درگاه:محمد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Basmala.svg
Quranic verses about Muhammad attitude.jpg
ویرایش
 Icône تعارف
Calligraphic representation of Muhammad's name.jpg

محمّد بن عبداللّه[۱] (حدود ۵۵۰ تا ۵۷۰ – ۶۳۲ یا بعد از ۶۳۴ میلادی) بنیان‌گذار و پیامبر اسلام است. مسلمانان او را آخرین پیامبر در سلسلهٔ پیامبران الهی و تحویل‌دهندهٔ قرآن می‌دانند.

منابع تاریخی برای بازسازی سرگذشت محمّد، قرآن، یافته‌های باستانی، منابع غیراسلامی معاصر او و روایات اسلامی هستند. جزئیات قابل‌اطمینان زندگی او بسیار کم هستند؛ در روایات اسلامی مثل احادیث، به‌طور مفصل به زندگی‌اش پرداخته شده اما برخی از محققان، به این علت که روایات اسلامی قرن‌ها بعد از محمّد نوشته شده‌اند، آن‌ها را فاقد ارزش تاریخی می‌دانند. تاریخ تولد محمّد مشخص نیست؛ او در بازه‌ای میان ۵۵۰ تا ۵۷۰ میلادی متولد شده‌است. از طفولیت و اوایل بزرگسالی‌اش نیز تقریباً اطلاعاتی وجود ندارد و تنها با نخستین آیات قرآن وارد تاریخ شده‌است.

در سوره‌هایی که فرض می‌شود نخستین باشند، محمّد به اهل مکّه هشدار نزدیکی آخرالزمان، پایان جهان و عذاب الهی می‌دهد اما آن‌ها پیامش را نمی‌پذیرند و تقاضا می‌کنند این عذاب را بر ایشان نازل کند. محمّد که موفقیتی حاصل نکرده، با پیروانش به یثرب (مدینه) هجرت و آن‌جا امت خود — که در آغاز شامل یهودیان و مسیحیان هم می‌شده — را تأسیس می‌کند. در مدینه، محمّد پیروانش را به جهاد علیه مکیان می‌خواند و پس از چند نبرد، موفق به فتح مکّه می‌شود. در سوره‌های مدنی، هشدارهای آخرالزمانی کاهش یافته‌اند، اما احادیثی مثل «حدیث دو انگشت» نشان می‌دهند محمّد کماکان در انتظار پایان جهان بوده‌است. از اقدامات محمّد در سال‌های پایانی عمر، تدارک حمله به سرزمین مقدّس بوده؛ منابع غیراسلامی هم‌عصر او چنین می‌نمایانند که محمّد شخصاً مهاجمان را رهبری کرده‌است، هر چند منابع اسلامی سعی در کم‌رنگ‌کردن نقش او در این جنگ داشته‌اند. محمّد حدود ده سال پس از هجرت، در سال ۶۳۲ یا بعد از سال ۶۳۴ میلادی درگذشت.

ویرایش
 Icône نوشتار برگزیده
Maome.jpg

حجةالوداع آخرین حج محمد بود که در ذی‌الحجه ۱۰ (قمری) برابر مارچ ۶۳۲ (میلادی) انجام پذیرفت حجةالوداع را حجت‌الاسلام، حجةالبلاغ و حجةالتمام نیز نامیده‌اند. حجةالوداع آخرین حج دوران زندگی محمد و نخستین حج کامل بود شمار همراهان محمد در حجةالوداع در منابع ۹۰٬۰۰۰، ۱۱۴٬۰۰۰ و بیش از آن آمده‌است . محمد پس از تهیهٔ وسائل سفر، پنج روز (به قول مقریزی) یا شش روز (به قول ابن حزم) مانده به پایان ذیقعده همراه یارانش از مدینه بیرون رفت. به قول دهخدا «پس نماز ظهر، در ذی‌الحلیفه گزارد و هنگام نماز ظهر احرام بست.» بنا بر برخی منابع دیگر تا ظهر فردای آن روز صبر کرد تا یاران و هدی از عقب برسند و با دو لباس جامه احرام ساخت: یک ازار و یک ردا. طبق روایاتی دیگر، او نماز ظهر پنجشنبه، شش روز از ذیقعده مانده را خواند و حرکت کرد و نماز عصر را در ذوالحلیفه خواند تا یاران و زنانش رسیدند. سپس «در مسجد ذوالحلیفه طرف راست هدی را به دست خویش اشعار کرد.» و به سمت قبله دو لنگهٔٔ کفش آویخت و به راه افتاد.

محمد در حجةالوداع احکام و جزئیات حج را به مسلمانان آموزش داد و یکی از مشهورترین، و یکی از مستندترین خطبه‌هایش (از لحاظ تاریخی) را که به خطبة‌الوداع مشهور است، خواند. او در این خطبه مسلمانان را «برادر» یکدیگر معرفی کرد.

(مطالعه بیشتر )

ویرایش
 Icône حديث نبوی

إنَّ من أكملِ المؤمنين إيمانًا أحسنُهم خلقًا وألطفُهم بأهله

رواه ترمذی في سننه، عن عائشه بنت ابوبكر، رقم: 2612.

ویرایش
 Icône درود و سلام
Mohamed peace be upon him.svg

(به عربی: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ عَبْدِكَ وَرَسُولِكَ، كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ، وَبَارِكْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، كَمَا بَارَكْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ.)

(مآخذ:نسائی شریف،1293، صحيح.)
ویرایش
 Icône رده ها
ویرایش
 Icône نگارهٔ برگزیده
Medina Grab des Propheten.JPG


مسجد النبی، شهر مدینه. آرامگاه محمد در آن واقع شده‌است. (نقاشی متعلق به قرن نوزدهم م)
ویرایش
 Icône گفتار برگزیده
ویرایش
 Icône اقتباس

قال انس بن مالک: لما قُبض رسول الله صل اللہ علیم وآلہ وسلم أظلمت المدينة حتى لم ينظر بعضنا إلى بعض، وكان أحدنا يبسط يده فلا يراها أو لا يبصرها وما فرغنا من دفنه حتى أنكرنا قلوبنا.

ویرایش
 Icône آیا می‌دانید
ویرایش
 Icône معجزات
ویرایش
 Icône دیگر معلوماتی صفحات
ویرایش
 Icône درگاه‌های وابسته
Portal-puzzle.svg
درگاه‌های وابسته
Allah1.png Imam-ali.png فاطمة الزهراء.jpg Modèle Chiisme.png Imam-mahdi.png
اسلام علی فاطمه زهرا تشیع مهدویت
ویرایش
 Icône در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا
محمد در  ویکی‌خبر  محمد در   ویکی‌گفتآورد  محمد در  ویکی‌کتاب  محمد در  ویکی‌نبشته  محمد در  ویکی‌واژه  محمد در  ویکی‌دانشگاه  محمد در ویکی‌انبار
مرجع خبری با محتوای آزاد مجموعه‌ای از نقل قول‌ها متون و کتابچه راهنماهای آزاد متون پایه و مرجع آزاد فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌نامه مرجع متون آموزشی منبع پرونده‌های چندرسانه‌ای عمومی
Wikinews-logo.svg
Wikiquote-logo.svg
Wikibooks-logo.svg
Wikisource-logo.svg
Wiktionary-logo.svg
Wikiversity-logo.svg
Commons-logo.svg
  1. نام کامل به عربی: أَبُو الْقَاسِم مُحَمَّد بْن عَبْد الله بْن عَبْد المُطَّلِب بْن هَاشِم