مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
Majmalogo.jpg
بنیانگذار آیةالله سید علی خامنه‌ای
دبیرکل محسن اراکی بعد از محمدعلی تسخیری
شعار وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ
هدف تقریب مذاهب اسلامی
تأسیس ۱۳۶۹
دفتر مرکزی تهران، ایران
حوزهٔ قدرت جهان اسلام
زبان‌های رسمی فارسی، عربی،
انگلیسی
ناحیه فعالیت تقریب مذاهب اسلامی، برگزاری همایشهای ملی و بین‌المللی با هدف نزدیکی بین فرق اسلامی،
قائم مقام دبیرکل مجمع سید موسی موسوی
معاون امور اجرایی و برنامه ریزی محمدرضا گلرو
معاون امور راهبردی،دولت و مجلس سید احمد زرهانی
معاون امور بین الملل منوچهر متکی
معاون امور اجتماعی عبدالله سهرابی
معاون امور فرهنگی سید محمود نبویان
معاون امور ایران سید حامد علم الهدی
سازمان های زیردست دانشگاه مذاهب اسلامی
خبرگزاری تقریب(TNA)
پژوهشگاه مطالعات تقریبی
سازمان خیریه اسلامی(سخا)
کمیته مساعی حمیده
Muslim Percent Population.svg

The Muslim population of the world map by percentage of each country, according to the Pew Forum (assessed in 29 June 2014).

وب‌گاه http://www.taghrib.com/

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سال ۱۳۶۹ هجری شمسی با هدف تلاش برای آشتی دادن مذاهب مختلف اسلامی و ایجاد تقریب بین دیدگاه‌های آنان تشکیل شد. دبیر کل کنونی مجمع محسن اراکی است.

ریشه تقریب مذاهب اسلامی[ویرایش]

تقریب مذاهب اسلامی، اصطلاحی است مربوط به دوران معاصر به معنای تلاش علمای اسلام برای نزدیک کردن و رفع اختلافات پیروان مذاهب اسلامی به ویژه شیعیان و اهل سنت .

سیدجمال الدین اسدآبادی در اوایل سده چهاردهم، موضوع اتحاد اسلام را در مقالاتش در مجله عربی زبان عروة الوثقی، مطرح، و اندیشه‌های خود را با استفاده از حمایت مسئولان کشورهای اسلامی تشریح می‌کرد. در ۱۳۱۷ ش، محمدتقی قمی از ایران به مصر مهاجرت کرد و در قاهره «دارالتقریب بین المذاهب الاسلامیة» را تشکیل داد. مهم‌ترین دستاورد دارالتقریب پی ریزی راههای عملی اتحاد مسلمانان بود و محل گردهمایی دانشمندان و روحانیان شیعه و سنّی شد. صدور فتوای محمود شلتوت در هفدهم ربیع الاول ۱۳۷۸ق، مبنی بر جواز پیروی از مذهب شیعه امامیه همانند چهار مذهب فقهی اهل سنّت، بزرگ‌ترین اقدام عملی در راه تقریب به شمار می‌آید[۱].

در ۱۳۶۹ ش، به ابتکار آیت اللّه سید علی خامنه‌ای «مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی» تأسیس شد. این مجمع عهده‌دار تلاش‌های تقریبی در جهان اسلام است و همه ساله با شرکت اندیشمندان اسلامی، در ایران یا دیگر کشورهای اسلامی همایش‌های وحدت بر گزار می‌کند[۲].

مفاهیم کلیدی تقریب مذاهب اسلامی[ویرایش]

تعریف واژه تقریب[ویرایش]

از نظر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، تقریب عبارت است از نزدیک‌شدن پیروان مذاهب اسلامی برای شناخت یکدیگر به منظور دست‌یابی به اخوت دینی براساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی.

