ژلازیوس یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Pope Saint

Gelasius I
San Galasio I.jpg
آغاز پاپی1 March 492
پایان پاپی19 November 496
پیشینفلیکس سوم
جانشینآناستازیوس دوم
اطلاعات فردی
نام هنگام تولدGelasius
زادهٔUnknown date
Roman Africa or رم[۱]
درگذشت۱۹ نوامبر ۴۹۶(496-11-19)
رم، Ostrogothic Kingdom
قدوسیت
روز جشن21 November
سایر پاپ‌ها و پادپاپ‌ها با نام Gelasius
Papa Gelasio I.jpg

پاپ ژلازیوس یکم (به انگلیسی: Pope Gelasius I) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در شمال آفریقا به دنیا آمد و از ۴۹۲ تا ۴۹۶ پاپ بود. وی فهرستی از کتب قانونی و غیر قانونی عهد جدید منتشر کرد. در میان لیست اپوکریفا وی نام انجیل برنابا به چشم می‌خورد.[۲] هیچ اطلاعی از این انجیل برنابا در دست نیست و محققان بر این نظرند که این "انجیل برنابا" در لیست پاپ ژلازیوس با انجیل برنابا در قرن 16 میلادی متفاوت است و تنها شباهت اسمی دارند. [نیازمند منبع]

در مورد انجیل برنابا موجود در لیست تهیه شده توسط پاپ ژلاسیوس

در مجموع 3 اثر به برنابا منسوب می شود[۳]:

 1. رساله برنابا(Epistle of Barnabas) (نگاشته شده بین سال های 135 - 70 میلادی[۴])
 2. اعمال برنابا (Acts of Barnabas) (نگاشته شده احتمالاً در قرن پنچم میلادی[۵])
 3. انجیل برنابا (Gospel of Barnabas)(قرن 14 یا 15 میلادی[۶])

نکتۀ شایان ذکر این است، که در ترجمۀ منابع انگلیسی زبان به فارسی، گاهی واژۀ "Epistle" به معنای "رساله"، با واژۀ "Gospel" به معنای "انجیل" اشتباه گرفته می شود، که این نکته برای خواننده گمراه کننده می باشد. "رسالۀ برنابا" (Epistle of Barnabas) و انجیل برنابا (Gospel of Barnabas) دو کتاب به کلی متفاوت هستند. "انجیل برنابا" کتابی است که امروزه مورد توجه برخی از مسلمانان است، در حالی که "رسالۀ برنابا" کتابی قدیمی و مربوط به قرون اولیۀ مسیحی است (متن انگلیسی رسالۀ برنابا را اینجا و همچنین متن انگلیسی کتاب اعمال برنابا را اینجا می توانید بخوانید) و محتوایی کاملاً متفاوت با "انجیل برنابا" دارد. در "رسالۀ برنابا" در مورد تصلیب و رستاخیز مسیح از مردگان و سایر آموزه هایی که شباهت های زیادی با کتب مقدس مسیحی (کتب عهد جدید)دارند، سخن به میان آمده و از این جهت با "انجیل برنابا" که هدف آن بیشتر تایید اسلام است، به کلی متفاوت می باشد[۷]. این نکته به این دلیل حائز اهمیت است که برخی نویسندگان مسلمان و مدافع "انجیل برنابا" از جمله محمد عطاءالرحیم در کتاب خود می نویسد که "انجیل برنابا" در قرون اولیۀ میلادی بسیار مورد استفاده مسیحیان بوده است، در حالی که او در واقع به "رسالۀ برنابا" اشاره می کند و واژه های "رساله" و "انجیل" را با هم جابجا می کند[۸]. اما آیا انجیل برنابا که اکنون در دسترس ماست، آن طور که عطاءالرحیم ادعا می کند، توسط کلیسا در قرن چهارم و در زمان پاپ ژلاسیوس ممنوع شد؟

کتاب "رسالۀ برنابا" فارغ از اینکه جزو کتاب مقدس باید حساب می شد یا خیر، برای مسیحیان قرون اول میلادی شناخته شده بود و ایرنائوس این رساله را می شناخته[۹]. در مقابل قدیمی ترین اشاره به کتابی با نام "انجیل برنابا" در متن گلاسیانوم که مربوط به قرن پنجم میلادی است و در زمان پاپ ژلاسیوس نگاشته شده (البته خود نسخۀ اصلی این متن در دست نیست، بلکه یک نسخه بردار در قرن ششم میلادی این متن را (متن گلاسیانوم ) را بازسازی کرده[۱۰]). در این متن نام انجیل برنابا در بین کتاب هایی به چشم می خورد که جزو لیست رسمی کتاب های رسمی عهد جدید به حساب نمی آیند، ولی هیچ اثری یا اشاره ای به محتوای آن وحود ندارد، درنتیجه نمی دانیم منظور از کتاب "انجیل برنابا" در این لیست دقیقاً کدام کتاب است! دو احتمال برای "انجیل برنابا"ی مذکور در این لیست وجود دارد، و آن اینکه:

 1. اکثر محققان باور دارند که کتاب "انجیل برنابا"ی مذکور در این لیست، در واقع یک اشتباه در نسخه برداری است، و منظور در واقع همان کتاب "رسالۀ برنابا" است که بسیار هم شناخته شده بود[۱۱]. زیرا تنها باری که از برنابا در این لیست اسمی به میان آمده، در همینجاست، پس بسیار محتمل است که می بایست منظور همان کتاب شناخته شدۀ برنابا یعنی "رسالۀ برنابا" بوده باشد که هنگام نسخه برداری، به اشتباه، به جای واژۀ "رساله"، واژۀ "انجیل" استفاده شده است (برای دیدن لیست کتاب هایی که جعلی تشخیص داده شدند، به اینجا مراجعه کنید).
 2. احتمال دوم اینکه نسخه برداری که متن گلاسیانوم را در قرن ششم کپی برداری کرده، واژۀ "رساله" را اشتباهاً با واژۀ "انجیل" جایگزین کرده.

منابع

Wikipedia contributors, "List of popes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_popes&oldid=268921163 (accessed February 9, 2009). https://biblicalstudies.org.uk/pdf/vox/vol10/barnabas_cotterell.pdf

جستارهای وابسته

منابع

 1. Browne, M. (1998). "The Three African Popes". The Western Journal of Black Studies. 22 (1): 57–58. Retrieved 2008-04-10.
 2. لیست پاپ جلاسیوس اول بند V با عنوان the Gospel in the name of Barnabas
 3. «آثار منسوب به برنابا». ۱۷ تیر ۱۳۹۹.
 4. «تاریخ نگارش رسالۀ برنابا (انگلیسی)». ۱۷ تیر ۱۳۹۹.
 5. «تاریخ نگارش اعمال برنابا». ۱۷ تیر ۱۳۹۹.
 6. «تاریخ انجیل برنابا». ۱۷ تیر ۱۳۹۹.
 7. «رسالۀ برنابا (Epistle of Barnabas) یا انجیل برنابا (Gospel of Barnabas)». ۱۶ تیر ۱۳۹۹.
 8. Answering Islam The Crescent in Light of the Cross Norman L Geisler Abdul Saleeb Baker Books 2002 صفحۀ 305. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 100 (کمک)
 9. «ایرنائوس و رسالۀ برنابا». ۱۷ تیر ۱۳۹۹.
 10. Answering Islam The Crescent in Light of the Cross Norman L Geisler Abdul Saleeb Baker Books 2002 صفحۀ 304. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 100 (کمک)
 11. «لیست پاپ گلاسیوس». ۱۷ تیر ۱۳۹۹.