برنابا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برنابای قدیس

بَرنابا یکی از یاران عیسی مسیح بود. نام اصلی برنابای قدیس، یوسف است و تاریخ تولد او مشـخص نیست. وی از نخستین یهودهای شـهر اورشلیم بود که به عیسی مسیح ایمان آورد.

در کتاب اعمال رسولان، بارها به فعالیت‌های بشارتی برنابا اشاره شده‌است و در جمع رسولان مسیح به ویژه در کنار پولس رسول، از او یاد می‌شود.

برنابا دارای انجیلی است که به انجیل برنابا معروف است. هر چند انجیل منتسب به او امروزه از سوی کلیسا رسمیت ندارد و منسوخ اعلام شده‌است او می‌گوید: پس از آنکه عیسی رفت شاگردان در اطراف مختلف فلسطین و جهان پراکنده شدند، اما حق مورد پسند شیطان نبود پس آن را باطل جلوه داد و همیشه همین طور بوده‌است، زیرا که فرقه‌ای از اشرار که مدعی بودند آنها نیز از شاگردان مسیح‌اند تبلیغ می‌کردند که مسیح مرده و بر نخاسته و دیگران بشارت دادند که در حقیقت او مرد و برخاست و برخی دیگر بشارت دادند و همیشه می‌دهند به اینکه عیسی همانا پسر خداست و در شمار اینها پولس هم فریب خورد(انجیل برنابا، فصل دویست و بیست و دوم، ۱-۴).

برنابا از سبط لاوی و اهل قبرس بود و پسر عموی یوحنای ملقب به مرقس می‌شد، که خانهٔ مادرش، محل گردهمایی مسیحیان بود. برنابا که ظاهری مقتدر داشت و شخص نیکو و پر از روح‌القدس بود[۵]، مومنان اورشلیم را متقاعد کرد تا پولس را بپذیرند و خود برای خدمت در میان امت‌ها به انطاکیه عازم شد[۷]. او در اولین سفر بشارتی پطرس با وی نیز همراه بود. سرانجام او در سال ۶۱ میلادی در قبرس کشته شد.

مسلمانان انجیل برنابا را منتسب به او می‌دانند؛ اما مسیحیان این انجیل را یک اثر جعلی می‌خوانند که در قرون وسطی به نگارش درآمده‌است.

منابع[ویرایش]

  • "Barnabas". Cross, F. L.، ed. The Oxford dictionary of the Christian church. New York: Oxford University Press. ۲۰۰۵; and St Barnabas Monastery
  • هنری هلی، راهنمایی کتاب مقدس، ترجمهٔ جسیکا باباخانیان، سابرینا بدلیان و ادوارد عیسی بیک، زیر نظر کشیش ساروخاچیکی، ص ۶۰۴