توتمس سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
توتمس سوم
ششمین پادشاه دودمان هجدهم مصر
تندیس توتمس سوم از جنس سنگ آتشفشانی، موزه لوکسور
فرعون مصر باستان
دوران ۱۴۷۹–۱۴۲۵ پ.م. در دودمان هجدهم 
پس از حتچپسوت
پیش از آمنهوتپ دوم
تولد ۱۴۸۱ (پیش از میلاد)
مرگ ۱۴۲۵ (پیش از میلاد)

توتمُسِ سوم (معنای نام:توت زاده می‌شود)(پادشاهی ۲۴ آوریل۱۴۷۹-۱۱ مارس۱۴۲۵ (پیش از میلاد)) ششمین فرعون از دودمان هجدهم مصر باستان بود. او در زمانی به سلطنت رسید که فقط ۲ سال بیشتر نداشت و نامادری/عمه خود که در زمان توتمس دوم همه زمام امور را در دست داشت در زمان وی به عنوان شریک وی عمل می کرد و بیست و دو سال آغاز فرمانرواییش هم‌زمان در کنار و همراه با نامادریش هتشپسوت پادشاهی و فرعونی می‌کرد که در این ۲۲ سال حکومت مشترک مادرش حتشپسون ۷ سال این سلطنت را با مقام نایب السلطنه فرعونی کرد و ۱۵ سال دیگرش را فرعون حتشپسون خود تنهایی با مقام رسمی و قانونی تنها فرعون مصر حکومت کرد. پس از مرگ هتشپسوت او به قدرت راستین دست یافت و آنچنان امپراتوری‌ای پدید آورد که تا آن زمان در مصر دیده نشده بود. او هفده بار لشکرکشی کرد و از شمال سوریه کنونی تا چهارمین آبشار بزرگ نیل در نوبه را به زیر پرچم خود درآورد.

او را سازنده پنجاه پرستشگاه در مصر می‌دانند. در دوره پادشاهی او معماری به بالاترین ورزیدگی و هنر خود رسید و چه پیش و پس از پادشاهی او هرگز همانندی نیافت هر چند که این اصلاحات نیز به دلیل رقابت با نامادری پرقدرت خود حتشپسوت بود و توتمس می خواست اقتداری بیشتر از حتشپسوت داشت باشد و مانند وی فرعونی قدرتمند شود.

پس از مرگ او را در دره پادشاهان که آرامگاه شاهان در دوره او بود به خاک سپردند. پس از او پسرش آمنهوتپ دوم به جانشینیش رسید.

منابع[ویرایش]