یعقوب پسر حلفا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یعقوب پسر حلفا
Mafra29.jpg
مجسمهٔ یعقوب در بازیلیکای قصر مافرا، پرتغال
حواری
زادروزحدود سده اول پیش از میلاد
جلیل، یهودا، امپراتوری روم
درگذشتحدود ۶۲ پس از میلاد
اورشلیم، یهودا، امپراتوری روم یا آیگیپتوس (مصر)
محترم شمرده‌شده درکلیسای کاتولیک، Anglican Communion، کلیسای ارتدکس شرقی
جشن۱ مه (Anglican Communion)،
۳ مه (کلیسای کاتولیک رومی)،
۹ اکتبر (کلیسای ارتدکس شرقی)
یک نقاشی متعلق به دوره قرون وسطی با موضوع شهادت یعقوب عادل

یعقوب پسر حلفا ملقب به یعقوب عادل که گاهی نیز یعقوب کوچک نامیده می‌شود یکی از حواریون مسیح است. برخی او را برادر عیسی می‌پندارند یعنی بعد از تولد عیسی از مریم و یوسف نجار به دنیا آمده یا از همسر دیگر یوسف بوده‌است.

یادکردها در عهد جدید[ویرایش]

نام یعقوب پسر حلفا در عهد جدید آمده‌است:

  • متی باب ۱۰ آیه ۳
  • مرقس باب ۳ آیه ۱۸
  • لوقا باب ۶ آیات ۱۲–۱۶
  • اعمال رسولان باب ۱ آیه ۱۳.
  • رساله‌ای منسوب به او

نام[ویرایش]

به علت وجود دو یعقوب در میان حواریون یعنی یعقوب پسر حلفا و یعقوب پسر زبدی معمولاً یعقوب پسر حلفا را یعقوب کوجک و یعقوب پسر زبدی را یعقوب بزرگ می‌نامند.

نظریات دربارهٔ او[ویرایش]

ناصریان و ابیونی‌ها عموماً مسیحیانی بودند که ادعا می‌کردند که تحت رهبری یعقوب پسر حلفا بوده‌اند و او را با احترامی ویژه یاد می‌کرده‌اند و این را در کتاب‌های انجیل ناصریان و انجیل ابیونی‌ها و انجیل عبرانیان می‌توان فهمید.[۱]

نامه یعقوب در عهد جدید منسوب به وی است و خطاب به یهودیان تازه مسیحی شده‌است. این رساله شاید تنها نوشته‌ای از عهد جدید است که به نظر می‌رسد در مقابل تعالیم پولس (به خصوص با رساله پولس به غلاطیان) با صراحت می‌ایستد. او در مورد چگونگی عادل شمرده شدن بر خلاف پولس که ایمان را تنها راه عادل شمرده شدن می‌داند، علاوه بر ایمان، روی اعمال و شاید شریعت نیز تأکید جدی می‌کند.[۲] عده‌ای علت لقب «یعقوب عادل» برای وی را به سبب همین نامه می‌دانند.

چگونگی مرگ او[ویرایش]

بر اساس آنچه که یوسفیوس و تاریخ نگاران قرن دوم میلادی ارائه کرده‌اند، کمی قبل از سقوط اورشلیم توسط رومیان، در حدود سالهای ۶۲ تا ۶۹ میلادی «حنانیا» که کاهن اعظم بود به همراه فریسیان و کاتبان، شورای سنهدرین را تشکیل داد و یعقوب «برادر عیسی» را مجبور کرد تا در یکی از سالن‌های اجتماعات هیکل اعلام کند که عیسی، مسیح موعود نیست. اما یعقوب اعلام کرد که عیسی داور این جهان است. پس، او را در سن نود و شش سالگی از بالای برج معبد اورشلیم به پایین پرتاب کردند. آنان در حالی که او برای ایشان طلب بخشش می‌کرد با چوب بر سرش کوبیدند تا جان سپرد، سپس جسدش را با اره تکه‌تکه کردند.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. واژه‌نامه کلیسای مسیحی آکسفورد، انتشارات دانشگاه آکسفورد، ۱۹۸۹. ص ۹۵۷ و ۷۲۲
  2. عبدالرحیم سلیمانی اردستانی، مسیحیت، ص 79
  3. قاموس کتاب مقدس، مستر هاکس، ذیل کلمه یعقوب ص 958