و در کتاب های لغت آمده است قرُب الشیٔ یقرُبُ قرباً و قرباناً، نزدیک شده و آن چیز نزدیک است و تَقَربَ الله تقرباً و تقراباً و اقتربَ و قاربَه، یعنی که از او(آن) دور نشد. بنابراین،قرب(نزدیکی) عکس بُعد(دوری) است و تقارب (نزدیک شدن به یکدیکر)ضد تباعد(دوری جستن از یکدیگر)است[۳].

در اصطلاح، تقریب مذاهب اسلامی کوششی جدی برای تحکیم روابط میان پیروان این مذاهب از راه درک اختلاف های موجود میان خود و زدودن پیامدهای منفی این اختلافات و نه اصل اختلاف هاست[۴].

تعریف واژه وحدت اسلامی[ویرایش]

وحدت اسلامی عبارت است از همکاری و تعاون پیروان مذاهب اسلامی بر اساس اصول مسلم و مشترک اسلامی و اتخاذ موضوع واحد برای تحقق اهداف و مصالح عالیة امت اسلامی و موضع‌گیری واحد در برابر دشمنان اسلام و احترام به التزام قبلی و عملی هریک از مسلمانان به مذهب خود.« دستیابی به وحدت اسلامی در شرایط مطلوب منتهی به همکاری دولت‌ها و ملت‌های اسلامی در عرصه‌های دینی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با ایجاد ساختارهای مناسبی خواهد شد»

تعریف واژه مذاهب اسلامی[ویرایش]

مقصود از مذاهب اسلامی آن دسته از از مکاتب فقهی معروف اسلامی هستند که دارای نظام اجتهادی منسجم و مستند به کتاب و سنت می‌باشد. از نظر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی این مذاهب فقهی به رسمیت شناخته شده عبارتند از: مذهب حنفی، شافعی، مالکی و حنبلی از اهل سنت ومذهب اثنی عشری و زیدیه از شیعه؛ و مذهب اباضیه(البته مذاهبی هستند که یا پیرو ندارند یا یکی از مذاهب مذکور، مندرج می باشند یا به شکل آرای فردی که مقید به مذهب معینی نیستند عمل می کنند).

مبانی تقریب[ویرایش]

حرکت تقریب بین مذاهب بر مبانی و اصولی کلی استوار است که مهم ترین آن ها عبارت است از:[۱]

 1. قرآن کریم و سنت شریف نبوی دو منبع اساسی برای شریعت اسلام هستند و تمام مذاهب اسلامی در این دو اصل مشترک‌اند و حجیت سایر منابع در گرو استناد به این دو منبع اصلی است.
 2. ایمان به اصول و ارکان زیر ملاک اسلامیت است:
 • ایمان به وحدانیت خداوند تعالی (توحید)
 • ایمان به نبوت و خاتمیت محمد و سنت پیامبر به عنوان یکی از منابع اصلی دین
 • ایمان به قرآن کریم و مفاهیم و احکام آن به عنوان اولین منبع دین اسلام
 • ایمان به معاد
 • عدم انکار ضروریات دین و تسلیم شدن به ارکان اسلام مثل نماز، زکات، روزه، حج، جهاد و…
 1. مشروعیت اجتهاد و آزادی بحث: اسلام با به رسمیت شناختن اجتهاد در چارچوب منابع اصلی اسلامی اختلافات فکری را پذیرفته است. مسلمانان باید اختلافات اجتهادی را امری طبیعی قلمداد کنند و به رأی دیگران احترام بگذارند.
 1. وحدت اسلامی یکی از ویژگی های امت اسلامی در قرآن مجید و از اصول بسیار مهم آن است. این اصل در موارد تزاحم با اصول دارای اهمیت کم تر بر آنان مقدم می شود.
 1. اصل برادری اسلامی مبنایی کلی برای تعامل بین مسلمانان است[۵].

زمینه‌های تقریب در بین مسلمانان[ویرایش]

زمینه های تقریب مذاهب اسلامی، تمام ابعاد زندگی پیروان این مذاهب در بر میگیرد. ازآن جمله است: (اعتقادات، فقه و قواعد آن، اخلاق و فرهنگ اسلامی، تاریخ، موضع گیری های سیاسی امت اسلامی)[۶].

