آمیزش جنسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آمیزش جنسی در انسان، اثری از ادوارد-هنری آوریل

آمیزش جنسی، نزدیکی جنسی،[۱] مقاربت، جِماع یا سکس به عمل تولید مثلی‌ای گفته می‌شود که در آن اندام تناسلی جنس نر (در انسان و حیوانات رده بالای دیگر) وارد اندام تناسلی ماده یعنی مهبل شده، و در صورت موفقیت، سلول‌های اسپرم جنس نر را وارد بدن جنس ماده کرده و تخمک‌های جنس ماده را باردار می‌کند. این کار باعث تشکیل اندامگان جدیدی می‌شود. در برخی از مهره داران مانند ماهی، تخم‌ها در خارج از بدن ماهی پراکنده و به صورت خارجی باردار می‌شوند.[۲] در هنگام آمیزش جنسی در انسان به صورت موقت به دلیل تحریک سیستم عصبی اجسام غارِی پس از تحریک جنسی بطور ناگهانی مقدار زیادی خون شریانی وارد آرتریول‌های متسع می‌شود. تا تمام سیستم سینوزوئیدی و اجسام غاری را باز کند و تعادل جدیدی در فشار برقرار نماید (نعوظ کامل آلت مردانه)؛ در همین زمان برای حفظ نعوظ فقط مقادیر آستانه‌ای جریان خون وارد جسم غاری می‌شوند و آن را ترک می‌کنند. پر شدن رگ‌های فیستول مانند از خون، موجب بزرگتر شدن آلت مردانه و سفت شدن بدنه آن می‌شود که نعوظ (شق کردن) نامیده می‌شود. این کار ورود آلت مرد در مهبل زن را تسهیل می‌کند. به اوج رسیدن و پایان آمیزش جنسی هر دو با خروج منی (حاوی اسپرم‌ها و مایع حاوی مواد غذایی، آب، نمک و متابولیت‌ها) درون کانال مهبلی زن پایان می‌پذیرد (ارگاسم).[۲] آمیزش جنسی معمولاً بین دو انسان از جنس مخالف یا هم جنس صورت می‌گیرد.

نامگذاری[ویرایش]

آمیزش جنسی اثر تؤدور گریکالت

آمیزش جنسی (سپودن) در زبان عامیانه «کردن» و هم چنین «گائیدن» (از فعل «گادن» و اسم «گاد» که در زبان پهلوی در معنای رابطه جنسی به کار می‌رفته) نامیده می‌شود.[۳] «سکس» (Sex) برابر آن در زبانهای انگلیسی و فرانسه است که در زبان رسمی معمولاً از آن استفاده می‌شود.

به‌طور مودبانه «همبستری» یا «همخوابگی» گفته می‌شود.

شاهدی که لغت‌نامه دهخدا (مدخل «گائیدن») بر معنای گائیدن آورده بیتی است که شعوری از ابوالمعالی نقل کرده:[۴]

زن گرفتن سود دارد لیک ذوق دل نبود می‌کند دفع وطر گائیدنش دردسر است.

دهخدا در مدخل «گادن» بیت زیر را از سوزنی نقل می‌کند:[۵]

به داد و به گاد است میل تو لیکن به دادن سواری به گادن پیاده.

سکس و سلامت[ویرایش]

مزایا[ویرایش]

سکس مزایایی برای بدن دارد. سکس موجب تقویت دستگاه ایمنی بدن به وسیلهٔ افزایش تولید پادتن‌ها می‌گردد. همچنین آمیزش جنسی موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌گردد و فشار خون بالا را نیز کاهش می‌دهد.[۶][۷] آمیزش جنسی موجب افزایش هورمون اکسی‌توسین (یا هورمون عشق) می‌شود که علاقه و اعتماد را زیاد می‌کند.[۷][۸] تأثیرات اکسی‌توسین بر زنان بسیار بیشتر از مردان است و این می‌تواند پاسخ دهندهٔ این مسئله باشد که چرا زنان دیدگاه عاشقانه تری نسبت به آمیزش جنسی دارند.[۹] یک مطالعهٔ طولانی بر ۳۵۰۰ عکس نشان داد که سکس منجر به این می‌شود که افراد به طرز چشمگیری جوان تر به نظر برسند.[۱۰]

آسیب‌ها[ویرایش]

عفونت‌های جنسی به وسیلهٔ باکتریها، ویروسها و انگلهایی به وجود می‌آیند که در رابطهٔ جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. البته برخی از آنان مانند ایدز و سیفلیس از راه‌های دیگری مانند انتقال از مادر به جنین، انتقال از طریق فراورده‌های خونی و سرسوزن نیز منتقل می‌گردند.[۱۱]

دیدگاه اسلام[ویرایش]

از دیدگاه اسلام آمیزش جنسی با همسر و کنیز جایز است و غیر از اینها زنا شمرده شده و دارای عذاب است.

