مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
Majmalogo.jpg
بنیانگذار آیة‌الله‌سید علی خامنه‌ای
دبیرکل محسن اراکی بعد از محمدعلی تسخیری
شعار وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ
هدف تقریب مذاهب اسلامی
تأسیس 1369
دفتر مرکزی تهران، ایران
حوزهٔ قدرت جهان اسلام
زبان‌های رسمی فارسی، عربی،
انگلیسی
ناحیه فعالیت تقریب مذاهب اسلامی، برگزاری همایشهای ملی و بین‌المللی با هدف نزدیکی بین فرق اسلامی،
قائم مقام دبیرکل مجمع سید موسی موسوی
معاون امور اجرایی و برنامه ریزی محمدرضا گلرو
معاون امور راهبردی،دولت و مجلس سید احمد زرهانی
معاون امور بین الملل منوچهر متکی
معاون امور اجتماعی عبدالله سهرابی
معاون امور فرهنگی صادق گلزاده
معاون امور ایران سید حامد علم الهدی
سازمان های زیردست دانشگاه مذاهب اسلامی
خبرگزاری تقریب(TNA)
پژوهشگاه مطالعات تقریبی
سازمان خیریه اسلامی(سخا)
کمیته مساعی حمیده
Muslim Percent Population.svg

The Muslim population of the world map by percentage of each country, according to the Pew Forum (assessed in 29 June 2014).

وب‌گاه http://www.taghrib.com/

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سال ۱۳۶۹ هجری شمسی با هدف تلاش برای آشتی دادن مذاهب مختلف اسلامی و ایجاد تقریب بین دیدگاه‌های آنان تشکیل شد. دبیر کل کنونی مجمع آیت‌الله محسن اراکی است.

ریشه تقریب مذاهب اسلامی[ویرایش]

تقریب مذاهب اسلامی، اصطلاحی است مربوط به دوران معاصر به معنای تلاش علمای اسلام برای نزدیک کردن و رفع اختلافات پیروان مذاهب اسلامی به ویژه شیعیان و اهل سنت .

سیدجمال الدین اسدآبادی در اوایل سده چهاردهم، موضوع اتحاد اسلام را در مقالاتش در مجله عربی زبان عروة الوثقی، مطرح، و اندیشه‌های خود را با استفاده از حمایت مسئولان کشورهای اسلامی تشریح می‌کرد. در ۱۳۱۷ ش، محمدتقی قمی از ایران به مصر مهاجرت کرد و در قاهره «دارالتقریب بین المذاهب الاسلامیة» را تشکیل داد. مهم‌ترین دستاورد دارالتقریب پی ریزی راههای عملی اتحاد مسلمانان بود و محل گردهمایی دانشمندان و روحانیان شیعه و سنّی شد. صدور فتوای محمود شلتوت در هفدهم ربیع الاول ۱۳۷۸ق، مبنی بر جواز پیروی از مذهب شیعه امامیه همانند چهار مذهب فقهی اهل سنّت، بزرگ‌ترین اقدام عملی در راه تقریب به شمار می‌آید[۱].

در ۱۳۶۹ ش، به ابتکار آیت اللّه سید علی خامنه‌ای «مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی» تأسیس شد. این مجمع عهده‌دار تلاش‌های تقریبی در جهان اسلام است و همه ساله با شرکت اندیشمندان اسلامی، در ایران یا دیگر کشورهای اسلامی همایش‌های وحدت بر گزار می‌کند[۲].

مفاهیم کلیدی تقریب مذاهب اسلامی[ویرایش]

تعریف واژه تقریب[ویرایش]

از نظر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تقریب عبارت است از نزدیک‌شدن پیروان مذاهب اسلامی برای شناخت یکدیگر به منظور دست‌یابی به اخوت دینی براساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی.