با توجه به زمینه‌های وحدت در اصول اعتقادی مسلمانان همچون اعتقاد به توحید، نبوت، معاد، نماز، روزه، دارا بودن قبله و کتاب واحد و بسیاری از اصول دیگر دینی و نیز سنّت پیامبر (ص) و روش ائمة شیعه در دعوت به اتحاد و سفارش به پرهیز از جدال و اختلاف با برادران دینی، و توجه و هشیاری علما و سیاستمداران کشورهای اسلامی به ضرورت این امر، می‌توان امیدوار بود که این اندیشه به بار بنشیند و از تفرقه و اختلاف کشورهای اسلامی بکاهد.

ترویج فرهنگ و اخلاق تقریب، محور قراردادن قرآن به عنوان متنی قطعی و مسلّم برای همه مسلمانان، جداکردن مواضع سیاسی و فکری از احکام فقهی و نیز جداکردن احکام فقهی از مواضع اعتقادی، گسترش و تعمیق مباحثات فقهی و کلامی و تفسیری و حدیثی، همراه با تضارب آرا و افکار در محیطی آرام و به دور از تشنجات حاصل از دخالت مغرضان، در تحقق تقریب بین مذاهب اسلامی تأثیر بسیار دارد[۷].

بیانیه مجمع[ویرایش]

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مؤسسهای اسلامی مردم نهاد، علمی، فرهنگی، بین المللی، و دارای شخصیت حقوقی مستقل، غیر دولتی و غیر انتفاعی است که به منظور سیاستگذاری، برنامه ریزی و فعالیت برای تقریب میان پیروان مذاهب اسلامی ایجاد شده است. مجمع التقریب، تمدن نوین اسلامی، احیاء امت واحده، و دست یابی به سهمی مناسب در هندسه قدرت و نظام جهانی را آرمان مشترک همه ملل مسلمان دانسته و در این مسیر معتقد به سرنوشت مشترک و تفکیک ناپذیر مذاهب اسلامی بوده، و اتحاد مسلمانان را تنها راه صیانت از امت اسلام و دست یابی به آرمان مشترک آن تلقی می کند.

مجمع التقریب برای تحقق وحدت عملی مسلمانان، استفاده بهینه از ظرفیت مذاهب اسلامی، تعامل سازنده و تشریک مساعی ملل مسلمان در عرصههای فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی را سرلوحه کار خود قرارداده است و از طریق رصد تحولات تقریب، توسعۀ دیپلماسی وحدت، گسترش ارتباط با متفکران، عالمان، نهادها، و جریان های تقریب گرا و مصلح، تشکیل حلقه های گفتگوی بین مذاهب، توسعه جماعات تقریب، ایجاد ائتلاف ها و تشکل های مشترک، ایجاد رسانههای تقریبی عمل مشترک برای مسائل مشترک، و سایر اقدامات مؤثر و وحدت بخش، جهت تحقق این هدف، تلاش می کند.

مجمع التقریب، اعتصام به قرآن و سیره نبوی، تمرکز بر منافع و مصالح مشترک، اتکاء بر اشتراکات فراوان و پذیرش تفاوت های فی مابین مذاهب اسلامی را زمینه ساز تقریب می داند و برای تعامل پیروان بین مذاهب اسلامی، بدنبال ارتقاء شناخت و تفاهم؛ گسترش احترام به مذاهب، مدارا، اخوت، تعاون اسلامی و رفع موانع تقریب میان آنان است. مجمع التقریب در جهت توانمند سازی و همبستگی مسلمانان در حمایت از ملل مظلوم بویژه مردم فلسطین و مقابله با توطئه های دشمنان، به ارتقاء خود باوری، بیداری و مقاومت اسلامی آنان، در مبارزه با استکبار، صهیونیزم، و جریان های تفرقه افکن، افراطی و تکفیری میپردازد.

