مقداد بن اسود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ابوسعید مقداد بن عمرو بن ثعلبه بن مالک بن ربیعه بن عامر بن مطرود البهرائی الکندی (زادهٔ ۵۸۵پ. م) که سپس‌تر وی را مقداد بن اسود هم خواندند، از صحابه حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام بود. او با حضرت محمّد (ص) از مکّه به مدینه هجرت کرد و در نبردهای حضرت محمّد (ص) در سپاه اسلام می‌جنگید.

در یکی از جنگ‌های دوران جاهلیت پای مردی از قبیله کنده را مجروح ساخت و به مکه گریخت و الاسود بن عبد یغوث الزُهری وی را به پسرخواندگی پذیرفت و وی حلیف (هم‌پیمان) قبیلهٔ بنو زهره شد. او ازجمله هفت نفر نخستی است که با میل خود اسلام آورد. وی به همراه دیگر مسلمانان به به حبشه هجرت کرد. در همهٔ غزوه‌های حضرت محمد (ص) شرکت داشت و گاه از تیراندازن بود. در غزوهٔ بدر از معدود سواره‌ها، در احد به همراه حمزه بن عبدالمطلب از فرماندهان و در غزوه غابه فرمانده سوارکاران بود. پس از مرگ وی را به مدینه بردند.[۱]

با وفات حضرت محمّد(ص)، مقداد پسر اسود، به پیروی از امام علی بن ابی طالب (ع) از بیعت با ابوبکر سرباز زد امّا پس از بیعت کردن امام علی (ع) با ابوبکر، او نیز بیعت نمود. او در نزد شیعیان و اهل سنت از احترام برخوردار است. مقداد، در میان اهل سنت با لقب «حارس رسول الله» به معنی نگهبان فرستاده خدا، مشهور است. مقداد در سال۳۳هجری در هفتاد سالگی جزف نزدیک مدینه وفات کرد و در مدینه دفن شد.

مقداد از مردم حضرموت بود. حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام دختر عموی خود (ضباعه) دختر زبیر بن عبدالمطلب را به ازدواج او درآورد. مقداد پسری داشت به نام معبد که در جنگ جمل در سپاه عایشه بود و کشته شد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • زندگی صحابه، محمود طریقی، مشهد، ۱۳۸۵
  • للامام الحافظ، أبی حاتم، محمد، بن حـَّبان البسّتی تاریخ الصّحابة دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان، چا پ سوم، ۱۹۸۸ میلادی. (به عربی)

پیوند به بیرون[ویرایش]