آنتیوخوس سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آنتیوخوس سوم
Male head wearing a head-band resembling king of Syria Antiochus III (223–187 BC), late 1st century BC–early 1st century AD, Louvre Museum (7462828632).jpg
Bust from the موزه لوور، possibly Roman copy of Hellenistic portrait of Antiochus III
Megas Basileus of the سلوکیان
سلطنت۲۲۲–۱۸۷ پیش از میلاد
(۳۶ سال)
پیشینسلوکوس سوم
جانشینسلوکوس چهارم
همسرLaodice III
Euboea of Chalcis
فرزند(ها)Antiochus
سلوکوس چهارم
Ardys
unnamed daughter
Laodice IV, Queen of the Seleucid Empire
Cleopatra I Syra, Queen of Egypt
Antiochis, Queen of Cappadocia
آنتیوخوس چهارم
نام کامل
Antiochos Mégas
Ἀντίoχoς Μέγας
("Antiochus the Great")
خاندانسلوکیان
پدرسلوکوس دوم
مادرLaodice II
زادروزح. ۲۴۱ پیش از میلاد
شوش (شهر باستانی)، ایران
مرگ۱۸۷ پیش از میلاد (۵۳ یا ۵۴ سال)
شوش (شهر باستانی)، الیمائی
دین و مذهبGreek polytheism
سکه با تصویرآنتیوخوس سوم

آنتیوخوس سوم (به یونانی Μέγας Ἀντίoχoς)، ملقب به کبیر ششمین شاه سلوکی و جوانترین پسر سلوکوس دوم بود که از ۲۴۱ تا ۱۸۷پ. م.[۱] سلطنت کرد. او از سال ۲۲۳پ. م[۲] پادشاه سوریه بود و تا پایان زندگی‌اش در آن سرزمین فرمانروایی کرد. درابتدای سلطنتش مولون ساتراپ ماد والکساندر ساتراپ پارس و همین‌طور ساتراپیهایآرخوزیاوگدروزیا سربه شورش برداشتند. پارتها نیز در حمایت از شورشی‌ها با آراخوزیا و گدروزیا پیمان اتحاد بستند کار و به جایی رسید که مولون شهر سلوکیه را فتح کرد. پس از مدتی آنتیوخوس لشکری با سپاه خود سلوکیه رافتح و به ماد لشکر کشید و مولون را در نبردی خونین شکست داد و سپس به پارس حمله کرد اما الکساندر که با می‌دانست کاری از پیش نمی‌برد دست به خود کشی زد وبدین ترتیب ساتراپی پارس را نیز فتح شد. سال بعد پادشاه پارتها اردوان به رگ (ری) و سپس ماد لشکر کشید و این دو سرزمین را متصرف شد آنتیوخوس لشکر خود را از سلوکیه راهی ماد و رگ (ری) کرد ساتراپ‌های منصوبی اردوان را شکست داد. سپس به سمت پایتخت پارتها هکاتوم پولیس رفته و آن را را فتح کرد او داشت که خود را برای فتح هیرکانی می‌کرد که پادشاه باکتریا به سرزمین‌های سلوکی در شرق حمله کرد و آن‌ها را متصرف شد بنابراین آنتیوخوس که نمی‌توانست در دو جبهه بجنگد از هیرکانی صرف نظر کرد با اردوان صلح کرد بدین شرط که پادشاهی اردوان را به رسمیت بشناسد. پس از صلح به باکتریا حمله‌ور شد علاوه بر سرزمین‌های خود سرزمین‌های بسیاری از باکتریا متصرف شد و پایتخت آن را محاصره کرد اما نتوانست آن را فتح کند و محاصره دو سال طول کشید سرانجام با پادشاه باکتریا صلح کرد وپادشاهی باکتریا را به رسمیت شناخت همین‌طور قبول کرد با او اتحادی نظامی با باکتریا ببندد. سپس به سوی ساتراپی شورشی آراخوزی شد از کوه‌های هندوکوش گذشت و ساتراپی را تحت کنترل درآورد. پس از این وقایع تصمیم به بازگشت به پایتخت از ساتراپی گدروزی گرفت در حین بازگشت این سرزمین را آرام کرد و به پایتخت خود آنتیوک بازگشت در این زمان پادشاهی دراوج قدرت خود بود.

جنگ با روم[ویرایش]

از ۱۹۲ تا ۱۸۸ پیش از میلاد جنگ‌های جمهوری روم علیه آنتیوخوس سوم سلوکی آغاز گردید.[۲] آنتیوخوس برای شکست روم در نبرد سپاه بزرگی گرد آورد و اتحادی نظامی با دولت‌های آسیای کوچک بر ضد روم بست همین‌طور با هانیبال کارتاژی علیه روم متحد شد اما در در نبرد ماگنزیا از رومیان شکست خورد و مجبور شد که در برابر صلح تمام کشورهای آسیای کوچک را به روم واگذار کند و خراج سنگین را به روم بپردازد.

مرگ[ویرایش]

آنتیوخوس در سال ۱۸۷پ. م. اقدام به غارت معابد شوش نمود تا باجی را که دولت روم از او مطالبه کرده بود بپردازد، ولی با مقاومت شدید مردم روبه‌رو شد و به قتل رسید.

منابع[ویرایش]

  1. CHRONOLOGY OF IRANIAN HISTORY PART 1 iranicaonline.org
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ «CHRONOLOGY OF IRANIAN HISTORY PART 1». iranica. ۲۶ آذر ۱۳۹۳. دریافت‌شده در ۲۶ آذر ۱۳۹۳.

خدادادیان، اردشیر. اشکانیان، نشر به‌دید۱۳۸۰ شابک ‎۹۶۴-۶۹۹۵-۱۸-۷

سلف:
سلوکوس سوم
شاه سلوکی

۲۴۷ تا ۲۱۴ ق.م.

جانشین:
سلوکوس چهارم