احادیث[ویرایش]

محمد: دنیا و خوشی‌های آن برای شما آفریده شده‌است. لذیذترین چیزها در این دنیا آمیزش با همسر است. چنان‌که لذت بخش‌ترین کاردر باغ بهشت نیز همین است.[۱۲]

محمد باقر: سرگرمی مؤمن سه چیز است، لذت بردن از زنها، گفت و شنود شیرین با برادران و نماز شب.[۱۳]

جعفر صادق: مردم نه در دنیا و نه در آخرت هیچ لذتی بالاتر از لذت بردن از زنان نمی‌برند.[۱۴]

علی ابن ابی طالب: وقتی کسی خواست با همسرش همبستر شود با عجله رفتار نکند که زنها نیز حاجتی دارند.[۱۵]

علی بن موسی الرضا: آمیزش مکن مگر اینکه با زن بازی کنی و زیاد هم بازی کنی و دو پستان او را بفشاری چون چنین کنی، شهوت او را غلبه می‌کند و منی او جمع می‌شود، زیرا منی زن میان دو پستان اوست، و شهوت از صورت و چشمان او نمایان می‌شود و از تو همان می‌طلبد که تو از او می‌خواهی. با زنها آمیزش مکن مگر در وقتی که پاکیزه (از حیض) باشند، پس از آمیزش هم بلند مشو، و ننشین بلکه اول به طرف راست بچرخ و سپس سریع برای ادرار ولو اندک برو که اگر چنین کنی از سنگ مثانه به اذن خداوند متعال در امان می‌مانی و سپس غسل کن.[۱۶]

علی بن ابی‌طالب: هر گاه مردی در اثر نگاه به زنی، خوشش آمد با همسرش همبستر شود، همانا زن مانند زن است.[۱۷]

در حیوانات[ویرایش]

آمیزش جنسی شیر نر و ماده
آمیزش جنسی مگس

در برخی حیوانات مانند گوسفند یا پرندگان، نزدیکی جنسی تنها بشکل فصلی انجام می‌پذیرد. در فصل جفت‌گیری، هورمون‌هایی در جنس مذکر و مؤنث تولید شده که دستگاه‌های تناسلی آن‌ها را برای آمیزش آماده می‌کند. در فصل‌های غیر باروری سطح هورمون‌ها آنقدر پایین می‌افتد که حیوانات قدرت بارور کردن را نداشته و میلی به انجام آمیزش جنسی نیز ندارند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع و پانویس[ویرایش]

 1. «نزدیکی جنسی» [علوم سلامت] هم‌ارزِ «sexual intercourse»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حداد عادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ نزدیکی جنسی) 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ Sexual intercourse, Encyclopædia Britannica.
 3. لغت‌نامه دهخدا - گادن
 4. منبع در لغت‌نامه دهخدا مدخل «گاییدن»: شعوری (ج ۲ ورق ۳۰۱).
 5. لغت‌نامه دهخدا مدخل «گادن»
 6. Andrew Steptoe; Kenneth Freedland; J. Richard Jennings; Maria M. Llabre; Stephen B Manuck; Elizabeth J. Susman (2010). Handbook of Behavioral Medicine: Methods and Applications. Springer Science & Business Media. pp. 60–61. ISBN 0-387-09488-1. Retrieved December 7, 2014. 
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ Theresa Hornstein; Jeri Schwerin (2012). Biology of Women. Cengage Learning. p. 205. ISBN 1-285-40102-6. Retrieved December 7, 2014. 
 8. Carol Sigelman; Elizabeth Rider (2011). Life-Span Human Development. Cengage Learning. p. 452. ISBN 1-111-34273-3. Retrieved December 7, 2014. 
 9. Laura Freberg (2009). Discovering Biological Psychology. Cengage Learning. pp. 308–310. ISBN 0-547-17779-8. Retrieved January 9, 2016. 
 10. Northrup, Christiane (2010). Women's Bodies, Women's Wisdom: Creating Physical and Emotional Health and Healing. Bantam. p. 232. ISBN 978-0-553-80793-6. Retrieved 2015-10-21. 
 11. "Sexually transmitted infections (STIs)". World Health Organization. Retrieved June 20, 2015. 
 12. وسائل الشیعة، ص۱۱۲
 13. شیخ صدوق. الخصال ج۱. p. ۱۱۶. 
 14. کلینی, کافی. کافی جلد۵. p. ۳۲۱. ما تلذذ الناس فی الدنیا والاخره لذه اشهی لهم من النساء 
 15. حر, عاملی. وسائل‌الشیعه ج ۱۴. p. ۸۲. اِذْ اَرادَ اَحَدُکُمْ اَنْ یَأتیَ زَوجَتَهُ فَلا یُعَجِّلْها فَأنَّ لِلْنِساءِ حَوائج 
 16. قمی, عباس. سفینه البحار ج۱ باب جمع. 
 17. عاملی, حر. وسائل‌الشیعه ج۱۴. p. ۷۳. اِذْ نَظَرَ اَحَدُکُمْ اِلی امْرأهٍ تُعْجِبُهُ فَلْیُلامِسْ اَهْلَهُ فَأنَّما هِیَ امْرَأهٌ کَامْرَأهٍ. 

پیوند به بیرون[ویرایش]