پادشاه بیگم

From ویکی‌پدیا
Jump to navigation Jump to search

پادشاه بیگم، لقبی عالی‌رتبه در دربار امپراتوری گورکانی بود که به بزرگترین زنان حرمسرا اعطا می‌شد. این فرد بر همه زنان دیگر دربار برتری داشت و قدرتمندترین زن حرمسرا و دربار بود همانگونه که شاه بر همه مردان برتری داشت و قدرتمندترین فرد حکومت بود.

این لقب می‌توانست به همسر اصلی یا محبوب و مادران ولیعهد، خواهر، مادر و حتی فرزند دختر مورد علاقه شاه اعطا شود.[۱] این عنوان نمی‌تواند به بیش از یک خانم به‌ طور هم‌زمان اعطا گردد.[۲] اولین بار این لقب به ماهم بیگم همسر اصلی و محبوب امپراتور بابر و مادر امپراتور بعدی همایون داده شده بود. امپراتور همایون آن را به حمیده بانو بیگم همسر موردعلاقه خود مادر امپراتور بعدی اکبر عطا کرد. اکبر هم آن را به محبوب‌ترین همسرش مریم الزمانی بیگم ملکه قدرتمند دربار و مادر امپراتور بعدی جهانگیر بخشید. جهانگیر عنوان را بر همسرش اولش صالحه بانو بیگم و بعدا به همسر دیگرش نورجهان بیگم نهاد. شاه جهان این عنوان را به همسرش ممتاز محل مادر امپراتور بعدی اورنگ‌زیب داد. فرخ‌سیر این لقب را بر همسرش گوهر نساء بیگم و محمد شاه هم بر همسرش بادشاه بیگم گذاشت.

بادشاه بیگم همسر اصلی امپراتور محمد شاه، که لقب پادشاه بیگم را داشت.

این عنوان نیز می‌توانست به دختر امپراتور داده شود مانند دختر شاه جهان، شاهزاده خانم جهان آرا بیگم و روشن‌آرا بیگم و دختر اورنگ زیب، شاهزاده خانم زینت‌النساء بیگم هر سه آن‌ها عنوان را در طول زندگی خود حفظ کردند.[۳]

در برخی موارد هم خواهر شاه دارنده این لقب می‌شد. از جمله در مورد خواهر بزرگ‌تر امپراتور بابر، خانزاده بیگم بود.[۴] هنگامی که شاهزاده خانمی صاحب این عنوان می‌شد در واقع معنای عبارت "ملکه میان شاهزاده خانم‌ها" می‌شد.[۵]

جستارهای وابسته[edit]

پانویس[edit]

  1. Aftab, Tahera (2008). Inscribing South Asian Muslim Women: an Annotated Bibliography & Research Guide ([Online-Ausg.] ed.). Brill. p. 66. ISBN 9789004158498.
  2. The Journal of the Numismatic Society of India, Volumes 20-21. Numismatic Society of India. 1958. p. 223.
  3. Schimmel, Annemarie (2004). The Empire of the Great Mughals: History, Art and Culture. Reaktion Books. p. 152. ISBN 1-86189-185-7.
  4. Schimmel, Annemarie (2004). The Empire of the Great Mughals: History, Art and Culture. Reaktion Books. p. 145. ISBN 1-86189-185-7.
  5. Butenschön, Andrea (1931). The Life of a Mogul Princess: Jahānarā Begam, Daughter of Shāhjahān. Taylor & Francis. p. 221.