الله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
الله
الله

Islamic God

۞ ۞

نوشتار(های) وابسته: خدا

الله به معنی خداوند در زبان عربی است. مسلمانان الله را تنها خدای عالم می‌دانند. این کلمه توسط عرب‌زبانان مسیحی و یهودی نیز در اشاره به خدا به‌کار می‌رود؛ ولی در مغرب زمین، این کلمه به علت استفاده مسلمانان از آن شهرت یافته است.[۱]خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب تمام کنندهٔ </ref> بدون برچسب <ref> مفاهیمی که به کلمه الله نسبت داده شده است در بین مکاتب مختلف تفاوت‌هایی با هم دارد. قبل از اسلام الله خدای یکتا نبود، بلکه یاران و همراهان و پسران و دخترانی داشت.[۲] این مفاهیم با ظهور اسلام به شدت مردود شناخته شد. در اسلام، الله نام برتر خداوند بوده؛ باور مسلمانان این است که تمامی نام‌های دیگر الهی به این نام اشاره می‌کنند.[۲] الله یکتاست، تنها خدا بوده، و خالق توانای جهان می‌باشد.[۱][۳] اعراب مسیحی جز الله کلمه دیگری برای اشاره به خدا ندارند. آنها به عنوان مثال از کلماتی مانند الله الاب (به معنی خدای پدر) استفاده می‌کنند. یک مسلمان واقعی بدون در نظر گرفتن نژاد و جنسیت خود، باید به یکتا و یگانه بودن الله به صورت قلبی، زبانی و عملی اعتقاد داشته و اعتقاد خود را توسط جملات شهادتین (اَشهدُ انْ لا اِلٰهَ الا الله و اَشهدُ انَّ محمّداً رسولُ الله) به معنای «گواهی می‌دهم، خدایی جز خدای یگانه (الله) نیست و گواهی می‌دهم، همانا محمد پیامبر خداست.» بیان کند.[۴][۵]

ریشه‌یابی[ویرایش]

نقش الله بر روی مدال بزرگی در مسجد ایاصوفیه در شهر استانبول ترکیه.

در ریشه‌یابی واژه آن را تشکیل شده از دو بخش ال (الف و لام تعریف) + اله (ایزد یا معبود) می‌دانند.[۶] خویشاوندهای کلمه الله در بین دیگر زبان‌های سامی مانند عبری و آرامی موجود است. برخی فرهنگها، کلمه‌های معادل آرامی الله در زبان آرامی کتب مقدس را אֱלָהָא Ĕlāhā و فرم سریانی آن را ܐܰܠܳܗܳܐ ˀAlâhâ یا Ālōho دانسته‌اند.[۷] به هم چسباندن ال و اله در تشکیل الله (خدا، فرم مذکر) مشابه به هم چسباندن ال و الهه در تشکیل اللات (خدا، فرم مؤنث) است.[۸] در عمده دست نوشته‌های قدیمی اعراب مسیحی یا یهودی پیش از اسلام، کلمه الله به صورت الاله ثبت شده است.

به‌کارگیری[ویرایش]

دوران پیش از اسلام[ویرایش]

در دوران پیش از اسلام در مکه، الله بخوبی شناخته شده و ورای خدای یهودیان و مسیحیان، و بعنوان یک خدای بدوی و ساده مورد استفاده بود[۹] به طوری که او یکی از خدایان مکه بود.[۱۰] الله احتمالاً خدای برتر و مسلماً خدای آفریدگار بود.[۱۱] لات، منات و عزی دختران الله محسوب می‌شدند.[۱۲]

در اسلام[ویرایش]

واژه الله به شکل مکتوب در رسم‌الخط عربی از احترام ویژه‌ای نزد مسلمانان برخوردار است و بسیاری از ایشان دست زدن به این واژه را بدون وضو جایز نمی‌شمارند. از این رو بسیاری از مسلمانان هنگام نوشتن به جای این کلمه، «ا...» می‌نویسند. مثلاً «آیت‌ا...» به جای «آیت‌الله». این رسم در میان یهودیان نیز برای نوشتن واژه‌هایی که به خدا بازمی‌گردند رایج است.

بقیه اعراب[ویرایش]

دستونشته Mussai Borg از انجیل دیاتسرون عربی

پیش از اسلام، اعراب مسیحی و یهودی خدای خود را الله می‌نامیدند، همچنین دیگر نامهای خدا در کتاب مقدس یهودیان و مسیحیان، اِل، الوهیم، یهوه و یهوه صبایوت است. پیشتر «الله» فقط برای جانشینی یهوه به کار می‌رفت. ابن میمون یهودی آن را تنها برای یهوه و نه برای الوهیم به کار برده است. همچنین مشرکان پیش از اسلام هم، یکی از خدایان و خالق اصلی هستی را الله می‌دانستند.[۱۳]

نشان و سمبل[ویرایش]

در ایران پرچم ایران ۲۲ بار واژه الله‌اکبر به رنگ سفید و به نشانهٔ پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن، در حاشیهٔ پایین رنگ سبز و حاشیهٔ بالای رنگ سرخ نوشته شده‌است و نشان وسط پرچم نیز به شکل واژه الله و لا اله الا الله است. در عراق پرچم عراق از واژه الله اکبر و در عربستان سعودی پرچم عربستان سعودی نیز از واژهٔ لا اله الا الله محمد رسول‌الله استفاده شده است.

لازم است ذکر شود که نماد الله بعد از اسلام بر روی سکه‌ها و امثال آن استفاده می‌شد.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ [ارجاع دست‌دوم] Encyclopedia of the Modern Middle East and North Africa, Allah
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ [ارجاع دست‌دوم]Murata, ‎Sachiko. The Tao of Islam: a sourcebook on gender relationships in Islamic thought. Albany NY USA: SUNY, 1992. 206. ISBN 0791409147. 
 3. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Britannica وارد نشده‌است.
 4. حامد خانیا - مسلمان ایرانی
 5. [ارجاع دست‌دوم]Lewis, Bernard; Holt, P. M. ; Holt, Peter R. ; Lambton, Ann Katherine Swynford. The Cambridge history of Islam. Cambridge, Eng: University Press, 1977. 32. ISBN 0-521-29135-6. 
 6. [ارجاع دست‌دوم] L. Gardet, Allah, Encyclopaedia of Islam
 7. The Comprehensive Aramaic Lexicon - Entry for ˀlh
 8. [ارجاع دست‌دوم] Böwering, Gerhard, God and His Attributes, Encyclopaedia of the Qurʾān, Brill, 2007.
 9. Studies on Islam. Merlin L. Swartz. University Press, 1981. ISBN 0-19-502716-7 pp.12
 10. L. Gardet, دانشنامه اسلام، eds. B. Lewis, C. Pellat and J. Schacht, Vol. 1, pp. 406
 11. "Allāh." Encyclopaedia of Islam, Second Edition. Brill, 2012.
 12. Macdonald, M.C.A. ; Nehmé, Laila. "al-ʿUzzā." Encyclopaedia of Islam, Second Edition. , 2012.
 13. قرآن ۳۹:۳۸

جستارهای وابسته[ویرایش]