ابراهیم (سوره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سورهٔ ۱۴ قرآن
ابراهیم
Ibrahim.svg
دسته‌بندیمکی
اطلاعات آماری
شمارهٔ نزول۷۲
جزء۱۳
شمار آیه‌ها۵۲
شمار واژه‌ها۸۱۵
شمار حرف‌ها۳۶۳۶
متن سوره
متن سوره با خط عثمانی
رعد
حجر

سوره ابراهیم در مکه نازل شده و مکی است. این سوره ۵۲ آیه دارد و پس از سورهٔ نوح در مکّه نازل شده است، البته آیه‌های ۲۸ و ۲۹ آن در مورد کشته‌شدگان بدر است و در مدینه نازل شده‌است. در این سوره مطالبی دربارهٔ رسالت انبیا و موعظه‌ها و بشارت‌ها و دعاهای ابراهیم مطرح شده‌است. این سوره به دلیل بیان مطالبی دربارهٔ ابراهیم سوره ابراهیم نامیده شده و مانند سوره‌های قبلش یونس، هود، یوسف با «الر» آغاز شده‌است. اولین آیه این سوره‌ها دربارهٔ اوصاف قرآن است. (محسن قرائتی)

سوره ابراهیم چهاردهمین سوره قرآن مجید در ترتیب تلاوت سوره‌ها و هفتاد و دومین سوره در ترتیب نزول مشهور است۱. این سوره به مناسبت ذکر نام ابراهیم در ضمن دعاهای ایشان (آیات ۲۲–۲۷) به این نام خوانده شده است۲ و در روایات فضائل‌السور و نیز اقوال مفسران و علمای علوم قرآنی تنها بدین نام معروف است۳؛ این سوره در پایان جزء سیزدهم از اجزای سی‌گانه قرآن قرار گرفته‌است.

سوره ابراهیم دارای هفت واحد موضوعی (رکوع)، ۵۲ آیه در مصحف رایج بنابر عدد کوفی و در شمارش‌های دیگر ۵۱، ۵۴ و ۵۵ آیه، ۸۳۱ کلمه۴ و ۳هزار و ۴۳۴ حرف۵ است. این سوره به اجماع علوم قرآنی در مکه نازل شده به جز در آیه ۲۸ و ۲۹ که در مدینه و در شأن مشرکان کشته‌شده در جنگ بدر نازل شده است۶.

سوره ابراهیم که پس از سوره رعد و قبل از سوره حجر قرار گرفته‌است، دارای مشابهت‌ها و همبستگی‌های مشهوری با سوره حجر است که در دیدگاه زوجیت سوره‌ها زوج سوره ابراهیم می‌باشد؛ از جمله این همبستگی‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

- پایان سوره ابراهیم با وصف قرآن و آغاز سوره حجر با همین وصف۷.

- در هر دو سوره به اصل رسالت الهی و مخالفت کافران با آن و تحقق و ثبوت سنت الهی در اقوام گذشته پرداخته شده است۸، با این تفاوت که در سوره حجر بیان مصداق و تفصیل بیشتری دارد.

- در هر دو سوره، از ابراهیم در چندین آیه یاد شده است۹.

- در سوره ابراهیم که به اغوا و اغرای شیطان اشاره شده است۱۰ سوره حجر به ریشه‌یابی و پی‌جویی زمینه و سبب آن پرداخته و در این‌باره بیانی تفصیل‌گونه دارد۱۱.

سوره ابراهیم جزء پنج سوره الراءات (سوره‌هایی که با الر آغاز می‌شوند) یعنی یونس، هود، یوسف، ابراهیم و حجر است و در ترتیب مصحف رایج و ترتیب تلاوت پشت سرهم آمده‌اند جز این‌که سوره رعد که با المر آغاز می‌شود بعد از یوسف و قبل از ابراهیم در میان آن‌ها قرار گرفته‌است۱۳. سیوطی به نقل از برخی علمای گذشته "الراءات" را بساتین‌القرآن نامیده است۱۴؛ هم‌چنین این سوره در دسته‌بندی الهام گرفته از روایت نبوی که قرآن مجید به چهار قسم "سبع‌طوال، مثانی، مئین و مفصل "تقسیم می‌شود، در شمار سوره‌های مثانی محسوب شده است۱۵.

«رسالت» رسولان الهی، محور موضوعی سوره ابراهیم است۱۶: که در حجم قابل‌توجهی از سوره بدون مشخص‌کردن پیامبری خاص گفتگوها و رویارویی

(علوی، سید محمد)

در آیات ۳۷ تا ۴۲ این سوره، از دعوت ودعای قهرمان توحید، ابراهیم بت‌شکن و گوشه‌هایی از زندگانی او یاد می‌کند و در آیات دیگر، مطالبی از رسالت و توحید و توصیف آخرت بیان شده‌است در این سوره اشاره‌ای هم به سرگذشت اقوام بنی اسرائیل و عاد و ثمود دارد و سرنوشت شوم تکذیب کنندگان را یادآوری می‌کند.[۱]

منابع[ویرایش]

  • «آشنایی با سوره ابراهیم».
  1. دانشنامه اعتقادی. تهران: معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۸۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]