و در کتاب های لغت آمده است قرُب الشیٔ یقرُبُ قرباً و قرباناً، نزدیک شده و آن چیز نزدیک است و تَقَربَ الله تقرباً و تقراباً و اقتربَ و قاربَه، یعنی که از او(آن) دور نشد. بنابراین،قرب(نزدیکی) عکس بُعد(دوری) است و تقارب (نزدیک شدن به یکدیکر)ضد تباعد(دوری جستن از یکدیگر)است[۳].

در اصطلاح، تقریب مذاهب اسلامی کوششی جدی برای تحکیم روابط میان پیروان این مذاهب از راه درک اختلاف های موجود میان خود و زدودن پیامدهای منفی این اختلافات و نه اصل اختلاف هاست[۴].

تعریف واژه وحدت اسلامی[ویرایش]

وحدت اسلامی عبارت است از هم­کاری و تعاون پیروان مذاهب اسلامی بر اساس اصول مسلم و مشترک اسلامی و اتخاذ موضوع واحد برای تحقق اهداف و مصالح عالیة امت اسلامی و موضع‌گیری واحد در برابر دشمنان اسلام و احترام به التزام قبلی و عملی هریک از مسلمانان به مذهب خود.« دستیابی به وحدت اسلامی در شرایط مطلوب منتهی به همکاری دولت‌ها و ملت‌های اسلامی در عرصه‌های دینی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با ایجاد ساختارهای مناسبی خواهد شد»

تعریف واژه مذاهب اسلامی[ویرایش]

مقصود از مذاهب اسلامی آن دسته از از مکاتب فقهی معروف اسلامی هستند که دارای نظام اجتهادی منسجم و مستند به کتاب و سنت می‌باشد. از نظر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی این مذاهب فقهی به رسمیت شناخته شده عبارتند از: مذهب حنفی، شافعی، مالکی و حنبلی از اهل سنت ومذهب اثنی عشری و زیدیه از شیعه؛ و مذهب اباضیه(البته مذاهبی هستند که یا پیرو ندارند و یا یکی از مذاهب مذکور، مندرج می باشند و یا به شکل آرای فردی که مقید به مذهب معینی نیستند عمل می کنند).

مبانی تقریب[ویرایش]

حركت تقريب بين مذاهب بر مباني و اصولي كلي استوار است كه مهم ترين آن ها عبارت است از:[۱]

 1. قرآن كريم و سنت شريف نبوي دو منبع اساسي براي شريعت اسلام هستند و تمام مذاهب اسلامي در اين دو اصل مشترك‌اند و حجيت ساير منابع در گرو استناد به اين دو منبع اصلي است.
 2. ايمان به اصول و اركان زير ملاك اسلاميت است:
 • ايمان به وحدانيت خداوند تعالي (توحيد)
 • ايمان به نبوت و خاتميت رسول اكرم حضرت محمد(صلي الله عليه و آله وسلم) و سنت پيامبر به عنوان يكي از منابع اصلي دين
 • ايمان به قرآن كريم و مفاهيم و احكام آن به عنوان اولين منبع دين اسلام
 • ايمان به معاد
 • عدم انكار ضروريات دين و تسليم شدن به اركان اسلام مثل نماز، زكات، روزه، حج، جهاد و…
 1. مشروعيت اجتهاد و آزادي بحث: اسلام با به رسميت شناختن اجتهاد در چارچوب منابع اصلي اسلامي اختلافات فكري را پذيرفته است. مسلمانان بايد اختلافات اجتهادي را امري طبيعي قلمداد كنند و به رأي ديگران احترام بگذارند.
 1. وحدت اسلامي يكي از ويژگي هاي امت اسلامي در قرآن مجيد و از اصول بسيار مهم آن است. اين اصل در موارد تزاحم با اصول داراي اهميت كم تر بر آنان مقدم مي شود.
 1. اصل برادري اسلامي مبنايي كلي براي تعامل بين مسلمانان است[۵].

زمینه‌های تقریب در بین مسلمانان[ویرایش]

زمینه های تقریب مذاهب اسلامی، تمام ابعاد زندگی پیروان این مذاهب در بر میگیرد. ازآن جمله است: (اعتقادات، فقه و قواعد آن، اخلاق و فرهنگ اسلامی، تاریخ، موضع گیری های سیاسی امت اسلامی)[۶].

