بانوی ما فاتیما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Virgen de Fátima.JPG

بانوی ما فاتیما (به پرتغالی: Nossa Senhora de Fátima) (به انگلیسی: Our Lady of Fátima) عنوانی می‌باشد که مدعیان مشاهده حضرت مریم (مادر عیسی مسیح) یا به اصطلاح مدعیانِ تجلی مریم یا به عقیده برخی مسلمانان فاطمه زهرا[۱] [۲] [۳][۴][۵] [۶][۷]در شهر فاتیما به او اطلاق می‌کنند.

این ادعا مربوط به سال ۱۹۱۷ است. سه کودک روستایی در آن سال ادعا کردند که بانویی در دشتی در بیرون شهر فاتیما در پرتغال بر آن‌ها ظاهر شد؛ که از نام «بانوی تسبیح» یا «بانوی فاتیما» نیز برای اشاره به آن بانو استفاده می‌شود. از آن به بعد هر ساله هزاران نفر از شهر کوچک فاتیما زیارت و بازدید می‌کنند.[۸]

تاریخچه[ویرایش]

ژاسینتا مارتو، فرانسیسکو مارتو و لوسیا دوس سانتوس

در ۱۳ مه ۱۹۱۲ میلادی، ۳ کودک پرتغالی با نام‌های «ژاسینتا مارتو»، «فرانسیسکو مارتو» و «لوسیا دوس سانتوس»[۸] به‌هنگام کار در مزرعه‌ای واقع در منطقهٔ روستایی «فاتیما» در غرب پرتغال، تنِ نورانی زنی را با لباس سفید مشاهده کردند. آنان در توصیف مشخصات این زن گفته‌اند که او می‌درخشید و از پرتو همان نوری که در آسمان می‌درخشید، پدیدار شد. زن سپیدپوش گفته‌بود که از بهشت آمده‌است و از بچه‌ها خواسته بود که سیزدهم هر ماه به آن‌جا بازگردند.

به‌زودی ساکنان منطقه از این خبر مطلع شدند و در نخستین روز سیزدهم ماهِ مه سال بعد، جماعتی برای تماشا گرد آمدند. با این حال، تنها همان ۳ کودک، ژاسینتا، فرانسیسکو و لوسیا بودند که زن را می‌دیدند ولی مردم تنها وقایع حیرت‌انگیز جوی را مشاهده می‌کردند.

تا ماه سپتامبر بیش از ۲۰ هزار نفر این پدیده را مشاهده کردند. به‌گفتهٔ شاهدان، گوی درخشانی در میان آسمان از شرق به غرب به حرکت درمی‌آمد.

در سیزدهمین روز ماه اکتبر، بچه‌ها دقیقاً به‌هنگام ظهر، پیکر این زن را مشاهده کردند. در حالی که جمعیتی حدود ۷ هزار نفر بعینه ناظر این واقعه بودند، یکی از دختر بچه‌ها گفت که خانواده مقدس را در آسمان می‌بیند.[۹] جماعت به آسمان نگاه کردند آنان شاهد بودند که خورشید در هوا به چرخش درآمده‌است. در ابر باران‌زایی که در آسمان دیده می‌شد، روزنه‌ای پدیدار شد. قرص خورشید همچون یک صفحه مدور چرخان، تابش و گرمای عظیم خود را به سوی زمین فرستاد و سپس با حرکتی دورانی رو به بالا بازگشت. پس از ماه اکتبر نمودهای بصری برای همیشه متوقف شدند.

نگاه مردم به آسمان

کودکان هم‌چنین ادعا می‌کنند که بانوی درخشنده سپید پوش که همواره تسبیحی در دست داشت، حوادثی از آینده را با آن‌ها در میان گذاشته‌است. یکی از پیش‌بینی‌هایی که از طریق کودکان انتقال یافت، مربوط به واقعه قریب‌الوقوع انقلاب روسیه بود و دیگری به جنگ جهانی دوم مربوط می‌شد و پیش‌بینی سوم که متن آن تا مدت‌های مدید در پاکتی مهرو موم شده در واتیکان نگهداری می‌شد سرانجام در سال ۲۰۰۰ میلادی افشا شد. یکی از مواردی که در پیش‌بینی شرح داده شده بود ماجرای اقدام به قتل پاپ ژان پل دوم توسط محمد علی آغچا بود که در سال ۱۹۸۱ به وقوع پیوست.[۱۰]

در ۱۳ مه ۱۹۶۷ پاپ پل ششم در پنجاهمین سالگرد آئین فاتیما شرکت کرد.

