پرش به محتوا

فیلیپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیلیپِ قدّیس
سَنت فیلیپ, از پیتر پل روبنس، (c. 1611), در موزه دل پرادو، مادرید
حواری و شهید
زادهٔبیت صیدا، جلیل، امپراتوری روم
درگذشتۀ۸۰ میلادی
هیراپولیس (شهر باستانی), آناتولی، امپراتوری روم
تکریم‌شده درChristianity
Islam (named in exegesis)
قدیس‌شدنPre-congregation
بارگاه اصلییادگار مقدس in Basilica Santi Apostoli, Rome
بزرگداشت۳ مِی (Roman Catholic Church),[۱] ۱۴ نوامبر (کلیسای ارتدکس شرقی), ۱ می (Anglican Communion, لوتریانیسم and pre-1955 General Roman Calendar), 11 مِی (General Roman Calendar, 1955–69)
نمادهاElderly, bearded saint and open-to-God man, holding a basket of loaves and a Tau cross
قدیس حامیکیپ ورد; Hatter s; Pastry chefs; سان فلیپ پوبلوو، نیومکزیکو; اروگوئه
مجسمهٔ فیلیپ در شهر سن پترزبورگ

فیلیپِ قدّیس یکی از حواریون عیسی مسیح بود. او برای تمام مسیحیان مورد احترام است و در کشورهای مسیحی یک روز به او اختصاص دارد که جزء اعیاد مسیحیان نیز محسوب می‌شود. تا سال ۱۹۵۵ کلیسای کاتولیک رم، روز اول ماه مه را به فیلیپ قدیس اختصاص داده بود، اما پاپ پیوس دوازدهم آن را به روز ۱۱ می‌تغییر داد. اما کلیسا در سال ۱۹۶۹ این روز را به روز ۳ می‌انتقال داد و تا امروز نیز پابرجا هست. کلیسای ارتدکس ۱۴ نوامبر را به فیلیپ اختصاص داده‌است.

به او یک انجیل و رساله منتسب است. انجیل فیلیپ، یک انجیل اپوکریفا است. رساله فیلیپ، تنها مورد تأیید کلیسای ارتدکس می‌باشد. رسالهٔ وی حاوی مطالب گوناگونی از جمله معرفی خود، ملاقاتهای او با دیگر حواریون و سخنرانیهای مذهبی وی است. رسالهٔ اصلی به زبان یونانی می‌باشد.

خانواده فیلیپ

[ویرایش]

وی در یک خانوادهٔ یهودی متولد شد که در ایالت جلیل در شهر بیت صیدا زندگی می‌کردند. مادرش بیوه بود و خواهری به نام مریم داشت که بعد از فیلیپ به عیسی ایمان آورد.

ایمان آوردن فیلیپ

[ویرایش]

بر اساس روایات، در زمان مسافرت عیسی مسیح به بیت صیدا، او به عیسی مسیح ایمان آورد و بعد از آندریاس و پطرس سومین نفری بود که پیرو مسیح شد.

در انجیل فیلیپ آمده: وقتی ما یهودی بودیم، تنها مادر داشتیم؛ ولی با ایمان آوردن به مسیح، صاحب پدری واقعی شدیم.

مرگ وی

[ویرایش]

پس از عروج عیسی مسیح به آسمان، او به همراه خواهرش مریم و برتولما (یکی از حواریون)، برای تبلیغ مسیحیت به آسیای صغیر و یونان سفر کرد. فیلیپ در شهرها علاوه بر موعظه کردن، به درمان بیماران نیز می‌پرداخت.

او با ورود به شهر هیراپولیس (واقع در ترکیه امروزی)، مردم بت‌پرست آن شهر را به پیروی از عیسی مسیح فرا خواند. او در انجام این کار آنقدر موفق بود که حتی همسر حاکم شهر هیراپولیس نیز مسیحی شد. حاکم شهر، به دلیل ترس از قدرت گرفتن مسیحیان، دستور بازداشت فیلیپ و برتولما را صادر کرد. سربازان، آنها را دستگیر و سپس مصلوب نمودند، برتولما به طور معجزه آسایی از این حادثه زنده ماند. اما فیلیپ بر بالای صلیب جان خود را از دست داد. مرگ او، به اعتقاد مورخین سال ۸۰ میلادی بوده‌است.

انجیل فیلیپ

[ویرایش]

انجیل منتسب به فیلیپ، یک انجیل اپوکریفا است و در سال ۱۹۴۵ میلادی توسط باستان شناسان در نجع حمادی مصر پیدا شد و به زبان قبطی نوشته شده‌است. به عقیدهٔ کارشناسان، قدمت این انجیل به سالهای ۱۵۰ تا۳۰۰ میلادی بر می‌گردد. در این انجیل از ادبیات هنرمندانه ای استفاده شده و استفاده از تمثیل‌های فراوان باعث توجه بسیاری به این انجیل گردیده‌است.

انجیل منتسب به فیلیپ، از اناجیل بحث‌برانگیز بوده که کلیسای رم آن را به رسمیت نمی‌شناسد. در این انجیل بیان شده که حضرت عیسی دارای پدری واقعی بوده و مریم نیز باکره نبوده‌است (هر چند بر عصمت مریم مقدس تأکید شده). در انجیل فیلیپ آمده:

بعضی گفتند مریم، توسط روح القدس باردار شد. آنها در اشتباه هستند. آنها نمی‌فهمند چه می‌گویند.

[نیازمند منبع]

با اینکه کلیسای کاتولیک رم، این انجیل را رد می‌کند اما در انجیل یوحنا فصل ۱ آیه ۴۵ (مورد تأیید کلیسا)، فیلیپ، عیسی را پسر یوسف می‌خواند. انجیل فیلیپ به زبان‌های مختلفی ترجمه شده‌است.

جستارهای وابسته

[ویرایش]

حواریون

منابع

[ویرایش]
  1. «Butler, Alban. "St. Philip, Apostle", The Lives or the Fathers, Martyrs and Other Principal Saints, Vol. V, D. & J. Sadlier, & Company, 1864». بایگانی‌شده از اصلی در 22 دسامبر 2016. دریافت‌شده در 19 اكتبر 2016. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)