قرمه‌سبزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قرمه‌سبزی
نوعخورش
وعدهناهار، شام
خاستگاهایران
دمای سروگرم
ترکیبات اصلیلوبیا قرمز، گوشت قرمز، تره، جعفری، شنبلیله،گشنیز ،لیمو عمانی
۱۵۵۰ کیلوکالری کالری

قُرمه‌سبزی، قورمه‌سبزی، سبزی خورشت یا خورشت سبزی از خورشت‌های ایرانیان و یکی از خوراک‌های ملی ایران است که معمولاً با برنج (پلو)و پیاز سرو می‌شود.

روش پخت

این خورشت با سبزی قرمه (دربرگیرندهٔ: تره، جعفری، شنبلیله و گشنیز، اسفناج یا برگ چغندر - زمستان که فصل اسفناج است از اسفناج و هنگامی که برگ چغندر فراهم است، برگ چغندر بکار می‌رود)، لوبیا (قرمز یا چیتیگوشت قرمز پخته می‌شود. مزّهٔ این خورشت باید کمی ترش باشد، از این رو، به آن کمی لیمو عمانی خشک یا آب لیموی تازه می‌افزایند که پوست لیمو عمانی، اندکی مزهٔ تلخ خوشایندی به خورش می‌دهد. البته لیمو عمانی را قبل از اضافه کردن به خورش، چند دقیقه در آب جوش قرار می‌دهند تا تلخی‌اش کمی گرفته شود. برای جا افتادن قرمه‌سبزی زمان زیادی نیاز است. نکتهٔ مهم این است که در صورت عدم استفاده از لوبیای قرمز در این خورشت، می‌توان مقدار کمی زعفران برای خوش رنگ شدن غذا اضافه کرد.

این خورشت چنانچه برای ۴ نفر پخته شود نزدیک ۱۵۵۰ کیلو کالری انرژی دارد.

روز جهانی

اولین روز شنبه از ماه آذر را روز جهانی قورمه‌سبزی نامیده‌اند.[نیازمند منبع] این روز تقریباً سه روز پس از روز شکرگزاری در غرب است.

قدمت

قورمه سبزی برای ایرانی‌ها یک خوراک ملّی محسوب می‌شود و در تمام نقاط ایران از آن استفاده می‌کنند. این خوراک قدمتی بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال دارد، ترکیبات سبزی[۱] در این خورشت هم بنا بر هر منطقه متفاوت است

منابع

  • کنعانی، علی کنعانی و عل‍ی‌اکب‍ری، مه‍ین. هن‍ر آشپ‍زی به‍ارک. ته‍ران: هدیه، ۱۳۶۲.
  • نج‍اتی، فروغ. هن‍ر آشپ‍زی ایرانی. ته‍ران: خش‍ایار، ۱۳۷۴.
  • هفته‌نامهٔ سلامت، شمارهٔ ۲۵۶.

پیوند به بیرون