در ۱۳ مه ۱۹۸۷ پاپ ژان پل دوم برای تشکر از حفظ جان خود به زیارت شهر فاتیما آمد.

ارتباط این رویداد با مسلمانان اهل تشیع[ویرایش]

برخی با ذکر دلایلی این واقعه را مرتبط با فاطمه دختر محمد پیشوای مسلمانان دانسته‌اند.[۱۱] دلایل مطرح شده برای این پندار شامل موارد زیر است:


ابهام در خصوص نام شهر[ویرایش]

برخی نام روستا یعنی فاتیما را بر گرفته از افسانه‌ای می‌دانند که مطابق آن دختر یکی از امرای اندلسی با این نام در قرن دوازدهم میلادی پس از اسارت توسط مسیحیان، به اختیار یا اجبار[۱۲] به مذهب کاتولیک گرویده و در سال ۱۱۵۸ میلادی به ازدواج کنت أوریم درآورده شده است.[۱۳][۱۴] با این حال موضوع عجیب این است که مطابق این افسانه، نام دختر پس از تغییر دین، به آورینا تغییر می‌یابد، بنابراین قرار دادن نام سابق اسلامی او بر یک منطقه تعجب‌آور است. همچنین مطابق نقل این افسانه، نام منطقه آورم که شهر کنونی فاطیما در آن قرار دارد از نام جدید او گرفته شده است، بنابراین این احتمال مردود است. همچنین هیچ سند قابل قبولی برای اینکه نام این شهر که پیش از این واقعه، یک دهکده بوده چه بوده است وجود ندارد.[۱۵][۱۶]

روایت‌های ناهماهنگ با آئین مسیحیت[ویرایش]

مطابق نقل قول، شخص تجلی کننده خود را «بانوی تسبیح» معرفی می‌کند در حالیکه این اصطلاح در آئین مسیحیت دیرپا نیست و مرتبط با قرن سیزدهم میلادی و مقارن با جنگ‌های صلیبی و متاثر از جوامع مسلمان در ادبیات مسیحیان وارد شده است، در حالیکه تسبیحات فاطمه زهرا در بین مسلمانان شیعه و سنی مشهور است و حمل عبارت بانوی تسبیح به دست به مریم متعارف نیست.

در گزارش روز تجلی عمومی (13 اکتبر) آمده است که یکی از دختر بچه‌ها خطاب به جمع می‌گوید « خانواده مقدس» را در آسمان می‌بینید؟! و جماعت به آسمان نگاه کردند و آن معجزه را دیدند[۱۷] که این عبارت مختص مسلمانان و اهل بیت است و در مسحیت چنین مفهومی وجود ندارد. همچنین مریم در الهیات سابق مسحیان و پیش از قرن شانزدهم میلادی مانند سایر انسانها، گناه‌کار و ناپاک شمرده می‌شد در حالی‌که در تجلی به بانوی پاکی اشاره شده است. همچنین نقل قولهایی وجود دارد که بانوی تجلی کننده آنها را به نمازهای پنجگانه و سجده توصیه کرده است.[۱۸]

رویکرد غیرمعمول کلیسا در برخورد با این واقعه[ویرایش]

این ماجرا در سال 1917 به وقوع می‌پیوندد با این حال کلیسای کاتولیک تا سال 1930 در برابر پذیرش آن مقاومت کرده و علی‌رغم گستردگی ماجرا از به رسمیت شناختن آن امتناع می‌کند؛ در حالی‌‌که مطابق نقل‌های تاریخی جمعیت بسیاری شاهد آن بوده‌اند و این شیوه با مشی کلیسا در سایر رخدادها که به نسبت دادن کراماتی به مریم مقدس در مناطقی نظیر فرانسه، بوسنی و واتیکان و ایتالیا وجود داشته مغایر است. همچنین لوسیا دوس سانتوس که تنها بازمانده این ماجراست تا واپسین روزهای عمر خود توسط کلیسای کاتولیک تحت تدابیر خاصی قرار گرفت و این نهاد دینی در این خصوص پنهان کاری های فراوانی را خصوصا در زمینه رازهای فاتیما صورت داده است و انتقاداتی را از سوی افرادی در داخل کلیسا نظیر کشیش مارکوتوساتی به خود معطوف ساخته است. [۱۹]

اظهارات لوسیا تنها بازمانده[ویرایش]

