هوش یهودیان اشکنازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این که آیا یهودیان اشکنازی هوش بالاتری از دیگر گروه‌های قومی دارند موضوع یک مجادلهٔ علمی بوده است. مقاله‌ای علمی در ۲۰۰۵، با عنوان «تاریخ طبیعی هوش اشکنازی،» بیان می‌کرد که یهودیان اشکنازی به عنوان یک گروه، بر اساس بیماریهای ارثی و شرایط اقتصادی ویژه‌شان در اروپای قرون وسطی هوش زبان شناختی و ریاضی بالاتر ولی هوش فضایی کمتری را نسبت به دیگر گروههای قومی به ارث می‌برند. در مقابل این فرضیه، توضیحاتی در خصوص بیماریهای مادرزادی بر حسب اثر مؤسس، توضیحاتی در خصوص موفقیتهای ذهنی با اشاره به ترویج دانشوری و آموختن در فرهنگ یهودی و شک در خصوص این که تفاوت گروهی در خصوص هوش واقعاً وجود دارد قرار دارند که با این فرضیه مخالف هستند.

مقاله‌ی تاریخ طبیعی هوش اشکنازی[ویرایش]

«تاریخ طبیعی هوش اشکنازی،»[۱] مقاله‌ای از گریگوری کاکران، جیسن هردی و هنری هارپندینگ استدلال می‌کرد که شرایط یکتایی که یهودیان اشکنازی در قرون وسطی در آن می‌زیستند هوش لغوی و ریاضی و نه هوش فضایی را انتخاب کرد. استدلال آنان چهار فرض اصلی دارد:

  1. امروزه یهودیان اشکنازی آی کیو ی ریاضی و لغوی متوسط بالا و شاخص شناختاری نامعمولی در قیاس با دیگر گروه‌های قومی از جمله یهودیان سفاردی و مزراحی دارند.
  2. یهودیان اشکنازی در اروپا از ۸۰۰ تا ۱۶۵۰ اغلب گروه ژنتیکی ایزوله‌ای بودند. آنان به هنگام ازدواج با غیریهودیان، اغلب جامعه یهودی را ترک می‌کردند؛ اندک نایهودیانی در آن دوره با اجتماع آنها ازدواج کردند.
  3. قانون یهودیان را از اشتغال به اغلب مشاغل از جمله زراعت و صنعت‌گری برحذر می‌داشت، و آنان را به امور مالی، مدیریت و تجارت بین‌الملل سوق می‌داد. خانواده‌های یهودی ثروتمند فرزندان بیشتری در مقایسه با یهودیان فقیر داشتند. زین رو، ژنهای خصایص شناختاری نظیر استعداد لغوی و ریاضی که فرد را در زمینه‌های اندکی که یهودیان می‌توانستند درشان کار کنند موفق می‌ساخت، غالب بودند؛ ژنهای خصایص نامربوط نظیر قابلیتهای فضایی-دیداری را فشار انتخابی کمتری نسبت به جمعیت عمومی پشتیبانی می‌کرد.
  4. یهودیان اشکنازی امروزی از شماری از بیماریها و موتاسیونهای شناختاری با نرخی بیش از دیگر گروههای قومی رنج می‌برند، از جمله سندرم بلوم، آنمی فانکونی، برکا ۱، برکا ۲، بیماری تای ساکس، بیماری گوشه. اثرات این موتاسیونها فقط در مسیرهای سوخت‌وساز خاصی تجمع می‌کنند، که به نظر می رساندآنها از فشار انتخابی ناشی می‌شوند تا از رانش ژن. یک دسته از این امراض ذخیره اسفنگولیپید را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یک اثر ثانویه آن افزایش رشد آسهها و دارینهها است. گفته شده حداقل یکی از امراض در این دسته، سندرم پیچش، با آی کیوی فوق العاده بالا همبستگی دارد. دسته دیگر تعمیر دی ان ای را دچار اختلال می‌کند، موتاسیون شدیداً خطرناکی که در هوموزیگوت‌ها کشنده است. مولفین حدس می‌زنند که این موتاسیونها با کاستن از جلوگیری از رشد طبیعی به هتروزیگوت‌ها منفعت شناختاری می‌دهند، منفعتی که بر هزینه‌هایش جز در محیطی که قویاً اجر بگیرد، نمی‌چربد.

پذیرش مقاله در بین دیگر دانشمندان متنوع بود. از کسانی که آن‌را درجا رد کردند تا کسانی که احتمال درست بودن آن‌را به رسمیت می‌شناسند و آن دارای ارزش برای تحقیق بیشتر می‌دانند.[۲] فرضیه کاکران و همکاران، به طور عمومی مورد قبول واقع نشده ولی در مورد غلط بودنش هم اجماع وجود ندارد.[نیازمند منبع]

دگر تئوریهای تکاملی[ویرایش]

دیگر شرح‌های تکاملی پیشنهادی عبارتند از: یک تاریخ فرهنگی طولانی مشوق دانشوری و آموختن؛[۳] مشارکت استعداد مطالعه تورات در موفقیت اجتماعی در جوامع یهودی؛[۴] اعمال هنجار دینی که پدران یهودی را ملزم به آموزش پسرانشان می‌کرد و مخارج بالایش منجر به گروشهای داوطلبانه شد و دلیل کاهش بخش بزرگی از اندازه جمعیت یهودی است؛[۵] آزار تاریخی یهودیان در اروپا به طور نامتناسبی افراد با هوش کم را تحت تاثیر قرار داد.[۲]

آیا تفاوت گروهی در هوش وجود دارد؟[ویرایش]

یک سوال اساسی که در بررسی یک تبیین ژنتیکی برای «هوش غیرمعمول برای یهودیان اشکنازی» وجود دارد این است که آیا یهودیان اشکنازی امروزی واقعاً به عنوان یک گروه هوش غیرمعمولی دارند؟ سنجش هوش، به‌خصوص برای گروه‌های قومی به شکل رسواگونه‌ای سخت است و می‌تواند سرچشمه‌ی سوگیری‌های سیاسی و قومی باشد.

منابع[ویرایش]

  1. G. Cochran, J. Hardy, H. Harpending. "Natural History of Ashkenazi Intelligence", Journal of Biosocial Science 38 (5), pp. 659–693 (2006).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Wade, Nicholas. "Researchers Say Intelligence and Diseases May Be Linked in Ashkenazic Genes", The New York Times, June 3, 2005. Retrieved February 12, 2007.
  3. Ferguson, R. Brian. How Jews Become Smart: Anti-"Natural History of Ashkenazi Intelligence", 2008.
  4. Murray, Charles (2003). Human Accomplishment: The Pursuit of Excellence in the Arts and Sciences, 800 B.C. to 1950. HarperCollins.
  5. Botticini, Maristella; and Zvi Eckstein. "From Farmers to Merchants, Conversions and Diaspora: Human Capital and Jewish History", September 2007, Vol. 5, No. 5, Pages 885–926 doi:10.1162/JEEA.2007.5.5.885

بیرون[ویرایش]