ملا فتح‌الله کاشانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ملا فتح الله شریف کاشانی فرزند ملا شکرالله شریف کاشانی از اعلام تفسیری قرن دهم هجری شیعه می‌باشد. از محل و تاریخ تولد و کیفیت نشو و نمای وی اطلاعی در دست نیست، ولی با توجه به این‌که اهل کاشان بوده و مقبره وی نیز در کاشان می‌باشد، احتمال می‌رود که تولد و محل تحصیل و رشد وی نیز کاشان بوده باشد. وی انسانی مهذب و عفیف و باحیا بوده و نسبت به ثروت و مناصب دنیوی (مال و مقام) زهد و ورع خاصی داشته و از تملق و چاپلوسی ثروت و قدرت، پرهیز داشته است و به سبب همین دوری و پرهیز بین عامه مردم مشهور نشده است. در سال ۹۸۸ ه. ق. رحلت نموده و در کاشان دفن شد.

درگذشت[ویرایش]

ملا فتح الله شریف کاشانی در سال ۹۸۸ هجری قمری برابر با ۱۵۸۰ میلادی وفات نمود.[۱]

استادان[ویرایش]

 • ابوالحسن علی بن حسن زواره ای[۱]

شاگردان[ویرایش]

 • رضی الدین شاه مرتضی[۱]

زندگی شخصی[ویرایش]

ملا فتح‌الله کاشانی دارای یک دختر و یک پسر بوده است.[۱]

دیدگاه علما[ویرایش]

میرزا عبدالله افندی در ریاض العلماء[۲] می‌نویسد:

«فاضل نیک‌اندیش و هوشیار، عالم کامل جلیل، متکلم و مفسر بزرگوار نام‌آور، مولی فتح‌الله کاشانی، از علمای دولت شاه طهماسب صفوی و از شاگردان علی بن حسن زواره‌ای است، وی تالیفات نیکویی دارد، به‌ویژه در تفسیر که در آن توانمند و زبردست است و آثار ارزشمند و سودمند نگاشته است.»

مدرس تبریزی در ریحانة الادب[۳] می‌نویسد:

«ملا فتح‌الله کاشانی، عالمی است جلیل، فقیه، محقق متکلم، مدقق، مفسر متبحر، از اکابر علمای اواخر قرن دهم هجرت می‌باشد. در تمام علوم دینیه متداوله متبحر، خصوصاً در تفسیر که بحری بود بی پایان و تالیفات او بهترین معرف تبحر وی می‌باشند.

سید محسن امین در اعیان الشیعه[۴]، عمررضا کحاله در معجم المؤلفین[۵]، عادل نویهض در معجم المفسرین[۶]، شیخ عباس قمی در فوائد رضویة[۷]، حبیب‌الله شریف کاشانی در لباب الالقاب[۸] و آقابزرگ طهرانی در طبقات اعلام الشیعه[۹] او را بسیار ستوده‌اند. وی شاگرد ابوالحسن علی بن الحسن زواره‌ای (یکی از مفسرین قرآن) که شاگرد محقق کرکی بوده‌است، می‌باشد و نیز از مقدس اردبیلی با واسطه، روایت نقل می‌کنند.

تألیفات[ویرایش]

آرامگاه[ویرایش]

آرامگاه ملا فتح‌الله کاشانی در ابتدای جاده قمصر در خیابانی که امروزه ملا فتح الله نامیده می شود واقع است.

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ‏ «پژوهشی در زندگی و آثار ملا فتح‌الله کاشانی» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). دو فصلنامه علمی کاشان شناسی. دریافت‌شده در ۲۵ فروردین ۱۴۰۲.
 2. ریاض العلماء، جلد ۴، صفحهٔ ۳۱۸
 3. ریحانة الادب، جلد ۵
 4. اعیان الشیعه، جلد ۸، صفحهٔ ۳۹۳
 5. معجم المؤلفین، جلد ۸، صفحهٔ ۵۱
 6. معجم المفسرین، جلد ۱، صفحهٔ ۴۱۷
 7. جلد ۵ صفحهٔ ۳۴۵
 8. لباب الالقاب، صفحه ۸۱
 9. اعلام قرن دهم، صفحهٔ ۱۷۷


منابع[ویرایش]

 • غفاری، محسن. نگین روایت نامه برای ملا فتح الله شریف کاشانی. قم: بوستان کتاب.