اشکنازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تصویر این زوج، تفاوت ظاهری یک اشکنازی، با یک مزراحی (یهودیان خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز) را نشان می‌دهد[نیازمند منبع]

اَشکِنازی گروهی از یهودیان هستند که اصلیتی از اروپای شرقی و مرکزی دارند. محققان می‌گویند اکنون بیش از ۱۱ میلیون نفر از دودمان اشکنازی در ۶۷ کشور زندگی می‌کنند و ۸۰ تا ۹۰ درصد جمعیت یهودیان امروزی را تشکیل می‌دهند. (۲)

به جز اشکنازی، گروه‌های دیگر یهودی وجود دارند که از جملهٔ آن‌ها می‌توان به سفاردی (یهودیان اندلس) و مزراحی (یهودیان خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز) اشاره کرد. در اسراییل امروزی معمولاً به همهٔ غیر اشکنازی‌ها، سفاردی گفته می‌شود. معدودی از غیر اشکنازی‌ها و یا اشکنازی ستیزهای اسرائیل مدعی هستند که اشکنازی‌ها علیهشان تبعیض نژادی صورت می‌دهند. (۴)

اصلیت[ویرایش]

گمان می‌رود اشکنازی‌ها در قرون اول یا دوم از خاورمیانه به ایتالیا نقل مکان کرده باشند و سپس به اروپای شرقی مهاجرت کرده و همان‌جا، به گفته دانشمندان، جمعیت آن‌ها در قرن سیزدهم میلادی به شدت رشد کرد. در اروپای مرکزی و شرقی، بسیاری از آن‌ها به زبان یدیشی سخن می‌گویند.

امّا برخی از پژوهشگران مانند آرتور کستلر اعتقاد دارند که اشکنازیان نوادگان یهودی‌های خزر هستند که پس از سقوط امپراتوری خزر در قرن سیزدهم میلادی، به اروپا نقل مکان کردند. بر این اساس آن‌ها معتقدند که اشکنازی‌ها با بنی‌اسرائیل رابطه‌ای ندارند. (۳) این باور از نظر بسیاری از پژوهشگران در زمره باورهای یهودستیزانه می‌باشد. در این زمینه برنارد لوئیس می‌گوید:

این نظریه ... دارای هیچ پایه‌ای نیست و مدتهاست محققان، حتی محققان عرب، بدان توجهی ندارند و نظریه خزر تنها گاه برای مقاصد سیاسی بیان می‌شود.

اخیراً طبق برخی تحقیقات ژنتیکی مشخص شد که اشکنازی‌ها با مردم شمال غربی خاورمیانه و اطراف کوه‌های قفقاز ارتباط نزدیک ژنتیکی دارند. (۵)

چون در سده‌های آغازین اسلام، مسلمانان باور داشتند که «یاجوج و ماجوج»، نیاکانِ خزرها هستند، امروزه گروهی اشکنازی‌ها را نوادگان «یاجوج و ماجوج» می‌نامند که ذوالقرنین آن‌ها را در پشت کوه‌های قفقاز محصور نمود. آن‌ها مهاجرت گسترده‌ٔ اشکنازی‌ها از اروپا را برآورده‌شدنِ ابلاغِ حزقیال در تصرفِ اسراییل توسط «یاجوج و ماجوج»، و همچنین انجام آیات ۹۶ و ۹۷ سورهٔ انبیاء قرآن می‌دانند. (۱)

در تورات[ویرایش]

اصطلاح اشکنازی برگرفته از اشکناز است که در عبری قرون وسطی تا به امروز به معنی آلمان است. همچنین در تورات (سفر پیدایش)، «اشکناز» فرزند گومر، نوه یافث و برادرزادهٔ ماجوج است؛ و سپس در کتاب ارمیا، «اشکناز» به مناطق نزدیک آرارات و قفقاز گفته شده‌است. (۲)

منابع[ویرایش]

  1. [۱][۲]
  2. Wikipedia contributors، "Ashkenazi Jews،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ashkenazi_Jews&oldid=197210517
  3. کستلر، آرتور: خزران، محمدعلی موحد، تهران، خوارزمی، ۱۳۶۱.
  4. [۳][۴]
  5. [۵]