ضحی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سورهٔ ۹۳ قرآن
ضحی
Ad-Dhuha.svg
دسته‌بندیمکی
اطلاعات آماری
شمارهٔ نزول۱۱
جزء۳۰
شمار آیه‌ها۱۱
شمار واژه‌ها۴۲
شمار حرف‌ها۱۸۷
متن سوره
متن سوره با خط عثمانی
لیل
انشراح

سوره ضحی دارای ۱۱ آیه بوده و بر طبق باور مسلمانان در مکه نازل شده است. کلمه ضحی به معنی نور و روشنائی است.

نزول[ویرایش]

سیزدهمین سوره‌است که بعد از سوره قلم و قبل از مزمل در مکه و اوائل بعثت نازل شده‌است. طبق بعضی از روایات مدتی وحی از پیامبر قطع شده و او بر اثر تأخیر و انقطاع موقت ناراحت بود؛ و این باعث عیبجوئی مشرکین بود که این سوره نازل شد. در روایات اهل بیت این سوره را با سوره بعدی‌اش، مجموعاً یک سوره حساب شده‌است.

محتوای سوره[ویرایش]

این سوره شامل بشارت به پیامبر است که خدا هرگز تو را رها نساخته و نوید می‌دهد که خداوند آنقدر به او عطا می‌کند که خشنود شود؛ و در آخر، گذشته زندگانی پیامبر را در نظر او مجسم می‌سازد که خداوند چگونه او را همیشه مشمول انواع رحمت خود قرار داده، و در سخت‌ترین لحظات زندگی حمایتش نموده‌است.

پس در آخرین آیات به او دستور می‌دهد که (به شکرانه این نعمتهای بزرگ الهی) با یتیمان و مستمندان مهربانی کند و نعمت خدا را بازگو نماید. در برخی حکایات آمده که اگر کسی فرزندی یا شی ای را گم نمود این سوره را بخواند تا خداوند تا پیدا کردن گمشده، او را محفوظ می‌دارد.

هنر کاشی کاری ایرانی سوره ضحی بر روی آرامگاه ابوعثمان مغربی در نیشابور.

فضیلت سوره[ویرایش]

  • در حدیثی از پیامبر اسلام نقل شده‌است:

    هرکس آن را تلاوت کند از کسانی خواهد بود که خدا از آن‌ها راضی می‌شود و شایسته‌است که محمد برای او شفاعت کند و به عدد هر یتیم و مسکین سؤال‌کننده ده حسنه برای او خواهد بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]