موسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسی English
موسی
מֹשֶׁה
نگاره‌ای از «موسی» بزرگترین پیامبر قوم یهود در حال تعلیم محتویات مکتوب بر روی دو لوح سنگی موسوم به ده فرمان. خوزه دی رِیبِرا (قرن ۱۷ میلادی، اسپانیا)
زادروز سدهٔ ۱۳ پیش از میلاد
سرزمین گشام، مصر
درگذشت فوریه یا مارس ۱۲۷۱ پیش از میلاد
کوه نیبو، موأب (در اردن امروزی)
ملیت بنی‌اسرائیل
لقب Moshe Rabbenu یعنی موسی رَبّی ما (در یهودیت)
پیامبر، پیش‌گو، قانون‌گذار (در مسیحیت)
پیامبر اولوالعزم، کلیم‌الله (در اسلام)
مذهب یهودیت
همسر صفورا
فرزندان گرشوم، الیصر
والدین پدر عمران پسر یصهر
مادر یوکابد

موسی از شخصیت‌های کتاب مقدس و نیز قرآن است. در نظر پیروان ادیان سامی (شامل یهودیت و مسیحیت و اسلام) وی از پیامبران بزرگ است و مطابق روایات سنّتی این دین‌ها، قوم بنی اسرائیل را از مصر بیرون برد.

در روایات سنّتی تبار وی چنین است: موسی پسر عمران پسر یصهر پسر قاهت پسر لاوی پسر یعقوب پسر اسحاق پسر ابراهیم. مادرش یوکابد دختر لاوی و خواهرش میریام (کُلثُم) بود. برادر بزرگ ترش هارون(آرون) نام داشت. بنا به روایت تورات و قرآن، مادر موسی او را در سبدی انداخته به رود نیل سپرد و همسر فرعون آسیه او را از آب گرفت. آسیه، فرعون را راضی کرد که موسی را به فرزندی بپذیرند و موسی در دربار فرعون رشد یافت. موسی به جرم کشتن یک قبطی تحت تعقیب قرار گرفت و به مدین رفت. در آن جا هشت سال به کاهن مدین که بنا به روایت مسلمانان، شعیب، نام داشت، خدمت کرد. آن گاه باصفورا(صپوراه) دختر شعیب ازدواج کرد. بنا به اعتقاد یهودیان[نیازمند منبع]، مسیحیان[نیازمند منبع]، مسلمانان[نیازمند منبع] در بازگشت از مدین، به موسی از سوی خدا وحی شد و او به پیامبری بنی اسرائیل برگزیده شد. موسی به همراهی برادرش هارون به نزد فرعون رفت و او را به یکتاپرستی فراخواند. موسی سه سال از هارون کوچکتر بود و در زمان سخن گفتن با فرعون در مصر هشتاد سال داشت،[۱] هم چنین موسی بنی اسرائیل را در خروج از مصر رهبری کرد. بنا به اعتقاد یهود، ده فرمان، در کوه طور به موسی الهام شد که پایه‌های شریعت قوم یهود را تشکیل می‌دهد. موسی در نزد مسلمانان به کلیم‌الله مشهور است و یکی از پنج پیامبر اولوالعزم به شمار می اید. بر اساس روایت تورات، موسی در زمان وفات صد و بیست سال داشت،[۲] پس از موسی بنا به فرمان خدا، یوشع بن نون از یاران بسیار نزدیک او زمامدار و رهبر بنی اسرائیل شد.[۳]

نام[ویرایش]

نام موسی را دختر فرعون انتخاب کرده است: «او را به فرزندی خود برگزید و نامش را موسی گذاشت.» این نام مصری یا عبری است. اگر ریشه آن را مصری در نظر بگیریم، با توجه به «میس» به معنای «متولد شدن» و «مس» به معنای «یک پسر»، می‌توان این گونه نوشت: «او را به فرزندی خود برگزید و نامش را پسر گذاشت.» اما، باید نام موسی ریشه‌ای الهی داشته باشد، و بنابرین نام او شامل نام یکی از خدایان مصری بوده است. اگر این نام از ریشه‌ای عبری باشد، با فعل «بیرون کشیدن» در ارتباط خواهد بود. دختر فرعون می‌گوید، «من او را از آب بیرون کشیدم («ماشا»).» این موضوع احتمالاً به روی آب آمدن موسی در مدین یا نقش او در نجات بنی اسرائیل در دریای سرخ مربوط می‌شود. بیشتر دانش‌پژوهان با مصری بودن این نام موافقند و معتقدند که ریشه عبری تفسیر بعدی است. [۴]

روایات کتاب مقدس[ویرایش]

موسی از نیل نجات یافت، ۱۶۳۸، به وسیله نیکولا پوسن

پیامبر بنی اسرائیل[ویرایش]

موسی قبل از فرعون، یک مینیاتور از قرن ششم، از کتاب مقدس سریانی از پاریس.
موسی آب را از صخره خارج می‌کند، به وسیله فرانسیسکو باکچیاکا
موسی در طول نبرد دستش را به کمک هارون و هور بالا نگه می‌دارد، تصویر از جان اورت میایز
موسی از غرب اردن کنعان را نظاره می‌کند، تصویری در سال ۱۹۰۹

قوم بنی‌اسرائیل در زمان یوسف و یعقوب در سرزمین گوشن مستقر بودند، اما پیامبری جدید ظهور کرد و قوم بنی‌اسرائیل را از مقرر خود دور نمود. در این زمان موسی فرزند عمران، فرزند قاهت از لاویان زاده شد، که به همراه خانواده یعقوب وارد مصر شده بودند. مادر او یوکابد، از خویشاوندان نزدیک قاهت بود. موسی یک خواهر بزرگتر (۷ سال) به نام مریام، و یک برادر بزرگتر (۳ سال) به نام هارون داشت.

فرعون دستور داده بود تمام نوزادان عبری مذکر در رود نیل غرق گردند، اما مادر موسی او را داخل یک قایق کوچک قرار داد و این قایق در حاشیه رودخانه درون نی‌زارها پنهان گشت، تا اینکه دختر فرعون او را پیدا و به فرزندی خود قبول کرد. موسی بعد از اینکه به بلوغ رسید، یک مصری را که در حال ضرب و شتم یک عبری بود، به قتل رساند. موسی ترسید که فرعون او را به خاطر کشتن یک غلام مجازات کند، لذا به مدین (سرزمینی بیابانی در جنوب یهودا) گریخت. آن‌جا در کوه طور (که به نام کوه سینا نیز معروف است)، خداوند خود را با نام تتراگراماتون (یا یهوه) به موسی معرفی کرد، و به او فرمان داد تا به مصر برگردد و مردم خود (بنی‌اسرائیل) را از بند رها کند و به سرزمین موعود (کنعان) برساند. موسی برگشت تا دستور خداوند را عملی سازد، اما فرعون از انجام آن امتناع کرد، و بعد از اینکه خدا ۱۰ فاجعه را بر سر مصر آورد، فرعون در مقابلش کوتاه آمد. موسی بنی‌اسرائیل را به مرز مصر برد، اما بار دیگر فرعون به خشم آمد و این موجب شد که او و لشگرش در عبور از دریای قرمز در هم بشکنند، تا نشانه‌ای از قدر خدا برای اسرائیل و سایر ملت‌ها باشد.

موسی بنی‌اسرائیل را از مصر به کوه سینا برد، و در آن مکان، خداوند با بزرگان قومش پیمان بست تا بنی اسرائیل به پیوران یهوه تبدیل شوند، از قوانین الهی پیروی کنند، تا یهوه خدای آن‌ها باشد. با ابلاغ قوانین الهی به وسیله موسی به بنی‌اسرائیل، فرزندان هارون، برادر موسی، مقام کشیش را ایجاد کردند تا آن دسته از بنی اسرائیل را که از قوانین الهی سرپیچی نمی‌کنند، مجازات نمایند. در آخرین فعالیت موسی در کوه سینا، خداوند برای موسی رهنمود فرستاد تا به همراه بنی‌اسرائیل، به سرزمین موعود، یعنی میشکان رهسپار شود.

موسی اسرائیل را از سینا به فاران در مرز کنعان برد. فرستادگان با نمونه‌هایی از حاصل‌خیزی خاک برگشتند، اما هشدار دادند که اهالی آن غول پیکرند. بنی‌اسرائیل وحشت کردند و خواهان بازگشت به مصر شدند، حتی برخی علیه موسی و خداوند به شورش برخاستند. موسی به بنی‌اسرائیل اعلام کرد که ساکن شدن در این سرزمین ارزشی ندارد. آن‌ها به مدت ۴۰ سال در بیابان سرگردان شدند، تا زمانی که نسلی که از وارد شدن به کنعان امتناع می‌کردند، مردند، و فرزندشان وارث این سرزمین گشتند.

پس از گذشت آن ۴۰ سال، موسی بنی اسرائیل را به شرق دریای مرده و سرزمین‌های ادوم و موأب هدایت کرد. آن‌ها در آن مکان از وسوسه بت‌پرستی فرار کردند، توسط بلعم باعورا به نعمت‌های خداوند دست یافتند و مدینیان را که از دشمنان خدا بودند، نابود ساختند. او در حاشیه اردن، بنی‌اسرائیل را جمع کرد. بعد از یادآوری سرگردان بودنشان، قوانین الهی را ابلاغ نمود که مطابق آن، آن‌ها باید در آن سرزمین زندگی می‌کردند، آواز عبادت و تشکر از موسی را می‌خواندند، و قدرت او را به یوشع بن نون می‌رساندند. سپس موسی به بالای کوه نیبو و بر فراز پیسگا رفت، به سرزمین موعود بنی‌اسرائیل که پیش از او گسترش یافته بود، نگاه انداخت، و در سن ۱۲۰ سالگی مرد. او خاشعانه تر از هر انسان دیگری بود، "پیش از موسی هیچ پیامبری برای بنی‌اسرائیل فرستاده نشده بود که اینچنین ارتباط نزدیکی با یهوه داشته باشد." (کتاب دوم تورات ۳۴:۱۰).

موسی مار برنزی را برداشت، و بنی‌اسرائیل را از نیش مارهای سمی در امان نگه داشت، نقاشی از بنجامین وست.

قانون‌گزار اسرائیل[ویرایش]

"دریافت قانون توسط موسی"، تصویری از ویلیام بلیک

در میان یهودیان امروزی موسی به عنوان «قانون‌گزار اسرائیل» شناخته می‌شود، و قوانین فراوانی را در قالب ۴ کتاب ابلاغ کرده است. اولین کتاب، کتاب میثاق، در سفر خروج ۱۹-۲۴ می‌باشد، خداوند قوانین این کتاب را در پایه سینا بیان کرده است. درون میثاق، ده فرمان (سفر خروج ۲۰: ۱-۱۷) و کتاب میثاق (سفر خروج ۲۰: ۳۳-۲۳: ۱۹) قرار دارند. کتاب سفر لاویان شامل بدنه دوم قوانین می‌شود، کتاب سفر اعداد نیز با مجموعه‌ای دیگر از قوانین و سفر تثنیه با مجموعه‌ای دیگر آغاز می‌شود.

به طور سنتی، موسی به عنوان نویسنده این ۴ کتاب به علاوه سفر پیدایش شناخته می‌شود، این دو با یکدیگر اولین و برترین کتاب مقدس یهودیان را با نام تورات تشکیل می‌دهند.

منابع[ویرایش]

جدا از برخی منابع پراکنده در سایر متون مقدس یهودی، تمام دانسته‌ها درباره موسی از کتاب سفر خروج، سفر لاویان، سفر اعداد و سفر تثنیه به دست آمده‌اند.[۵] بسیاری از محققان قدمت این چهار کتاب را به دوران هخامنشیان، یعنی ۵۳۸ تا ۳۳۲ قبل از میلاد نسبت می‌دهند.[۶]

موسی در ادبیات هلنیستی[ویرایش]

پنجره موسی در کلیسای ملی واشنگتن، سه دوره از زندگی موسی را نمایش می‌دهد.

نوشته‌های غیرمقدس درباره یهودیان، با اشاره به نقش موسی، در ابتدا در آغاز عصر هلنیستی، دوره طلایی یونان در جهان باستان، از ۳۲۳ تا ۱۴۶ قبل از میلاد مسیح آشکار شد. سموئیل نوشته است که "یک ویژگی این ادبیات افتخار فراوان در چیزیست که مردم شرق در عموم برخی از گروه‌های میان آن‌ها را نگه می‌دارد.":1102

علاوه بر مورخان یهودی-رومی یا یهودی-هلنی مانند آرتاپانوس از اسکندریه، ایوپلموس، یوسفوس فلاویوس و فیلون اسکندرانی، برخی مورخان غیر یهودی شامل هکاتئوس از آبدرا (نقل شده ا زدیودور سیسیلیآلکساندر پولیهیستور، مان‌تو، آپیون، چارمون از اسکندریه، تاسیتوس و پورفیری، نیز به او اشاره کرده‌اند. میزان اعتبار این منابع به این بستگی دارد که منابع اولیه ناشناسند.[۷]:1103 همچنین در سایر متون مذهبی مانند میشنا (قرن دوم بعد از میلاد)، میدراش (۲۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی)،[۸] و قرآن (۶۱۰ تا ۶۵۳ میلادی) به موسی اشاره شده است.

تصویر یوزارسیف، در تاریخ‌نگاری هلنیستی، یک کشیش از دین برگشته مصری می‌باشد که ارتشی از جذامیان را علیه فرعون فرماندهی می‌کند و در نهایت از مصر تبعید می‌شود، و نامش را به موسی تغییر می‌دهد.

