اسلام و یهودیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Interreligious-Meeting - Mustafa Ceric - Herman Van-Rompuy-Marc-Schneier - Abdujalil Sajid - Brussels 2010.jpg

در زمان محمد، به یهودیان، به عنوان «ملت صاحب کتاب»، این حق داده شد که تحت «حکومت اسلامی» زندگی کنند و مذهب خود را داشته باشند. از دوره‌ای به دوره دیگر، و از نسلی به نسل دیگر، این شرایط تغییر می‌کرد. این مقررات به یهودیان امکان می‌داد که به عنوان «اهل ذمه» زندگی کنند،

هم‌زمان با هجرت محمد از مکّه به یثرب، سه طایفه یهود به نام‌های بنی‌قریظه، بنی‌نضیر و بنی‌قینقاع در آن شهر زندگی می‌کردند؛ با ورود محمد به شهر یثرب، بعضی از یهودیان آیین اسلام را نپذیرفتند زیرا از دیدگاه ایشان پیامبری به بنی‌اسرائیل منحصر بود. گرچه در کتاب مقدس یهودیت پیش‌بینی ظهور پیامبر اسلام شده و از پیروان خود خواسته بود که به این دین بگروند. سرانجام به دلیل دسیسه چینی یهود علیه مسلمانان در جریان جنگ احزاب (با وجود اینکه قرارداد صلح بین مسلمانان و یهودیان منعقد شده بود و یهودیان متضمن شده بودند که با مسلمانان در صلح باشند و علیه شان دسیسه چینی نکنند) سه جنگ بین مسلمانان و یهودیان درگرفت و هر سه قبیله بنی‌قینقاع، بنی‌قریظه و بنی‌نضیر سرکوب شدند.[۱]

با این حال، محمد یهودیان را در انجام فرایض مذهبی خود آزاد گذاشت.

در زمان خلفای بعد از پیامبر[ویرایش]

پس از فوت حضرت محمد (ص) و در زمان خلافت عمر بن خطاب، قلمرو حکومت مسلمانان گسترش یافت و بسیاری از یهودیان تحت حاکمیت مسلمین درآمدند. در دوره خلافت اسلامی، یهودیان و مسیحیان و پیروان بقیه ی ادیان نزد مسلمین اهل ذمه و معاهد خوانده می‌شدند. ذمی‌ها به پرداخت جزیه مجبور بودند و از شهادت در محاکم، ممنوع بودند. در زمان هارون‌الرشید، ذمی‌ها مجبور بودند که جامه‌ای بپوشند که جدا از جامه مسلمانان بود(البته به هیچ عنوان این اقدام مورد تایید امامان شیعه قرار نگرفت) با گسترش دین جدید و برخوردهای فرهنگی ناشی از آن، کم‌کم پیروان اسلام گسترش یافت تا جاییکه دیگر کمتر نشانی از غیر مسلمانان در کشورهای تصرف شده دیده می‌شد. حاکمان اسلامی برخورد سختی را با یهودیان، مسیحیان و پیروان سایر ادیان از خود نشان دادند، بسیاری را کشتند و تجاوز کردند و در گسترش دین خود خشونت زیادی به خرج دادند، حتی حداقل آزادی دینی را از آنان سلب کردند.

و به ادعای متون معتبر یهودیان معاصر، تمامی این عوامل موجب گسترش اسلام شد. یکی از بزرگترین برخوردهای اسلام و یهودیت که ضلع سوم آن مسیحیان بودند در زمان صلاح الدین ایوبی سردار بزرگ مسلمانان رخ داد. این برخورد چند جانبه بر سر بازستانی اورشلیم و فلسطین صورت گرفت که سرانجام به سلطه مسلمانان منجر شد. چگونگی این واقعه در فیلم پادشاهی آسمان ساختهٔ ریدلی اسکات به تصویر کشیده شده‌است.

در زمان معاصر[ویرایش]

در زمان معاصر یهودیت با انتشار هلوکاست و ایجاد مظلوم نمایی در صدد برآمد تا غصب سرزمین‌های فلسطینی و کشتارهای فجیعانهٔ فلسطینی‌ها (از جملهٔ آن‌ها می‌توان به سلاخی مردم صبرا و شتیلا)را موجه نشان دهد، و با تبلیغات فراوان توانست این کار را به انجام برساند.

پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، نقش یهودیت در کارشکنی علیه دولت جمهوری اسلامی ایران مشهود است. از نمونه‌های آن می‌توان بهلابیگری علیه ایران در ایالات متحده و سازمان ملل برای تشدید تحریم‌هایی که هیچ‌گاه درستی ادعاهای مربوطه به آن اثبات نشد،[۲] مسلح‌سازی داعش برای جنگ با ایران،[۳] ترور دانشمندان هسته‌ای ایران[۴] و … اشاره کرد.

پانویس[ویرایش]

  1. سبحانی، جعفر. فروغ ابدیت.
  2. «نقش لابی صهیونیستی در تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران». تابناک.
  3. [www.rajanews.com/news/204267 «تسلیحات اسراییلی داعش در فلوجه»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). raja news.
  4. [www.hamshahrionline.ir/details/156984 «ترور دانشمندان هسته‌ای ایران طی دو سال اخیر»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). همشهری آنلاین.