انجیل یوحنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجیل یوحنا به‌لحاظ ساختار و محتوا با سه انجیل همنظر (متی، مرقس، و لوقا) متفاوت است. در این انجیل به رویدادها و تعالیمی از زندگی عیسی اشاره شده که در سه انجیل دیگر نیامده‌است، به‌گونه‌ای که با مطالعهٔ آن، تصویر کاملتری از زندگی او به‌دست می‌آید. یوحنا خودْ هدف خویش را از نگارش انجیل چنین بیان می‌کند: «امّا اینها نوشته شد تا ایمان آورید که عیسی همان <مسیح>، پسر خداست، و تا با این ایمان، در نام او حیات داشته باشید» (۲۰:۳۱).

در این انجیل، ادعای الوهیت عیسی با روشنی بیشتری مورد تأکید قرار گرفته‌است. عیسی «کلام» خداست که «انسان خاکی» شد تا هر که به او ایمان آوَرَد، حیات جاویدان داشته باشد. یکی از ویژگی‌های انجیل چهارم آن است که به خدمات عیسی پیش از گرفتار شدنِ یحیی اشاره می‌کند، حال‌آنکه سایر انجیل‌ها خدمات عیسی را پس از این رویداد بیان می‌کنند.

در این انجیل به آنچه «معجزات» عیسی نامیده شده تحت عنوان «آیت» یعنی نشانه اشاره می‌شود. آنچه «معجزات» عیسی نامیده شده به باور پیروانش نشانه‌هایی هستند از اینکه او به‌حق مسیح موعود و پسر خداست. هر آیت، خطابه‌ای به‌دنبال دارد که به تشریح حقیقتِ آشکار شده در آن آیت می‌پردازد.

یکی از نکات برجسته انجیل یوحنا، بهره‌گیری نمادین آن از امور روزمرهٔ زندگی جهت به‌تصویر کشیدن حقایق روحانی است، که ازجمله می‌توان به تمثیل‌هایی از قبیل آب، نان، نور، شبان و گوسفندان، و تاک و میوه‌اش اشاره کرد. به کارگیری این تمثیل‌ها سبب شده که انجیل یوحنا از حالتی «معنوی» یا «عرفانی» برخوردار باشد.

تقسیم‌بندی کلّی[ویرایش]

۱ - مقدمه ۱:۱-۱۸
۲ - آماده شدن عیسی برای رسالت خود (۱:۱۹-۵۱)
۳ - خدمات عمومی عیسی (فصلهای ۲ تا ۱۱)
۴ - هفتهٔ آخر زندگی زمینی عیسی و رنج‌های او (فصلهای ۱۲ تا ۱۹)
۵ - رستاخیز عیسی مسیح (۲۰:۱-۲۹)
۶ - هدف از نگارش انجیل (۲۰:۳۰-۳۱)
۷ - ظهور عیسای زنده بر شاگردان در کنار دریاچه جلیل (فصل ۲۱)

منابع[ویرایش]

وب‌سایت کلمه/ ترجمهٔ هزارهٔ نو

«یوحنا»

تفسیر انجیل یوحنا - بیش از ۶۰ ساعت دروس صوتی تفسیر انجیل یوحنا در http://www.onlinekelisa.com/John-Commentary.htm