در هکاتئوس[ویرایش]

اولین منبع موجود درباره موسی در نوشته‌های یونانی در تاریخ مصری به هکاتئوس از آبدرا (قرن چهارم پیش از میلاد) باز می‌گردد. تمام توصیفات باقی‌مانده او درباره موسی دو منبع هستند که به وسیله دیودور سیسیلی نقل شده‌اند، که آرتور دروگ این گونه می‌نویسد، "او موسی را رهبری هوشیار و شجاع توصیف می‌کند که مصر را ترک کرد و یهودیه را برپا ساخت."[۹]:18 مطابق دست‌آوردهای فراوان توصیف شده توسط هکاتئوس، موسی چند شهر را پیدا کرد، یک معبد و آیین مذهبی بنا نهاد، و قوانینی را وضع نمود:

پس از برپایی زندگی در مصر در زمان‌های قدیم، که براساس توصیفات افسانه‌ای به طول انجامید، در دوران خدایان و قهرمانان... ، بسیاری از گروه‌ها متقاعد شدند که قوانین مکتوب منوس (موسی) را به کار گیرند، مردی که نه تنها روح بزرگی داشت، بلکه نامش برفراز تمام قانون‌گزارانی قرار گرفت که نام‌هایشان ثبت شده است.[۹]:18

همچنین دروگ بیان کرد که این عبارت هکاتئوس مشابه گفته‌های متعاقب ایوپلموس بود.[۹]:18

در آرتاپانوس[ویرایش]

تاریخ‌نگار یهودی آرتاپانوس از اسکندریه (قرن دومم پیش از میلاد) موسی را به عنوان قهرمانی فرهنگی و بیگانه با آیین فراعنه، به تصویر کشید. بر اساس گفته‌های جان بارکلی دین‌شناس، موسی آرتاپانوس، "سرنوشت یهودیان را رقم زد، و با شکوه شخصی، فرهنگی و نظامی خود، برای تمام مردم یهودی اعتبار کسب نمود."[۱۰]

آرتاپانوس درباره این موضوع سخن می‌گوید که موسی به چه طریق به همراه هارون به مصر برمی گردد، و زندانی می‌شود، اما به طور معجزه‌آسایی به وسیله نام یهوه فرار می‌کند تا قومش را هدایت نماید. برای گواهی بر این عمل، راهی در معبد ایزیس ایجاد شده است که یادآور آن معجزه می‌باشد. او موسی را در سن ۸۰ سالگی این گونه توصیف می‌کند: «بلند قامت، سرخ روی، با موهای سفید بلند، و باوقار». اما برخی مورخان به "طبیعت دفاعی بیشتر کارهای آرتاپانوس"[۱۱]:40 با جزئیات فراوان از کتاب مقدس، همانند ارجاع به شعیب اشاره دارند، شعیب غیر یهودی، دلاوری‌های موسی را در کمک به دخترانش تحسین می‌کند و تصمیم می‌گیرد موسی را به عنوان پسر خود معرفی نماید.[۱۱]:133

در استرابون[ویرایش]

استرابون، یک مورخ، جغرافی‌دان و فیلسوف یونانی بود که در کتاب جغرافیای خود (۲۴ میلادی)، با جزئیات درباره موسی نوشت، که در واقع او یک مصری بود که از شرایط وطنش اظهار تاسف می‌کرد، و درنتیجه مورد توجه بسیاری قرار گرفت که به خدای او روی آوردند. استرابون برای مثال می‌نویسد، موسی با به تصویر کشیدن خدا به شکل انسان یا حیوان مخالفت می‌کرد، و اعتقاد داشت که خدا ریشه‌ای است که همه چیز را در بر می‌گیرد-خشکی و دریا:[۷]:1132

۳۵. یک روحانی مصری به نام موسی، صاحب بخشی از این کشور به نام مصر پایین، از قوانین موجود در آن ناراضی بود، آن‌جا را ترک کرد و با عده اعظمی از پیروانش به یهودیه آمد. او اعلام کرد که مصریان و آفریقایی‌ها در نشان دادن خدا شبیه جانوران و گاوها سرگرم تمایلات اشتباهی هستند، همچنین یونانیان در شکل دادن به خدایانشان شبیه انسان اشتباه می‌کردند. زمین، دریا، بهشت، جهان و طبیعت اشیا، همگی از آن خداست...
۳۶. موسی با این آموزه‌ها افراد بسیاری را متقاعد کرد که او را تا اورشلیم امروزی همراهی نمایند...[۱۲]

در نوشته‌های استروبن درباره تاریخ یهودیت آن‌گونه که درک می‌کند، او مراحل متنوعی از توسعه را توصیف کرده است: از اولین مرحله، شامل موسی و وارثانش؛ تا آخرین مرحله که "قلعه اورشلیم به وسیله هاله‌ای از تقدیس احاطه شد." قدردانی‌های مثبت و روشن استرابون درباره شخصیت موسی، از مشفقانه‌ترین نوشته‌های باستانی است."[۷]:1133 تصویر او از موسی مشابه توصیفات هکاتئوس می‌باشد که او را مردی سرآمد در هوش و شجاعت معرفی کرده است.[۷]:1133

جان اسمن مصرشناس، به این نتیجه رسیده است که استرابون مورخی بوده است که به عنوان یک یکتاپرست به ساختار دین موسی نزدیک شده بود." او تشخیص داد که "که تنها یک منبع الهی وجود دارد و هیچ تصویری نمی‌تواند او را نمایش دهد... و تنها راه دست‌یابی به این خدا، زندگی با تقوی و عادلانه است."

در تاسیتوس[ویرایش]

مورخ رومی، تاسیتوس (۵۶-۱۲۰ میلادی) با اشاره به یکتاپرستی بودن دین یهودیت و بدون تصویری روشن، به موسی اشاره می‌کند. کار اصلی او، که در آن فلسفه یهودیت را توصیف می‌کند، کتاب تاریخ او (۱۰۰ میلادی) می‌باشد، جایی که، براساس گفته‌های مورفی، درنتیجه یکتاپرستی یهودیان، اسطوره پاگانیسم شکسته شد.[۱۳] تاسیتوس بیان می‌کند که با وجود نظرات متنوع موجود در آن عصر درباره قومیت یهودیان، تمام آن‌ها به طور مشترک موافقند که یک سفر خروج از مصر وجود داشت. بر اساس گفته‌های او، فرعون باکنرانف، که از طاعون رنج می‌برد، در پاسخ به یک الهام از سوی زئوس یهودیان را تبعید نمود.

مطابق گفته‌های او، موسی و یهودیان تنها ۶ روز در بیابان سرگردان بودند و در روز هفتم به سرزمین مقدس رسیدند.[۱۴]

در لنگینوس[ویرایش]

هفتادگانی، ورژن یونانی کتاب مقدس عبری، لنگینوس را تحت تاثر قرار داد، کسی که نویسنده کتاب بزرگ نقد ادبی در عروج می‌باشد، البته نویسنده اصلی هنوز به طور قطع معلوم نیست. اما، اکثر محققان موافقند که نویسنده در عصر آگوستوس یا تیبریوس، اولین و دومین امپراتور روم زندگی می‌کرد.

نویسنده سفر پیدایش را به این شیوه نقل می‌کند، که طبیعت خدا را به روشی درخور بزرگی و خالص‌بودنش نمایان می‌سازد. اما او موسی را با نام مورد خطاب قرار نمی‌دهد، بلکه او را «قانون‌گزار یهودیان» می‌خواند. در کنار ذکر سیسرون، موسی تنها نویسنده غیر یونانی ذکر شده در این کار است، و او توصیف کرد که موسی را حتی از نویسندگان یونانی مانند هکاتئوس از اسکندریه و استریون که با احترام با او رفتار می‌کردند، بیشتر تحسین می‌نمود.[۷]:1140

در یوسفوس فلاویوس[ویرایش]

در سراسر کتاب آثار باستانی یهودیان اثر یوسفوس فلاویوس (۳۷ تا ۱۰۰ میلادی)، به موسی اشاره شده است. برای مثال کتاب هشت چ. چهار، هیکل سلیمان را توصیف می‌کند، و به عنوان اولین معبد شناخته می‌شود. در زمان تابوت عهد، در ابتدا وارد معبد تازه ساخت شد:

زمانی که سلیمان این کارها (سازه‌های بزرگ و زیبا) را به اتمام رساند، و دهش‌ها را در معبد جمع کرد، و همه این‌ها تنها در هفت سال، نشان‌دهنده ثروت و قدرت او می‌باشد... او همچنین برای حاکمان و بزرگان عبری نامه نوشت، و از همه آن‌ها دعوت کرد در اورشلیم گرد هم آیند، تا هم معبد ساخته شده را ببینند، و هم تابوت را در آن قرار دهند؛ و زمانی که این دعوت در همه جا گسترش یافت... جشن سایه‌بان‌ها نیز همزمان با آن‌ها اتفاق افتاد. عبری‌ها این جشن را مقدس‌ترین و برترین جشن خود می‌دانستند؛ لذا آن‌ها تابوت و خیمه متعلق به موسی و تمام عروقی را که برای اعطا به قربانی برای خدا بودند، حمل نمودند، و در معبد قرار دادند... اکنون در این تابوت جز دو میز سنگی که از ده فرمان محافظت می‌کند، چیز دیگری وجود ندارد. ده فرمان گفته‌های خدا با موسی در کوه سینا است که روی آن میزها حکاکی شده است...[۱۵]

به گفته فلدمن، یوسفوس به "فضایل اصلی هوش، شجاعت، میانه‌روی و عدالت" که مختص موسی بودند، اهمیتی ویژه می‌افزاید. او تقوا را به عنوان اصل پنجم، اضافه می‌کند. به علاوه، او "به علاقه موسی به تاکید بر تحمل رنج و اجتناب از رشوه‌خواری تاکید می‌کند. موسی مانند افلاطون یک مربیست."[۱۱]:130

در نومنیوس[ویرایش]

نومنیوس، فیلسوف یونانی، که اهل آپامئای سوریه بود، در طول نیمه دوم قرن دوم میلادی دست به قلم برده است. کنیس گوثری تاریخ‌نگار می نوسید، "نومنیوس شاید تنها فیلسوف شناخته‌شده یونانی باشد که زندگی موسی و عیسی را به صراحت مطالعه نموده است..."[۱۶]:194 او ذهنیت خود را توصیف می‌کند:

نومنیوس مردی جهانی بود؛ کار او تنها محدود به رازهای یونان و مصر نمی‌شود، بلکه درباره خدای برهماییان و مغ‌ها نیز سخن گفته است. این آگاهی او و استفاده از متون مقدس عبری است که او را از سایر فلاسفه یونانی متمایز می‌سازد. همانطور که او هومر را شاعر می‌داند، موسی را پیامبر می‌شمارد. افلاطون نیز به عنوان موسی یونان توصیف شده است.[۱۶]:101

در ژوستین شهید[ویرایش]

ژوستین شهید (۱۰۳ تا ۱۶۵ میلادی)، سنت و فیلسوف دین‌دار مسیحی، با توجه به مطالعاتی دیگر، ادعا نومنیوس را تکرار کرد. پائول باکهام روحانی، بیان کرد که موسی «بسیار قابل‌اعتماد»، ژرف‌اندیش و راستگو بود، زیرا در زمره بزرگترین فلاسفه یونانی قرار داشت.[۱۷] او از طرف ژوستین می‌گوید:

من شروع خواهم کرد، سپس، با اولین پیامبر و قانون‌گزارمان، موسی... شما باید بدانید که، تمام معلمان، حکما، شاعران، تاریخ‌شناسان، فیلسوفان، قانون‌گزاران، و از همه قدیمی‌تر، تاریخ یونان به ما نشان می‌دهند که موسی اولین معلم دینی ما بوده است.[۱۷]

بررسی تاریخ[ویرایش]

یادبود موسی، کوه نبو، اردن

سنت موسی را به عنوان قانون‌گزار و قهرمان فرهنگی بنی‌اسرائیل، می‌توان در منابع تثنویه، مربوط به قرن هفتم پادشاهی یهودا نسبت داد. موسی شاکله مرکزی مکتب تثنویه از ریشه‌های بنی‌اسرائیل را تشکیل می‌دهد. دیدگاه اصلی این است که تثنویه برپایه موادی استوار است که تاریخشان به زمان پادشاهی اسرائیل بر می‌گردد، لذا روایات کتاب مقدس برپایه سنتی است که تقریباً به قرن دهم، یا چهار قرن بعد از زندگی موسی باز می‌گردد. در مقابل، مینیمالیست‌های کتاب مقدس مانند فیلیپ دیویس و نیلز پیتر لمچ، به سفر خروج به عنوان یک داستان تخیلی می‌نگرد که در زمان هخامنشیان یا حتی قبل‌تر و بدون هیچ اشاره‌ای به موسی تاریخی، ایجاد شده است.[۱۸][۱۹]

بحث پیرامون تاریخچه خروج مدت‌هاست که بدون هیچ نتیجه قطعی، در حال ادامه است. برای مثال مان‌تو در داستانی تحریف شده که توسط یوسفوس فلاویوس بیان شده است، می‌گوید که موسی در اصل یک کشیش از دین خارج شده به نام یوزارسیف بود که جزام را در خارج از آواریس گسترش داد.

