بنیامین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بنیامین
בִּנְיָמִין
نام بومیבִּנְיָמִין
تلفظBiniamin
زادهٔ11 حشوان
فرزندانBela (پسر)

Beker (پسر)
Ashbel (پسر)
Gera (پسر)
Naaman (پسر)
Ehi (پسر)
Rosh (پسر)
Muppim (پسر)
Huppim (پسر)

Ard (پسر)
والدین
خویشاوندانرئوبن (برادر ناتنی)
شمعون (برادر ناتنی)
لاوی (برادر ناتنی)
یهودا (برادر ناتنی)
یساکار (برادر ناتنی)
زبولون (برادر ناتنی)
دان (برادر ناتنی)
نفتالی (برادر ناتنی)
جاد (برادر ناتنی)
اشیر (برادر ناتنی)
یوسف (برادر)
دینه (خواهر ناتنی)

طوایف اسرائیل
پسران اسرائیل
نوشتارهای مرتبط
بنیامین برادر خود یوسف را در آغوش می‌گیرد.

بنیامین ( به عبری: בִּנְיָמִין [بینِیامین] ) خردسال‌ترین فرزند یعقوب و از بنی‌اسرائیل بود. فرزندان او قبیله بنیامین یکی از اسباط اسرائیل را ایجاد کردند. بنیامین را واژه‌ای عبری و به معنای «پسرِ دست راست» یا «پسرِ برکت» دانسته‌اند. برخی معنای آن را «پسر جنوب» گفته‌اند، زیرا وی تنها پسر یعقوب بود که در جنوب یعنی سرزمین کنعان به دنیا آمد. در قرآن بنیامین بدون ذکر نام مورد اشاره قرار گرفته‌است.

در کتاب مقدس[ویرایش]

تولد بنیامین[ویرایش]

تصویری از کتاب مقدس نسخه مورگان، اسرائیلیها در دربار مصر نزد یوسف حاضر می‌شوند.
نمای بیرونی کاروانسرای مملوک، در کفر سبا اسرائیل، که به عنوان مقبره نبی یامین شناخته می‌شود.

بر اساس گزارش تورات، مادر بنیامین به نام راحیل، او را هنگام بازگشت از «فَدّان اِرام» به کنعان و در بیت لحم به دنیا آورد. او که پس از تولد بنیامین از دنیا رفت، پیش از مرگ، نام او را «بِنْ أوْنی» به معنای «پسرِ درد و رنج من» نامید؛ اما یعقوب آن را که مفهوم نامبارکی داشت، به بنیامین تغییر داد.[۱] بر اساس نوشته‌های ربانی بنیامین وقتی به دنیا آمد که راحیل به مدت زیادی روزه گرفته بود تا خداوند به او فرزندی دهد و یعقوب بیش از ۱۰۰ سال سن داشت. از این رو در بیشتر قسمتهای تورات بنیامین به صورت فرزندی خردسال است ولیکن به‌طور ناگهانی در مورد فرزندان او صحبت می‌شود و چگونگی بزرگ شدن او مورد اشاره قرار نمی‌گیرد.

در مصر[ویرایش]

در داستان یوسف در تورات، هنگامی که برادران یوسف به مصر می‌روند او هویت واقعی خود را به آنان افشا نمی‌کند. بلکه او در کیف بنیامین ظرفی از نقره قرار می‌دهد و سپس اعلام می‌کند که ظرف نقره او گم شده‌است و باید کیف اسرائیلیها را بگردد. پس از یافته شدن ظرف نقره در کیف بنیامین، یوسف دستور می‌دهد که بنیامین به عنوان برده او در مصر باقی بماند. در این زمان یهودا به یوسف درخواست می‌کند که بنیامین را نگه ندارد زیرا دوری از بنیامین قلب یعقوب را خواهد شکست. در این زمان یوسف هویت واقعی خود را ابراز می‌کند.

فرزندان بنیامین[ویرایش]

کتاب مقدس، بنیامین را پسری لطیف، مطیع و محبوب یعقوب می‌خواند که به ویژه پس از ناپدید شدن یوسف به شدت به وی دلبسته بوده‌است. کتاب مقدس در جایی برای بنیامین سه فرزند و در جای دیگر ۱۰ فرزند با ذکر نامهایشان یاد می‌کند. این ده پسر عبارتند از: بلا، بشر، آشبل، گرا، نعمان، اهی، روش، موپیم، هوپیم و آرد. نام همسران بنیامین در کتاب مقدس ذکر نشده‌است.

در قرآن[ویرایش]

در قرآن سوره یوسف، بنیامین بدون ذکر نام چندین بار مورد اشاره قرار گرفته‌است.

— و هنگامی که بر یوسف وارد شدند برادرش [بنیامین] را نزد خود جای داد [و] گفت من برادر تو هستم بنابراین از آنچه [برادران] می‌کردند غمگین مباش. -قرآن، سوره یوسف، آیه ۶۹
— پس [یوسف] به [بازرسی] بارهای آنان پیش از بار برادرش پرداخت آنگاه آن را از بار برادرش [بنیامین] درآورد این‌گونه به یوسف شیوه آموختیم [چرا که] او در آیین پادشاه نمی‌توانست برادرش را بازداشت کند مگر اینکه خدا بخواهد [و چنین راهی بدو بنماید] درجات کسانی را که بخواهیم بالا می‌بریم و فوق هر صاحب دانشی دانشوری است. قرآن، سوره یوسف، آیه ۷۶

مدفن[ویرایش]

محل دفن بنیامین در روستای «ظَهْرحِمار» میان نابلس و بیسان قرار دارد.

منابع[ویرایش]

  1. «مقالات قرآنی». quran.isca.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۰۵.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Benjamin». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ مهر ۱۳۹۳.