فرانو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شعر فرانو[۱][۲][۳][۴][۵] یک جریان نو در شعر معاصر است که متأثر از شعر دهه هفتاد بوده[۶] و پس از افول آن، با درون‌مایه و محتوای طنزگونه به عرصه آمد.[۲] فرانو از سال ۱۳۸۱ توسط شاعر آستارایی اکبر اکسیر[۵] بنیان شده‌است. فرانو با کلمات ساده، ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات عامیانه بازی می‌کند تا مفهوم خود را ادا کند. فرانو مانیفست دارد که در کتاب بفرمایید بنشینید صندلی عزیز از اکبر اکسیر آمده‌است.[۱] جریان شعری پست‌مدرن در کنار سایر جریان‌های نوظهور از اوایل دهه هفتاد تکوین و تاکنون ادامه یافته‌است. رضا براهنی متعاقب ترجمه آثار فلسفی و ادبی غربی در سال‌های نخست دهه هفتاد و داغ شدن مباحث فلسفی و سیاسی جدید، جریان شعری تازه به نام شعر پست‌مدرن مطرح کرد و با تربیت شاگردان جوان و سرودن یک مجموعه شعر به نام «خطاب به پروانه‌ها» به این چریان دامن زد. علی باباچاهی نیز با طرح شعر پسانیمایی (شعر دهه هفتاد)، به عنوان روایت چهارم از شعر معاصر ایران، مدعی رهبری این جریان شد. سرانجام اکبر اکسیر نیز در مجموعه بفرمایید بنشینید صندلی عزیز از «شعر فرانو» سخن گفت.[۷] یکی از نقدهای انجام شده بر فرانو، نقد و بررسی ۱۳ سال ترانه‌سرایی اکبر اکسیر در قالب فرانو توسط سعید بیابانکی و ناصر فیض در برنامه نقد شعر شبکه چهار صدا و سیما بوده‌است.[۸]

شاعران

از شاعران شعر فرانو می‌توان به منصور بنی‌مجیدی (پدر شعر آستارا[۹] و از اعضای حلقهٔ ادبی فرانو)، داوود ملک‌زاده[۳] (از اعضای حلقهٔ ادبی فرانو)، محمد رضایی،[۱۰] حمیدرضا اقبال‌دوست[۶] کروب رضایی[۱۱] و حامد اشرف زارعی با کتاب تاناکورا اشاره کرد.

اشتراکات فرانو با گلستان سعدی

با بررسی ویژگی‌های سبکی شاخص که در گلستان سعدی موجود است و مقایسه آن با سبک فرانو، می‌توان نسبت تأثیرپذیری این سبک را از آثار کلاسیک دریافت. مهم‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از:

نمونه

کارنامه
در پیاده‌روی ۴۷ شعری خواندم ملیحه خندید
گفتم بالاخره بله یا خیر؟ گفت: خیر است انشاالله!
بعد دراتاق ۵۷ شعری خواندند باران گرفت و صیغه جاری شد
همان شب شعری خواندیم تخت سرفه کرد، عرفان سروده شد
بعدها در اتاق ۶۲ شعر تازه‌ای خواندیم تخت عطسه کرد و ایثار به چاپ رسید
برای نان به مدرسه رفتم؛ بابا شلنگ آب تعارف کرد؛ کلاس به سکسکه افتاد
بعد آقای مدیر شعری خواندند و من ۳۰ سال پیر شدم
حالا در اتاق ۸۱ نشسته‌ام آخرین حکم کارگزینی را می‌خوانم
ملیحه می‌خندد؛ ایثار به افتخار من تست می‌زند و عرفان
رفته‌است در پیاده‌رو شعر بخواند تا من بعداً پدربزرگ شوم!

|پاره‌گی| / خطِ فقر/ یک خطِ فرضی است/ که آدم را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

حامد اشرف‌زارعی از کتاب تاناکورا

|اخبار| / صبح کودتا/ ظهر گروگان‌گیری/ عصر بمب‌گذاری/ غروب حملهٔ انتحاری/ شبِ خوشی را برای‌تان آرزو می‌کنیم.

حامد اشرف‌زارعی از کتاب تاناکورا

|شیههٔ اسب| / من یک نجیب‌زاده‌ام/ پدرم/ پدربزرگم/ و همهٔ اجدادم در طولِ تاریخ/ شلاق خوردند/ و/ سکوت کردند.

حامد اشرف‌زارعی از کتاب تاناکورا

جستارهای وابسته

منابع

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ««فرانو» چیست؟». ایسنا. ۱ اسفند ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۷ تیر ۱۳۹۵.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «بد نگوییم به مهتاب اگر تب داریم». روزنامه اعتماد. ۸ آذر ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۷ تیر ۱۳۹۵.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ «خروج شعر از ساحت ادبیات». جام جم آنلاین. ۱۳ مرداد ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اوت ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۱ خرداد ۱۳۹۵.
 4. «گپ و گفت شعر طنز با حضور پدر شعر فرانو ایران برگزار شد». اداره کل کتابخانه‌های استان گیلان. دریافت‌شده در ۲۱ خرداد ۱۳۹۵.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ رضا رفیع. «اکسیر هم در کوزه افتاد!». روزنامه اطلاعات. دریافت‌شده در ۴ فروردین ۱۳۹۶.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ کاظم هاشمی (۱۱ شهریور ۱۳۹۵). «شهر مرزی، صوت داوودی، «اکسیر» فرانو». روزنامه ایران. دریافت‌شده در ۴ فروردین ۱۳۹۶.
 7. طاهری، قدرت‌الله (تابستان ۱۳۸۴). «پست‌مدرنیسم و شعر معاصر ایران» (PDF). پژوهش‌های ادبی. تهران. دوره ۲ (۸): صفحات ۲۹–۵۰. دریافت‌شده در ۴ شهریور ۱۳۹۵.
 8. «حال و هوای «نقد شعر» تغییر می‌کند». ایسنا. ۲۲ آذر ۱۳۹۴. دریافت‌شده در ۷ تیر ۱۳۹۵.
 9. «سخنرانی م. موید دربارهٔ شعر امروز ایران و منصور بنی‌مجیدی». خبرگزاری کتاب ایران. ۲۲ مرداد ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۱ شهریور ۱۳۹۵.[پیوند مرده]
 10. «پدر محمد رضایی درآمد!». ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۷ تیر ۱۳۹۵.
 11. سلبی ناز رستمی (۶ فروردین ۱۳۹۴). «تأثیرپذیری رمانتیسم و سمبولیسم در مجموعه اشعار" چوپانی که بوی گرگ می‌دهد"». کانون فرهنگی چوک. دریافت‌شده در ۱۰ تیر ۱۳۹۵.
 12. افسانه سراجی (اردیبهشت ۱۳۹۵). «گلستان سعدی بستری برای تولد سبک فرانویی». پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی. دریافت‌شده در ۴ شهریور ۱۳۹۵.

پیوند به بیرون