با توجه به زمینه‌های وحدت در اصول اعتقادی مسلمانان همچون اعتقاد به توحید، نبوت، معاد، نماز، روزه، دارا بودن قبله و کتاب واحد و بسیاری از اصول دیگر دینی و نیز سنّت پیامبر (ص) و روش ائمة شیعه در دعوت به اتحاد و سفارش به پرهیز از جدال و اختلاف با برادران دینی، و توجه و هشیاری علما و سیاستمداران کشورهای اسلامی به ضرورت این امر، می‌توان امیدوار بود که این اندیشه به بار بنشیند و از تفرقه و اختلاف کشورهای اسلامی بکاهد.

ترویج فرهنگ و اخلاق تقریب، محور قراردادن قرآن به عنوان متنی قطعی و مسلّم برای همه مسلمانان، جداکردن مواضع سیاسی و فکری از احکام فقهی و نیز جداکردن احکام فقهی از مواضع اعتقادی، گسترش و تعمیق مباحثات فقهی و کلامی و تفسیری و حدیثی، همراه با تضارب آرا و افکار در محیطی آرام و به دور از تشنجات حاصل از دخالت مغرضان، در تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی تأثیر بسیار دارد[۷].

بیانیه مجمع[ویرایش]

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مؤسسه­ای اسلامی مردم نهاد، علمی، فرهنگی، بین المللی، و دارای شخصیت حقوقی مستقل، غیر دولتی و غیر انتفاعی است که به منظور سیاستگذاری، برنامه ریزی و فعالیت برای تقریب میان پیروان مذاهب اسلامی ایجاد شده است. مجمع التقریب، تمدن نوین اسلامی، احیاء امت واحده، و دست یابی به سهمی مناسب در هندسه قدرت و نظام جهانی را آرمان مشترک همه ملل مسلمان دانسته و در این مسیر معتقد به سرنوشت مشترک و تفکیک ناپذیر مذاهب اسلامی بوده، و اتحاد مسلمانان را تنها راه صیانت از امت اسلام و دست یابی به آرمان مشترک آن تلقی می کند.

مجمع التقریب برای تحقق وحدت عملی مسلمانان، استفاده بهینه از ظرفیت مذاهب اسلامی، تعامل سازنده و تشریک مساعی ملل مسلمان در عرصه­های فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی را سرلوحه کار خود قرارداده است و از طریق رصد تحولات تقریب، توسعۀ دیپلماسی وحدت، گسترش ارتباط با متفکران، عالمان، نهادها، و جریان های تقریب گرا و مصلح، تشکیل حلقه های گفتگوی بین مذاهب، توسعه جماعات تقریب، ایجاد ائتلاف ها و تشکل های مشترک، ایجاد رسانه­های تقریبی عمل مشترک برای مسائل مشترک، و سایر اقدامات مؤثر و وحدت بخش، جهت تحقق این هدف، تلاش می کند.

مجمع التقریب، اعتصام به قرآن و سیره نبوی، تمرکز بر منافع و مصالح مشترک، اتکاء بر اشتراکات فراوان و پذیرش تفاوت های فی مابین مذاهب اسلامی را زمینه ساز تقریب می داند و برای تعامل پیروان بین مذاهب اسلامی، بدنبال ارتقاء شناخت و تفاهم؛ گسترش احترام به مذاهب، مدارا، اخوت، تعاون اسلامی و رفع موانع تقریب میان آنان است. مجمع التقریب در جهت توانمند سازی و همبستگی مسلمانان در حمایت از ملل مظلوم بویژه مردم فلسطین و مقابله با توطئه های دشمنان، به ارتقاء خود باوری، بیداری و مقاومت اسلامی آنان، در مبارزه با استکبار، صهیونیزم، و جریان های تفرقه افکن، افراطی و تکفیری می­پردازد.

