کافرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سوره کافرون در مکه نازل شده و دارای ۶ آیه است. کلمه کافرون به معنی کافرها است.


کوثر سورهٔ کافرون نصر
شمارهٔ کتابت: ۱۰۹
جزء : ۳۰
نزول
شمارهٔ نزول: ۱۸
محل نزول: مکه
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۶
تعداد کلمات: ۲۶
تعداد حروف: ۱۲۰

نام‌ها[ویرایش]

نام دیگر سوره «عبادات» است.

نزول[ویرایش]

بعد از سوره ماعون (و یا: فیل) در اوائل بعثت در مکه نازل شده‌است.

نزول این سوره در پی آن بود که بعضی از مشرکین، از پیامبر می‌خواستند که مدتی بت‌های آن را عبادت کنند تا آنها هم خدای محمد را بپرستند.

شأن نزول[ویرایش]

گروهی از سران شرک وقریش گفتند:ای محمد! بیا از آیین ما پیروی کن مانیز از آیین توپیروی می کنیم وتو را در تمام امتیازات خود شریک می سازیم یک سال تو خدایان ما راعبادت کن ! وسال دیگر ما خدای توراعبادت می کنیم .اگر آیین تو بهتر باشد مادر آن با تو شریک شده ایم واگر آیین ما بهتر باشد تو در آن شریک شده بهره ات را از آن گرفته ای! خداوند در جواب آن‌ها سوره کافرون را نازل کرد ورسول الله به مسجد الحرام آمد در حالی که جمعی از سران قریش در آنجا نشسته بودند بالای سر آنها ایستاد و این سوره را تا آخر برای آن‌ها خواند آنان وقتی پیام این سوره را شنیدند کاملاً از توطئه‌های خود مأیوس شدند.

محتوای سوره[ویرایش]

در این سوره، خداوند به پیامبر فرمان برائت از خدایان مشرکین و عقاید باطل آنها را می‌دهد.

فضیلت سوره[ویرایش]

کسی که سوره «قل یا ایهاالکافرون» را بخواند گوئی ربع قرآن را خوانده؛ شیاطین طغیانگر از او دورمی شوند؛ از شرک پاک می‌گردد و از فزع بزرگ (روز قیامت) در امان خواهد بود.

پدرم می‌گفت: سوره قل یاایها الکافرون ربع قرآن است. و هنگامی که از آن فراغت می‌یافت می‌فرمود: من تنها خدا را عبادت می‌کنم من تنها خدا را عبادت می‌کنم.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منبع[ویرایش]