برخی پژوهش‌گران کتاب مقدس گمان می‌کنند، حتی اگر داستان‌های کتاب مقدس چیزی را که بیشتر شبیه یک فرایند تدریجی مهاجرت و پیروزی می‌باشد، به شکل اتفاقی یک دفعه‌ای به تصویر بکشند، احتمالاً در زیر سنت خروج و سینا، هسته‌ای تاریخی بتوان یافت. بنابرین اصل «برده‌داری در مصر» ، شرایط تاریخی کنترل امپریالیستی پادشاهی نوین مصر بر کنعان را بعد از فتوحات رامسس دوم بازتاب می‌کند، که تحت فشار مردمان دریا و فروپاشی عصر برنز به تدریج در طول قرن ۱۲ ام کاهش یافت؛ اسرائیل فینکلشتاین به ظهور شهرک‌ها در تپه مرکزی در حدود سال ۱۲۰۰ به عنوان اولین شهرک‌های اسرائیل اشاره می‌کند.[۲۰]

یک الگوی دوره‌ای از این شهرک‌های مرتفع، مربوط به فرهنگ اطراف، پیش‌نهاد می‌کند که کنعانیان امروزی، روش زندگی کشاورزی و عشایری را ترکیب کردند. زمانی که قوانین مصری با حمله مردمان دریا فروریختند، تپه مرکزی دیگر قادر به محافظت از جمعیت عظیم عشایر نبود، لذا آن‌ها از چادرنشینی به یک‌جانشینی روی آوردند.[۲۱][نیازمند شفاف‌سازی]

اما فینکلشتاین بیان می‌کند، در کتابی که در همان زمان بسیاری از محققان «خروج» بدان اشاره می‌کردند، مصر در قله شکوه خود به سر می‌برد، و دارای مجموعه‌ای از قلعه‌ها برای محافظت از مرزها و ایستگاه‌های بازرسی به مسیر کنعان بود. این بدان معناست که خروج در مقیاس ذکر شده در تورات غیرممکن بوده است.[۲۲]

درحالی که داستان عمومی خروج و فتح سرزمین موعود ممکن است در وقایع تاریخی ریشه داشته باشد، نقش موسی به عنوان رهبر بنی‌اسرائیل در این وقایع قابل اثبات نیست.[۲۳][۲۴][۲۵][۲۶] ویلیام دور با ریشه کنعانی بنی‌اسرائیل موافق است، ولی محتمل می‌شمارد که برخی مهاجران مصری به شکل موسی در ۱۲۵۰-۱۲۰۰ فرااردن را ترک کرده باشند.[۲۷]

مارتین نورث بیان می‌کند که دو گروه مختلف وقایع خروج و سینا را تجربه کرده‌اند، و هر یک از آن‌ها مستقل از دیگری، داستان خود را انتقال داده‌اند، او می‌نویسد، "داستان کتاب مقدس عبریانی از مصر به کنعان را دنبال می‌کند که از بافنده‌ای مشترک که زمینه‌ها و سنت‌هایی مختلف را پیرامون شخصیت موسی ایجاد می‌کند، ساخته شده است."[۲۸]

«فرضیه کنیت» که در سال ۱۸۷۲ توسط کرنلیوس تیله مطرح شده است، فرض می‌کند که تصویر موسی بازتاب یک کشیش مدین از یهوه است، که دین او به وسیله کنیت، از کنعان جنوبی (ادوم، موأب، مدین) به اسرائیل گسترش یافته است. این ایده بر اساس یک سنت قدیمی (ذکر شده در کتاب داوران) است که بیان می‌کند پدر قانونی موسی یک کشیش از یهوه بود، که یادواره‌ای از ریشه مدین خدا را حفظ می‌کرد. درحالی که نقش کنیت در انتقال فرقه بسیار قابل قبول است، دیدگاه تیل درباره نقش تاریخی موسی در تحقیقات مدرن کمتر مورد حمایت قرار گرفته است.[۲۹]

ویلیام آلبرات دیدگاه مطلوب‌تری درمقابل دیدگاه مربوط به موسی دارد، اساس داستان‌های کتاب مقدس را پذیرفته، اما تاثیر قرن‌ها انتقال شفاهی و کتبی را شناسایی کرده است، که موجب به دست آوردن لایه‌های یک‌پارچگی می‌شود.[۲۸]

موسی در سنت‌های دینی[ویرایش]

یهودیت[ویرایش]

در کتب کاذبه یهودی و دسته تفاسیر خاخامی معروف به میدراش، همانند کارهای قانون شفاهی یهودی، یعنی میشنا و تلمود، داستان‌های ارزشمند و اطلاعات اضافی درباره موسی وجود دارد. همچنین موسی در سنت یهودی چندین نام مستعار دارد. میدراش، موسی را به عنوان یکی از هفت شخصیت مقدسی می‌داند که نام‌های متفاوتی داشته است.[۳۰] نام‌های دیگر موسی عبارت بودند از: یکوتهیل (به وسیله مادرش)، آوی سوکو (به وسیله دایه‌اش) و شمائیاه بن نتانل (به وسیله مردم اسرائیل).[۳۱] همچنین نام‌های تویاه (به عنوان اولین نام)، و لاوی (به عنوان نام خانوادگی)، همان،[۳۲] مچوکیک (قانون‌گزار)،[۳۳] و اهل گاو ایش[۳۴] نیز به موسی نسبت داده شده‌اند.

مورخان یهودی مانند اپولموس که در اسکندریه زندگی می‌کردند، شاهکار آموزش آلفبا به فنیقی‌ها را مشابه افسانه‌های تحوت به موسی نسبت داده‌اند.[۳۵] آرتاپانوس از اسکندریه نه تنها موسی را با توث/هرمس بلکه با موسائس از آتن (که او نامش را معلم اورفئوس می‌نامد) شناسایی می‌کند، و تقسیم مصر به ۳۶ منطقه را به او منسوب می‌نماید. او نام شاهزاده‌ای را که موسی را به عنوان فرزندخوانده فرعون منسوب می‌کند، آورده است.[۳۶]

منابع قدیمی به گمان موسی و گواهی موسی اشاره دارند. در قرن نوزدهم، فردی به نام آنتونیو سریانی متنی لاتین را در میلان پیدا کرد و نامش را گمان موسی گذاشت، اگرچه این متن به گمان موسی یا بخش‌هایی از گمان که نویسنده‌های باستانی گفته بودند، ارتباط نداشت، و این ظاهراً یک گواهی است. این واقعه که نویسنده‌های باستانی گفته‌اند، همچنین در نامه یهودا ذکر شده است.

یهودیان ارتدوکس موسی را موشه رابنو، اود هاشم، آوی هانویم زیا می‌نامند. او "رهبر ما موشه"، "بنده خداً و "پدر تمام پیامبران" توصیف شده است. از دیدگاه آن‌ها، موسی نه تنها تورات بلکه نسخه (کتبی و شفاهی) و مخفی را دریافت نمود. او همچنین به عنوان بزرگترین پیامبر شناخته می‌شود.[۳۷]

فراتر از دوره‌اش، با توجه به اینکه در همه‌جا ۱۲۰ سال به عنوان بیشترین سن برای فرزندان نوح درنظر گرفته شده، یهودیان معتقدند موسی نیز ۱۲۰ سال عمر کرده است.

مسیحیت[ویرایش]

برای مسیحیان موسی –که در مقایسه با عهد عتیق بیشتر در عهد جدید مورد اشاره قرار گرفته است- همانطور که آموزه‌های مسیح مورد اشاره و شرح قرار گرفته است، مظهر قوانین الهی می‌باشد. نویسندگان عهد جدید اغلب برای شرح ماموریت مسیح، رفتار و گفتار او را با موسی مقایسه می‌کنند. برای مثال، در اعمال رسولان، ۷: ۳۹-۴۳، ۵۱-۵۳، طرد موسی به وسیله یهودیانی که گوساله سامری را می‌پرستیدند، با طرد عیسی به وسیله یهودیان مرتبط است.

همچنین موسی در چند پیام از عیسی به تصویر کشیده شده است. زمانی که مطابق فصل سوم انجیل یوحنا او نقودیموس فریسی را در شب ملاقات نمود، او مار برنزی موسی را که بنی اسرائیل آن را می‌دیدند و مورد درمان قرار می‌گرفتند، با مرگ و رستاخیز خود برای درمان مردم مقایسه نمود. در بخش ششم، عیسی به این ادعای مردم که موسی در صحرا برای قومش گزانگبین فراهم کرد، اینگونه پاسخ داد که او موسی نبود، بلکه خداوند بود. عیسی بیان کرد که او به دست خدا غذای مردم را فراهم نموده است.

موسی، به همراه الیاس، در هر سه تغییر عیسی، در انجیل متی ۱۷، انجیل مرقیس ۹، و انجیل لوقا ۹، او را مشاهده نمود. مسیحیان بعدی تشابه‌های فراوان دیگری بین زندگی موسی و عیسی پیدا کردند، به قدری که عیسی به عنوان دومین موسی شناخته شد. برای مثال فرار مسیح از کشتار بی‌گناه (نقاشی)/کشتار توسط هیرودیس در بیت لحم مشابه فرار موسی از کشتار نوزادان عبری توسط فرعون می‌باشد. این تشابهات، برخلاف آن‌هایی که در بالا مورد اشاره قرار گرفته‌اند، در کتاب مقدس بیان نگشته‌اند. این مقاله را در نوع‌شناسی (الهیات) مشاهده کنید.

ارتباط او با مسیسحیت مدرن کاهش نیافته است. برخی کلیساها موسی را یک قدیس می‌خوانند؛ و در تقویم مربوطه قدیس‌های کلیسای ارتدوکس شرقی، کلیسای کاتولیک و کلیساهای لوتریانی در ۴ سپتامبر به عنوان یک پیامبر برایش جشن می‌گیرند.[۳۸] در تقویم قدیسان کلیسای آپوستولیک ارمنی، در ۳۰ ژوئیه به عنوان پدر مقدس برایش جشن می‌گیرد.

مورمونیسم[ویرایش]

اعضای کلیسای عیسی مسیح (به طور محاوره‌ای به مورمون‌ها مشهورند) در حالت عمومی موسی را به دید سایر مسیحیان می‌نگرند. اما، علاوه بر قبول توانایی‌های مقدس موسی، مورمون‌ها شامل گزیده‌ای از کتاب موسی به عنوان بخشی از کتاب مقدسشان می‌باشند.[۳۹] اعتقاد بر این است که این کتاب ترجمه نوشته‌های موسی بوده و در مروارید گران‌قیمت (مورمونیسم) آمده است.[۴۰]

قدیسان بعدی به طور منحصر به فرد معتقدند که موسی بدون مرگ پا به بهشت گذاشته است. به علاوه، جوزف اسمیت و الیور کودری بیان کردند که در ۳ آوریل ۱۸۳۶، موسی را در معبد کریتلند دیده‌اند.[۴۱]

اسلام[ویرایش]

موسی بیش از هر شخص دیگری در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است و زندگی اش بیش از هر پیامبر دیگری نقل و بازگو شده است.[۴۲] در حالت عمومی، موسی مشابه محمد پیامبر اسلام است[۴۳] و «شخصیت او برخی از موضوعات اصلی دین اسلام را نمایش می‌دهند»، از جمله "دستور اخلاقی که ما باید خود را تسلیم خدا کنیم."

موسی در قرآن هم به عنوان نبی و هم به عنوان رسول توصیف شده است، رسول نشان می‌دهد که او یکی از آن پیامبرانی بود که کتاب مقدس و قانون را برای مردم آورد.

هوستون اسمیت (۱۹۹۱)، ملاقاتی بین موسی و محمد را توصیف می‌کند. او بیان می‌دارد یکی از رویدادهای مهم زندگی محمد و در نتیجه مسلمانان ۵ وعده نماز روزانه است که ناشی از او می‌باشد.[۴۴]

موسی ۵۰۲ بار در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است؛ آیاتی که به موسی اشاره دارند عبارتند از: بقره ۴۹ تا ۶۱، الاعراف ۱۰۳ تا ۱۶۰، یونس ۷۵ تا ۹۳، اسراء ۱۰۱ تا ۱۰۴، طه ۹ تا ۹۷، الشعرا ۱۰ تا ۶۶، النمل ۷ تا ۱۴، قصص ۳ تا ۴۶، زخرف ۴۶ تا ۵۵، دخان ۱۷ تا ۳۱ و نازعات ۱۵ تا ۲۵ و بسیاری دیگر. اکثر رویدادهای مهم زندگی موسی که در کتاب مقدس نقل شده‌اند، به طور پراکنده در سوره‌های قرآن یافت می‌شوند، فقط داستان حضرت خضر و موسی در کتاب مقدس وجود ندارد.[۴۲]

درواقع، در قرآن در روایات متعددی به موسی و بنی اسراییل اشاره شده است.[۴۵]همچنین امام زمان نیز از جهت نجات دادن مظلومان و مستضعفان به موسی تشبیه شده است.[۴۶]

در داستان‌های مربوط به قرآن، خدا به یوکابد دستور می‌دهد تا موسی را در یک قایق کوچک قرار دهد و او را روانه نیل کند، بنابرین او موسی را به طور کامل به خداوند سپرد.[۴۲][۴۷] آسیه همسر فرعون (نه دخترش)، او را شناور در آب یافت. او فرعون را متقاعد کرد که او را به فرزندی بپذیرند، زیرا هیچ فرزند دیگری نداشتند.