مجمع التقریب به عنوان مهمترین نهاد تخصصی تقریب، رسالت الهی خود را بر پایۀ آموزه های قرآن، سنت و عترت نبوی، تدابیر و اندیشه های عالمان، مصلحان و متفکران مسلمان و خرد جمعی اعضای مجمع عمومی و پایبندی به اصول اخلاق اسلامی انجام می دهد و در این مسیر از همکاری نهادها و مؤسسات تقریبی، حوزه های علمیه و دانشگاه های جهان اسلام، ظرفیت جماعات تقریب در کشورهای مختلف و پشتوانه ارزشمند چند دهه تجربه، اعتبار، و روابط گسترده و نزدیک با شخصیت های تقریبی، در دنیای اسلام برخوردار می باشد و به عنوان نهادی فراملی، دانش محور، آینده پرداز، هوشمند و خلاق با مدیریت علمی و تلاش مؤمنانه و صادقانۀ مدیران و نیروی انسانی خوش فکر، کارآمد و مدبر، در پی انجام مأموریت محوله می باشد.[۸]

رسالت مجمع[ویرایش]

رسالت مجمع جهانی تقریب عبارت است از:«ارتقای سطح آشنایی و آگاهی و تعمیق و تفاهم بین پیروان مذاهب اسلامی و تقویت مذاهب اسلامی و تقویت احترام متقابل و تحکیم رشته های اخوت در بین مسلمانان بدون هیچ گونه تمایزی از لحاظ تعلقات فرقه ای، قومی یا ملی آنان به منظور رسیدن به امت واحده[۹]

چشم انداز مجمع[ویرایش]

به حول و قوه الهی، در سال ۱۴۱۴، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نهادی خواهد بود:

 • فعال و مؤثر در توسعه نهادهای تقریبی (اعم از سخت و نرم) و نگاه وفاق‌محور در کشورهای مسلمان به صورت خودانگیخته
 • امین و مورد وثوق ذی‌نفعان در اقصی نقاط جهان اسلام
 • هوشمند، مسلط و مشرف به پیوندها و تعاملات ملل مسلمان از منظر تقریب
 • شبکه‌ای، پویا، یادگیرنده و هدفمند، دارای پیوندهای قوی با نهادهای مرتبط در داخل و خارج مرزهای میهن اسلامی
 • مولد و مروج علوم تقریب‌بنیاد با بهره‌گیری از فناوری‌های روز[۸]

ارزش های بنیادین مجمع[ویرایش]

 • همکاری همه‌جانبه در موارد مورد اتفاق مسلمانان
 • موضع‌گیری هماهنگ و واحد در برابر دشمنان اسلام
 • پرهیز از نسبت‌دادن کفر، فسق و بدعت به یکدیگر
 • برخورد محترمانه در امور اختلافی
 • آزادی اختیار مذهب
 • آزادی عمل به احکام شخصیه
 • حل اختلافات از طریق گفتگوی سالم و رعایت آداب آن[۸]

ارکان مجمع[ویرایش]

 1. مجمع عمومی
 2. شورای عالی
 3. دبیر کل

مجمع عمومی[ویرایش]

اعضای مجمع عمومی از میان علما، متفکران و پیشوایان مذاهب اسلامی سراسر جهان که موافق فکر تقریب مذاهب اسلامی باشند توسط شورای عالی برای مدت شش سال انتخاب می شوند. مادة دهم: اجلاس عادی مجمع عمومی هر دو سال یک بار خواهد بود. در صورت ضرورت، اجلاسیه های فوق العادة مجمع عمومی با تصویب شورای عالی تشکیل می شود. اجلاس مجمع عمومی با حضور اکثریت کل اعضا رسمیت می یابد و اعتبار مصوبات با نظر اکثریت حاضر در اجلاس خواهد بود.[۱۰]

 • وظایف و اختیارات مجمع عمومی عبارت است از:
 1. تصویب آیین نامة داخلی مجمع عمومی.
 2. بررسی و اظهار نظر در مورد گزارش دبیرکل از فعالیت‌های انجام شده.
 3. بررسی و تصمیم گیری دربارة مسائل ارجاعی از طرف شورای عالی.
 4. بررسی مسائل و مشکلات کلی جوامع اسلامی و ارائة راه حل ها.

