قرمه‌سبزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قرمه‌سبزی
Ghormeh Sabzi.JPG
خورش قرمه سبزی همراه برنج
گونهخورش
بخشناهار، شام
خاستگاه ایران، تمدن ایلامی
خوراک ملی وابستهایران
دمای سروگرم
مواد اصلیلوبیا قرمز، گوشت قرمز، تره، جعفری، شنبلیله، گشنیز ،لیمو عمانی
انرژی مواد خوراکی
(به‌ازای سرو)
۱۵۵۰ کیلوکالری کیلوکالری

قُرمه‌سبزی، قرمه‌سبزی، سبزی خورش یا خورش سبزی از خورش‌های ایرانیان و یکی از خوراک‌های ملی ایران است که معمولاً با برنج (چلو) و پیاز سرو می‌شود.

روش پخت[ویرایش]

این خورش با سبزی قرمه (دربرگیرندهٔ: تره، جعفری، شنبلیله و گشنیز، اسفناج یا برگ چغندر - زمستان که فصل اسفناج است از اسفناج و هنگامی که برگ چغندر فراهم است، برگ چغندر بکار می‌رود)، لوبیا (لوبیای چشم بلبلی) یا (قرمز یا چیتیگوشت قرمز تبخ می‌شود. مزّهٔ این خورش باید کمی ترش باشد، از این رو، به آن کمی لیمو عمانی خشک یا آب لیموی تازه می‌افزایند که پوست لیمو عمانی، اندکی مزهٔ تلخ خوشایندی به خورش اضافه میکند. البته لیمو عمانی را قبل از اضافه کردن به خورش، چند دقیقه در آب جوش قرار می‌دهند تا تلخی‌اش کمی گرفته شود. برای جا افتادن قرمه‌سبزی زمان زیادی نیاز است. نکتهٔ مهم این است که در صورت عدم استفاده از لوبیای قرمز در این خورش، می‌توان مقدار کمی زعفران برای خوش رنگ شدن غذا و یک قاشق رب برای خوش طعم شدن اضافه کرد.

قورمه‌سبزی با لوبیای چشم بلبلی، قورمه سبزی تبریزی است و سبزیجات آن سرخ نمی‌شود و پخته می‌شود که از لذت آن کاسته اما خواص آن را افزایش می‌دهد.

این خورش چنانچه برای ۵ نفر پخته شود نزدیک ۱۵۵۰ کیلو کالری انرژی دارد. اگر قبل از پخت لوبیاها را در هنگام شستن در یک قابلمه پر از آب ریخته شود و چند عدد خیار داخل قابلمه گذاشته شود نفخ لوبیاها گرفته خواهد شد.

روز جهانی[ویرایش]

نخستین روز شنبه از ماه آذر را روز جهانی قورمه‌سبزی نامیده‌اند. این روز تقریباً سه روز پس از روز شکرگزاری در غرب است.[۱]

قدمت[ویرایش]

قورمه سبزی برای ایرانی‌ها یک خوراک ملّی محسوب می‌شود و در همه نقاط مردم ایران از آن استفاده می‌کنند. این خوراک قدمتی بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال را دارا است، ترکیبات سبزی[۲] در این خورش هم بنا بر هر منطقه متفاوت است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Samira (۲۰۲۲-۱۱-۲۸). «Ghormeh Sabzi Recipe (Persian Herb Stew)». YummyNotes (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۱-۱۹.
  2. ترکیبات سبزی