به گفته لوسیا، بانوی تجلی کننده خود را بانوی تسبیح معرفی کرده است، نه مریم؛ با این حال او در کتابش زن تجلی کننده را مریم می‌شمارد و بر ادبیات مسیحی در فهم ماوقع تاکید می‌کند. پاسخی که به این اشکال داده شده است توجه به تفاوت میان تجربه دینی و تأویل و تفسیر وقایع است که به صورت طبیعی افراد آنها را ناشی از یک خطای شناختی در فضای ذهنی شناخته شده برای خود فهم می‌کنند و بنابراین تاکید بر برداشت‌های شخصی افراد نمی‌تواند ملاک مناسبی برای فهم واقعیت باشد. همچنین بنا به گزارش بریتانیکا تا سال ۱۹۳۰ یعنی قبل از پذیرش واقعه توسط کلیسا آن بانو مریم نامیده نمی‌شد و در این سال بود که از سوی کلیسا اعلام شد «این کودکان چهره مریم پاکدامن را دیده‌اند». همچنین استدلال می‌شود که خطاهایی که در رخداد مربوط به راز سوم روایت شده توسط لوسیا وجود دارد می‌تواند نشانی از عدم سندیت و صحت بخشی از گفته های او -تحت نفوذ و تحریف کلیسا- باشد. [۲۰]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «اطلاعاتی در باره ی فاطیما بانوی تسبیح». hawzah.net. بازبینی‌شده در 2019-02-08. 
 2. [siasi.porsemani.ir/node/1707 «فاطيما در پرتقال -ماجراي فاطيما | پرسمان دانشجويي - اندیشه ی سیاسی»]. siasi.porsemani.ir. بازبینی‌شده در 2019-02-19. 
 3. [welayatnet.com/fa/news/51373 «شيعيان اسم شهري كه در پرتغال به نام فاطيما است به حضرت فاطمه (س) منسوب مي دانند |رهروان ولایت»]. www.welayatnet.com. بازبینی‌شده در 2019-02-19. 
 4. [dalfak.com/w/1mmjm/%D9%81%D8%A7%D8%B7%DB%8C%D9%85%D8%A7-%D8%B8%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%AD%D8%B6%D8%B1%D8%AA-%D9%81%D8%A7%D8%B7%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%BA%D8%B1%D8%A8 «فاطیما-ظهور حضرت فاطمه در غرب»]. دالفک. بازبینی‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۱۹. 
 5. زمانیان, محمد علی. «حکایت کودکان روستای فاطیما در پرتغال که حضرت زهرا برایشان تجلی یافت.». خاطره نگاری. 2017-02-22. بازبینی‌شده در 2019-02-19. 
 6. «The events in the town of Fatima in Portugal prophesy the conversion of Europe to Islam || Imam Reza (A.S.) Network». www.imamreza.net. بازبینی‌شده در 2019-02-19. 
 7. «Truth behind “Lady of Fatima” :: KindFather :: Imam is the kindest father!». webcache.googleusercontent.com. بازبینی‌شده در 2019-02-19. 
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ Fatima (Portugal) - Britannica Online Encyclopedia
 9. مجله دانشمند شماره آبان ۱۳۸۶ صفحه ۸۵ نوشته دکتر عطاءالله جعفری
 10. مجله دانشمند شماره آبان ۱۳۸۶ صفحه ۸۴ نوشته دکتر عطاءالله جعفری
 11. «اطلاعاتی در باره ی فاطیما بانوی تسبیح». hawzah.net. بازبینی‌شده در 2019-02-08. 
 12. «القديسـة فـاطمـة Saint Fatima». www.iraker.dk. بازبینی‌شده در 2019-02-08. 
 13. Inside the Vatican. Published by Urbi et Orbi Communications, 1996. Original from the University of Virginia. Digitized Oct 2, 2008
 14. Fatima (Portugal) - Britannica Online Encyclopedia
 15. «حقایقی پنهان از واقعه فاطیما(قسمت اول) :: پدر مهربان :: پژوهشی پیرامون مسیحیت». www.maseeh.ir. بازبینی‌شده در 2019-02-08. 
 16. «اطلاعاتی در باره ی فاطیما بانوی تسبیح». hawzah.net. بازبینی‌شده در 2019-02-08. 
 17. «مجله‌دانشمند». ماهنامه دانشمند (موسسه تحقیق و توسعه دانشمند), آبان 1386. 
 18. «Fatima 100th Anniversary - First Apparition of the Angel of Portugal». www.ewtn.com. بازبینی‌شده در 2019-02-08. 
 19. «تجلی در غرب». موعود. بازبینی‌شده در 2019-02-17. 
 20. «تجلی در غرب». موعود. بازبینی‌شده در 2019-02-17.