شورای عالی[ویرایش]

الف) اعضای این شورا از میان علما، متفکران و شخصیت‌های مذاهب معتبر اسلامی توسط ولی امر مسلمین برای مدت ۶ سال منصوب می شوند[۱۱].

 • دبیرکل، عضو شورای عالی خواهد بود.
 • هر یک از اعضای شورا، عضو مجمع عمومی مجمع تقریب نیز هست.
 • انتصاب مجدد اعضای شورای عالی بلا مانع است.
 1. شورای عالی در برابر ولی امر مسلمین در حدود اختیارات و مسؤولیت‌های محوله، مسؤول و پاسخگوست.
 2. تعداد اعضای شورای عالی حداقل ۱۵ نفر و حداکثر ۲۱ نفر است.
 3. با تصویب اکثریت اعضای شورای عالی دو نفر از اعضا به عنوان رئیس و نایب رئیس به مدت دو سال انتخاب خواهند شد.
 4. جلسات شورای عالی با حضور اکثریت اعضای موجود در ایران رسمیت پیدا می کند و مصوبات آنان با اکثریت حاضران معتبر است.
 5. دعوت به جلسات به عهدة دبیرکل است و در صورت لزوم، به درخواست رئیس یا یک سوم اعضای موجود در ایران جلسات تشکیل می شود و دعوت برای تشکیل هر یک از جلسات مجمع عمومی یا شورای عالی به وسیلة نامة خصوصی یا درج در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار به عمل می آید و فاصلة دعوت از روز انتشار تا تشکیل جلسه، حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز خواهد بود.
 6. قبول استعفا، عزل یا جای گزینی هر یک از اعضای شورای عالی با ولی امر مسلمین است.


ب) وظایف و اختیارات شورای عالی مجمع تقریب عبارت است از:

 1. تصویب آیین نامة داخلی شورای عالی و آیین نامه های مجمع تقریب.
 2. تصویب سیاست ها و برنامه های مجمع تقریب.
 3. انتخاب سایر اعضای مجمع عمومی و انجام هرگونه تغییری در آنان.
 4. پیشنهاد هرگونه تغییری در اساسنامة مجمع تقریب به ولی امر مسلمین.
 5. پیشنهاد یک نفر به‌عنوان دبیرکل مجمع تقریب به ولی امر مسلمین جهت تصویب.
 6. تصویب تأسیس مراکز، شعب و دفاتر نمایندگی مجمع تقریب در سراسر جهان.
 7. تشکیل کمیته های تخصصی، عنداللزوم.
 8. تصویب تشکیلات مجمع تقریب.
 9. تصویب بودجه و هزینه های سالانة مجمع تقریب و پیشنهاد آن به دولت بر اساس نیاز مجمع.
 10. اهتمام در تأمین نیازهای مالی مجمع تقریب.
 11. نظارت بر حسن اجرای فعالیت‌های مجمع تقریب.
 12. بازرسی از نحوة فعالیت‌های مجمع تقریب.
 13. پیگیری اجرای مصوبات مجمع عمومی.
 14. تصویب رؤسای شعب و نمایندگی های مجمع.

اعضای شورای عالی[ویرایش]

