات اخلاقیِ حسین فاطمی شرکت می‌کند. او در این زمینه می‌گوید:

«غالب سخنرانی‌های اخلاقی آیت‌الله فاطمی همراه با اشک چشم و شور و حال از جانب خود آن مرحوم و شاگردان بود».

سرانجام به دست عباس طهرانی ملبس به لباس روحانیت می‌شود و تحصیلات خود را اینگونه ادامه می‌دهد:

رسائل و مکاسب و کفایه را نزد افرادی مانند: مصطفی اعتمادی تبریزی، محمدفاضل لنکرانی، صالحی نجف‌آبادی و یوسف صانعی فرامی‌گیرد. پس از اتمام سطوح عالیه وارد مرحله استنباطی فقه و اصول - درس خارج - می‌گردد. در این قسمت هم نزد افرادی چون: سید محمد محقق داماد، حسینعلی منتظری، ابوالفضل نجفی خوانساری و بالاخص سالیانی، میرزا هاشم آملی علومی فرا می‌گیرد، که حاصل این برهه از ایام تحصیلی انصاریان، تقریرات فقه و اصول درس میرزا هاشم آملی است که او به رشته تحریر درآورده است.

انصاریان در قم با عباس تهرانی ارتباط داشت و در جلسات اخلاقی حسین قمی و از دروس مراجع وقت مانند: سید محمدهادی میلانی، آخوند ملاعلی معصومی همدانی، میرزا خلیل کمره‌ای، گلپایگانی، سید احمد خوانساری، سیدشهاب‌الدین مرعشی نجفی و سید روح‌الله خمینی شرکت کرد.[۶]

استادان[ویرایش]

 • علی اکبر برهان امامت جماعت مسجد لرزاده که استاد او را بی همتا می‌دانست.[۷]
 • علی فلسفی، در تهران امام جماعت بعد از درگذشت برهان.
 • سید محمدتقی غضنفری خوانساری از فقهاء شهر خوانسار و مؤسس و اقامه‌کننده نماز جمعه در ایران قبل از سال ۱۳۱۴ و امام جماعت مسجد دو راه خوانسار.
 • سید حسین علوی خوانساری که از مجتهدان خوانساری بود
 • سید محمدعلی ابن الرضا خوانساری است که انصاریان از کودکی به مناسبت نسبت فامیلی که با خوانساری داشت، با او حشر و نشر داشت.

از جمله افرادی که انصاریان با آن ارتباط داشته می‌توان از مهدی الهی قمشه‌ای نام برد که انصاریان در جلسه اخلاق او حضور داشته‌است.

فعالیتها و دیدگاه‌ها[ویرایش]

حسین انصاریان در حال مطالعه در اتاق شخصی

وی سال‌ها به تبلیغ دینی مشغول است و معمولاً در حسینیه همدانی‌های تهران به صورت سنتی منبر می‌رود. به مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز ورود دارد. از جمله بر شبهات سریال یوسف پیامبر نقد داشته‌است، به برگزاری جشن‌های نوروز طی نامه ۲۸ اسفند ۸۹ به رئیس‌جمهور انتقاد کرده و نوشته‌است: «آقای رئیس‌جمهور برگزاری جشن نوروز در تخت جمشید، خاطره پهلوی را زنده می‌کند». و از مصاحبه رئیس‌جمهور با خبرنگار زن بی‌حجاب اسپانیایی در ایران انتقاد کرده و بی‌توجهی به حجاب اسلامی را بخاطر مصالح سیاسی و خوشایند جهانیان جایز ندانسته‌است. اولین و مهم‌ترین موضع سیاسی او در سال ۷۶ بود که در انتخابات ریاست جمهوری بر خلاف روحانیان سرشناس که از ناطق نوری حمایت می‌کردند، او جانب ری شهری را گرفت و نشان داد که میلی به راست‌گرایی ندارد. مستمعین او بیشتر سنتی‌های خیابان‌های قدیمی بازار تهرانند اما در ایران بین بعضی قشرها محبوبیت دارد. در رمضان ۱۳۹۰ بخاطر بعضی سوء استفاده‌ها و نابهنجاری‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در جریان انقلاب، از مردم عذرخواهی کرد که وی گفته منظور ناکامی‌ها و سوء استفاده‌کنندگان از جریان انقلاب بوده است.[۶]

انتقاد از قسمتی از سریال یوسف پیامبر[ویرایش]

وی در انتقادی از این سریال بیان داشته سریال نشان می‌داد که یوسف در قسمتی او را به مبعوث شدن به پیامبری نشان داد، در ادامه به خاطر این که به ساقی شاه گفت به شاه بگو فردی بیگناه در زندان است و در مقام آزادی او باشد، با گریه و زاری چند بار اعلام به خطا و اشتباه و گناه کرد و دامن نبوت را آلوده به گناه و خطا نشان داد.[۸]

عذرخواهی از مردم[ویرایش]

