آشپزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آشپزی در یک رستوران در مراکش

در یک تعریف جامع، آشپزی یک فناوری و مهارت برای فراهم آوردن غذا، با استفاده از گرما یا بدون آن می‌باشد.[۱] آشپزی یا در متون قدیمی خوالیگری، عمل آماده‌کردن مواد غذایی برای مصرف است.به کسی که غذا را میپزد، آشپز میگویند.این اصطلاح معمولاً به معنی محدودتری به کار می‌رود، که اِعمال گرما به غذا برای تغییر شیمیایی طعم، بافت، ظاهر، یا خواص غذایی آن است. وقتی انسان در هزاران سال پیش آتش را کشف کرد، آشپزی ویژگی فرهنگی بسیار رایجی شد. هر کشور برای خود نوع خاصی از آشپزی را دارد که بسیار متنوع و گوناگون است. مثلاً کشورهای آسیای میانه غذاها و طرز پختشان شبیه هم است همین‌طور کشورهای اروپایی و آمریکایی.

پختن به روش‌های مختلفی که مواد غذایی را به کمک حرارت دادن، آماده خوردن می‌کنند گفته می‌شود. پختن مواد غذایی ممکن است در یک ظرف در بسته و تحت فشار به نام زودپَز انجام شود. این روش، سرعت پخت را افزایش می‌دهد و ویتامین‌های غذا نیز بهتر در آن باقی می‌مانند. آشپزی همراه با گوش دادن به موسیقی بیکلام مانند جاز و کلاسیک و دیگر موسیقی ها فوق‌العاده جذاب تر و سرگرم کننده تر میشود و همچنین انگیزه را در آشپزی بیشتر می‌کند.[۲]

تاریخچه[ویرایش]

آشپزی ابتدا به صورت طبخ کردن بوده و تقریبا حدود دو میلیون سال پیش شروع شده. با کشف آتش آشپزی به وجود آمد. روش آشپزی در قدیم این گونه بوده که تکه ی خام غذا را در آتش می انداختند تا تا پخته شود.

روش‌ها[ویرایش]

ممکن است پختن به یکی از روش‌های زیر باشد

واحدهای اندازه‌گیری[ویرایش]

در آشپزی [۳]، آشپزها برای اینکه بتوانند به درستی به پخت و پز بپردازند، از واحدها و حجم‌های ثابتی استفاده میکنند. از جمله این واحدها:

  • پیمانه ها و قاشق ها
  • واحد های حجم
  • واحد های وزن
  • وعده های غذایی

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مجله آشپزی باروکات

  1. غذا لند، دسامبر 2017
  2. مردمان بایگانی‌شده در ۲۶ فوریه ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine، بازدید: مارس ۲۰۰۹
  3. «دستور تهیه چیپس و پنیر».