یهوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Tetragrammaton scripts.svg

یَهُوَه (به عبری: יהוה‎) نام اختصاصی خدا در زبان عبری است. نامی که بر اساس تورات خدا در میقات موسی خود را بدان نام خواند. این نام ۵۴۱۰ بار در عهد عتیق آمده‌است.

اسم ذات احدیت است و دلالت بر سرمدیت آن ذات مقدس نماید. از نظر معنی به لفظ اهیه (به معنای هستم آنکه هستم) شباهت دارد که غالباً به رب (ادونای) ترجمه می‌شود.[۱]

پیش از موسی پیامبران بنی‌اسرائیل در دعوت به سوی خدای واحد از خدا به اسامی دیگری غیر از یهوه یاد می‌کردند و نام یهوه از زمان موسی رایج گردید. چنان‌که در سفر خروج فصل ۶ آیه ۳ چنین آمده‌است:

'و خدا به موسی متکلم شده به او گفت که خداوند منم و به ابراهیم و اسحاق و یعقوب به اسم خدای قدیر(شادای) نمودار گشتم اما به اسم خود یهوه به ایشان معروف نشدم'[۲] و یهوه اسم جدیدی بود که عبریان در زمان موسی به خدای ابراهیم، اسحاق و یعقوب دادند[۳]

اسم عظیم خود را... تقدیس خواهم نمود و ... امتها خواهند دانست که من یهوه هستم.[۴]

از آنجایی که نام اختصاصی یک شخص تغییر نمی‌کند، نام اختصاصی خدا هم تغییری نمی‌کند که از زمان موسی شروع شده باشه. قبل از موسی هم اسم یهوه رو می‌خواندند. (پیدایش ۴: ۲۶) و برای شیث نیز پسری متولد شد و او را اَنوش نامید. در آنوقت به خواندن اسم یَهُوَه شروع کردند.

و در خروج باب ۳: ۱۵ نوشته شده (خروج ۳: ۱۵) و خدا باز به موسی گفت: «به بنی اسرائیل چنین بگو، یَهُوَه خدای پدران شما، خدای ابراهیم و خدای اسحاق و خدای یعقوب، مرا نزد شما فرستاده، این است نام من تا ابدالآباد، و این است یادگاری من نسلاً بعد نسل.

اینکه در خروج باب ۶: ۳ نوشته شده دلالت بر این میکنه که ابراهیم و اسحاق و یعقوب تحقق پیشگویی‌هایی رو که یهوه کرده بود به خود ندیدند. برای همین در این آیه گفته شد به نام خود، یهوه، نزد ایشان معروف نگشتم.

منابع[ویرایش]

  1. مستر هاکس. قاموس کتاب مقدس. ترجمهٔ مستر هاکس. چاپ اول. تهران: اساطیر، ۱۳۸۲. ۹۸۶. 
  2. کتاب مقدس عهد عتیق و عهد جدید. ترجمهٔ فاضل‌خان همدانی، ویلیام گلن، هنری مرتن. چاپ اول. تهران: اساطیر، ۱۳۷۷. ۱۱۱. 
  3. جان بایر ناس. تاریخ جامع ادیان. ترجمهٔ علی‌اصغر حکمت. چاپ یازدهم. تهران: انتشارات علمی وفرهنگی، ۱۳۸۰. ۴۹۲–۴۹۴. 
  4. Ezekiel ۳۶:۲۳؛ Book of Genesis ۲۲:۱۸؛ Psalms ۱۴۵:۲۱؛ Malachi 1:11

جستارهای وابسته[ویرایش]