یوحنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یوحنّا
Hans Memling 039.jpg
حواریون
زادۀح. ۶ میلادی
بیت صیدا، Judaea، امپراتوری روم
درگذشتۀافسوس، Asia, امپراتوری روم
ستایش‌شده درمسیحیت
قدیس‌شدنPre-congregation
جشن۲۷ دسامبر (کلیسای کاتولیک)
۲۶ سپتامبر (کلیسای ارتدکس شرقی)
نمادهاBook, a serpent in a chalice, cauldron, eagle
حامیLove, loyalty, friendships, authors, booksellers, burn-victims, poison-victims, art-dealers, editors, papermakers, publishers, scribes, scholars, theologians

یوحنا بن زِبدی یا یوحنای رسول (یونانی:Ιωάννης)، از دوازده یار و شاگرد برگزیدهٔ عیسی (حواریون) بود.

در مسیحیت، او را نویسنده انجیل یوحنا و مکاشفه یوحنا می‌دانند. منتقدانِ نوگرا، این را مطرح کرده‌اند که چه‌بسا مکاشفه در ۷۰ میلادی، به‌دست یوحنا پاتموس نوشته شده‌باشد، زیرا نویسنده، بارها خود را یوحنا خوانده، اما در انجیل یوحنا، مستقیم نامی از نویسنده نیامده‌است. یوستینیوس، ۱۳۵ میلادی، نگاشتن مکاشفه را به یوحنا بن زبدی، نسبت داد، که ائوسیبیوس، در قرن چهارم، در اصالت آن تردید کرد.

در انجیل، یوحنا، حواری محبوب مسیح، یوحنا پسر زبدی خوانده شده‌است. او برادر یعقوب اکبر، و در آغاز ماهی‌گیر بود. یوحنا، از شاگردان یحیی تعمیددهنده بود که با آغاز دعوت عیسی، به پیروان‌ش گروید. بنا به انجیل، پس از برخاستن مسیح از مردگان، یوحنا و پطرس، نخستین کسانی بودند که به زیارت مقبره رفتند و برخاستن عیسی را باور کردند. در مسیحیت، از او به یوحنای محبوب یاد می‌شود، چراکه یوحنی یار محبوب عیسی مسیح بود و عیسی بر روی صلیب به مریم مادرش گفت "ای بانو، اینک پسرت" و به یوحنا گفت "این مادر توست".

زندگی یوحنا[ویرایش]

به‌نظر می‌رسد که اورشلیم، چند سالی جای سکونت اصلی یوحنا بوده‌باشد. بر اساس روایتی معتبر، او سال‌های پایانی عمر را در اِفِسُس گذراند. درباره کارها و خدمات او در افسس، چندان نمی‌دانیم. او کهن‌سالی طولانی‌اش را در افسس گذراند و آن‌جا انجیل، سه رساله و مکاشفه را نگاشت.

مرگ یوحنا[ویرایش]

اپیفانوس، تاریخ درگذشت او را سال سوم سلطنت تروجان، یعنی ۱۰۰ میلادی دانسته و گفته که در ۹۴ سالگی در افسس درگذشته‌است.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

حواریون

منابع[ویرایش]

  • "یوحنا بن زبدی" (به انگلیسی). ویکی‌پدیای انگلیسی. Retrieved 2 November 2008.