ردیف نام و نام خانوادگی کشور سمت توضیحات
۱ آیت الله محمد علی تسخیری ایران ایران رئیس دومین دبیرکل مجمع
۲ آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی ایران ایران عضو اولین دبیرکل مجمع
۳ دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی ایران ایران عضو --
۴ مولوی محمد اسحق مدنی ایران ایران نائب رئیس --
۵ حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ربانی ایران ایران عضو --
۶ آیت الله محسن اراکی ایران ایران دبیرکل مجمع --
۷ حجت الاسلام و المسلمین محمود محمدی عراقی ایران ایران بازرس --
۸ حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن اختری ایران ایران عضو --
۹ حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی ایران ایران عضو نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کردستان
۱۰ آیت الله عباسعلی سلیمانی ایران ایران عضو نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان سیستان و بلوچستان
۱۱ آقای عبدالرحمن خدایی (شافعی) ایران ایران عضو یکی از نمایندگان اهل سنت استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری به انتخاب شورای عالی
۱۲ آقای نذیر احمد سلامی ایران ایران عضو یکی از نماینگان اهل سنت سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان به انتخاب شورای عالی
۱۳ حجة الاسلام و المسلین دکتر قمی ایران ایران عضو معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری
۱۴ دکتر ابوذر ابراهیمی ترکمان ایران ایران عضو رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
۱۵ حجت الاسلام و المسلمین آقای سید علی قاضی عسگر ایران ایران عضو --
۱۶ مولوی عبدالرحمن ملازهی ایران ایران عضو --
۱۷ آیت الله بوشهری ایران ایران عضو مدیر حوزه های علمیه
۱۸ حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی ایران ایران عضو نماینده سابق مقام معظم رهبری در کردستان و قائم مقام مجمع تقریب مذاهب اسلامی
۱۹ ماموستا ملا قادر قادری ایران ایران عضو امام جمعه پاوه
۲۰ سید ابراهیم فاضل حسینی ایران ایران عضو مدیر مدرسه و امام جمعه اهل سنت مشهد
۲۱ مولوی عبد الصمد دامنی ایران ایران عضو امام جمعه ایرانشهر
۲۲ جناب آقای قریشی ایران ایران عضو امام جمعه ارومیه
۲۳ جناب آقای شیخ جواد مروی ایران ایران عضو --
۲۴ حجت الاسلام والمسلمین سید عمار الحکیم عراق عراق عضو --
۲۵ سماحة المفتی العام الشیخ مهدی الصمیدعی عراق عراق عضو --
۲۶ سماحة حجة الاسلام والمسلمین سید علی محمد النقوی هند هند عضو --
۲۷ سماحة الدکتور عقیل السراج اندونزی اندونزی عضو --
۲۸ الدکتور جلال الدین رحمت اندونزی اندونزی عضو --
۲۹ سماحة الشیخ احمد الزین لبنان لبنان عضو --
۳۰ سماحة حجة الاسلام والمسلمین سید علی فضل الله لبنان لبنان عضو --
۳۱ الدکتور عبد الرزاق القسوم الجزایر الجزایر عضو --
۳۲ العلامة الشیخ راویل عین الدین روسیه روسیه عضو --
۳۳ الدکتور سید عبد الله النظام سوریه سوریه عضو --
۳۴ سماحة الشیخ حسین المعتوق کویت کویت عضو --
۳۵ سماحة المفتی الشیخ احمد بدر الدین الحسون سوریه سوریه عضو --
۳۶ سماحة الدکتور اصیل ترک ترکیه ترکیه عضو --
۳۷ سماحة الشیخ موسی ایدین ترکیه ترکیه عضو --
۳۸ الدکتور عبد الغنی عاشور مصر مصر عضو --
۳۹ الدکتور جعفر عبد السلام مصر مصر عضو --
۴۰ الدکتور محمد سلیم العوا مصر مصر عضو --
۴۱ سماحة العلامة المفتی محمد مکرم احمد هند هند عضو --
۴۲ الشیخ علی دنیا تانزانیا تانزانیا عضو --
۴۳ سماحة العلامة الشیخ یحیی الدیلمی یمن یمن عضو --
۴۴ سماحة حجة الاسلام والمسلمین الشیخ نعیم قاسم لبنان لبنان عضو --
۴۵ سماحة الدکتور محمد العاصی ایالات متحده آمریکا آمریکا عضو --
۴۶ سماحة الدکتور عبد الهادی آونگ مالزی مالزی عضو --
۴۷ سماحة الشیخ احمد بن حمد الخلیلی عمان عمان عضو --
۴۸ الدکتور عبد الرحیم علی سودان سودان عضو --
۴۹ سماحة آیة الله محمد آصف محسنی افغانستان افغانستان عضو --
۵۰ سماحة العلامة الشیخ مصطفی سیریج بوسنی و هرزگوین بوسنی و هرزگوین عضو --
۵۱ جناب آقای مولوی حبیب الله حسام افغانستان افغانستان عضو --
۵۲ سماحة ابراهیم زاکزاکی نیجریه نیجریه عضو --
۵۳ سماحة الله شکر پاشازاده جمهوری آذربایجان آذربایجان عضو --
۵۴ سماحة حمده سعید تونس تونس عضو --
۵۵ حجت الاسلام و المسلمین سید ساجد نقوی پاکستان پاکستان عضو --