مجمع التقریب به عنوان مهمترین نهاد تخصصی تقریب، رسالت الهی خود را بر پایۀ آموزه های قرآن، سنت و عترت نبوی، تدابیر و اندیشه های عالمان، مصلحان و متفکران مسلمان و خرد جمعی اعضای مجمع عمومی و پایبندی به اصول اخلاق اسلامی انجام می دهد و در این مسیر از همکاری نهادها و مؤسسات تقریبی، حوزه های علمیه و دانشگاه های جهان اسلام، ظرفیت جماعات تقریب در کشورهای مختلف و پشتوانه ارزشمند چند دهه تجربه، اعتبار، و روابط گسترده و نزدیک با شخصیت های تقریبی، در دنیای اسلام برخوردار می باشد و به عنوان نهادی فراملی، دانش محور، آینده پرداز، هوشمند و خلاق با مدیریت علمی و تلاش مؤمنانه و صادقانۀ مدیران و نیروی انسانی خوش فکر، کارآمد و مدبر، در پی انجام مأموریت محوله می باشد.[۸]

رسالت مجمع[ویرایش]

رسالت مجمع جهانی تقریب عبارت است از:«ارتقای سطح آشنایی و آگاهی و تعمیق و تفاهم بین پیروان مذاهب اسلامی و تقویت مذاهب اسلامی و تقویت احترام متقابل و تحکیم رشته های اخوت در بین مسلمانان بدون هیچ گونه تمایزی از لحاظ تعلقات فرقه ای، قومی یا ملی آنان به منظور رسیدن به امت واحده[۹]

چشم انداز مجمع[ویرایش]

به حول و قوه الهی، در سال 1414، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نهادی خواهد بود:

 • فعال و موثر در توسعه نهادهای تقریبی (اعم از سخت و نرم) و نگاه وفاق‌محور در کشورهای مسلمان به صورت خودانگیخته
 • امین و مورد وثوق ذی‌نفعان در اقصی نقاط جهان اسلام
 • هوشمند، مسلط و مشرف به پیوندها و تعاملات ملل مسلمان از منظر تقریب
 • شبکه‌ای، پویا، یادگیرنده و هدفمند، دارای پیوندهای قوی با نهادهای مرتبط در داخل و خارج مرزهای میهن اسلامی
 • مولد و مروج علوم تقریب‌بنیاد با بهره‌گیری از فناوری‌های روز[۱۰]

ارزش های بنیادین مجمع[ویرایش]

 • همکاری همه‌جانبه در موارد مورد اتفاق مسلمانان
 • موضع‌گیری هماهنگ و واحد در برابر دشمنان اسلام
 • پرهیز از نسبت‌دادن کفر، فسق و بدعت به یکدیگر
 • برخورد محترمانه در امور اختلافی
 • آزادی اختیار مذهب
 • آزادی عمل به احکام شخصیه
 • حل اختلافات از طریق گفتگوی سالم و رعایت آداب آن[۱۱]

ارکان مجمع[ویرایش]

 1. مجمع عمومي
 2. شوراي عالي
 3. دبير كل

مجمع عمومی[ویرایش]

اعضاي مجمع عمومي از ميان علما، متفكران و پيشوايان مذاهب اسلامي سراسر جهان كه موافق فكر تقريب مذاهب اسلامي باشند توسط شوراي عالي براي مدت شش سال انتخاب مي شوند. مادة دهم: اجلاس عادي مجمع عمومي هر دو سال يك بار خواهد بود. در صورت ضرورت، اجلاسيه هاي فوق العادة مجمع عمومي با تصويب شوراي عالي تشكيل مي شود. اجلاس مجمع عمومي با حضور اكثريت كل اعضا رسميت مي يابد و اعتبار مصوبات با نظر اكثريت حاضر در اجلاس خواهد بود.[۱۲]

 • وظايف و اختيارات مجمع عمومي عبارت است از:
 1. تصويب آيين نامة داخلي مجمع عمومي.
 2. بررسي و اظهار نظر در مورد گزارش دبيركل از فعاليت‌هاي انجام شده.
 3. بررسي و تصميم گيري دربارة مسائل ارجاعي از طرف شوراي عالي.
 4. بررسي مسائل و مشكلات كلي جوامع اسلامي و ارائة راه حل ها.

