کنعان (منطقه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کنعان (منطقه)
region
موقعیت کنعان (منطقه) در نقشه
موقعیت کنعان (منطقه) در نقشه
Polities and peoples
زبان‌ها
گستره تقریبی شناخته‌شدهٔ کنعان در حدود سال ۱۳۰۰ پیش از میلاد مسیح

کنعان منطقه‌ای باستانی و عبری‌زبان بوده‌است که امروزه هر یک از کشورهای اسرائیل، لبنان، اردن، سوریه بخشی از آن را در خاک خود دارند. این منطقه در دوره عمارنه در پایان عصر برنز اهمیت ویژه‌ای داشته چرا که محل پیوند روابط امپراتوری‌های باستانی مصر، هیتی و آشور بوده‌است. نام این منطقه در نوشته‌های مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد آمده‌است و بعدها در نامه‌های عمارنه به صورت کیناحو (Kinaḫḫu) ذکر می‌شود. این در حالی است که منابع پادشاهی نوین مصر به عملیات نظامی متعدد در کا-نا-نا (Ka-na-na) اشاره می‌کنند.[۱]

ریشه[ویرایش]

معنای دقیق نام کنعان نامشخص است؛ قدر مسلم این که عبریان نام کنعان را بر فنیقیان نهادند؛ ضمناً در متن‌های مصری نام کنعان اغلب به همراه واژگانی با بار منفی همچون «دزد» و «کنعانیان» می‌آمده که اشاره به ساکنان آشوب‌گر منطقه داشته. این نام اما از واژه عبری کن ن (כנען) سرچشمه گرفته. این می‌توانسته اشاره به معنای «سرزمین‌های پایین» از واژه سامی کن به معنای «پایین بودن، متواضع، سرکوب شده» داشته باشد که در تضاد با واژه آرامی است که به معنای «سرزمین‌های بلند» است.[۲]

تاریخ[ویرایش]

پیش از کوچیدن اسرائیلیان (بنی اسرائیل) و درآمیختن آن‌ها با ساکنان بومی، کنعان سکونت‌گاه اموریها، عبریان و قبیله‌های آرامی، هوری‌ها، کنعانیان، و قبیله‌های صحرانشین سامی‌نژاد بود.[۳] در شمال، در کرانه‌های لبنان و سوریه، شهرهای فینیقی حضور داشتند. زبان کنعانی زیرشاخه‌ای از زبان‌های شمال غربی سامی است.

در هزاره دوم پیش از میلاد، بیشتر بخش‌های سرزمین کنعان زیر نظر فرمانروایی مصر بود. طبق نوشته‌های مصریان سده ۱۲ام پیش از میلاد، بعدها کنترل سوریه و فلسطین از دستان آن‌ها خارج شد.

منابع[ویرایش]

  1. Redford, Donald B. (۱۹۹۳). Egypt, Canaan, and Israel in Ancient Times. Princeton University Press. شابک ‎۰۶۹۱۰۳۶۰۶۳. 
  2. Henry Baker Tristram. «Bible Places: The Topography of the Holy Land». 
  3. Hazor, W. Horowitz, A. Shaffer (۱۹۹۲). «An Administrative Tablet from Hazor: A Preliminary Edition». (۴۲) Israel Exploration Journal. ۲۱–۲۳. 

پیوند به پیرون[ویرایش]