عملیات فتح‌المبین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عملیات فتح‌المبین
بخشی از جنگ ایران و عراق
Ghatlegah almahdi.JPG

قتلگاه المهدی در یادبود عملیات فتح‌المبین
زمان ۲ فروردین ۱۳۶۱ تا ۱۰ فروردین ۱۳۶۱
مکان استان خوزستان، جنوب غرب ایران
نتیجه پیروزی ایران
تغییرات سرزمینی بازپس‌ گیری محوطه اطراف اندیمشک-شوش
جنگندگان
 عراق  ایران
فرماندهان
عراق صدام حسین ایران سردار محسن رضایی
سرهنگ علی صیاد شیرازی
حسن باقری
احمد کاظمی
حسین خرازی
رحیم صفوی
سرهنگ حسین حسنی سعدی
سرهنگ مسعود منفرد نیاکی
نیروها
۸۰٬۰۰۰–۱۶۰٬۰۰۰ سرباز ارتش
۴۰٬۰۰۰–۵۰٬۰۰۰ سرباز ثابت
سپاه و بسیج
۳۰٬۰۰۰
تلفات
۲۵٬۰۰۰ کشته
۱۵٬۰۰۰–۲۰٬۰۰۰ اسیر
۴۰۰ تانک به تصرف درآمد
۳۰٬۰۰۰ کشته (عمدتا از نیروهای بسیج)۱۱۰۸ نفر از ارتش (۳۲۱ نفر از لشکر ۲۱ )
۱۹۶ تانک منهدم شدند.
عملیات فتح‌المبین
رمز عملیات یا زهرا
آغاز عملیات ۲ فروردین ۱۳۶۱
پایان عملیات ۱۰ فروردین ۱۳۶۱
جبهه جنوبی
مکان عملیات منطقه غرب شوش و اندیمشک
فرماندهی مشترک
سازمان عمل‌کننده مشترک

عملیات فتح‌المبین در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه ۲ فروردین ۱۳۶۱ با رمز یا زهرا علیها السلام در جبهه جنوبی در منطقه غرب شوش و اندیمشک با وسعت حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع انجام شد. طرح‌ریزی عملیات فتح المبین از اواسط آبان ۱۳۶۰ آغاز شده بود. بسیاری بر این باورند که این عملیات نقطه عطف جنگ ایران و عراق است که در نهایت منجر به بیرون راندن نیروهای عراقی از بخش بزرگی از خاک خوزستان شد. هر چند برخی دیگر از مفسران جنگ عملیات بیت‌المقدس تعیین‌کننده‌ترین عملیات جنگ ایران و عراق می‌دانند.

این عملیات باعث آزادسازی ۲۴۰۰ کیلومترمربع از سرزمین‌های اشغالی، شامل ده‌ها بخش و روستای منطقه و چند جاده و تنگه مهم شد و همچنین شهرهای دزفول، شوش، اندیمشک و پایگاه هوایی دزفول از دید و تیر موثر دشمن بیرون آمدند.

عملیات[ویرایش]

این عملیات با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه پاسداران و با استعداد ۳۵ گردان از نیروهای ارتش و ۱۰۰ گردان از نیروهای سپاه در مقابل ۷ تیپ زرهی، ۲۰ تیپ پیاده، ۱۰ گردان توپخانه ارتش عراق که معادل با حدود ۸۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ نیرو بود اجرا شد. این عملیات در دوم فروردین ماه ۱۳۶۱ بعد از حدود ۱۸ ماه از شروع تجاوز عراق آغاز شد. هدف نیروهای ایرانی محاصره نیروهای عراقی بود که در بیرون شهر اندیمشک و شوش متوقف شده و جلوگیری از سقوط و تصرف شهر استراتژیک اندیمشک بود. تحت امر فرمانده جوان نیروهای ایرانی، امیر سپهبد صیاد شیرازی، در شب دوم فروردین عملیات زرهی خود را شروع کردند. این عملیات با یورش موج انسانی توسط نیروهای پاسدار همراهی می‌شد. هر کدام از این یورشها موج انسانی شامل حدود ۱۰۰۰ نیروی پاسدار می‌بود.

در طی این عملیات نیروهای ایرانی به خاطر حملات موج انسانی تلفات بسیار سنگینی در خط مقدم متحمل شدند. نیروهای ایرانی می‌بایست با ارتش عراق که از حمایت زرهی، توپخانه و پشتیبانی هوایی مناسب برخوردار بودند و موقعیت خود را تثبیت نموده بودند می‌جنگیدند. پس از آنکه نیروهای ایران به مدت حدود یک هفته عملیات سنگین خود را ادامه دادند و تلفات سنگینی به نیروهای ارتش عراق وارد آوردند سرانجام صدام حسین دستور عقب‌نشینی صادر نمود. نیروهای ایرانی توانستند در مدت یک هفته سه تیپ از نیروهای عراقی در منطقه را محاصره و از بین ببرند.

اهداف عملیات[ویرایش]

  1. آزادسازی بخش وسیعی از مناطق اشغال شده منطقه غرب شوش و اندیمشک، همچون سایت ۴ و ۵ رادار و ده‌ها روستای منطقه.
  2. انهدام دو لشکر عراق (۱۰ زرهی و ۱ مکانیزه).
  3. دست یابی به خطوط پدافندی مناسب و استفاده از حداقل نیروهای خودی در آن خطوط
  4. خارج کردن شهرهای شوش، و اندیمشک از تیررس آتش توپخانه دشمن.
  5. دور کردن آتش مؤثر دشمن از جاده اهوازاندیمشک.[۱]

درنهایت عملیات با پیروزی قاطع نیروهای ایران و آزادسازی حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده توسط عراق به پایان رسید. تلفات نیروهای ایران حدود ۳۰۰۰۰ نفر و تلفات نیروهای عراق ۲۵۰۰۰ نفر به علاوه ۱۵۰۰۰ اسیر می‌باشد.[۲][۳][۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]