شورای عالی[ویرایش]

الف) اعضاي اين شورا از ميان علما، متفكران و شخصيت‌هاي مذاهب معتبر اسلامي توسط ولي امر مسلمين براي مدت 6 سال منصوب مي شوند[۱۳].

 • دبيركل، عضو شوراي عالي خواهد بود.
 • هر يك از اعضاي شورا، عضو مجمع عمومي مجمع تقريب نيز هست.
 • انتصاب مجدد اعضاي شوراي عالي بلا مانع است.
 1. شوراي عالي در برابر ولي امر مسلمين در حدود اختيارات و مسؤوليت‌هاي محوله، مسؤول و پاسخگوست.
 2. تعداد اعضاي شوراي عالي حداقل 15 نفر و حداكثر 21 نفر است.
 3. با تصويب اكثريت اعضاي شوراي عالي دو نفر از اعضا به عنوان رئيس و نايب رئيس به مدت دو سال انتخاب خواهند شد.
 4. جلسات شوراي عالي با حضور اكثريت اعضاي موجود در ايران رسميت پيدا مي كند و مصوبات آنان با اكثريت حاضران معتبر است.
 5. دعوت به جلسات به عهدة دبيركل است و در صورت لزوم، به درخواست رئيس يا يك سوم اعضاي موجود در ايران جلسات تشكيل مي شود و دعوت براي تشكيل هر يك از جلسات مجمع عمومي يا شوراي عالي به وسيلة نامة خصوصي يا درج در يكي از روزنامه هاي كثيرالانتشار به عمل مي آيد و فاصلة دعوت از روز انتشار تا تشكيل جلسه، حداقل 10 روز و حداكثر 40 روز خواهد بود.
 6. قبول استعفا، عزل و يا جاي گزيني هر يك از اعضاي شوراي عالي با ولي امر مسلمين است.


ب) وظايف و اختيارات شوراي عالي مجمع تقريب عبارت است از:

 1. تصويب آيين نامة داخلي شوراي عالي و آيين نامه هاي مجمع تقريب.
 2. تصويب سياست ها و برنامه هاي مجمع تقريب.
 3. انتخاب ساير اعضاي مجمع عمومي و انجام هرگونه تغييري در آنان.
 4. پيشنهاد هرگونه تغييري در اساسنامة مجمع تقريب به ولي امر مسلمين.
 5. پيشنهاد يك نفر به‌عنوان دبيركل مجمع تقريب به ولي امر مسلمين جهت تصويب.
 6. تصويب تأسيس مراكز، شعب و دفاتر نمايندگي مجمع تقريب در سراسر جهان.
 7. تشكيل كميته هاي تخصصي، عنداللزوم.
 8. تصويب تشكيلات مجمع تقريب.
 9. تصويب بودجه و هزينه هاي سالانة مجمع تقريب و پيشنهاد آن به دولت بر اساس نياز مجمع.
 10. اهتمام در تأمين نيازهاي مالي مجمع تقريب.
 11. نظارت بر حسن اجراي فعاليت‌هاي مجمع تقريب.
 12. بازرسي از نحوة فعاليت‌هاي مجمع تقريب.
 13. پيگيري اجراي مصوبات مجمع عمومي.
 14. تصويب رؤساي شعب و نمايندگي هاي مجمع.

