تحوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توث یا تات
خدای ماه، علم، حکمت، منطق، جادو، خواندن، رازها، ذهن، عقل، اندیشه، هوش، الفبا، سنجش، دلیل، کتابت، تمرکز، هیروگیلیف و نوشتن.
Thoth.svg
ویژگی‌ها: سر ان شبیه پرنده ایبیس است
اطلاعات شخصی
جنسیت: مذکر
پدر: THOTME
همسر: ماعت
فرزندان: سشات
معادل یونانی: Θώθ
فهرست اساطیر مصر

تحوت، توث، تات یا ثوث یا فاروق از نخستین ایزدان مصر باستان به‌شمار می‌رود. تحوت نام دگرگون شدهٔ جهوتی یا زهوتی در اعصار یونانی-رومی است. در نگاره‌های مصری به شکل مردی با سر لک لک (اکراس) به تصویر کشده شده‌است. یونانیان او را با هرمس، پیام‌رسان ایزدان، یکی می‌پنداشتند و در سراسر مصر به عنوان ایزد ماه، پشتیبان دانش، جادوگری، ادبیات، خرد و اختراعات، سخن گوی ایزدان و نگاه بان آثار ایشان شناخته شده بود. با استناد بر روح‌های زمرد تات بعنوان انسان در سرزمین آتلانتیس به دنیا آمد و زندگی کرد. پدر او THOTME رابط بین فرزندان نور که در معبد زندگی می‌کردند و نژادهای انسان که در ده جزیره زندگی می‌کردند بود. از دوران کودکی دانش‌ها و علوم زیادی را از پدرش آموخت تا جایی که فرزندان نور او را به آمنتی فراخواندن و روحش را از بند تاریکی آزاد کردن. آزاد از زندگی و مرگ. تات از فرزندان نور خواست که معلم انسانها شود، به انسان‌ها آموزش دهد تا آنها هم بتوانند از بندهای تاریکی آزاد شوند، و استادان قبول کردند. هنگام غرق شدن آتلانتیس تات به همراه گروهی از فرزندان خورشید و پیام رسانهایشان از آتلانتیس به سرزمین Khem (نام سرزمینی در مصر باستان) رفتند تا کار خود را میان انسانها شروع کنند.

«مدت طولانی در سرزمین KHEM ساکن بودم و با خِرد درونم کارهای بزرگی انجام دادم. فرزندان KHEM که از باران‌های خرد من سیراب شده‌اند، به سوی پرتو دانش رشد کردند.»

تات هرم بزرگ جیزه مصر را ساخت.

«هرم بزرگ را ساختم که بر اساس هرم نیروی زمین طراحی شده بود و برای همیشه می‌سوزد تا آن نیز در طول اعصار باقی بماند.»

نگارهٔ تحوت[ویرایش]

تصویر توت به عنوان یک بابون (۱۴۰۰ ق. م) موزه بریتانیا.
نگاره‌ای از تحوت با سر لک‌لک

تحوت را معمولاً با سر لک لک نمایانده‌اند که تاج ماه بر کاکل دارد، یا گاه فاقد آن است. بیشتر تمایل داشتند او را به صورت همین پرنده بنمایانند، اما گاهی او را میمونی با سر سگ نیز نمایانده‌اند که نشان دهنده آن است که این ایزد دوران تاریخی، محتملا از آمیختگی شخصیت دو ایزد ماه (یکی به گونهٔ پرنده و دیگری به گونهٔ میمون) پدید آمده‌است.

تحوت، دانش و خرد[ویرایش]

و خرد کامل به تحوت اعطا شده‌است و هم اوست که همهٔ هنرها و علوم، از جمله حساب، نقشه‌برداری، هندسه، ستاره‌شناسی، فال‌گیری، جادو، پزشکی، جراحی، موسیقی، آلات موسیقی بادی و سازه‌های زهی، طراحی و مهم‌تر از همه نگارش را پدیدآورد که بدون آن، انسان همهٔ آموزه‌ها و سود مندی کشفیات خود را فراموش می‌کرد. او واضع تصویرنگاری (هیروگلیف) بود و خداوندگار کلام مقدس نام گرفت. به عنوان رئیس جادوگران سالار بزرگ لقب گرفت. شاگردانش لاف می‌زدند که به دخمه‌ای که او کتاب‌های جادو را پنهان کرده بود، دست رسی پیدا کرده و موفق به رمزگشایی آن شده‌اند و قواعدی را که بر همهٔ قوای طبیعت فرمان می‌راند و حتی خود ایزدان را نیز منکوب می‌سازد، آموخته‌اند. با این نیروی بی‌کران بود که پیروان این ایزد او را سه‌بار بس بزرگ لقب می‌دادند.

در میان شاخهٔ ایزدان که در زمان آفرینش به پیدایی آمدند، ایزد توث، با همسرش ایزدبانو ماعت، به ویژه در کار استقرار و کسب نظم در آسمان و زمین بود. وظایف توث بیش از این مسائل بود، چون او مسئول محاسبات ریاضی فراسوی قاعده‌مندی کیهان به‌شمار می‌رفت. او بود که هنرها را خلق کرد و زمان و فصول را منظم نمود و نقش او در این مورد به عنوان ایزد ماه بود. او را همچنین به صورت «زبان و قلب» رع، توصیف کرده‌اند. بعضی از متون متأخر یونانی توث را همچون جانبخش کلام انسانی تصویر کرده و به او سرشتی مشابه لوگوس افلاطونی بخشیده‌اند. ساده‌ترین معنای اصطلاح لوگوس «کلمه» است. هرچند لوگوس در خرد فلسفی یونان مفهومی عام معادل تعقل یا اندیشه خردگرا داشت که از طریق خواندن و نوشتن تشریح می‌شد؛ بنابراین، لوگوس تجسم این اصل است همانند تشریح معرفت ماوراءطبیعی.

جهان پس از مرگ[ویرایش]

زمانی که ارواح مردگان به جهان دیگر می‌رسیدند، با مراسم سخت قضاوت در تالار ازیریس مواجه می‌شدند. خدای قضاوت‌کننده توث بود. اگر قلب شخص مرده کمتر از یک پر وزن داشت، توث به ازیریس گزارش می‌داد که مقدس و راستکار بوده و شایستهٔ جایی در سرزمین آرامش یا بهشت ازیریس است. اگر قلب سنگین‌تر از پر بود، روح متوفا به دست غولی به نام آمه‌مت (خورنده مردگان) که می‌گفتند پشت توث ایستاده، نابود می‌شد.[۱]

جستاره‌های وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. کتاب اساطیر جهان، سرویراستار: ویلیام داتی. شابک: ۲-۴۵-۸۳۳۲-۹۶۴-۹۷۸