کشیش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کشیش‌های کاتولیک در رم.

کشیش یا پدر روحانی یا راهب (به انگلیسی: Priest) نامی است برای رده‌ای از روحانیان مسیحی.

در کلیسای کاتولیک رومی به مردی که به مدت ۶ تا ۷ سال نزد یک اسقف آموزش دینی دیده‌باشد کشیش گفته می‌شود. پس از این دورهٔ آموزشی، فرد کشیش‌شده اجازهٔ برگزاری موعظهٔ دینی و انجام آیین‌های دینی را دریافت می‌کند. از وظایف مهم هر کشیش اجرای آیین‌های عشای ربانی است.

معادل یک کشیش در اسلام آخوند و در یهودیت خاخام نامیده می‌شود.

تعریف کشیش[ویرایش]

  1. پیشوای دین نصرانیان، روحانی مسیحی:
کشیشان را کشش بینی و کوشش به تعلیم چو من قِسّیسِ دانا

خاقانی[۱]

  1. پیشوای دینی (بجز اسلام)[۲]

کشیش در سینما[ویرایش]

گویا پیش فرض بر این است که کشیش باید پدری مهربان، ازخودگذشته، پاک، خداشناس، شکیبا باشد؛ که ویژگی‌های نیک دیگری نیز می‌توان به این فهرست افزود. اگرچه کشیش در سینما گاهی بعنوان فردی فداکار (و رهایی بخش چون مسیح) و از خود گذشته نمایش داده می‌شود؛ ولی گاه نیز تنها ردایی از کشیش می‌بینیم که بر تن نااهلی است. مانند (رابرت دنیرو و شان پن در نقش) دو تبهکاری که در ما فرشته نیستیم (We are not Angles) می‌بینیم؛ یا ایوان مک گرگور در فرشتگان و دیوها (Angels and Demons)؛ آن دو بدنبال راه گریزی برای رهایی و شاید هم بتوان گفت رستگاری سر از ردای کشیشی برآورده‌اند و این یکی در نقش یک کشیش فرورفته و همهٔ زیر و بم تار و پود زندگی خود را با آن پیوسته است؛ تا جاییکه در نقشه‌ای از پیش ساخته و پرداخته، با فداکاریی ساختگی تن به معراج گونه‌ای ساختگی می‌دهد و با درآوردن ادای مسیح، شهری و بلکه باید بتوان گفت تمدنی را نجات می‌بخشد و راه سد ساله را یکشبه سپری می‌کند و می‌شود قهرمان دل‌ها و بزرگ کشیشان و به جایگاه پاپی می‌رسد. آن دو پس از رستگاری ردا را به کناری خواهند انداخت و این یکی می‌خواهد برای همیشه گرگی در رخت میش بماند. پدر مرین هم (جن‌گیر ویلیام فریدکین) در زیر تازیانهٔ وسوسه و کفرگویی‌های اهریمن تاب می‌آورد تا جان پاک دوشیزه‌ای بیگناه را از دام پلید او رهایی بخشد.

کشیش در فیلم‌ها بعنوان فردی روحانی که واسطه‌ای میان انسان و خدا محسوب می‌شود، همواره نشانه‌ای از دین مسیحیت و کلیسا بکار رفته است؛ بنابراین در کمتر فیلمی می‌بینیم که با کشیش فقط بعنوان یک شخصیت مانند شخصیت‌های دیگر برخورد شود، بلکه همیشه مسایل فرامتنی پیرامون کشیش در دنیای واقعی در فیلم‌ها نیز مورد توجه بوده است. وقتی بر حضور شخصیت کشیش در مهمترین فیلم‌هایی که به آن پرداخته‌اند، مروری می‌کنیم، می‌بینیم که چطور فیلمسازان مختلف از دل داستانی مرتبط به یک کشیش مهمترین مفاهیم و آموزه‌های دینی، پرسش‌های هستی شناختی، بحران‌های بشری و چالش‌های دنیای معاصر را مطرح می‌کنند و به یک بازنگری عمیق و قرایت جدید از رویکرد دینی از آغاز تاکنون دست می‌یابند.[۳]

  • پدر آبسالون: از کنار کشیشی می‌آیم که مرگ آرامی داشت، اما وقتی به همه کسانی که موقع مرگ کنارشان بوده‌ام فکر می‌کنم، چیزی جز گناه نمی‌یابم؛ گناهی پنهانی ... .(روز خشم، تیودور کارل درایر)

کشیش‌هایی که در سینما اعتراف کردند[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دیوان خاقانی، به‌کوشش ضیاءالدین سجادی، ص۲۶
  2. فرهنگ فارسی معین، جلد ۳
  3. کشیش‌هایی که در سینما اعتراف کردند ... ، نزهت بادی، ماهنامهٔ فیلمنگار – شمارهٔ ۱۲۷ – ص ۵۵
  4. کشیش‌هایی که در سینما اعتراف کردند ... ، نزهت بادی، ماهنامهٔ فیلمنگار – شمارهٔ ۱۲۷

Wikipedia-bijdragers, "Priest" Wikipedia, de vrije encyclopedie, http://nl.wikipedia.org/w/index.php?title=Priester&oldid=14066989 (accessed november 6, 2008).