اعضای شورای عالی:[ویرایش]

ردیف نام و نام خانوادگی کشور سمت توضیحات
1 آیت الله محمد علی تسخیری ایران ایران رئیس دومین دبیرکل مجمع
2 آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی ایران ایران عضو اولین دبیرکل مجمع
3 دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی ایران ایران عضو --
4 مولوی محمد اسحق مدنی ایران ایران نائب رئیس --
5 حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ربانی ایران ایران عضو --
6 آیت الله محسن اراکی ایران ایران دبیرکل مجمع --
7 حجت الاسلام و المسلمین محمود محمدی عراقی ایران ایران بازرس --
8 حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن اختری ایران ایران عضو --
9 حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی ایران ایران عضو نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان
10 آیت الله سلیمانی ایران ایران عضو نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان
11 آقای عبدالرحمن خدایی (شافعی) ایران ایران عضو یکی از نمایندگان اهل سنت استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری به انتخاب شورای عالی
12 آقای نذیر احمد سلامی ایران ایران عضو یکی از نماینگان اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان به انتخاب شورای عالی
13 حجة الاسلام و المسلين دكتر قمي ایران ایران عضو معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری
14 دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان ایران ایران عضو رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
15 حجت الاسلام و المسلمین آقای سید علی قاضی عسگر ایران ایران عضو --
16 مولوی عبدالرحمن ملازهی ایران ایران عضو --
17 آیت الله بوشهری ایران ایران عضو مدیر حوزه های علمیه
18 حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی ایران ایران عضو نماینده سابق مقام معظم رهبری در کردستان و قائم مقام مجمع تقریب مذاهب اسلامی
19 ماموستا ملا قادر قادری ایران ایران عضو امام جمعه پاوه
20 سید ابراهیم فاضل حسینی ایران ایران عضو مدیر مدرسه و امام جمعه اهل سنت مشهد
21 مولوی عبد الصمد دامنی ایران ایران عضو امام جمعه ایرانشهر
22 جناب آقای قریشی ایران ایران عضو امام جمعه ارومیه
23 جناب آقای شیخ جواد مروی ایران ایران عضو --
24 حجت الاسلام والمسلمين سيد عمار الحكيم عراق عراق عضو --
25 سماحة المفتي العام الشيخ مهدي الصميدعي عراق عراق عضو --
26 سماحة حجة الاسلام والمسلمين سيد علي محمد النقوي هند هند عضو --
27 سماحة الدكتور عقيل السراج اندونزی اندونزی عضو --
28 الدكتور جلال الدين رحمت اندونزی اندونزی عضو --
29 سماحة الشيخ احمد الزين لبنان لبنان عضو --
30 سماحة حجة الاسلام والمسلمين سيد علي فضل الله لبنان لبنان عضو --
31 الدكتور عبد الرزاق القسوم الجزایر الجزایر عضو --
32 العلامة الشيخ راويل عين الدين روسیه روسیه عضو --
33 الدكتور سيد عبد الله النظام سوریه سوریه عضو --
34 سماحة الشيخ حسين المعتوق کویت کویت عضو --
35 سماحة المفتي الشيخ احمد بدر الدين الحسون سوریه سوریه عضو --
36 سماحة الدكتور اصيل ترك ترکیه ترکیه عضو --
37 سماحة الشيخ موسى ايدين ترکیه ترکیه عضو --
38 الدكتور عبد الغني عاشور مصر مصر عضو --
39 الدكتور جعفر عبد السلام مصر مصر عضو --
40 الدكتور محمد سليم العوا مصر مصر عضو --
41 سماحة العلامة المفتي محمد مكرم احمد هند هند عضو --
42 الشيخ علي دنيا تانزانیا تانزانیا عضو --
43 سماحة العلامة الشيخ يحيى الديلمي یمن یمن عضو --
44 سماحة حجة الاسلام والمسلمين الشيخ نعيم قاسم لبنان لبنان عضو --
45 سماحة الدكتور محمد العاصي ایالات متحده آمریکا آمریکا عضو --
46 سماحة الدكتور عبد الهادي آونگ مالزی مالزی عضو --
47 سماحة الشيخ احمد بن حمد الخليلي عمان عمان عضو --
48 الدكتور عبد الرحيم علي سودان سودان عضو --
49 سماحة آية الله محمد آصف محسني افغانستان افغانستان عضو --
50 سماحة العلامة الشيخ مصطفى سيريج بوسنی و هرزگوین بوسنی و هرزگوین عضو --
51 جناب آقای مولوی حبیب الله حسام افغانستان افغانستان عضو --
52 سماحة ابراهیم زاکزاکی نیجریه نیجریه عضو --
53 سماحة الله شکر پاشازاده جمهوری آذربایجان آذربایجان عضو --
54 سماحة حمده سعید تونس تونس عضو --
55 حجت الاسلام و المسلمین سید ساجد نقوی پاکستان پاکستان عضو --

