غزوه خندق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
غزوه خندق
بخشی از جنگ‌های بین مسلمان و قریش
Combat between Ali ibn Abi Talib and Amr Ben Wad near Medina.JPG
نبرد تن به تن مابین علی بن ابی طالب (چپ) و عمرو بن عبدود (راست) در غزوه خندق
تاریخ۳۱ مارس تا آوریل ۶۲۷ پس از میلاد
۵ ذیقعده سال ۵ هجری قمری
۱۰ فروردین ۶ خورشیدی
مکاناطراف مدینه
نتیجه بی‌نتیجه ماندن محاصره مدینه و پیروزی مهم و قطعی برای مسلمانان
طرفین درگیر
مسلمانان
فرماندهان و رهبران

محمد

علی ابن ابیطالب

عمر بن خطاب

ابوبکر

عثمان بن عفان
ابوسفیان پسر حرب
قوا
۳٬۰۰۰ ۱۰٬۰۰۰
تلفات
۱~۵ ۱~۱۰

غزوه احزاب یا غزوه خندق که در ۱۷ شوال سال پنجم هجری، برابر با سال ۶۲۷ میلادی در یثرب میان سپاهیان مسلمان پیرو محمد و سپاهیان مکه تحت رهبری ابوسفیان درگرفت. این نبرد سومین رویارویی مسلمانان مدینه و مکیان و از نبردهای مهم تاریخ اسلام است. در این نبرد حفر خندق اطراف شهر به پیشنهاد سلمان فارسی انجام گرفت. نبرد خندق که به نبرد احزاب نیز نامبردار است محاصره طولانی مدت شهر یثرب (مدینه امروزی) است که توسط اعراب و قبائل یهودی صورت گرفت. تعداد مردان جنگی در این غزوه به ۱۰ هزار نفر به همراه شش هزار و چندین شتر می‌رسیده‌است در حالیکه مدافعان مدینه تنها ۳۰۰۰ نفر بوده‌اند. این شکست باعث شد که اعراب مکه بسیاری از دارایی و اموال تجاری شام را از دست بدهند.[۱]

نام[ویرایش]

این غزوه بنام خندق نامبردار است.خَندَق (به فارسی سره: کَندَگ) نهر پرآب یا خشک و دست‌ساخت است که در قدیم گرداگرد شهر یا لشکرگاه می‌کندند تا از ورود دشمنان یا سیل جلوگیری شود. واژهٔ خندق عربی‌شدهٔ واژهٔ پارسی میانه کَندَگ و به معنی «کَنده» است. در زبان‌های کهن ایرانی چون اوستایی و فارسی باستان، ریشهٔ «کن» به معنی «کندن» امروزی به‌کار می‌رفته‌است و «فرکنتن» یعنی آغاز به ساختن ساختمان یا شهر.

پیش از جنگ[ویرایش]

وقتی محمد، پیامبر اسلام،بنی نضیر را، به دلیل خیانت، از سرزمینشان اخراج کرد، آنان راهی خیبر شدند و دیگر یهودیان را به جنگ با محمد تحریک کردند[۲]؛ بنی‌نضیر همچنین به مکه رفتند و قریش را به نبرد بامحمد واداشتند. قریش، پیشنهاد نمایندگان یهود را پذیرفت و به جنگ با محمد رهسپار شد. در این نبرد، هم‌پیمانان قریش بنی‌سلیم و غطفان و بنی‌اسد نیز به جنگ‌جویان سپاه مکه پیوستند. سپاهیان قریش، ده هزار تن و سه لشکر بودند که فرماندهی همه آن‌ها با ابوسفیان بود. بنی‌خزاعه، محمد را از برنامه قریش و جنبش ایشان آگاه کردند. پیامبر اسلام، برای جنگ یاران ویژه خود را گردآورد. برخی پیشنهاد کردند که به شیوه قلعه‌داری از یثرب، دفاع کنند و از بالای دژها و نقاط بلند با دشمن نبرد کنند. سلمان فارسی که با شیوه‌های جنگ ایرانیان آشنایی داشت، پیشنهاد کرد که گرداگرد شهر را خندق بکنند تا از پیشرفت دشمن به درون شهر جلوگیری شود و سپس با ساختن دژها و سنگرها در اطراف خندق، یا پرتاب تیر و سنگ، از گذر یافتن دشمن از خندق به سوی شهر، جلوگیری شود و پیامبر اسلام پذیرفت. کار کندن خندق با شتاب آغاز شد؛ کندن هر ناحیه‌ای از خندق به یک گروه از مسلمانان واگذار گردید و هر فردی به کندن چهل ذراع واداشته شد. یهودیان بنی‌قریظه نیز در کندن خندق، به مسلمانان یاری رساندند. کار خندق در شش روز به پایان رسید و برای آن درهایی گذارده شد و نگهبانی هر در به قبیله‌ای واگذار گشت و زبیر بن عوام به سرپرستی پاسداران درهای قلعه گمارده شد.

