حمزة بن عبدالمطلب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حمزة بن عبدالمطلب
حمزة بن عبدالمطلب
Hamza Bin Abd Al-Mottalib Name.png
صحابه
جانشینخالد بن ولید
زادهحمزة بن عبدالمطلب
۵۷۰ میلادی
مکه، حجاز، شبه‌جزیره عربستان
درگذشتهشنبه ۷ شوال سال ۳ هجرت نوشته‌اند؛ که برابر با ۲۳ مارس ۶۲۵ میلادی غزوه احد
همسر(ان)سلمی بنت عمیس
بنت الملة بن مالک
خولة بنت قیس
فرزند(ان)یعلی بن حمزة
عامر بن حمزة
عمارة بن حمزة
امامة بنت حمزة
خاندانبنی‌هاشم
پدرعبدالمطلب
مادرهاله بنت وهب
دین و مذهباسلام
پیشهصحابه
سرهنگ

حمزة بن عبدالمطلب (۵۴ قبل از هجرت - ۱۵ شوال ۳ قمری) که در میان مسلمانان به لقب اسدالله یعنی شیرخدا و «سیدالشهداء» یعنی سالار شهدا نیز معروف است، عموی محمد (پیامبر اسلام) از اهالی با احترام در بین قبیلهٔ قریش به قدرتمندی و شکار شیر مشهور بود.

سن[ویرایش]

ثویبه کنیز ابولهب از شیر فرزند خود به نام مسروح، قبل از حلیمه، محمد را شیر داده بود. چنان‌که برخی گفته‌اند اگر حمزه نیز از شیر همین فرزند نوشیده باشد، فقط دو سال از پیامبر بزرگتر خواهد بود.[۱]

مسلمان شدن[ویرایش]

حمزه در سال ششم بعثت به اسلام گروید. معروف است که او هنگام بازگشت از یکی از شکارهای خود شنید که عمرو ابن هشام به برادرزاده اش محمد توهین کرده‌است. می‌گویند او یک راست به نزد امر ابن هاشم رفت و با زدن ضربه‌ای به او گفت: «به چه جراتی به محمد توهین می‌کنی وقتی که می‌دانی من پیرو مذهب او هستم. اگر جرات داری جواب این ضربه را بده.»

از آن روز به بعد حمزه به عنوان محافظ اسلام شناخته می‌شود.

در غزوات[ویرایش]

حمزه اولین فرمانده نظامی اسلام بود و در نبردهای اولیه و منجمله نبرد مشهور «غزوه بدر» سپاه مسلمانان را رهبری می‌کرد و در این جنگ، پسرعمویش، شیبه بن ربیعه را به قتل رساند.

حمزه در نبرد احد در ۱۵ شوال سال سوم هجری به دست وحشی ابن حرب، برده حبشی، و به دستور هند، همسر ابوسفیان، به قتل رسید. هند از زنان اهل پرچم بود. هند به وحشی، در ازای کشتن محمد یا علی (که برادر او را در بدر کشته بود) یا حمزه (که پدر او را کشته بود)، وعده آزادی داده بود.

حمزه پدر هند را در نبرد بدر به قتل رسانده بود و معروف است که هند به همین علت به وحشی ابن حرب برده حبشی که در پرتاب نیزه بسیار ماهر بود وعده می‌دهد که در صورت به قتل رساندن حمزه در جنگ او را آزاد می‌کند و «هم وزن او طلا و هم قد او ابریشم» به او پاداش می‌دهد.

وحشی در میان جنگ و با پرتاب نیزه از راه دور حمزه را به قتل می‌رساند و هند هم او را آزاد می‌کند.

گفته شده‌است بعد از کشته شدن حمزه، هند به پیش جنازه حمزه رفته و قلب او را درآورده و خورده به همین خاطر هند، به هند جگر خوار شهرت گرفته‌است.

حمزه پس از کشته‌شدن، «سیدالشهدا» لقب گرفت. شیعیان علاوه بر حمزه این لقب را به حسین هم نسبت می‌دهند.[۲]

حمزه در حدیث[ویرایش]

پیامبر اسلام در مورد کسی که دارای فرزند شده بود گفت: او را «حمزه» نام بگذار که محبوب ترین نام ها در نزد من است.[۳] و پیامبر اسلام به دخترش در مورد حمزه می گوید: شهید ما أفضل شهدا است و آن عموی تو و از خاندان ما است.[۴]

در سینما[ویرایش]

در فیلم رسالت مشهور به محمد رسول‌الله ساخته کارگردان سوری، مصطفی عقاد که داستانی از سال‌های اولیه اسلام است. آنتونی کوئین هنرپیشه مشهور مکزیکی آمریکایی نقش حمزه را در این فیلم بازی کرده‌است.

منابع[ویرایش]

  1. سرداران صدر اسلام(ج۱) - جمعی از نویسندگان؛ کتابخانه مدرسه فقاهت؛ بازدید ۲۸ شهریور ۱۳۹۱
  2. «لقب سیدالشهدا». پرسمان.
  3. الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏6، ص: 19.
  4. الأمالي (للطوسي)، ص 155.