دبیرکل[ویرایش]

دبير كل مجمع، مسئول عالي اجرايي و سخنگوي رسمي مجمع هستند كه با پيشنهاد شوراي عالي و حكم ولي امر مسلمين به مدت چهار سال انتخاب مي شوند و بر همة فعاليت‌هاي علمي، فرهنگي، آموزشي، بين المللي، نشر كتاب و مجله نظارت دارند و گزارش فعاليت ها را به مجمع عمومي و شوراي عالي ارائه مي نمايند.[۱۴]

انتخاب دبيركل از ميان شخصيت‌هاي علمي ممتاز وفعال در عرصة تقريب مذاهب صورت مي‌گيرد. رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله العظمى خامنه اي، آيت الله واعظ زادة خراساني را به مدت ده سال به اين سمت برگزيدند و پس از استعفاي ايشان، معظم له، آيت الله تسخيري را به عنوان دبيركل مجمع منصوب و تا سال ۱۳۹۱ ایشان عهده دار این مسئولیت بودن و از این تاریخ تاکنون طی حکمی آیة الله اراکی از جانب مقام معظم رهبری به مدت چهارسال به این سمت منصوب گردیدند.

وظايف و اختيارات دبيركل عبارت است از:

 1. پيشنهاد سياست ها و برنامه هاي مجمع تقريب به شوراي عالي.
 2. مديريت و نظارت بر كلية فعاليت‌هاي اجرايي مجمع تقريب.
 3. دعوت به جلسات شوراي عالي و مجمع عمومي و ساير جلسات عمومي.
 4. تهيه و تدوين گزارش فعاليت‌هاي انجام شده و ارائة آن به شوراي عالي و مجمع عمومي جهت ارزيابي.
 5. تشكيل كميته هاي موقت بر حسب ضرورت.
 6. انتصاب معاونان مجمع تقريب با اطلاع شوراي عالي.
 7. انتصاب رؤساي نمايندگي هاي آن در داخل و خارج از كشور با تصويب شوراي عالي و عزل يا قبول استعفاي آنان.
 8. پيشنهاد بودجه و هزينه هاي سالانة مجمع تقريب به شوراي عالي و پي گيري آن از طريق مراجع ذيربط.
 9. امضاي موافقتنامه ها، اسناد مالي، حقوقي و ثبتي و هرگونه تغييرات مربوط و استيفاي حقوق مجمع.
 10. انجام ساير امور محوله از سوي ولي امر مسلمين و شوراي عالي.
 • دبيركل مي تواند بخشي از وظايف و اختيارات خود را به معاونان و مديران تفويض نمايد؛ به شرط اين كه مخل به وظايف و اختيارات اساسي دبيركل نباشد.
 • دبيركل سخنگوي مجمع تقريب بوده و در مقابل شوراي عالي مسؤول و پاسخگوست.

معاونت ها[ویرایش]

 1. معاونت امور بین الملل
 2. معاونت امور فرهنگی
 3. معاونت امور ایران
 4. معاونت امور اجرایی و برنامه ریزی
 5. معاونت امور راهبردی، دولت و مجلس
 6. معاونت امور اجتماعی

برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی وحدت اسلامی[ویرایش]

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هر ساله در هفته وحدت اقدام به برگزاری کنفرانس هفته وحدت می‌نماید. هفته وحدت ما بین دوازدهم تا هفدهم ماه قمری ربیع‌الاول قرار دارد که به مناسبت سالگرد تولد پیامبر اسلام می‌باشد. تاکنون صدها متفکر، عالم و مصلح از میان شخصیتهای فرهیخته جهان اسلام، وزرای کشورهای اسلامی، علما و مفتیان، اساتید دانشگاه‌ها وسایر مجامع علمی و فرهنگی و هزاران تن از علما و متفکران شیعه واهل سنت ایران در این کنفرانس شرکت کرده و به ارائة مقاله، سخنرانی و بیان دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند.

