کوکو سبزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کوکوسبزی)
کوکو سبزی
Kookoo-sabzi.jpg
یک برش کوکو سبزی تزئین شده با مغز گردو و زرشک
بخشغذای اصلی
خاستگاهایران
سازندهمواد اصلی = سبزیجات معطر، تخم‌مرغ، سیر و پیاز، نمک، ادویه و روغن

کوکو سبزی گونه‌ای کوکو است که مواد اصلی آن تخم مرغ و سبزی‌های معطری مانند تره، شوید است که گاه به سبزی‌ها گشنیز، شنبلیله اسفناج (یا برگ چغندر) و یک برگ کاهو اضافه می‌شود. این مواد همراه سیر و پیاز، نمک و ادویهٔ مناسب در تابه با روغن سرخ می‌شود.

برای تغییر طعم و خوشمزه‌تر شدن کوکو سبزی به مایهٔ آن گردوی خرد شده، زرشک یا باقلا می‌افزایند. سبزیِ کوکوسبزی در مازندران شامل نعنا و پونه، جعفری، و گشنیز است.

زیرگونه‌های کوکوسبزی عبارتند از: کوکوسبزی مجلسی، رولت کوکوسبزی، کوکو سبزی با نان تست،کوکوسبزی توپی و اسنک کوکوسبزی.

  • برای تهیه کوکوسبزی مجلسی و کوکو سبزی با نان تست، پیش از سرخ کردن مواد، درون برش‌های نان باگت یا نان تست را خالی کرده و مواد کوکو را در آن جا می‌دهند سپس سرخ می‌کنند یا در فر می‌پزند. گاه برای اینکه هنگام سرخ کردن انسجام داشته باشد و نریزد، به مایه کوکوسبزی کمی سیب زمینی پخته شده اضافه می‌شود. در غیر این صورت می‌توان در فر پخت.[۱][۲]
  • اسنک کوکوسبزی در دستگاه ساندویچ‌ساز درست می‌شود و بین دو لایه نان تست مواد کوکو قرار می‌گیرد.[۳]
  • برای تهیه رولت کوکوسبزی، مانند رولت اسفناج، مواد کوکو را به صورت لایه نازکی در فر پخته و سپس با کاغذ روغنی لوله می‌کنند و در یخچال خنک می‌کنند. سپس آن را باز کرده و کاغذ را برداشته و به جای آن داخل رولت ماست چکیده یا پنیر خامه‌ای می‌مالند. سپس با چاقوی تیزی از عرض برش می‌دهند.

دیگر کوکوهایی که با سبزی‌ها تهیه می‌شوند عبارتند از: کوکوی والک، کوکوی کاهو و تره، کوکوی کاهو و شوید، کوکوی کرفس و گشنیز، کوکوی سبزی‌های زمستانی، کوکوی اسفناج.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «آشنایی با روش تهیهٔ کوکو سبزی مجلسی». تبیان.
  2. «آشنایی با روش تهیه کوکو سبزی با نان تست». تبیان.
  3. «اسنک کوکو سبزی». تبیان.[پیوند مرده]