قرآن بر ماموریت موسی برای دعوت فرعون به سوی خدا[۴۸] و نجات بنی‌اسرائیل[۴۲][۴۹] تاکید دارد. براساس قرآن، موسی بنی‌اسرائیل را به ورود به کنعان دعوت نمود، اما آن‌ها علاقه‌ای به جنگ با کنعانیان نداشتند، و از شکست خوردن می‌هراسیدند. موسی از خدا طلب بخشش نمود و عنوان کرد که او و برادرش هارون از بنی‌اسرائیل سرکش به دورند.[۵۰]

براساس سنت اسلامی، موسی در مقام نبی موسی در اریحا به خاک سپرده شده است.

بهائیت[ویرایش]

در بهایئت، موسی رساننده پیام حق است که به اندازه آن‌هایی که در سایر دوران‌ها ارسال شده‌اند، معتبر می‌باشد.[۵۱] یکی از القاب موسی در بهائیت، «کلیم‌الله» می‌باشد.[۵۲] موسی به عنوان هموار کننده راه بهاء الله و وحی نهایی‌اش، و معلم حقیقت توصیف شده است، که آموزه‌هایش درخور مردم دوران خود بوده است.[۵۳]

پذیرش‌های مدرن[ویرایش]

ادبیات[ویرایش]

رمان الواح قانون از توماس من، روایت‌کننده داستان خروج از مصر است که شخصیت اصلی آن موسی می‌باشد.

در فروید[ویرایش]

زیگموند فروید در آخرین کتاب خود، موسی و یکتاپرستی در سال ۱۹۳۹، بدیهی دانست که موسی یک اشراف‌زاده مصری و پیرو یکتاپرستی آخناتون بود. به دنبال تئوری مطرح شده توسط منتقدان امروزی، فروید اعتقاد دارد که موسی در صحرا به قتل رسید، و حس جمعی پدرکشی که همواره در قلب یهودیان قرار داشت، ایجاد شد. او نوشت، "یهودیت آیین پدر و مسحیت آیین پسر شده بود." ریشه مصری موسی و پیام‌هایش مورد توجه پژوهش‌گران فراوانی قرار گرفته است.[۵۴]

بر خلاف این دیدگاه، آیین موسی در تمام جنبه‌ها به جز ویژگی اصلی، یعنی پرستش خدای یگانه، با آیین آتون‌پرستی مختلف است،[۵۵] البته این موضوع برای مثال در مناجات بزرگ با آتن و مزامیر ۱۰۴ به طور گسترده‌ای مورد بحث قرار گرفته است.[۵۶][۵۷] تفسیر فروید از موسی تاریخی این است که او بین تاریخ‌نگاران مورد قبول واقع نشده است، و بسیاری به صورت شبه‌تاریخی به او می‌نگرند.[۵۸]

نقد[ویرایش]

در اواخر قرن ۱۸ ام، توماس پین دادارباور در کتاب عصر خرد درباره مدت قوانین موسی اظهار نظر نموده، و اینگونه بیان کرده است که "شخصیت موسی، همانطور که در کتاب مقدس ذکر شده، بسیار ترسناک است."[۵۹] او برای اثبات این موضوع به یکی از داستان‌های کتاب مقدس اشاره می‌کند. در قرن ۱۹ام، رابرت اینگرسول ندانم‌گرا نوشت "... که تمام این ندانم‌کاری‌ها، بدنامی‌ها، سنگ‌دلی‌ها و کارهای زشت که در کتب پنجگانه عهد عتیق ذکر شده‌اند، سخنان خداوند نیستند، بلکه، آن‌ها اشتباهات موسی می‌باشند."[۶۰] در قرن بیست و یکم، ریچارد داوکینز خدا ناباور، با توجه به روایتی از کتاب مقدس، به نتیجه رسید که، "نه، موسی الگویی برای اخلاق مدرن نیست."[۶۱]

هنر تجسمی[ویرایش]

موسی به دلیل قانون‌گزار بودن، در چند ساختمان دولتی در ایالات متحده به تصویر کشیده شده است. در کتابخانه ملی کنگره آمریکا یک مجسمه بزرگ از موسی در کنار مجسمه پولس قرار گرفته است. موسی یکی از ۲۳ قانون‌گزاریست که نقش‌برجسته مرمریاش در تالار مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا در کاخ کنگره قرار دارد. سایر ۲۲ قانون‌گزار رو به سمت موسی هستند که تنها نقش‌برجسته روبه‌جلوست.[۶۲][۶۳]

مجمه موسی اثر میکل آنژ

موسی هشت بار در کنده‌کاری حلقه سقف تالار بزرگ دیوان عالی نمایان شده است. تصویر او همراه تصویر سایر چهره‌های قدیمی مانند سلیمان، زئوس خدای یونانیان، و مینرو الهه عقل و هنر رومیان می‌باشد. سنگ‌فرش شرقی ساختمان دیوان عالی موسی را درحالی نمایش می‌دهد که دو لوح در دست دارد. این لوح‌ها ده فرمان حک شده بر درهای بلوطی دادگاه را نمایان می‌سازند، که به وسیله چهارچوب‌های برنزی احاطه شده‌اند. یک تصویر بحث برانگیز درست در بالای سر رئیس عدالت قرار گرفته است. در مرکز مجسمه ۴۰ فوتی اسپانیایی لوحی قرار دارد که اعداد رومی ۱ تا ۱۰ را با برخی اعداد مخفی نشان می‌دهد.[۶۴]

مجسمه میکل‌آنژ[ویرایش]

مجسمه موسی اثر میکل آنژ در کلیسای سن پیترو در وینکولی رم، یکی از شاهکارهای جهانیست. شاخ‌های بالای سر مجسمه موسی حاصل ترجمه غلط کتاب مقدس از عبری به کتاب مقدس ولگاته لاتین است. معنی واژه استعمال شده از کتاب خروج «شاخ» یا «تابش» می‌باشد. تحقیقات موسسه باستان‌شناسی آمریکا نشان می‌دهد که این واژه زمانی مورد استفاده قرار گرفت که موسی "بعد از دیدن شکوه ایزدی به سمت افرادش برگشت،" و چهره‌اش "تابان گشت."[۶۵] در آثار هنری اخیر یهودی اغلب تابش‌هایی از سر موسی خارج می‌شود.[۶۶]

یک نویسنده دیگر توضیح می‌دهد، "زمانی که سنت جروم عهد عتیق را به لاتین ترجمه کرد، فکر کرد که هیچ‌کس جز مسیح نباید پرتو نور تابش کند؛ لذا از ترجمه دوم استفاده نمود."[۶۷][۶۸] اما استیفن لنگ اشاره می‌کند که نسخه جروم موسی را با "تابش‌های شبیه به شاخ" توصیف کرد ولی بطور ناشیانه آن گونه ترجمه کرد که گویا شاخ دارد.[۶۹][۷۰] او همچنین اشاره کرد که به گفته جروم موسی بر روی یک تخت پادشاهی تکیه زده بود، در حالی که موسی نه پادشاه بوده و نه هرگز روی چنین تختی نشده بود.[۷۱][۷۲]

فیلم و تلویزیون[ویرایش]

موسی در فیلم صامت ده فرمان به کارگردانی دومیل، در سال ۱۹۲۳ به بازیگری تئودور روبرتز، در نقش او، به تصویر کشیده شد. در فیلم دیگری با همین نام، یعنی ده فرمان به کارگردانی سیسیل ب دومیل در سال ۱۹۵۶ با بازی چارلتون هستون به موسی پرداخته شده است. در سال ۲۰۰۶ نیز یک سریالی تلویزیونی با نام ده فرمان تولید شد.

برت لنکستر در سریال چند قسمتی موسی قانون‌گزار نقش موسی را بازی کرد. در فیلم تاریخ جهان، قسمت ۱، مل بروکس نقش موسی را بازی کرده است.[۷۳] بین کینگزلی در انیمیشن ده فرمان محصول سال ۲۰۰۷ گوینده است.

در انیمیشن شاهزاده مصر از محصولات شرکت دریم‌ورکس در سال ۱۹۹۸، موسی شخصیت اصلی است. گوینده نقش موسی ال کیلمر می‌باشد.[۷۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ترجمه از ویکی‌پدیا انگلیسی

 1. خروج ۷: ۷
 2. تثنیه ۳۴: ۷
 3. اعداد ۲۷: ۱۸
 4. Dozeman 2009, p. ۸۱-۸۲.
 5. Van Seters 2004, p. 194.
 6. Ska 2009, p. 260.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ ۷٫۴ Shmuel, Safrai, M. Stern (ed) The Jewish People in the First Century, Van Gorcum Fortress Press (1976)
 8. Hammer, Reuven. The Classic Midrash: Tannaitic Commentaries on the Bible, Paulist Press (1995) p. 15
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ Droge, Arthur J. Homer or Moses?: Early Christian Interpretations of the History of Culture, Mohr Siebeck (1989)
 10. Barclay, John M. G. Jews in the Mediterranean diaspora: from Alexander to Trajan (323 BCE - 117 CE), University of California Press (1996) p. 130
 11. ۱۱٫۰ ۱۱٫۱ ۱۱٫۲ Feldman, Louis H. Josephus's Interpretation of the Bible, University of California Press (1998)
 12. Strabo. The Geography of Strabo, XVI 35, 36, Translated by H.C. Hamilton and W. Falconer, pp. 177-178,
 13. Tacitus, Cornelius. The works of Cornelius Tacitus: With an essay on his life and genius by Arthur Murphy, Thomas Wardle Publ. (1842) p. 499
 14. Tacitus, Cornelius. Tacitus, The Histories, Volume 2, Book V. Chapters 5, 6 p. 208.
 15. Josephus, Flavius. The works of Flavius Josephus: Comprising the Antiquities of the Jews, trans. by William Whiston, (1854) Book VIII, Ch. IV, pp. 254-255
 16. ۱۶٫۰ ۱۶٫۱ Guthrie, Kenneth Sylvan. Numenius of Apamea: The Father of Neo-Platonism, George Bell & Sons (1917)
 17. ۱۷٫۰ ۱۷٫۱ Blackham, Paul; ed. Paul Louis Metzger. Trinitarian Soundings in Systematic Theology, in essay: "The Trinity in the Hebrew Scriptures", Continuum International Publ. Group (2005) p. 39
 18. Stead, Michael R.; John W. Raine (2009). The Intertextuality of Zechariah 1-8: Ideals and Realities. T. & T.Clark Ltd. p. 42. ISBN 978-0-567-29172-1. 
 19. Meyers, Carol (2005). Exodus. Cambridge University Press. p. 3. ISBN 978-0-521-00291-2. 
 20. I Finkelstein and N. Na'aman, eds. , From Nomadism to Monarchy (Jerusalem: Israel Exploration Society, 1994)
 21. Finkelstein, Israel and Silberman, Neil Asher (2001). The Bible Unearthed. New York: Free Press. ISBN 0-684-86912-8. 
 22. Finkelstein, Israel and Silberman, Neil Asher (2001). The Bible Unearthed. New York: Free Press. ISBN 0-684-86912-8.
 23. Who Were the Early Israelites? by William G. Dever (William B. Eerdmans Publishing, Grand Rapids, MI, 2003)
 24. The Bible Unearthed by Neil Asher Silberman and Israel Finkelstein (Simon and Schuster, New York, 2001)
 25. "''False Testament''by Daniel Lazare (Harper's Magazine, New York, May 2002)". Harpers.org. Retrieved 2010-10-11. 
 26. "Archaeology and the Hebrew Scriptures". 
 27. Dever, William G. (2002). What Did the Biblical Writers Know and When Did They Know It?. Wm. B. Eerdmans Publishing Company. ISBN 0-8028-2126-X. 
 28. ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ "Moses." Encyclopædia Britannica. 2007. Encyclopædia Britannica Online
 29. DDD (1999:911).
 30. Midrash Rabbah, Ki Thissa, XL. 3-3, Lehrman, P.463
 31. Yalkut Shimoni, Shemot 166 to Chronicles I 4:18, 24:6; also see Vayikra Rabbah 1:3; Chasidah p.345
 32. Rashi to Bava Batra 15s, Chasidah p.345
 33. Bava Batra 15a on Deuteronomy 33:21, Chasidah p.345
 34. Rashi to Berachot 54a, Chasidah p.345
 35. Eusebius, Præparatio Evangelica ix. 26
 36. Eusebius, l.c. ix. 27
 37. "Judaism 101: Moses, Aaron and Miriam". Jewfaq.org. Retrieved 2010-03-02. 
 38. Great Synaxaristes: (یونانی) Ὁ Προφήτης Μωϋσῆς. 4 Σεπτεμβρίου. ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ.
 39. Skinner, Andrew C. (1992), "Moses", in Ludlow, Daniel H, Encyclopedia of Mormonism, New York: Macmillan Publishing, pp. 958–959, ISBN 0-02-879602-0, OCLC 24502140 
 40. Taylor, Bruce T. (1992), "Book of Moses", in Ludlow, Daniel H, Encyclopedia of Mormonism, New York: Macmillan Publishing, pp. 216–217, ISBN 0-02-879602-0, OCLC 24502140 
 41. The Doctrine and Covenants 110:11
 42. ۴۲٫۰ ۴۲٫۱ ۴۲٫۲ ۴۲٫۳ Annabel Keeler, "Moses from a Muslim Perspective", in: Solomon, Norman; Harries, Richard; Winter, Tim (eds.), [[Qur'an&source=gbs_search_s&cad=4&sig=ACfU3U1sEssZMSZaPhSSlzCosLopQbDrOQ#PPA55,M1 Abraham's children: Jews, Christians, and Muslims in conversation, by. T&T Clark Publ. (2005), pp. 55 - 66.
 43. Keeler (2005) describes Moses from the Muslim perspective:
  ”Among prophets, Moses has been described as the one ‘whose career as a messenger of God, lawgiver and leader of his community most closely parallels and foreshadows that of Muhammad’, and as ‘the figure that in the Koran was presented to Muhammad above all others as the supreme model of saviour and ruler of a community, the man chosen to present both knowledge of the one God, and a divinely revealed system of law’. We find him clearly in this role of Muhammad’s forebear in a well-known tradition of the miraculous ascension of the Prophet, where Moses advises Muhammad from his own experience as messenger and lawgiver. ”
 44. Smith, Huston. [[smith[[religion&ei=l7_lS4niMo7ylQTQxOXFCQ&cd=2#v=onepage&q=crucial%20events%20Muhammad's%20life&f=false The world's religions HarperCollins, (1991) p. 245
 45. «بررسی تطبیقی جایگاه موسی (ع) در قرآن و تورات». مجله نامه الهیات. بازبینی‌شده در ۱۷ مه ۲۰۱۴. 
 46. «شباهت امام عصر (عج) و حضرت موسی (ع)». فارس. بازبینی‌شده در ۱۷ مه ۲۰۱۴. 
 47. [قرآن قصص ۷]
 48. [قرآن نازعات ۱۷]
 49. [قرآن طه ۴۷]
 50. [قرآن مائده ۲۰]
 51. Historical Context of the Bábi and Bahá'í Faiths
 52. Paradise and Paradigm: Key Symbols in Persian Christianity and the Baháí̕ Faith, Christopher Buck - 1999
 53. The Bahá'í: The Religious Construction of a Global Identity - Page 256, Michael McMullen - 2000
 54. Assmann, Jan (1997). Moses the Egyptian: The Memory of Egypt in Western Monotheism. Harvard University Press. ISBN 0-674-58738-3.  See also Y. Yerushalmi's monograph on Freud's Moses.
 55. "Order of the Aten Temple". 
 56. Jan Assmann, op. cit.
 57. Atwell, James E. (2000). "An Egyptian Source for Genesis 1". Journal of Theological Studies 51 (2): 441–477. doi:10.1093/jts/51.2.441. 
 58. Bernstein, Richard J. (1998). Freud and the Legacy of Moses. New York: Cambridge University Press. ISBN 0-521-63096-7. 
 59. Thomas Paine The Age of Reason part II, 1796
 60. Robert G. Ingersoll, Some Mistakes of Moses chapter XXIX
 61. Robert G. Ingersoll, Some Mistakes of Moses chapter XXIX
 62. "Relief Portraits of Lawgivers: Moses. Architect of the Capitol". Aoc.gov. 2009-02-13. Retrieved 2010-03-02. 
 63. "Courtroom Friezes: North and South Walls: Information Sheet." Supreme Court of the United States. [۱]
 64. "In the Supreme Court itself, Moses and his law on display" Religion News Service
 65. MacLean, Margaret. (ed) Art and Archaeology, Vol. VI, Archaeological Institute of America (1917) p. 97
 66. MacLean, Margaret. (ed) Art and Archaeology, Vol. VI, Archaeological Institute of America (1917) p. 97
 67. Thomason, Dustin; Caldwell, Ian (2005). The Rule of Four. New York: Random House. p. 151. ISBN 0-440-24135-9. 
 68. Gross, Kenneth (2005). The Dream of the Moving Statue. Ithaca, NY: Cornell Univ. Press. p. 245. ISBN 0-271-02900-5. 
 69. Thomason, Dustin; Caldwell, Ian (2005). The Rule of Four. New York: Random House. p. 151. ISBN 0-440-24135-9. 
 70. Gross, Kenneth (2005). The Dream of the Moving Statue. Ithaca, NY: Cornell Univ. Press. p. 245. ISBN 0-271-02900-5. 
 71. Thomason, Dustin; Caldwell, Ian (2005). The Rule of Four. New York: Random House. p. 151. ISBN 0-440-24135-9. 
 72. Gross, Kenneth (2005). The Dream of the Moving Statue. Ithaca, NY: Cornell Univ. Press. p. 245. ISBN 0-271-02900-5. 
 73. "History of the World: Part I". 
 74. "Prince of Egypt". 
 • عاطف الزین، سمیح، داستان پیامبران علیهم السلام در قرآن، ترجمه علی چراغی، اول، تهران: ذکر،۱۳۸۰، ISBN 964-307-163-4
 • کتاب مقدس عهد عتیق و عهد جدید، ترجمه فاضل خان همدانی، ویلیام گلن، هنری مرتن، تهران: اساطیر، ۱۳۷۹، ISBN 964-331-068-X
For other uses, see Moses (disambiguation).
Moses
Rembrandt - Moses with the Ten Commandments - Google Art Project.jpg
Born Goshen, Lower Egypt
Died Mount Nebo, Moab
Spouse(s) Zipporah
Children Gershom
Eliezer
Parent(s) Amram (father)
Jochebed (mother)
Relatives Aaron (brother)
Miriam (sister)