حسین انصاریان در مراسم احیای شب بیست‌وسوم رمضان ۱۴۳۲ (۲ شهریور ۱۳۹۰)، در حسینیه همدانی‌ها، که معمولاً سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در آنجا شرکت می‌کنند با اشاره به برخی مشکلات و نابسامانی‌های موجود در کشور، از مردم عذرخواهی کرد و پس از چندبار قسم خوردن گفت:

مایی که شعار دادیم، منبر رفتیم، بیانیه دادیم، شما رو فرستادیم جلو که انقلاب کنید، دنبال میز و پست نبودیم و نیستیم، اما این وضعی که پیش اومده رو نمی‌خواستیم. مردم! ما رو ببخشید؛ ما به شما وعده‌هایی دادیم که نشد. نمی‌خواستیم شما تو فشار باشید نمی‌خواستیم گرونی باشه و… غیر از امام زمان نباید به کس دیگری امید داشته باشیم. خیلی از ما بودن، دنبال صندلی نرفتن و نمی‌خواستن برن، الان هم هیچگونه برنامه مادی و دنبال صندلی رفتن ندارن، فقط ناراحتن برا شما با این که ما تقصیر نداریم دلمون نمی‌خواست اینگونه بشه، به جان امام زمان اقلاً امثال ما رو ببخشید، ما نمی‌خواستیم به اینجا برسه کار، شما ما رو گذشت کنید. الهی، خدایا میدونی ماها چه نیتی برا این مردم بزرگوار داشتیم، عملی نشد، خدایا خیلی جاهای این انقلاب به دست نامحرمان افتاده، دلشون نمی‌سوزه برا بندگان تو، حتماً هم این مردم بزرگوار با اخلاق از این همه مشکلات پیش آمده مارو می‌بخشن.[۹][۱۰]

آثار[ویرایش]

در حوزه علمی و دینی، ۴هزار نوار سخنرانی و بیش از ۴۰ عنوان کتاب -حدود ۸۰ جلد- از حسین انصاریان ثبت شده‌است.[۱۱]

تالیفات[ویرایش]

 1. ترجمه قرآن کریم.
 2. ترجمه نهج البلاغه.
 3. ترجمه صحیفه سجادیه.
 4. ترجمه و بازنویسی مفاتیح الجنان.
 5. شرح دعای کمیل. چاپ جدید
 6. اهل بیت (علیهم السلام) عرشیان فرش نشین.
 7. معاشرت.
 8. جلوه‌های رحمت الهی.
 9. فرهنگ مهرورزی.
 10. عبرت آموز.
 11. زیبایی‌های اخلاق.
 12. توبه آغوش رحمت.
۱۳- بربال اندیشه (جلد ۱). ۱۴- بر بال اندیشه (جلد ۲) - (در دست چاپ).
 1. با کاروان نور.
 2. سیمای نماز.
 3. لقمان حکیم.
 4. فروغی از تربیت اسلامی.
 5. رسائل حج.
 6. دیوان اشعار (مجموعه غزلیات).
۲۱- پرسش‌ها و پاسخها- ۵ مجلد (در دست چاپ).
 1. نظام خانواده در اسلام.
 2. مونس جان.
۲۴- عرفان اسلامی (شرح مصباح الشریعه) ۱۵ مجلد. چاپ جدید. ۲۵- دیار عاشقان (شرح صحیفه سجادیه) ۱۵ مجلد. (در دست چاپ). ۲۶- سیری در معارف اسلامی جلد۱ (عقل کلید گنج سعادت). ۲۷- سیری در معارف اسلامی جلد۲ (عقل محرم راز ملکوت). ۲۸- سیری در معارف اسلامی جلد۳ (حدیث عقل و نفس).

آثار ترجمه‌شده[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. https://erfan.ir/farsi/aboutProfessor
 2. https://ir.sputniknews.com/misc/202101307463407
 3. خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، تابستان ۱۳۸۲، صفحهٔ ۱۹
 4. خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، صفحات ۲۳ تا ۲۶
 5. خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، صفحهٔ ۲۰
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ هفته نامه مثلث. سال سوم. شماره نود و دوم. ۱۳ شهریور ۱۳۸۰. مدیر مسئول:مصطفی آجرلو. سردبیر: سعید آجرلو. صص ۷۱–۷۶.
 7. خاطرات حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ اول، تابستان۱۳۸۲، صفحهٔ ۲۰
 8. پاسخ‌های شیخ حسین انصاریان به شبهات سریال یوسف
 9. «پوزش واعظ مشهور از مردم: انقلابی که ما می‌خواستیم، اینها نبود». آینده نیوز. ۲ شهریور ۱۳۹۰.
 10. «دفتر استاد انصاریان مصاحبه با فارس را تکذیب کرد». آینده نیوز. ۳ شهریور ۱۳۹۰.
 11. «واکنش صریح شیخ حسین انصاریان به تکذیب دروغین سخنانش+ فیلم». آینده نیوز. ۴ شهریور ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ اکتبر ۲۰۱۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]