یوحنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یوحنّا
Hans Memling 039.jpg
حواریون
زادروزح. ۶ میلادی
بیت صیدا، Judaea، امپراتوری روم
درگذشتافسوس، Asia, امپراتوری روم
محترم شمرده‌شده درمسیحیت
تقدیسPre-congregation
جشن۲۷ دسامبر (کلیسای کاتولیک)
۲۶ سپتامبر (کلیسای ارتدکس شرقی)
نمادBook, a serpent in a chalice, cauldron, eagle
قدیس حامیLove, loyalty, friendships, authors, booksellers, burn-victims, poison-victims, art-dealers, editors, papermakers, publishers, scribes, scholars, theologians

یوحنا بن زبدی یا یوحنای رسول (یونانی:Ιωάννης) از حواریون و از دوازده رسولِ برگزیدهٔ عیسی بود.

مسیحیت سنتی، او را نویسنده انجیل یوحنا و نیز نویسندهٔ کتاب مکاشفه یوحنا می‌داند. در سال‌های اخیر، منتقدانِ نوگرا، این نظریه را مطرح کرده‌اند که کتاب مُکاشفه در سال ۷۰ میلادی، به دست یوحنا پاتموس نوشته شده باشد، زیرا نویسنده کتاب مکاشفات بارها خود را به نام یوحنا خوانده؛ اما در انجیل یوحنا نامی از نویسنده به‌طور مستقیم نیامده است. یوستینیوس، در سال ۱۳۵ میلادی، نگاشتن کتاب مکاشفه را به یوحنا بن زبدی، نسبت داد؛ و ائوسیبیوس، در قرن چهارم، در اصالت آن تردید نمود.

در انجیل، یوحنا حواری محبوب مسیح، با نام یوحنا پسر زبدی خوانده شده‌است، وی برادر یعقوب اکبر و در آغاز ماهیگیر بود. یوحنا، از شاگردان یحیی تعمیددهنده بود که با آغاز دعوت عیسی، به جمع پیروان وی گروید. بنا به روایت انجیل، پس از برخاستن مسیح از مردگان، یوحنا و پطرس نخستین کسانی بودند که به زیارت مقبره رفتند و برخاستن عیسی را باور کردند. در مسیحیت سنتی، از وی با نام یوحنای محبوب یاد می‌شود. دلیل این نامگذاری به خاطر این بود که یوحنی یار محبوب عیسی مسیح بود و عیسی بر روی صلیب به مریم مادرش و یوحنا " ای مادر یوحنی اینک پسرت و ای یوحنی مریم اینک مادرت "

زندگی یوحنا[ویرایش]

به‌نظر می‌رسد که برای چند سالی اورشلیم محل سکونت اصلی او بوده باشد. بر اساس روایت معتبری، او سال‌های آخر عمر خود را در افسس گذرانید. در مورد فعالیت‌ها و خدمات او در افسس، اطلاع چندانی در دست نیست. وی دوران کهنسالی طولانی خود را در افسس گذرانید و در آنجا انجیل، سه رساله و کتاب مکاشفهٔ خود را به‌رشتهٔ تحریر درآورده است

مرگ یوحنا[ویرایش]

اپیفانوس تاریخ وفات وی را در سال سوم سلطنت تروجان یعنی سال ۱۰۰ میلادی می‌داند و اظهار می‌دارد که او در سن ۹۴ سالگی در افسس از دنیا رفته‌است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • "یوحنا بن زبدی". ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 2 November 2008.