دبیرکل[ویرایش]

دبیر کل مجمع، مسئول عالی اجرایی و سخنگوی رسمی مجمع هستند که با پیشنهاد شورای عالی و حکم ولی امر مسلمین به مدت چهار سال انتخاب می شوند و بر همة فعالیت‌های علمی، فرهنگی، آموزشی، بین المللی، نشر کتاب و مجله نظارت دارند و گزارش فعالیت ها را به مجمع عمومی و شورای عالی ارائه می نمایند.[۱۲]

انتخاب دبیرکل از میان شخصیت‌های علمی ممتاز وفعال در عرصة تقریب مذاهب صورت می‌گیرد. رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، آیت الله واعظ زادة خراسانی را به مدت ده سال به این سمت برگزیدند و پس از استعفای ایشان، معظم له، آیت الله تسخیری را به عنوان دبیرکل مجمع منصوب و تا سال ۱۳۹۱ ایشان عهده دار این مسئولیت بودن و از این تاریخ تاکنون طی حکمی آیة الله اراکی از جانب مقام معظم رهبری به مدت چهارسال به این سمت منصوب گردیدند.

وظایف و اختیارات دبیرکل عبارت است از:

 1. پیشنهاد سیاست ها و برنامه های مجمع تقریب به شورای عالی.
 2. مدیریت و نظارت بر کلیة فعالیت‌های اجرایی مجمع تقریب.
 3. دعوت به جلسات شورای عالی و مجمع عمومی و سایر جلسات عمومی.
 4. تهیه و تدوین گزارش فعالیت‌های انجام شده و ارائة آن به شورای عالی و مجمع عمومی جهت ارزیابی.
 5. تشکیل کمیته های موقت بر حسب ضرورت.
 6. انتصاب معاونان مجمع تقریب با اطلاع شورای عالی.
 7. انتصاب رؤسای نمایندگی های آن در داخل و خارج از کشور با تصویب شورای عالی و عزل یا قبول استعفای آنان.
 8. پیشنهاد بودجه و هزینه های سالانة مجمع تقریب به شورای عالی و پی گیری آن از طریق مراجع ذیربط.
 9. امضای موافقتنامه ها، اسناد مالی، حقوقی و ثبتی و هرگونه تغییرات مربوط و استیفای حقوق مجمع.
 10. انجام سایر امور محوله از سوی ولی امر مسلمین و شورای عالی.
 • دبیرکل می تواند بخشی از وظایف و اختیارات خود را به معاونان و مدیران تفویض نماید؛ به شرط این که مخل به وظایف و اختیارات اساسی دبیرکل نباشد.
 • دبیرکل سخنگوی مجمع تقریب بوده و در مقابل شورای عالی مسؤول و پاسخگوست.

معاونت ها[ویرایش]

 1. معاونت امور بین الملل
 2. معاونت امور فرهنگی و اجتماعی
 3. معاونت امور ایران
 4. معاونت امور اجرایی و برنامه ریزی
 5. معاونت امور راهبردی، دولت و مجلس

برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی وحدت اسلامی[ویرایش]

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هر ساله در هفته وحدت اقدام به برگزاری کنفرانس هفته وحدت می‌نماید. هفته وحدت ما بین دوازدهم تا هفدهم ماه قمری ربیع‌الاول قرار دارد که به مناسبت سالگرد تولد پیامبر اسلام می‌باشد. تاکنون صدها متفکر، عالم و مصلح از میان شخصیتهای فرهیخته جهان اسلام، وزرای کشورهای اسلامی، علما و مفتیان، اساتید دانشگاه‌ها وسایر مجامع علمی و فرهنگی و هزاران تن از علما و متفکران شیعه واهل سنت ایران در این کنفرانس شرکت کرده و به ارائة مقاله، سخنرانی و بیان دیدگاه‌های خود پرداخته‌اند.

