نماز عصر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نماز عصر یا نماز وسطی یا نماز دیگر پنجمین نماز از نمازهای پنجگانه‌ای است که بر مسلمانان فرض یا واجب است.[۱]

اهل سنت نماز را طبق روایات کتاب‌های سته در هنگام زیادت سایه هر جسم به اندازه دو برابر آن جسم و به عبارت دیگر چیزی حدود دو ساعت و نیم تا سه ساعت پس از نماز پیشین یا نماز ظهر می‌خوانند اما شیعیان نماز عصر را معمولاً بلافاصله پس از نماز ظهر می‌خوانند.

نماز عصر به صورت سری یا آهسته خوانده می‌شود یعنی قرائت در این نماز به صورت آهسته است.

به گفته برخی در قرآن کریم از این نماز با نام نماز وسطی یاد شده‌است[۲]

درباره این نماز[ویرایش]

این نماز چهار رکعت است که به صورت سری و آهسته خوانده می شود.

در سفر این نماز شکسته خوانده میشود و به 2 رکعت کوتاه می شود.

مکتب های فکری جعفری و زیدی[ویرایش]

طبق مکتب فکری جعفری و زیدی وقتی که نماز عصر باید خوانده شود به صورت زیر است:

 • اول وقت نماز عصر: هنگامی که نماز ظهر خوانده شود.
 • آخر وقت نماز عصر: ابتدای غروب خورشید

با این حال خواندن نماز در اول وقت آن بسیار مهم است. در نامه 52 نهج البلاغه حضرت علی به فرمانداران خود در شهر مختلف نامه ای مینویسد و اوقات نماز های پنجگانه را به این صورت توضیح میدهد:

"پس از یاد خدا و درود نماز ظهر را با مردم وقتی بخوانید که آفتاب به طرف مغرب رفته، سایه آن به اندازه دیوار آغل بز گسترده شود، و نماز عصر را با مردم هنگامی بخوانید که خورشید سفید است و جلوه دارد و پاره ای از روز مانده که تا غروب می توان دو فرسخ راه را پیمود. و نماز مغرب را با مردم زمانی بخوانید که روزه دار افطار، و حاجی از عرفات به سوی منی کوچ می کند. و نماز عشاء را با مردم وقتی بخوانید که شفق پنهان، و یک سوّم از شب بگذرد، و نماز صبح را با مردم هنگامی بخوانید که شخص چهره همراه خویش را بشناسد، و نماز جماعت را در حد ناتوان آنان بگزارید، و فتنه گر مباشید."[۳]

مکتب های فکری حنفی، شافعی، مالکی و حنبلی[ویرایش]

در این مذاهب نماز عصر باید در این اوقات خوانده شود:

 • اول وقت عصر: در مذاهب شافعی، مالکی و حنبلی اول وقت عصر زمانی است که طول سایه ی هر شی ای برابر است با طول خود آن شی بعلاوه طول سایه آن شی در وقت ظهر. و در مذهب حنفی اول وقت عصر زمانی است که طول سایه هر شی ای برابر است با دوبرابر طول خود آن شی بعلاوه طول سایه آن شی در وقت ظهر.
 • آخروقت عصر: هنگامی که خورشید زیر افق غروب کند با این حال در مذاهب نهی شده است که بدون عذر در خواندن این نماز به اندازه ای تاخیر شود که خورشید شروع به غروب کند و رنگ آن به قرمز و نارنجی مایل شود. و باید در اول وقت ادا شود.

در حدیث صحیح مسلم و بخاری ابو موسی نقل میکند که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: "کسی که نماز البردین(نماز صبح و عصر) را بخواند وارد بهشت می شود."[۴][۵]

در حدیث دیگر آمده است که پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم میفرمایند: "کسی که نماز عصر او قضا شود گویا خانواده و مال خود را از دست داده است"[۶][۷]

پانویس[ویرایش]

 1. ایام اسلامی از غروب افتاب آغاز میشود و دراین صورت نماز عصر نماز پنجم مسلمانان است و اگر از نمیه شب حساب شود نماز سوم مسلمانان است.
 2. «الصلاة الوسطى». الشیعة (به عربی).
 3. نامه 52 نهج البلاغه با ترجمه دشتی
 4. صحیح بخاری ج 1 ص 119 حدیث شماره 574
 5. صحیح مسلم ج 1 ص 440 حدیث شماره 215
 6. صحیح مسلم ج1 ص 435 حدیث شماره 200
 7. صحیح بخاری ج 4 ص 199 حدیث شماره 3602