Moses (/ˈmzɪz, -zɪs/;[1] Hebrew: מֹשֶׁה‎, Modern Moshe Tiberian Mōšéh ISO 259-3 Moše; Syriac: ܡܘܫܐ Moushe; Arabic: موسىMūsā; Greek: Mωϋσῆς Mōÿsēs in both the Septuagint and the New Testament) was, according to the Hebrew Bible, a former Egyptian prince later turned prophet, religious leader and lawgiver, to whom the authorship of the Torah is traditionally attributed. Also called Moshe Rabbenu in Hebrew (מֹשֶׁה רַבֵּנוּ, Lit. "Moses our Teacher/Rabbi"), he is the most important prophet in Judaism.[2][3] He is also an important prophet in Christianity and Islam, as well as a number of other faiths.

The existence of Moses as well as the veracity of the Exodus story are disputed among archaeologists and Egyptologists, with experts in the field of biblical criticism citing logical inconsistencies, new archaeological evidence, historical evidence, and related origin myths in Canaanite culture.[4][5][6] Other historians maintain that the biographical details and Egyptian background attributed to Moses imply the existence of a historical political and religious leader who was involved in the consolidation of the Hebrew tribes in Canaan towards the end of the Bronze Age.

According to the Book of Exodus, Moses was born in a time when his people, the Israelites, were increasing in numbers and the Egyptian Pharaoh was worried that they might ally with Egypt's enemies.[7] Moses' Hebrew mother, Jochebed, secretly hid him when the Pharaoh ordered all newborn Hebrew boys to be killed upon the circulating prophecy among Egyptian priests of a messianic deliverer among the Hebrew slaves. Through the Pharaoh's daughter (identified as Queen Bithia in the Midrash), the child was adopted as a foundling from the Nile river and grew up with the Egyptian royal family. After killing an Egyptian slavemaster, Moses fled across the Red Sea to Midian, where he encountered the God of Israel speaking to him from within a "burning bush".

God sent Moses back to Egypt to demand the release of the Israelites from slavery. Moses said that he could not speak with assurance or eloquence,[8] so God allowed Aaron, his brother, to become his spokesperson. After the Ten Plagues, Moses led the Exodus of the Israelites out of Egypt and across the Red Sea, after which they based themselves at Mount Sinai, where Moses received the Ten Commandments. After 40 years of wandering in the desert, Moses died within sight of the Promised Land.

Rabbinical Judaism calculated a lifespan of Moses corresponding to 1391–1271 BCE;[9] Jerome gives 1592 BCE,[10] and Ussher 1571 BCE as his birth year.[11][note 1]

Moses and the tablets of law, by José de Ribera.

In a metaphorical sense in the Christian tradition, a "Moses" is the leader who delivers the people from a terrible situation. When Abraham Lincoln, was assassinated in 1865 after freeing the slaves, black Americans said they had lost "their Moses".[14]

Name

Moses' name is given to him by Pharaoh's daughter: "He became her son, and she named him Moshe (Moses)." This name may be either Egyptian or Hebrew. If connected to an Egyptian root, via msy "to be born" and ms, "a son", it forms a wordplay: "he became her son, and she named him Son." There should, however, be a divine element to the name Moses (bearers of the Egyptian name are the "son of" a god, as in Thutmose, "son of Thut"), and his full name may therefore have included the name of one of the Egyptian gods. Most scholars agree that the name is Egyptian, and that the Hebrew etymology is a later interpretation, but if the name is from a Hebrew root then it is connected to the verb "to draw out": "I drew him (masha) out of the water," states Pharaoh's daughter, possibly looking forward to Moses at the well in Midian, or to his role in saving Israel at the Red Sea.[15]

Biblical narrative

Moses rescued from the Nile, 1638, by Nicolas Poussin.

Prophet and deliverer of Israel

Moses before the Pharaoh, a 6th-century miniature from the Syriac Bible of Paris.
Moses strikes water from the stone, by Francesco Bacchiacca
Moses holding up his arms during the battle, assisted by Aaron and Hur. Painting by John Everett Millais
Moses surveys Canaan from West of the Jordan, 1909 illustration.

The Israelites had settled in the Land of Goshen in the time of Joseph and Jacob, but a new pharaoh arose who oppressed the children of Israel. At this time Moses was born to his father Amram, son of Kohath the Levite, who entered Egypt with Jacob's household; his mother was Jochebed (also Yocheved), who was kin to Kohath. Moses had one older (by seven years) sister, Miriam, and one older (by three years) brother, Aaron.[note 2]

Pharaoh had commanded that all male Hebrew children born be drowned in the river Nile, but Moses' mother placed him in an ark and concealed the ark in the bulrushes by the riverbank, where the baby was discovered and adopted by Pharaoh's daughter. One day after Moses had reached adulthood he killed an Egyptian who was beating a Hebrew. Moses, afraid that Pharaoh would be angry with him for killing a slavemaster, fled to Midian (a desert country south of Judah).

There, on Mount Horeb (variant name for Mount Sinai), God revealed to Moses his name YHWH (probably pronounced Yahweh) and commanded him to return to Egypt and bring his Chosen People (Israel) out of bondage and into the Promised Land (Canaan).[note 3] Moses returned to carry out God's command, but God caused Pharaoh to refuse, and only after God had subjected Egypt to ten plagues did Pharaoh relent. Moses led the Israelites to the border of Egypt, but there God hardened Pharaoh's heart once more, so that he could destroy Pharaoh and his army at the Red Sea Crossing as a sign of his power to Israel and the nations.

From Egypt Moses led Israel to Mount Sinai, where God and the elders entered into a covenant, by which Israel would become the people of YHWH, obeying his laws, and YHWH would be their god. Through Moses delivered laws to Israel, instituted the priesthood under the sons of Moses' brother Aaron, and destroyed those Israelites who fell away from his worship. In his final act at Sinai God gave Moses instructions for the Tabernacle, the mobile shrine by which he would travel with Israel to the Promised Land.

From Sinai Moses led the Israelites to Paran on the border of Canaan. There he sent twelve spies into the land. The spies returned with samples of the land's fertility, but warned that its inhabitants were giants. The people were afraid and wanted to return to Egypt, and some rebelled against Moses and against God. Moses told the Israelites that they were not worthy to inherit the land, and would wander the wilderness for forty years until the generation who had refused to enter Canaan had died, so that it would be their children who would possess the land.

When the forty years had passed Moses led the Israelites east around the Dead Sea to the territories of Edom and Moab. There they escaped the temptation of idolatry, received God's blessing through Balaam the prophet, and massacred the Midianites, who were God's enemies. On the banks of the Jordan, in sight of the land, Moses assembled the tribes. After recalling their wanderings he delivered God's laws by which they must live in the land, sang a song of praise and pronounced a blessing on the people, and passed his authority to Joshua, under whom they would possess the land. Moses then went up Mount Nebo to the top of Pisgah, looked over the promised land of Israel spread out before him, and died, at the age of one hundred and twenty. More humble than any other man (Num. 12:3), "there hath not arisen a prophet since in Israel like unto Moses, whom YHWH knew face to face" (Deuteronomy. 34:10).

A Russian Orthodox icon of the prophet Moses, gesturing towards the burning bush. 18th-century (Iconostasis of Transfiguration Church, Kizhi Monastery, Karelia, Russia).
Moses lifts up the brass serpent, curing the Israelites from poisonous snake bites in a painting by Benjamin West.

Lawgiver of Israel

William Blake's "Moses Receiving the Law"

Moses is honoured among Jews today as the "lawgiver of Israel", and he delivers several sets of laws in the course of the four books. The first is the Covenant code, Exodus 19-24, the terms of the covenant which God offers to Israel at the foot of Sinai. Embedded in the covenant are the Decalogue (the Ten Commandments, Exodus 20:1-17) and the Book of the Covenant (Exodus 20:22-23:19).[18] The entire Book of Leviticus constitutes a second body of law, the Book of Numbers begins with yet another set, and the Book of Deuteronomy another.

Moses has traditionally been regarded as the author of those four books and the Book of Genesis, which together comprise the Torah, the first and most revered section of the Jewish Bible.

Sources

Apart from a few scattered references elsewhere in the Jewish scriptures, all that is known about Moses comes from the books of Exodus, Leviticus, Numbers and Deuteronomy.[19] The majority of scholars date these four books to the Persian period, 538-332 BCE.[20]

No Egyptian sources mention Moses or the events of Exodus-Deuteronomy, nor has any archeological evidence been discovered in Egypt or the Sinai wilderness to support the story in which he is the central figure.[21]

Moses in Hellenistic literature

The Moses Window at the Washington National Cathedral depicts the three stages in Moses' life.

