افرایم سوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
افرایم سوری
Icône Ephrem le Syrien.jpg
Romanian Orthodox Icon of St. Ephraim the Syrian.
Harp of the Spirit, Deacon, Confessor and Doctor of the Church; Venerable Father
زادۀc. 306
نصیبین (ترکیه کنونی)
درگذشتۀ۹ ژوئن ۳۷۳
رها (ترکیه کنونی)
ستایش‌شده درکلیسای ارتدکس شرقی
Church of the East
ارتدوکسی مشرقی
کلیسای کاتولیک
Anglican Communion
جشن۲۸ ژانویه (کلیسای ارتدکس شرقی و کلیسای کاتولیک شرقی)

۷ام شنبه پیش از عید پاک (کلیسای سریانی ارتدکس)
۹ ژوئن (کلیسای کاتولیک، کلیسای انگلستان)
۱۸ ژوئن (کلیسای مارونی)

۲۲ ژوئیه (ارتدکس قبطی)
نمادهاVine and scroll, deacon's vestments و thurible; with بازیل قیصریه; composing hymns with a چنگ رومی
حامیSpiritual directors and spiritual leaders

افرایم یا افرام سوری (حدود ۳۰۶ – ۳۷۳ میلادی) کشیش، متأله و شاعر قرن چهارم میلادی و در منابع مسیحی ملقب به چنگ روح‌القدس است.[۱]

پس‌زمینه

پدران کلیسا، همه یونانی و لاتینی‌زبان نبودند. در قرن دوم ایمان مسیحی به قلمرو سوری‌زبانِ پادشاه اوسروهن[۲] گسترش یافت که پایتخت آن اِدِسا[۳] بود. باردسانس[۴] پیشوای برجستهٔ کلیسای قرن دوم سوریه، و از مخالفین گنوستیسیسم بود اما دیدگاه‌های او آن‌قدر مبهم بود که بدان ظن بدعت می‌رفت. در این دوران پادشاه آبگار[۵] نهم که در سال ۲۱۲ درگذشت، مسیحی شد. در قرن سوم، این پادشاهی جزو قلمرو امپراطوری روم شد و ارتباط بین مسیحیت سوری در اِدسا و مسیحیت یونانیِ انطاکیه، تحکیم یافت.

حیات

افرایم[۶] در آغاز قرن چهارم میلادی در نیسیبیس[۷] حوالی مرز امپراطوری پارس چشم به جهان گشود. یعقوب[۸] اسقف نیسیبیس، افرایم را تعمید داد و تا زمان مرگ خود در ۳۳۸ او را تحت تعلیم داشت. یعقوب از پیشوایان زهد و ریاضت بود (ریاضت مبتنی بر نفی دنیا و پذیرش فقر و تجرد) و افرایم نیز به سلک راهبان درآمد. افرایم در نیسیبیس تدریس می‌کرد. پارس‌ها بارها شهر را مورد حمله قرار دادند و بالاخره در سال ۳۶۳ آن را تصرف کردند. افرایم نیز به همراه بسیاری دیگر از مسیحیان به شهر اِدِسا رفت و تا زمان مرگ خود در سال ۳۷۳، در آنجا تعلیم می‌داد. افرایم نویسندهٔ برجستهٔ کلیسای سوری است. او تفسیرهایی بر کتاب‌مقدس نوشت، همچنین موعظات و آثاری در مورد اصول بنیادین مسیحیت در مقابله با بدعت‌ها، و نیز سرودهایی به نگارش درآورد. او به‌عنوان شاعر بسیار مورد احترام بود و «چنگ روح‌القدس» لقب گرفت. آثار او عمدتاً به زبان‌های یونانی و ارمنی ترجمه شدند.

نمونه آثار

نجارزاده‌ای با صلیبش، هوشمندانه بر هاویه[۹] که همه را فرو می‌بلعد، پلی زد، و بدان بشریت را به‌سوی حیات رهنمون شد. بشریت که به‌واسطهٔ درختی (درخت باغ عدن) به هاویه سقوط کرد، توسط درختی (صلیب) نیز حیات یافت. پس این درخت نه فقط تلخی بلکه شیرینی نیز به‌بار آورد، تا ما بیاموزیم که هیچ‌یک از مخلوقات خدا نمی‌توانند در برابر او مقاومت کنند. جلال بر تو باد که صلیبت را پلی ساختی بر وادی مرگ تا ارواح انسانی بتوانند از آن بگذرند و از قلمرو موت به قلمرو حیات گام بگذارند!

— افرام سوری، موعظه‌ای در مورد خداوند ۴

پانوشت

  1. Lipiński, Edward (2000). The Aramaeans: their ancient history, culture, religion. Peeters Publishers. p. 11. ISBN 978-90-429-0859-8.
  2. Osrhoene
  3. Edessa
  4. Bardesanes
  5. Abgar
  6. Ephrem
  7. Nisibis
  8. James
  9. Sheol

منابع