تا سال ۱۳۶۹، متولی برگزاری این کنفرانس سازمان تبلیغات اسلامی بود و کنفرانس اول تا چهارم را این سازمان برگزار کرد، از آن سال به بعد، همزمان با تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، این امر برعهدة مجمع گذاشته شد.

هر سال با تشکیل ستاد اجرایی کنفرانس که با مشارکت نمایندگانی از معاونت های مجمع صورت می گیرد، امور اجرایی کنفرانس پیگیری می شود. هیئت علمی کنفرانس نیز بعد علمی و محتوایی آن را تأمین میکند.

در بیست و هشت کنفرانس برگزار شده، عناوین ذیل که موضوعات مورد اهتمام کل امت اسلامی و اثرگذار در تحقق وحدت اسلامی است، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است:

 1. وحدت اسلامی
 2. امام خمینی(ره) و وحدت اسلامی
 3. دستآوردهای وحدت اسلامی
 4. تقریب بین مذاهب اسلامی
 5. طلایه داران وحدت
 6. نقش تفاهم فکری در تقریب مذاهب اسلامی
 7. مبانی تقریب
 8. قرآن و سنت
 9. سیره و وحدت اسلامی
 10. حکومت از دیدگاه مذاهب اسلامی
 11. ویژگیهای اساسی اسلام
 12. اسلام و امت اسلامی در قرن آینده
 13. امت اسلامی، رنجها و آرزوها
 14. جایگاه اهل بیت(ع) در اسلام و امت اسلامی
 15. پایبندی به اصول و پاسخگویی به نیازهای زمان در فقه مذاهب اسلامی
 16. جهان شمولی اسلام و جهانی سازی
 17. بیداری اسلامی، چشم اندازهای آینده و هدایت آن
 18. استراتژی تقریب مذاهب اسلامی
 19. مسلمانان درکشورهای اسلامی
 20. سیره پیامبراکرم.

خبرها[ویرایش]

مرتضی زید المحطوری استاد و محقق فقه زیدی و یکی از تشکیل دهندگان شورای مجمع تقریب مذاهب اسلامی در یمن و از علمای جنبش انصارالله در حمله داعش کشته‌شد.[۱۳]

مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. سید هادی خسروشاهی، سرگذشت تقریب،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ اول، ۱۳۸۹، صفحه ۳۳-۳۷
 2. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات 43-44-45-46
 3. سید هادی خسروشاهی، سرگذشت تقریب،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ اول، ۱۳۸۹، صفحه ۲۱
 4. سید هادی خسروشاهی، سرگذشت تقریب،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ اول، ۱۳۸۹، صفحه ۲۲
 5. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، ۱۳۸۷، صفحه ۱۹
 6. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، ۱۳۸۷، صفحه ۲۱
 7. محمدباقر حکیم، وحدت اسلامی از دیدگاه قرآن و سنّت، ترجمة عبدالهادی فقهی‌زاده، تهران ۱۳۷۷ ش ، صفحه 194-199
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ ۸٫۲ راهبرد و چشم انداز مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در افق 1414، معاونت امور راهبردی، دولت و مجلس، 1394
 9. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، ۱۳۸۷، صفحه ۲۰
 10. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات27
 11. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات27-28
 12. معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، هداف،ساختار و فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،نشر:مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،چاپ ششم، 1389، صفحات 30-31
 13. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940105000142

پیوند به بیرون[ویرایش]

خبرگزاری تقریب
جهان اسلام