Non-biblical writings about Jews, with references to the role of Moses, first appear at the beginning of the Hellenistic period, from 323 BCE to about 146 BCE. Shmuel notes that "a characteristic of this literature is the high honour in which it holds the peoples of the East in general and some specific groups among these peoples."[22]:1102

In addition to the Judeo-Roman or Judeo-Hellenic historians Artapanus, Eupolemus, Josephus, and Philo, a few non-Jewish historians including Hecataeus of Abdera (quoted by Diodorus Siculus), Alexander Polyhistor, Manetho, Apion, Chaeremon of Alexandria, Tacitus and Porphyry also make reference to him. The extent to which any of these accounts rely on earlier sources is unknown.[22]:1103 Moses also appears in other religious texts such as the Mishnah (c. 200 AD), Midrash (AD 200–1200),[23] and the Qur'an (c. 610—653).

The figure of Osarseph in Hellenistic historiography is a renegade Egyptian priest who leads an army of lepers against the pharaoh and is finally expelled from Egypt, changing his name to Moses.

In Hecataeus

The earliest existing reference to Moses in Greek literature occurs in the Egyptian history of Hecataeus of Abdera (4th century BC). All that remains of his description of Moses are two references made by Diodorus Siculus, wherein, writes historian Arthur Droge, "he describes Moses as a wise and courageous leader who left Egypt and colonized Judaea."[24]:18 Among the many accomplishments described by Hecataeus, Moses had founded cities, established a temple and religious cult, and issued laws:

After the establishment of settled life in Egypt in early times, which took place, according to the mythical account, in the period of the gods and heroes, the first . . . to persuade the multitudes to use written laws was Mneves [Moses], a man not only great of soul but also in his life the most public-spirited of all lawgivers whose names are recorded.[24]:18

Droge also points out that this statement by Hecataeus was similar to statements made subsequently by Eupolemus.[24]:18

In Artapanus

The Jewish historian Artapanus of Alexandria (2nd century BCE), portrayed Moses as a cultural hero, alien to the Pharaonic court. According to theologian John Barclay, the Moses of Artapanus "clearly bears the destiny of the Jews, and in his personal, cultural and military splendor, brings credit to the whole Jewish people."[25]

Jealousy of Moses' excellent qualities induced Chenephres to send him with unskilled troops on a military expedition to Ethiopia, where he won great victories. After having built the city of Hermopolis, he taught the people the value of the ibis as a protection against the serpents, making the bird the sacred guardian spirit of the city; then he introduced circumcision. After his return to Memphis, Moses taught the people the value of oxen for agriculture, and the consecration of the same by Moses gave rise to the cult of Apis. Finally, after having escaped another plot by killing the assailant sent by the king, Moses fled to Arabia, where he married the daughter of Raguel [Jethro], the ruler of the district." [26]

Artapanus goes on to relate how Moses returns to Egypt with Aaron, and is imprisoned, but miraculously escapes through the name of YHWH in order to lead the Exodus. This account further testifies that all Egyptian temples of Isis thereafter contained a rod, in remembrance of that used for Moses' miracles. He describes Moses as 80 years old, "tall and ruddy, with long white hair, and dignified."

Some historians, however, point out the "apologetic nature of much of Artapanus' work,"[27]:40 with his addition extra-biblical details, as with references to Jethro: The non-Jewish Jethro expresses admiration for Moses' gallantry in helping his daughters, and chooses to adopt Moses as his son.[27]:133

In Strabo

Strabo, a Greek historian, geographer and philosopher, in his Geography (c. AD 24), wrote in detail about Moses, whom he considered to be an Egyptian who deplored the situation in his homeland, and thereby attracted many followers who respected the deity. He writes, for example, that Moses opposed the picturing of the deity in the form of man or animal, and was convinced that the deity was an entity which encompassed everything – land and sea:[22]:1132

35. An Egyptian priest named Moses, who possessed a portion of the country called the Lower Egypt, being dissatisfied with the established institutions there, left it and came to Judaea with a large body of people who worshipped the Divinity. He declared and taught that the Egyptians and Africans entertained erroneous sentiments, in representing the Divinity under the likeness of wild beasts and cattle of the field; that the Greeks also were in error in making images of their gods after the human form. For God [said he] may be this one thing which encompasses us all, land and sea, which we call heaven, or the universe, or the nature of things. . . .
36. By such doctrine Moses persuaded a large body of right-minded persons to accompany him to the place where Jerusalem now stands. . . . ''[28]

In Strabo’s writings of the history of Judaism as he understood it, he describes various stages in its development: from the first stage, including Moses and his direct heirs; to the final stage where "the Temple of Jerusalem continued to be surrounded by an aura of sanctity." Strabo’s "positive and unequivocal appreciation of Moses’ personality is among the most sympathetic in all ancient literature." [22]:1133 His portrayal of Moses is said to be similar to the writing of Hecataeus who "described Moses as a man who excelled in wisdom and courage."[22]:1133

Egyptologist Jan Assmann concludes that Strabo was the historian "who came closest to a construction of Moses' religion as monotheism and as a pronounced counter-religion." It recognized "only one divine being whom no image can represent. . . [and] the only way to approach this god is to live in virtue and in justice."[29]:38

In Tacitus

The Roman historian Tacitus (ca. 56—120 AD) refers to Moses by noting that the Jewish religion was monotheistic and without a clear image. His primary work, wherein he describes Jewish philosophy, is his Histories (ca. 100), where, according to Murphy, as a result of the Jewish worship of one God, "pagan mythology fell into contempt."[30] Tacitus states that, despite various opinions current in his day regarding the Jews' ethnicity, most of his sources are in agreement that there was an Exodus from Egypt. By his account, the Pharaoh Bocchoris, suffering from a plague, banished the Jews in response to an oracle of the god Zeus-Amun.

A motley crowd was thus collected and abandoned in the desert. While all the other outcasts lay idly lamenting, one of them, named Moses, advised them not to look for help to gods or men, since both had deserted them, but to trust rather in themselves, and accept as divine the guidance of the first being, by whose aid they should get out of their present plight.[31]

In this version, Moses and the Jews wander through the desert for only six days, capturing the Holy Land on the seventh.[31]

In Longinus

The Septuagint, the Greek version of the Hebrew Bible, influenced Longinus, who may have been the author of the great book of literary criticism, On the Sublime, although the true author is still unknown for certain. However, most scholars agree that the author lived in the time of Augustus or Tiberius, the first and second Roman Emperors.

The writer quotes Genesis in a "style which presents the nature of the deity in a manner suitable to his pure and great being," however he does not mention Moses by name, but instead calls him "the Lawgiver of the Jews." Besides its mention of Cicero, Moses is the only non-Greek writer quoted in the work, and he is described "with far more admiration than even Greek writers who treated Moses with respect, such as Hecataeus and Strabo.[22]:1140

In Josephus

In Josephus' (37 – c. 100 AD) Antiquities of the Jews, Moses is mentioned throughout. For example Book VIII Ch. IV, describes Solomon's Temple, also known as the First Temple, at the time the Ark of the Covenant was first moved into the newly built temple:

When King Solomon had finished these works, these large and beautiful buildings, and had laid up his donations in the temple, and all this in the interval of seven years, and had given a demonstration of his riches and alacrity therein; ... he also wrote to the rulers and elders of the Hebrews, and ordered all the people to gather themselves together to Jerusalem, both to see the temple which he had built, and to remove the ark of God into it; and when this invitation of the whole body of the people to come to Jerusalem was everywhere carried abroad, ... The Feast of Tabernacles happened to fall at the same time, which was kept by the Hebrews as a most holy and most eminent feast. So they carried the ark and the tabernacle which Moses had pitched, and all the vessels that were for ministration to the sacrifices of God, and removed them to the temple... Now the ark contained nothing else but those two tables of stone that preserved the ten commandments, which God spake to Moses in Mount Sinai, and which were engraved upon them...[32]

According to Feldman, Josephus also attaches particular significance to Moses' possession of the "cardinal virtues of wisdom, courage, temperance, and justice." He also includes piety as an added fifth virtue. In addition, he "stresses Moses' willingness to undergo toil and his careful avoidance of bribery. Like Plato's philosopher-king, Moses excels as an educator."[27]:130

In Numenius

Numenius, a Greek philosopher who was a native of Apamea, in Syria, wrote during the latter half of the 2nd century AD. Historian Kennieth Guthrie writes that "Numenius is perhaps the only recognized Greek philosopher who explicitly studied Moses, the prophets, and the life of Jesus . . . "[33]:194 He describes his background:

Numenius was a man of the world; he was not limited to Greek and Egyptian mysteries, but talked familiarly of the myths of Brahmins and Magi. It is however his knowledge and use of the Hebrew scriptures which distinguished him from other Greek philosophers. He refers to Moses simply as "the prophet", exactly as for him Homer is the poet. Plato is described as a Greek Moses.[33]:101

In Justin Martyr

The Christian saint and religious philosopher Justin Martyr (103–165 AD) drew the same conclusion as Numenius, according to other experts. Theologian Paul Blackham notes that Justin considered Moses to be "more trustworthy, profound and truthful because he is older than the Greek philosophers."[34] He quotes him:

I will begin, then, with our first prophet and lawgiver, Moses . . . that you may know that, of all your teachers, whether sages, poets, historians, philosophers, or lawgivers, by far the oldest, as the Greek histories show us, was Moses, who was our first religious teacher.[34]

Historicity

Memorial of Moses, Mount Nebo, Jordan

The tradition of Moses as a lawgiver and culture hero of the Israelites can be traced to the Deuteronomist source, corresponding to the 7th-century Kingdom of Judah. Moses is a central figure in the Deuteronomist account of the origins of the Israelites, cast in a literary style of elegant flashbacks told by Moses. The mainstream view is that the Deuteronomist relies on earlier material that may date to the United Monarchy, so that the biblical narrative would be based on traditions that can be traced roughly to the 10th century, or about four centuries after the supposed lifetime of Moses. By contrast, Biblical minimalists such as Philip Davies and Niels Peter Lemche regard the Exodus as a fiction composed in the Persian period or even later to give hope of return to Canaan for a Diaspora community, without even the memory of a historical Moses.[35][36] Given this possible late composition it would seem that the figure of Moses may be a composite drawn from a number of different sources.

The question of the historicity of the Exodus (specifically, the Pharaoh of the Exodus, identification of whom would connect the biblical narrative to Egyptological chronology) has long been debated, without conclusive result. There were at least two periods in Egyptian history in which Asiatic Semites were expelled from Egypt. One was associated with the expulsion of the Semitic Hyksos at the beginning of the Late Bronze Age. The second was following the commencement of the reign of Setnakhte at the end of the 19th Dynasty. Manetho seems to confuse the two, for instance, in a distorted account reported in Josephus, he supposedly states that Moses was originally Osarseph, a renegade priest, who led a band of lepers out of Avaris (referred to as Raamses in the Bible).(Exodus 1:11) Osarseph, may be a memory of a shadowy visier, originally from Syria (Hurru), known as Yursu (self-made), who came to prominence as Chancellor Bay just prior to the second event. Pi Ramesses may be the "store city" Raamses mentioned in Exodus, which was the capital of the Egyptian Empire in the 19th to end of the 20th Dynasty of Egypt, giving quite a specific date to the Egyptian part of Exodus.

Some scholars, like Kenneth Kitchen and Frank Yurko suggest that there may be a historical core beneath the Exodus and Sinai traditions, even if the biblical narrative dramatizes by portraying as a single event what was more likely a gradual process of migration and conquest. Thus, the motif of "slavery in Egypt" may reflect the historical situation of imperialist control of the Egyptian Empire over Canaan over the period of the Thutmosides down to the revolt against Merenptah and Rameses III, after which it declined gradually during the 12th century under the pressure from the Sea Peoples and the general Bronze Age collapse: Israel Finkelstein points to the appearance of settlements in the central hill country around 1200 as the earliest of the known settlements of the Israelites.[37]

A cyclical pattern to these highland settlements, corresponding to the state of the surrounding cultures, suggests that the local Canaanites combined an agricultural and nomadic lifestyles, particularly under Aramaean and Neo-Hittite influence. When Egyptian rule collapsed after the invasion of the Sea Peoples, the central hill country could no longer sustain a large nomadic population, so they went from nomadism to sedentism.[38] Canaanite refugees from the lowlands seem to have fused with Shasu, nomadic Aramaean elements, using pithoi cisterns for the capture of water, hillside terracing and other elements from the Aegean and Western Anatolian "Peoples of the Sea", living in scattered hamlets and avoding the husbandry of pigs, suggesting a new type of culture in the region.

However, Finkelstein states in the same book that at the earlier time proposed by most scientists for the Exodus, based upon the Biblical chronology 400 years prior to the reign of King David, Egypt was at the peak of its glory, with a series of fortresses guarding the borders and checkpoints watching the roads to Canaan. That means an exodus of the scale of over 600,000 soldiers described in the Torah would have been impossible.[39] This implies a total civilian population, with women and children, of over a million, which would have numbered between a third and a half of the total Egyptian population at the time.

