عادیات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سوره عادیات در مدینه نازل شده و دارای ۱۱ آیه است. کلمه عادیات به معنی دوندگان است.


زلزله سورهٔ عادیات قارعه
شمارهٔ کتابت: ۱۰۰
جزء : ۳۰
نزول
شمارهٔ نزول: ۱۴
محل نزول: مکه
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۱۱
تعداد کلمات: ۴۴
تعداد حروف: ۱۹۶

نزول[ویرایش]

این پس از سوره عصر نازل گشته‌است.

در مجمع البیان، است که: گویند رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله و سلم) لشکری به سوی قبیله ای از کنانه گسیل داشت، و منذر بن عمرو انصاری یکی از نقباء را سرپرست آنان کرد، لشکر به طرف آن قبیله روان شد، و مراجعتش طول کشید، منافقان گفتند همه آنان کشته شدند، خدای تعالی سوره مورد بحث را نازل کرد، و خبر داد که (و العادیات ضبحا) - نقل از مقاتل.

بعضی دیگر گفته‌اند: این سوره وقتی نازل شد که رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله و سلم) علی (علیه السلام) را به جنگ ذات السلاسل فرستاد، و علی (علیه السلام) لشکر دشمن را شکست داده بود، و این بعد از چند نوبت اعزام لشکر واقع شد که رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله و سلم) بسرکردگی غیر علی (علیه السلام) فرستاده بود، آنها نتوانستند کاری صورت دهند و هر یک لشکر را دچار شکست نموده، نزد رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله و سلم) برگشتند، این قصه در حدیثی طولانی از امام صادق (علیه السلام) روایت شده.

آنگاه فرموده: و از این جهت آن را ذات السلاسل خوانده‌اند که آن جناب شکست فاحشی به ایشان داده و عده ای را کشت و جمعی را اسیر نموده، اسیران را در طناب آنچنان به هم بست که گویی در کنده و زنجیرند.

و وقتی این سوره نازل شد رسول خدا (صلی اللّه علیه و آله و سلم) از خانه به میان مردم آمد و نماز صبح را خواند و در نماز همین سوره را تلاوت کرد، بعد از آنکه نمازش تمام شد اصحابش عرضه داشتند: ما این سوره را نشنیده بودیم، رسول خدا (صلی اللّه [null علیه] و آله و سلم) فرمود: بله علی بر دشمنانش ظفر یافت و خدای تعالی این سوره را فرستاد، و جبرئیل امشب با آوردن آن، فتح علی را به من مژده داد، چند روز بیشتر نگذشت که علی (علیه السلام) با غنائم و اسیران برسید.[۱]

محتوای سوره[ویرایش]

در این سوره سخن از پاره‌ای از ضعفهای انسان همچون کفر و بخل و دنیا پرستی به میان می‌آورد. در پایان اشاره کوتاهی به مسئله معاد دارد.

لغات سوره[ویرایش]

کنود یعنی کفرانگر

خیر بعنی مال یا مطلق خیر

فضیلت سوره[ویرایش]

هرکس آن را تلاوت کند به عدد هر یک از حاجیانی که شب عید قربان در مزدلفه توقف می‌کنند و در آنجا حضور دارند ده حسنه به او داده می‌شود.

  • در حدیث دیگری از جعفر صادق روایت شده:

هرکس سوره «والعادیات» را بخواند و بر آن مداومت کند، خداوند روز قیامت او را با امیرمؤمنان علی مبعوث می‌کند و در جمع او و میان دوستان او خواهد بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. طباطبایی، سید محمد حسین، تفسیر المیزان.