تا سال 1369، متولی برگزاری این کنفرانس سازمان تبلیغات اسلامی بود و کنفرانس اول تا چهارم را این سازمان برگزار کرد، از آن سال به بعد، همزمان با تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، این امر برعهدة مجمع گذاشته شد.

هر سال با تشکیل ستاد اجرایی کنفرانس که با مشارکت نمایندگانی از معاونت های مجمع صورت می گیرد، امور اجرایی کنفرانس پیگیری می شود. هیئت علمی کنفرانس نیز بعد علمی و محتوایی آن را تأمین میکند.

در بیست و هشت کنفرانس برگزار شده، عناوین ذیل که موضوعات مورد اهتمام کل امت اسلامی و اثرگذار در تحقق وحدت اسلامی است، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:

 1. وحدت اسلامی
 2. امام خمینی(ره) و وحدت اسلامی
 3. دستآوردهای وحدت اسلامی
 4. تقریب بین مذاهب اسلامی
 5. طلایه داران وحدت
 6. نقش تفاهم فکری در تقریب مذاهب اسلامی
 7. مبانی تقریب
 8. قرآن و سنت
 9. سیره و وحدت اسلامی
 10. حکومت از دیدگاه مذاهب اسلامی
 11. ویژگیهای اساسی اسلام
 12. اسلام و امت اسلامی در قرن آینده
 13. امت اسلامی، رنجها و آرزوها
 14. جایگاه اهل بیت(ع) در اسلام و امت اسلامی
 15. پایبندی به اصول و پاسخگویی به نیازهای زمان در فقه مذاهب اسلامی
 16. جهان شمولی اسلام و جهانی سازی
 17. بیداری اسلامی، چشم اندازهای آینده و هدایت آن
 18. استراتژی تقریب مذاهب اسلامی
 19. مسلمانان درکشورهای اسلامی
 20. سیره پیامبراکرم.

خبرها[ویرایش]

مرتضی زید المحطوری استاد و محقق فقه زیدی و یکی از تشکیل دهندگان شورای مجمع تقریب مذاهب اسلامی در یمن و از علمای جنبش انصارالله در حمله داعش به شهادت رسید.[۱۵]

مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. سید هادی خسروشاهی، سرگذشت تقریب،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ اول، ۱۳۸۹، صفحه ۳۳-۳۷
 2. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات 43-44-45-46
 3. سید هادی خسروشاهی، سرگذشت تقریب،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ اول، ۱۳۸۹، صفحه ۲۱
 4. سید هادی خسروشاهی، سرگذشت تقریب،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ اول، ۱۳۸۹، صفحه ۲۲
 5. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، ۱۳۸۷، صفحه ۱۹
 6. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، ۱۳۸۷، صفحه ۲۱
 7. محمدباقر حکیم، وحدت اسلامی از دیدگاه قرآن و سنّت، ترجمة عبدالهادی فقهی‌زاده، تهران ۱۳۷۷ ش ، صفحه 194-199
 8. راهبرد و چشم انداز مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افق 1414، معاونت امور راهبردی، دولت و مجلس، 1394
 9. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، ۱۳۸۷، صفحه ۲۰
 10. راهبرد و چشم انداز مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افق 1414، معاونت امور راهبردی، دولت و مجلس، 1394
 11. راهبرد و چشم انداز مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افق 1414، معاونت امور راهبردی، دولت و مجلس، 1394
 12. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات27
 13. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات27-28
 14. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات 30-31
 15. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940105000142

پیوند به بیرون[ویرایش]

خبرگزاری تقریب
جهان اسلام