سنت استفان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
StStephen GiacomoCavedone.jpg

سنت استفان یا استفان قدیس (یونانی: Στέφανος، استفانوس)، که معمولاً به عنوان اولین شهید مسیحیت درنظر گرفته می‌شود بر اساس کتاب اعمال رسولان از کتب عهد جدید یکی از پیروان اولیه عیسی مسیح بود که توسط یهودیان سنگسار شده و کشته شد. گناه او توسط دادگاه شرعی یهود کفر اعلام شد و او در دادگاه خود سخنرانی غرایی در مذمت سردمداران دین یهود کرد و به همین سبب به سنگسار محکوم شد. شهادت او توسط شائول تارسوسی (که معمولاً به نام یونانی پولس شناخته می‌شود) دیده شد. تنها منبع در مورد استفان کتب عهد جدید است و اطلاعات دیگری در مورد او در دست نیست. بر اساس عهد جدید او یکی از یهودیان پیرو عیسی بود که به زبان یونانی صحبت می‌کرد و به همین دلیل برای گسترش دین عیسی انتخاب شد. در کلیساهای کاتولیک، آنجلیکان، لوتران و ارتدوکس استفان به عنوان سنت شناخته می‌شود. نام استفان از نام یونانی استفانوس به معنی تاج آمده است. از این رو معمولاً استفان دارای تاج شهادت شناخته می‌شود. تصاویر او معمولاً با سه قطعه سنگ و نخل شهادت نشان داده می‌شود. در بیشتر تصاویر موجود از او، او به صورت یک مرد جوان بدون موی صورت تصویر می‌شود.

سنگسار شدن سنت استفان در کلیسایی در ونیز.

پیشینه[ویرایش]

استفان در کتاب اعمال به عنوان یکی از هفت فردی که توسط حواریون برای پخش کردن غذا در بین فقرای کلیسای اولیه انتخاب شده نام برده می‌شود. استفان ممکن است یهودی به دنیا آمده باشد ولیکن اطلاعات گفته شده در مورد زندگی قبلی او بسیار اندک است. دلیل انتخاب او این بود که به زبان یونانی آشنایی داشت و یهودیان یونانی زبان به دلیل طرد شدن توسط اکثریت یهودیان فقیر بودند. در عهد جدید گفته می‌شود که تعلیمات استفان مردم را شگفت زده کرده بود و از این رو اعضای کنیسه‌های یهودی با او به مخالفت پرداختند. وقتی آنها در بحث با او موفق نشدند به او اتهام زدند که نسبت به موسی و خدا کفر می‌ورزد و او را نزد سنهدرین آوردند. استفان بسیار آرام بود و صورت او مانند "صورت یک فرشته" بود.

سخنان در سنهدرین[ویرایش]

در سخنان طولانی در دادگاه شرعی یهود (سنهدرین) که تقریباً تمامی فصل هفتم کتاب اعمال را تشکیل می‌دهد استفان دیدگاه خود را از تاریخ اسراییل بیان می‌کند. او سخنان خود را با جمله خدای بزرگوار بر پدر ما ابراهیم ظاهر شد هنگامی که او در بین النهرین بود آغاز می‌کند. او ادامه می‌دهد که خدا وقتی یوسف در مصر گم شده بود با او بود و او را از رنجهایش نجات داد. او این سخنان را به عنوان اینکه خداوند لزوماً در ساختمان خاصی (معبد سلیمان) وجود ندارد عنوان کرد. او سپس به داستان موسی و ظاهر شدن خدا بر او در بوته آتش گرفته می‌پردازد و رنجهای موسی در تلاش برای نجات اسراییل را بیان می‌کند. سخنان او حول محور تلاشهای موسی و نافرمانی اسراییل شدت می‌گیرد. او در مورد پرستش خدایان مولوخ و کیوان توسط اسراییل صحبت می‌کند. استفان به اینکه می‌گوید که عیسی معبد دوم اورشلیم را نابود خواهد کرد و رسوم موسی را عوض خواهد کرد متهم می‌شود ولیکن او با استفاده از تورات می‌گوید که سخنان عیسی تنها کامل کننده سخنان موسی است. او سپس با خشم به یهودیان سنهدرین آنها را مردمی "لجباز" می‌نامد و می‌گوید که آنان مانند پدران خود کسانی هستند که

" ای مردمان سرسخت با قلبها و گوشهای ختنه نشده. شما مانند پدران خود هستید شما همیشه در برابر روح القدس مقاومت میکنید. آیا هیچ پیامبری بود که توسط پدران شما آزار ندید؟ آنها حتی کسانی را که آمدن آن درستکار (مسیح) را پیشبینی کرده بودند کشتند و اکنون شما هم به او خیانت کردید و او را کشتید. شما که قانون (تورات) را که توسط فرشتگان آورده شده بود گرفتید ولیکن به آن عمل نکردید. " - کتاب اعمال ۷:۵۱-۲

سنگسار شدن استفان[ویرایش]

سنگسار شدن سنت استفان، پائولو اوکلو.
کلیسای سنت استفان در اورشلیم.آخرین

جمله‌های استفان خشم مردمی را که در دادگاه بودند برانگیخت و آنها دیگر نمی‌توانستند خشم خود را کنترل کنند. ولیکن استفان که به آنها بیتوجه بود گفت:

"نگاه کنید، من می‌بینم که بهشت باز شده است و پسر آدم (لقب عیسی) در کنار دست راست خداوند ایستاده است." - کتاب اعمال ۷:۵۶

برای افراد سنهدرین این جمله که عیسی در دست راست خداوند ایستاده است آنقدر سنگین بود که گوشهای خود را گرفتند تا این سخن را نشنوند. آنها او را به بیرون بردند و به دلیل کفر او را سنگسار کردند. در این زمان شائول تارسوس (پولس) نیز بیرون ایستاده بود و سنگسار شدن او را مشاهده کرد.

محل دفن[ویرایش]

در کتاب اعمال آمده است که مردمانی درستکار پس از سنگسار شدن استفان او را گرفتند و دفن کردند ولیکن محل دفن او مشخص نشده است. در سال ۴۱۵ میلادی یک روحانی به نام لوسیان در رویا محلی را دید که تصور می‌شود محل دفن استفان است. این مکان امروزه به نام کلیسای سن استپانوس در اورشلیم است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]