دیونیسیوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Pope Saint
Dionysius
Seeon-Seebruck, Kloster Seeon 23.JPG
انتخاب به عنوان پاپ 22 July 259
اتمام کار به عنوان پاپ 26 December 268
پس‌از سیکتوس دوم
پیش‌از فلیکس یکم
مشخصات فردی
نام در زمان تولد Dionysius
تولد ???
یونان ?
درگذشت ۲۶ دسامبر ۲۶۸(268-12-26)
رم، امپراتوری روم
Sainthood
یادروز 26 December
مورد احترام در کلیسای کاتولیک
مشارکت‌ها
Pope Dionysius.jpg

پاپ دیونیسیوس (به انگلیسی: Pope Dionysius) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در یونان به دنیا آمد و بین سال‌های ۲۵۹ تا ۲۶۸ میلادی پاپ بود.

او احتمالاً در مگنا گراسیا متولد شده است ، اما این احتمال تأیید نشده است. پس از کشته شدن پاپ سیکتوس دوم در سال 258 پاپ دیونیسوس در سال 259 به این مقام انتخاب شد. واتیکان نزدیک به یک سال در انتخاب پاپ جدید دچار مشکل بود زیرا مسیحیان تحت آزار و اذیت و خشونت بودند. هنگامی که این آزار و اذیت ها شروع به فروکش کرد، دیونیسوس به اسقفی رم رسید. امپراتور والرین اول، که باعث آزار و اذیت مسیحیان بود ، در سال 260 توسط شاپور اول پادشاه ایران دستگیر شد و به قتل رسید. امپراتور جدید، گالینوس، حکم به مدارا با مسیحیان، بازسازی کلیسا ها و گورستان ها داد، که به مدت نزدیک به 40 سال به طول انجامید که به آن " صلح صغیر کلیسا " میگویند. در این مدت پاپ جدید وظیفه سازماندهی مجدد کلیسای روم، که دچار بی نظمی شدیدی شده بود یافت. در اعتراضات برخی از مسیحیان در اسکندریه ، او از اسقف اسکندریه، که او نیز دیونیسوس نامیده میشد، توضیحاتی مربوط به نظر او در مورد رابطه خدا با لوگوس ( اندیشه، منطق و قانون نهفته در هستی ) خواست که اسقف اسکندریه او را با پاسخ خود راضی کرد.

پاپ دیونیسوس مبالغ زیادی به کلیسای کاپادوکیه که توسط مهاجمان گوت ویران شده بود، برای بازسازی و پرداخت باج به ازای آزادی اسیران ارسال کرد. او دستور تهیه یک صلحنامه پس از امپراتور گالینوس داد. این حکم تا سال 303 پایدار بود. او در 26 دسامبر سال 268 درگذشت.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "List of popes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_popes&oldid=268921163 (accessed February 9, 2009).

جستارهای وابسته[ویرایش]