پیمان‌شکنی بنی‌قریظه[ویرایش]

حیی بن اخطب، یهودیان بنی‌قریظه را به نبرد علیه سپاه اسلام فراخواند. سرانجام کعب بن اسد، درخواست حیی بن اخطب را پذیرفت و کعب پیمان خود را با محمد شکست.


همينكه قريش و ديگر قبائل بت پرست از پيرامون مدينه دور شدند، پيامبر اسلام دستور داد تا مسلمانان بسوي دژهاي بني قريظه حركت كنند. يهوديان نیز آماده نبرد شده و به گزارش واقدی و دیگر سیره نویسان از بالای قلعه های خود به فحش و ناسزا گفتن پرداختند و پس از25 روز محاصره شکست خوردند.به خواهش قبیله اوس که با بنی قريظه که پیش ازاسلام پیمان داشتند نزد پيامبر اسلام آمده و درخواست تخفیف حکم کردند پیامبر اسلام نیز گفت:

ٱلا ترضونَ یا مَعشَرَ الاوس اَن یَحکُمَ فیهم رجلٌ مِنکُم[۳]؟

یعنی: ای گروه اوس آیا خشنود نمی شوید که مردی از بین خودتان درباره بنی‌قریظه حکم کند؟

همه گفتند :راضی هستیم.

سپس گفت: فَذلک اِلی سعدبن مُعاذ[۴]

یعنی:حکم را به سعدبن معاذ(رئيس شما) میگذارم.

خود یهودیان نیز گفته بودند حکم را به سعدبن معاذ واگذار کن[۵]سعد نیزحکم به قتل مردانی که علیه مسلمانان جنگیده بودند داد ولی زنان و کودکان را از این حکم معاف کرد.[۶] به درخواست پيامبر اسلام تعدادی از آنهایی که به مرگ محکوم شده بودند عفو شدند[۷].مثل جوانانی که درحال بلوغ بودند[۸]


نبردهای‌های تن‌به‌تن[ویرایش]

سرانجام، پنج تن از سپاه مکه به نام‌های عمرو بن عبدود، عکرمة بن ابوجهل، هبیرة بن وهب، نوفل بن عبدالله و ضرار بن خطاب موفق شدند از خندق بگذرند. در نبردهای تن به تن، عمرو بن عبدود به دست علی بن ابی‌طالب کشته شد. نوفل بن عبدالله پس از گذشت از خندق، سقوط کرد و سنگباران شد که در آن میان علی وارد خندق گشت و او را در آن میان کشت. ابوسفیان از ترس این‌که مسلمانان بدن نوفل را به انتقام حمزه، مثله کنند پیشنهاد کرد که پیکر مرده او را به ده هزار دینار بخرد؛ اما محمد نپذیرفت.

پراکندگی سپاه عرب[ویرایش]

سپاه قریش پس از کشته شدن نوفل بن عبدالله و عمرو بن عبدود پراکنده شدند. محمد، حذیفه را مأمور کرد که از خندق گذشته از اوضاع دشمن اطلاعاتی به دست بیاورد. صبح، سپاه مکه آن‌جا را ترک گفته و کسی باقی نمانده بود.

منابع[ویرایش]

 • تاریخ اسلام، دکتر علی اکبر فیاض، مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران، سال ۱۳۷۸
 • تاریخ تحلیلی اسلام، سید جعفر شهیدی، مرکز نشر دانشگاه تهران، ۱۳۶۲
 • تاریخ سیاسی اسلام، رسول جعفریان، انتشارات دلیل، سال ۱۳۸۰
 1. ,1974 ,Muhammad: Prophet and Statesman, William Montgomery Watt
 2. «غزوه خندق». ویکی شیعه. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۴-۱۹.
 3. سيره ابن هشام، ج 2 ،ص 239 و تاريخ طبري، ج 2 ،ص 586.
 4. المغازي، ج 1 ،ص 510.
 5. سيره ابن هشام، ج 2 ،ص 240 و تاريخ طبري، ج 2 ،ص 583.
 6. کتاب خیانت در گذارش تاریخ اثر مصطفی حسینی طباطبایی ص215 جلد 3 دانلود[۱]
 7. سيره ابن هشام، ج 2 ،ص 238 و طبري، ج 2 ،ص 585. سيره ابن هشام، ج 2 ،ص 244 و تاريخ طبري، ج 2 ،ص 591. المغازي واقدي، ج 1 ،ص 520. المغازي واقدي، ج 1 ،ص 520.
 8. سيره ابن هشام، ج 2 ،ص 244.