ملا فتح‌الله کاشانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ملا فتح الله شریف کاشانی فرزند ملا شکرالله شریف کاشانی از اعلام تفسیری قرن دهم هجری شیعه می‌باشد. از محل و تاریخ تولد و کیفیت نشو و نمای وی اطلاعی در دست نیست، ولی با توجه به این‌که اهل کاشان بوده و مقبره وی نیز در کاشان می‌باشد، احتمال می‌رود که تولد و محل تحصیل و رشد وی نیز کاشان بوده باشد. وی انسانی مهذب و عفیف و باحیا بوده و نسبت به ثروت و مناصب دنیوی (مال و مقام) زهد و ورع خاصی داشته، و از تملق و چاپلوسی ثروت و قدرت، پرهیز داشته است و به سبب همین دوری و پرهیز بین عامه مردم مشهور نشده است. در سال ۹۸۸ ه. ق. رحلت نموده و در کاشان دفن شد.

دیدگاه علما[ویرایش]

مرحوم میرزا عبداللّه افندی در ریاض العلماء (ج ۴ ص ۳۱۸) می‌نویسد:

فاضل نیك اندیش و هوشیار، عالم كامل جلیل، متكلم و مفسر بزرگوار نام آور، مولی فتح اللّه كاشانی، از علمای دولت شاه طهماسب صفوی و از شاگردان علی بن حسن زواره‌ای است، وی تألیفات نیكویی دارد، بویژه در تفسیر كه در آن توانمند و زبردست است و آثار ارزشمند و سودمند نگاشته است

مرحوم مدرس تبریزی در ریحانة الادب (ج 5) می‌نویسد:

ملا فتح اللّه كاشانى، عالمى است جلیل، فقیه، محقق متكلم، مدقق، مفسر متبحر، از اكابر علماى اواخر قرن دهم هجرت مىباشد. در تمام علوم دینیه متداوله متبحر، خصوصاً در تفسیر كه بحرى بود بىپایان و تألیفات او بهترین معرف تبحر وى مىباشند.

سید محسن امین در اعیان الشیعه ج 8 ص 393، عمر رضا کحّالة در معجم المؤلفین ج 8 ص 51، عادل نویهض در معجم المفسرین ج 1 ص 417، شیخ عباس قمی در فوائد رضویة ج 5 ص 345، ملا حبیب اللّه کاشانی در لباب الالقاب ص 81 و آقابزرگ طهرانی در طبقات اعلام الشیعه در اعلام قرن دهم ص 177 او را بسیار ستوده‌اند. وی شاگرد ابوالحسن علی بن الحسن زواره‌ای (یکی از مفسرین قرآن) که شاگرد محقق کرکی بوده‌است، می‌باشد و نیز از مقدس اردبیلی با واسطه، روایت نقل می‌کنند.

تألیفات[ویرایش]