While the general narrative of the Exodus and the conquest of the Promised Land may be remotely rooted in historical events, the figure of Moses as a leader of the Israelites in these events cannot be substantiated.[40][41][42][43] William Dever agrees with the Canaanite origin of the Israelites but allows for the possibility of some immigrants from Egypt among the early hilltop settlers, leaving open the possibility of a Moses-like figure in Transjordan ca 1250-1200.[44]

Martin Noth holds that two different groups experienced the Exodus and Sinai events, and each group transmitted its own stories independently of the other one, writing that "The biblical story tracing the Hebrews from Egypt to Canaan resulted from an editor's weaving separate themes and traditions around a main character Moses, actually an obscure person from Moab."[45] Given the existence of a Moabite king Mesha, etymologically identical to the Hebrew Moshe, it is possible that there was a memory of a culture hero who was associated with the end of Egyptian influence at Timna during the late Bronze Age.[46]

The "Kenite hypothesis", originally suggested by Cornelius Tiele in 1872, supposes that the figure of Moses is a reflection of a historical Midianite priest of Yahweh, whose cult was introduced to Israel from southern Canaan (Edom, Moab, Midian) by the Kenites. This idea is based on an old tradition (recorded in Judges 1:16, 4:11) that Moses' father-in-law was a Midianite priest of Yahweh, as it were preserving a memory of the Midianite origin of the deity. While the role of the Kenites in the transmission of the cult is widely accepted, Tiele's view on the historical role of Moses finds less support in modern scholarship.[47]

William Albright held a more favorable view towards the traditional views regarding Moses, and accepted the essence of the biblical story, as narrated between Exodus 1:8 and Deuteronomy 34:12, but recognized the impact that centuries of oral and written transmission have had on the account, causing it to acquire layers of accretions.[45]

Recently Aidan Dodson,[48] M. Georg[49] and R. Krauss[50] all suggest that the story of Moses as a Prince of Egypt may contain a distorted memory of Pharaoh Amenmesses. In texts written after his disappearance Amenmesses "was explicitly denied any royal status - being simply ´Mose´ and perhaps also ´enemy´... Indeed it has been suggested that Amenmesses´ memory has survived in a far more universal way, in that his career was transmogrified into the Old Testament story of Jewish law-giver, Moses." Dodson concludes "... this connection is beyond proof and such a survival of Amenmesses into world consciousness remains but an intriguing possibility".

Moses in religious traditions

Prophet Moses
MosesStrikingTheRock GREBBER.jpg
Moses striking the rock
Prophet, Saint, Seer, Lawgiver, Apostle to Pharaoh, Reformer, 'One to Whom God Spoke',[51] 'Our Leader Moses',[52] Leader of the Exodus, Holy Forefather[53]
Born Goshen, Lower Egypt
Died Mount Nebo, Moab
Venerated in Judaism, Christianity, Islam
Feast Orthodox Church & Catholic Church: Sept 4
Attributes Tablets of the Law

Judaism

There is a wealth of stories and additional information about Moses in the Jewish apocrypha and in the genre of rabbinical exegesis known as Midrash, as well as in the primary works of the Jewish oral law, the Mishnah and the Talmud. Moses is also given a number of bynames in Jewish tradition. The Midrash identifies Moses as one of seven biblical personalities who were called by various names.[54] Moses' other names were: Jekuthiel (by his mother), Heber (by his father), Jered (by Miriam), Avi Zanoah (by Aaron), Avi Gedor (by Kohath), Avi Soco (by his wet-nurse), Shemaiah ben Nethanel (by people of Israel).[55] Moses is also attributed the names Toviah (as a first name), and Levi (as a family name) (Vayikra Rabbah 1:3), Heman,[56] Mechoqeiq (lawgiver)[57] and Ehl Gav Ish (Numbers 12:3).[58]

Jewish historians who lived at Alexandria, such as Eupolemus, attributed to Moses the feat of having taught the Phoenicians their alphabet,[59] similar to legends of Thoth. Artapanus of Alexandria explicitly identified Moses not only with Thoth / Hermes, but also with the Greek figure Musaeus (whom he calls "the teacher of Orpheus"), and ascribed to him the division of Egypt into 36 districts, each with its own liturgy. He names the princess who adopted Moses as Merris, wife of Pharaoh Chenephres.[60]

Ancient sources mention an Assumption of Moses and a Testimony of Moses. A Latin text was found in Milan in the 19th century by Antonio Ceriani who called it the Assumption of Moses, even though it does not refer to an assumption of Moses or contain portions of the Assumption which are cited by ancient authors, and it is apparently actually the Testimony. The incident which the ancient authors cite is also mentioned in the Epistle of Jude.

To Orthodox Jews, Moses is called Moshe Rabbenu, `Eved HaShem, Avi haNeviim zya"a. He is defined "Our Leader Moshe", "Servant of God", and "Father of all the Prophets". In their view, Moses received not only the Torah, but also the revealed (written and oral) and the hidden (the `hokhmat nistar teachings, which gave Judaism the Zohar of the Rashbi, the Torah of the Ari haQadosh and all that is discussed in the Heavenly Yeshiva between the Ramhal and his masters). He is also considered the greatest prophet.[61]

Arising in part from his age, but also because 120 is elsewhere stated as the maximum age for Noah's descendants (one interpretation of Genesis 6:3), "may you live to 120" has become a common blessing among Jews.

Christianity

Moses appeared at the Transfiguration of Jesus

For Christians, Moses — mentioned more often in the New Testament than any other Old Testament figure — is often a symbol of God's law, as reinforced and expounded on in the teachings of Jesus. New Testament writers often compared Jesus' words and deeds with Moses' to explain Jesus' mission. In Acts 7:39–43, 51–53, for example, the rejection of Moses by the Jews who worshiped the golden calf is likened to the rejection of Jesus by the Jews that continued in traditional Judaism.

Moses also figures in several of Jesus' messages. When he met the Pharisee Nicodemus at night in the third chapter of the Gospel of John, he compared Moses' lifting up of the bronze serpent in the wilderness, which any Israelite could look at and be healed, to his own lifting up (by his death and resurrection) for the people to look at and be healed. In the sixth chapter, Jesus responded to the people's claim that Moses provided them manna in the wilderness by saying that it was not Moses, but God, who provided. Calling himself the "bread of life", Jesus stated that He was provided to feed God's people.

Moses, along with Elijah, is presented as meeting with Jesus in all three Gospel accounts of the Transfiguration of Jesus in Matthew 17, Mark 9, and Luke 9, respectively. Later Christians found numerous other parallels between the life of Moses and Jesus to the extent that Jesus was likened to a "second Moses." For instance, Jesus' escape from the slaughter by Herod in Bethlehem is compared to Moses' escape from Pharaoh's designs to kill Hebrew infants. Such parallels, unlike those mentioned above, are not pointed out in Scripture. See the article on typology.

His relevance to modern Christianity has not diminished. Moses is considered to be a saint by several churches; and is commemorated as a prophet in the respective Calendars of Saints of the Eastern Orthodox Church, Roman Catholic Church, and Lutheran churches on September 4.[62] He is commemorated as one of the Holy Forefathers in the Calendar of Saints of the Armenian Apostolic Church on July 30.

Mormonism

Main article: Book of Moses

Members of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints (colloquially called Mormons) generally view Moses in the same way that other Christians do. However, in addition to accepting the biblical account of Moses, Mormons include Selections from the Book of Moses as part of their scriptural canon.[63] This book is believed to be the translated writings of Moses, and is included in the Pearl of Great Price.[64]

Latter-day Saints are also unique in believing that Moses was taken to heaven without having tasted death (translated). In addition, Joseph Smith, Jr. and Oliver Cowdery stated that on April 3, 1836, Moses appeared to them in the Kirtland Temple in a glorified, immortal, physical form and bestowed upon them the "keys of the gathering of Israel from the four parts of the earth, and the leading of the ten tribes from the land of the north."[65]

Islam

Main article: Moses in Islam

Moses is mentioned more in the Quran than any other individual and his life is narrated and recounted more than that of any other prophet.[66] In general, Moses is described in ways which parallel the Islamic prophet Muhammad,[67] and "his character exhibits some of the main themes of Islamic theology," including the "moral injunction that we are to submit ourselves to God."

Moses is defined in the Qur'an as both prophet (nabi) and messenger (rasul), the latter term indicating that he was one of those prophets who brought a scripture and law to his people.

Huston Smith (1991) describes an account in the Qur'an of meetings in heaven between Moses and Muhammad, which Huston states were "one of the crucial events in Muhammad's life," and resulted in Muslims observing 5 daily prayers.[68]

Moses is mentioned 502 times in the Qur'an; passages mentioning Moses include 2.49-61, 7.103-160, 10.75-93, 17.101-104, 20.9-97, 26.10-66, 27.7-14, 28.3-46, 40.23-30, 43.46-55, 44.17-31, and 79.15-25. and many others. Most of the key events in Moses' life which are narrated in the Bible are to be found dispersed through the different Surahs of Qur'an, with a story about meeting Khidr which is not found in the Bible.[66]

In the Moses story related by the Qur'an, Jochebed is commanded by God to place Moses in an ark and cast him on the waters of the Nile, thus abandoning him completely to God's protection.[66][69] Pharaoh's wife Asiya, not his daughter, found Moses floating in the waters of the Nile. She convinced Pharaoh to keep him as their son because they were not blessed with any children.

The Qur'an's account has emphasized Moses' mission to invite the Pharaoh to accept God's divine message[70] as well as give salvation to the Israelites.[66][71] According to the Qur'an, Moses encourages the Israelites to enter Canaan, but they are unwilling to fight the Canaanites, fearing certain defeat. Moses responds by pleading to Allah that he and his brother Aaron be separated from the rebellious Israelites. After which the Israelites are made to wander for 40 years.[72]

According to Islamic tradition, Moses is buried at Maqam El-Nabi Musa, Jericho.

Baha'i Faith

In the Baha'i Faith, Moses is considered a messenger from God who is considered equally authentic as those sent in other eras.[73] An epithet of Moses in Baha'i scriptures is Interlocutor of God.[74] Moses is further described as paving the way for Baha'ullah and his ultimate revelation, and a teacher of truth, whose teachings were in line with the customs of his time.[75]

Modern reception

Literature

Thomas Mann's novella The Tables of the Law is a retelling of the story of the exodus from Egypt, with Moses as its main character.

In Freud

Sigmund Freud, in his last book, Moses and Monotheism in 1939, postulated that Moses was an Egyptian nobleman who adhered to the monotheism of Akhenaten. Following a theory proposed by a contemporary biblical critic, Freud believed that Moses was murdered in the wilderness, producing a collective sense of patricidal guilt that has been at the heart of Judaism ever since. "Judaism had been a religion of the father, Christianity became a religion of the son", he wrote. The possible Egyptian origin of Moses and of his message has received significant scholarly attention.[29]

Opponents of this view observe that the religion of the Torah seems different from Atenism in everything except the central feature of devotion to a single god,[76] although this has been countered by a variety of arguments, e.g. pointing out the similarities between the Hymn to Aten and Psalm 104.[77][78] Freud's interpretation of the historical Moses is not well accepted among historians, and is considered pseudohistory by many.[79]

Criticism

Main article: Criticism of Moses

In the late 18th century the deist Thomas Paine commented at length on Moses' Laws in The Age of Reason, and gave his view that "the character of Moses, as stated in the Bible, is the most horrid that can be imagined",[80] giving the story at Numbers 31:13-18 as an example. In the 19th century the agnostic Robert G. Ingersoll wrote "...that all the ignorant, infamous, heartless, hideous things recorded in the 'inspired' Pentateuch are not the words of God, but simply 'Some Mistakes of Moses'".[81] In the 2000s, the atheist Richard Dawkins referring, like Paine, to the incident at Numbers 31:13-18, concluded, "No, Moses was not a great role model for modern moralists."[82]

Figurative art

Moses is depicted in several U.S. government buildings because of his legacy as a lawgiver. In the Library of Congress stands a large statue of Moses alongside a statue of the Apostle Paul. Moses is one of the 23 lawgivers depicted in marble bas-reliefs in the chamber of the U.S. House of Representatives in the United States Capitol. The other twenty-two figures have their profiles turned to Moses, which is the only forward-facing bas-relief.[83][84]

Statue by Michelangelo Buonarotti — in Basilica San Pietro in Vincoli, Rome

Moses appears eight times in carvings that ring the Supreme Court Great Hall ceiling. His face is presented along with other ancient figures such as Solomon, the Greek god Zeus and the Roman goddess of wisdom, Minerva. The Supreme Court building's east pediment depicts Moses holding two tablets. Tablets representing the Ten Commandments can be found carved in the oak courtroom doors, on the support frame of the courtroom's bronze gates and in the library woodwork. A controversial image is one that sits directly above the chief justice's head. In the center of the 40-foot-long Spanish marble carving is a tablet displaying Roman numerals I through X, with some numbers partially hidden.[85]

Michelangelo's statue

Michelangelo's statue of Moses in the Church of San Pietro in Vincoli, Rome, is one of the most familiar masterpieces in the world.[citation needed] The horns the sculptor included on Moses' head are the result of a mistranslation of the Hebrew Bible into the Latin Vulgate Bible with which he was familiar. The Hebrew word taken from Exodus means either a "horn" or an "irradiation." Experts at the Archaeological Institute of America show that the term was used when Moses "returned to his people after seeing as much of the Glory of the Lord as human eye could stand," and his face "reflected radiance."[86] In early Jewish art, moreover, Moses is often "shown with rays coming out of his head."[87]

Another author explains, "When Saint Jerome translated the Old Testament into Latin, he thought no one but Christ should glow with rays of light — so he advanced the secondary translation.[88][89] However, writer J. Stephen Lang points out that Jerome's version actually described Moses as "giving off hornlike rays," and he "rather clumsily translated it to mean 'having horns.'"[90] It has also been noted that he had Moses seated on a throne, yet Moses was neither a King nor ever sat on such thrones.[91]

Film and television

Moses was portrayed by Theodore Roberts in DeMille's 1923 silent film The Ten Commandments. Moses appears as the central character in the 1956 Cecil B. DeMille movie, also called The Ten Commandments, in which he is portrayed by Charlton Heston. A television remake was produced in 2006.

Burt Lancaster played Moses in the 1975 television miniseries Moses the Lawgiver. In the 1981 film History of the World, Part I, Moses is portrayed by Mel Brooks.[92] Sir Ben Kingsley is the narrator of the 2007 animated film, The Ten Commandments.

Moses appears as the central character in the 1998 DreamWorks Pictures animated movie, The Prince of Egypt. He is voiced by Val Kilmer.[93]

In 2014, Ridley Scott directed the film Exodus: Gods and Kings, in which Christian Bale portrays the central character Moses.[94] It portrays Moses and Rameses II as being raised by Seti I as cousins.

See also

Notes

 1. ^ Saint Augustine records the names of the kings when Moses was born in the City of God:
  • "When Saphrus reigned as the fourteenth king of Assyria, and Orthopolis as the twelfth of Sicyon, and Criasus as the fifth of Argos, Moses was born in Eygpt,..."[12]
  Orthopolis reigned as the 12th King of Sicyon for 63 years, from 1596-1533; and Criasus reigned as the 5th King of Argos for 54 years, from 1637-1583.[13]
 2. ^ According to Manetho the place of his birth was at the ancient city of Heliopolis.[16]
 3. ^ "It was the prophet's call. It was a real ecstatic experience, like that of David under the baka-tree, Elijah on the mountain, Isaiah in the temple, Ezekiel on the Khebar, Jesus in the Jordan, Paul on the Damascus road. It was the perpetual mystery of the divine touching the human."[17]

Citations

 1. ^ "Moses". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
 2. ^ Deuteronomy 34:10
 3. ^ Maimonides, 13 principles of faith, 7th principle
 4. ^ "Princeton University Press Press Reviews, retrieved 6th June 2009". Press.princeton.edu. 2011-11-06. Retrieved 2012-04-03. 
 5. ^ The Quest for the Historical Israel: Debating Archeology and the History of Early Israel, 2007, Society of Biblical Literature, Atlanta, ISBN 978-1-58983-277-0.
 6. ^ John Van Seters, "The life of Moses", ISBN 90-390-0112-X
 7. ^ Exod. 1:10
 8. ^ Exod. 4:10
 9. ^ Seder Olam Rabbah[full citation needed]
 10. ^ Jerome's Chronicon (4th century) gives 1592 for the birth of Moses
 11. ^ the 17th-century Ussher chronology calculates 1571 BC (Annals of the World, 1658 paragraph 164)
 12. ^ St Augustine. The City of God. Book XVIII. Chapter 8 - Who Were Kings When Moses Was Born, And What Gods Began To Be Worshipped Then.
 13. ^ Herman L. Hoeh. COMPENDIUM OF WORLD HISTORY, VOLUME 1. A Dissertation Presented to The Faculty of the Ambassador College, Graduate School of Theology, 1962. 1967 Edition.
 14. ^ Martha Hodes (2015). Mourning Lincoln. Yale University Press. pp. 164, 237,. 
 15. ^ Dozeman 2009, p. 81-82.
 16. ^ Rev. John McClintock, D.D., and Dr. James Strong, S.T.D.. "Mo'ses." In: Cyclopaedia of Biblical, Theological and Ecclesiastical Literature. Vol. VI.— ME-NEV. New York: Harper & Brothers, Publishers, 1882. pp.677-687.
 17. ^ Rev. Professor Nathaniel Schmidt, Ph.D.. "Moses: His Age and His Work. II." The Biblical World. Vol. 7, No. 2 (Feb., 1896), pp. 105-119. p.108.
 18. ^ Hamilton 2011, p. xxv.
 19. ^ Van Seters 2004, p. 194.
 20. ^ Ska 2009, p. 260.
 21. ^ Meyers 2005, p. 5-6.
 22. ^ a b c d e f Shmuel, Safrai, M. Stern (ed) The Jewish People in the First Century, Van Gorcum Fortress Press (1976)
 23. ^ Hammer, Reuven. The Classic Midrash: Tannaitic Commentaries on the Bible, Paulist Press (1995) p. 15
 24. ^ a b c Droge, Arthur J. Homer or Moses?: Early Christian Interpretations of the History of Culture, Mohr Siebeck (1989)
 25. ^ Barclay, John M. G. Jews in the Mediterranean diaspora: from Alexander to Trajan (323 BCE - 117 CE), University of California Press (1996) p. 130
 26. ^ "Moses". JewishEncyclopedia.com. Retrieved 2010-03-02. 
 27. ^ a b c Feldman, Louis H. Josephus's Interpretation of the Bible, University of California Press (1998)
 28. ^ Strabo. The Geography of Strabo, XVI 35, 36, Translated by H.C. Hamilton and W. Falconer, pp. 177-178,
 29. ^ a b Assmann, Jan (1997). Moses the Egyptian: The Memory of Egypt in Western Monotheism. Harvard University Press. ISBN 0-674-58738-3.  See also Y. Yerushalmi's monograph on Freud's Moses.
 30. ^ Tacitus, Cornelius. The works of Cornelius Tacitus: With an essay on his life and genius by Arthur Murphy, Thomas Wardle Publ. (1842) p. 499
 31. ^ a b Tacitus, Cornelius. Tacitus, The Histories, Volume 2, Book V. Chapters 5, 6 p. 208.
 32. ^ Josephus, Flavius. The works of Flavius Josephus: Comprising the Antiquities of the Jews, trans. by William Whiston, (1854) Book VIII, Ch. IV, pp. 254-255
 33. ^ a b Guthrie, Kenneth Sylvan. Numenius of Apamea: The Father of Neo-Platonism, George Bell & Sons (1917)
 34. ^ a b Blackham, Paul; ed. Paul Louis Metzger. Trinitarian Soundings in Systematic Theology, in essay: "The Trinity in the Hebrew Scriptures", Continuum International Publ. Group (2005) p. 39
 35. ^ Stead, Michael R.; John W. Raine (2009). The Intertextuality of Zechariah 1-8: Ideals and Realities. T.& T.Clark Ltd. p. 42. ISBN 978-0-567-29172-1. 
 36. ^ Meyers, Carol (2005). Exodus. Cambridge University Press. p. 3. ISBN 978-0-521-00291-2. 
 37. ^ I Finkelstein and N. Na'aman, eds., From Nomadism to Monarchy (Jerusalem: Israel Exploration Society, 1994)
 38. ^ Finkelstein, Israel and Silberman, Neil Asher (2001). The Bible Unearthed. New York: Free Press. ISBN 0-684-86912-8. 
 39. ^ Finkelstein, Israel and Silberman, Neil Asher (2001). The Bible Unearthed. New York: Free Press. ISBN 0-684-86912-8.
 40. ^ Who Were the Early Israelites? by William G. Dever (William B. Eerdmans Publishing, Grand Rapids, MI, 2003)
 41. ^ The Bible Unearthed by Neil Asher Silberman and Israel Finkelstein (Simon and Schuster, New York, 2001)
 42. ^ "''False Testament''by Daniel Lazare (Harper's Magazine, New York, May 2002)". Harpers.org. Retrieved 2010-10-11. 
 43. ^ "Archaeology and the Hebrew Scriptures". 
 44. ^ Dever, William G. (2002). What Did the Biblical Writers Know and When Did They Know It?. Wm. B. Eerdmans Publishing Company. ISBN 0-8028-2126-X. 
 45. ^ a b "Moses." Encyclopædia Britannica. 2007. Encyclopædia Britannica Online
 46. ^ Magnussen, Magnus (1975), "BC, the Archaeology of the Bible Lands" (BBC Books)
 47. ^ DDD (1999:911).
 48. ^ Dodson, Aidan (2010), "Poisoned Legacy: The fall of the 19th Egyptian Dynasty" (American University in Cairo Press)
 49. ^ Georg, M (2000), "Mose - Name und Namenstraeger. Versuch einer historischen Annaeherung" in "Mose. Aegypten und das Alte Testament", edited by E. Otto, (Verlag Katholisches Bibelwerk, Stittgart)
 50. ^ Krauss, R (2000), "Moise le pharaon" (Editions du Roche)
 51. ^ This title is held specifically in Islam.
 52. ^ This is a specifically Jewish title
 53. ^ Moses is commemorated as a forefather, along with the patriarchs, in the Armenian Apostolic Church
 54. ^ Midrash Rabbah, Ki Thissa, XL. 3-3, Lehrman, P.463
 55. ^ Yalkut Shimoni, Shemot 166 to Chronicles I 4:18, 24:6; also see Vayikra Rabbah 1:3; Chasidah p.345
 56. ^ Rashi to Bava Batra 15s, Chasidah p.345
 57. ^ Bava Batra 15a on Deuteronomy 33:21, Chasidah p.345
 58. ^ Rashi to Berachot 54a, Chasidah p.345
 59. ^ Eusebius, Præparatio Evangelica ix. 26
 60. ^ Eusebius, l.c. ix. 27
 61. ^ "Judaism 101: Moses, Aaron and Miriam". Jewfaq.org. Retrieved 2010-03-02. 
 62. ^ Great Synaxaristes: (Greek) Ὁ Προφήτης Μωϋσῆς. 4 Σεπτεμβρίου. ΜΕΓΑΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΗΣ.
 63. ^ Skinner, Andrew C. (1992), "Moses", in Ludlow, Daniel H, Encyclopedia of Mormonism, New York: Macmillan Publishing, pp. 958–959, ISBN 0-02-879602-0, OCLC 24502140 
 64. ^ Taylor, Bruce T. (1992), "Book of Moses", in Ludlow, Daniel H, Encyclopedia of Mormonism, New York: Macmillan Publishing, pp. 216–217, ISBN 0-02-879602-0, OCLC 24502140 
 65. ^ The Doctrine and Covenants 110:11
 66. ^ a b c d Annabel Keeler, "Moses from a Muslim Perspective", in: Solomon, Norman; Harries, Richard; Winter, Tim (eds.), Abraham's children: Jews, Christians, and Muslims in conversation, by . T&T Clark Publ. (2005), pp. 55 - 66.
 67. ^ Keeler (2005) describes Moses from the Muslim perspective:
  ”Among prophets, Moses has been described as the one ‘whose career as a messenger of God, lawgiver and leader of his community most closely parallels and foreshadows that of Muhammad’, and as ‘the figure that in the Koran was presented to Muhammad above all others as the supreme model of saviour and ruler of a community, the man chosen to present both knowledge of the one God, and a divinely revealed system of law’. We find him clearly in this role of Muhammad’s forebear in a well-known tradition of the miraculous ascension of the Prophet, where Moses advises Muhammad from his own experience as messenger and lawgiver.”
 68. ^ Smith, Huston. The world's religions HarperCollins, (1991) p. 245
 69. ^ Quran 28:7
 70. ^ Quran 79:17–19
 71. ^ Quran 20:47–48
 72. ^ Quran 5:20
 73. ^ Historical Context of the Bábi and Bahá'í Faiths
 74. ^ Paradise and Paradigm: Key Symbols in Persian Christianity and the Baháí̕ Faith, Christopher Buck - 1999
 75. ^ The Bahá'í: The Religious Construction of a Global Identity - Page 256, Michael McMullen - 2000
 76. ^ "Order of the Aten Temple". 
 77. ^ Jan Assmann, op. cit.
 78. ^ Atwell, James E. (2000). "An Egyptian Source for Genesis 1". Journal of Theological Studies 51 (2): 441–477. doi:10.1093/jts/51.2.441. 
 79. ^ Bernstein, Richard J. (1998). Freud and the Legacy of Moses. New York: Cambridge University Press. ISBN 0-521-63096-7. 
 80. ^ Thomas Paine The Age of Reason part II, 1796
 81. ^ Robert G. Ingersoll, Some Mistakes of Moses chapter XXIX
 82. ^ Richard Dawkins, The God Delusion, 2006, chapter 7
 83. ^ "Relief Portraits of Lawgivers: Moses. Architect of the Capitol". Aoc.gov. 2009-02-13. Retrieved 2010-03-02. 
 84. ^ "Courtroom Friezes: North and South Walls: Information Sheet." Supreme Court of the United States. [1]
 85. ^ "In the Supreme Court itself, Moses and his law on display" Religion News Service
 86. ^ MacLean, Margaret. (ed) Art and Archaeology, Vol. VI, Archaeological Institute of America (1917) p. 97
 87. ^ Devore, Gary M. (2008). Walking Tours of Ancient Rome: A Secular Guidebook to the Eternal City. Mercury Guides. p. 126. ISBN 978-0-615-19497-4. 
 88. ^ Thomason, Dustin; Caldwell, Ian (2005). The Rule of Four. New York: Random House. p. 151. ISBN 0-440-24135-9. 
 89. ^ Gross, Kenneth (2005). The Dream of the Moving Statue. Ithaca, NY: Cornell Univ. Press. p. 245. ISBN 0-271-02900-5. 
 90. ^ Lang, J. Stephen (2003). What the Good Book Didn't Say: Popular Myths and Misconceptions About the Bible. New York: Citadel Press. p. 114. ISBN 0-8065-2460-X. 
 91. ^ Boitani, Piero (1999). The Bible and its Rewritings. Oxford: Oxford Univ. Press. p. 126. ISBN 0-19-818487-5. 
 92. ^ "History of the World: Part I". 
 93. ^ "Prince of Egypt". 
 94. ^ "Exodus: Gods and Kings". IMDB. 

Further reading

External links

Moses
Preceded by
NA
Lawgiver Succeeded by
Joshua