پطرس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پطرس قدیس
Pope-peter_pprubens.jpg
شناسنامه
نام کامل سیمون پیتر
لقب شهریار حواریون
تاریخ تولد ۱
زادگاه جلیلیه، اسرائیل
تاریخ مرگ ۶۴
محل مرگ رم، امپراطوری روم ، مصلوب
مدفن کلیسای سنت پیترو ، واتیکان
روز مقدس ۲۹ ژوئن
دین مسیحیت
مذهب کاتولیک

پطرس (به لاتین: Petrus) یا شمعون ، به همراه برادرش اندریاس از نخستین ایمان آورندگان به مسیح بودند. پطرس نخستین پاپ کلیسای کاتولیک روم[۱] و بر پایه بسیاری روایات از سال ۳۳ تا سال ۶۴٬ که به عنوان قدیس شناخته شده و در میان مذاهب ارتدکس نیز محترم است. او ۳۱ سال پاپ بود. [۲] او در سال یک میلادی[نیازمند منبع] در بت سیدا به دنیا آمد و در ۶۴ میلادی در رم از دنیا رفت.[۳]

مقبره وی در زیر کلیسای بزرگ واتیکان قرار گرفته است.

خانواده پطرس[ویرایش]

خانوادهٔ پطرس در جلیل در شهر بیت صیدا زندگی می‌کردند. آنها ماهیگیر بودند. هم چنین دارای چندین قایق ماهیگیری بودند که به دیگران اجاره می‌دادند.

پدر پطرس، یونا پس از تولد پسرش نام او را شمعون گذاشت. شمعون برادری به نام اندریاس داشت که قبل از وی به عیسی مسیح ایمان آورد.[۴] بعدها او توسط عیسی به "کیفا" یا همان "پطرس"که به معنای صخره است ملقب شد.

پطرس در انجیل[ویرایش]

پطرس یونانی شده کلمه آرامی "کیفا" به معنی ((صخره)) است. بر اساس انجیل، علت نامگذاری شمعون به "پطرس" توسط عیسی اینگونه عنوان می شود:

« من بر روی این صخره، کلیسای خود را بنا می‌کنم، و قدرتهای جهنم، هرگز قادر به نابودی آن نخواهند بود. من کلیدهای ملکوت خدا را در اختیار تو(پطرس) می‌گذارم تا هر دری را بر روی زمین بگشایی در آسمان نیز گشوده شود و هر دری را بر روی زمین ببندی، در آسمان بسته شود.» بر اساس این روایت، کلیسای رم خود را جانشین پطرس و وارث کلید بهشتی می‌داند.

اما در انجیل برنابا(بارنابا) که در زمره اسفار مشکوک عهد جدید است، پطرس به دلیل اینکه عیسی را فرزند خدا خواند، مورد خشم وی قرار گرفت و حتی عیسی قصد اخراج پطرس از جمع حواریون را داشت که با وساطت دیگر حواریون، او را بخشید.

پس از عیسی، پطرس علاوه بر تبلیغ مسیحیت، دوباره به شغل ماهیگیری مشغول شد. در سالهای اولیه بعد از عیسی نزاع الهیاتی میان مسیحیان در گرفت. نخستین و مهم ترین جدایی در تاریخ مسیحیت، همان جدایی پولس از حواریون و در رأس آنان پطرس است. گاهی گروه یهودیان تازه مسیحی شده مثل ناصریان و ابیونی ها را در آن سالها تحت رهبری حواریون به ویژه پطرس و یعقوب پسر حلفا عنوان می کنند. [۵]

پطرس در قرآن و منابع اسلامی[ویرایش]

نوشتار اصلی: شمعون الصفا

برخی از مفسرین معتقدند پطرس یکی از سه رسول یاد شده در داستان اصحاب قریه است که در قرآن، سوره یـس آیه۱۳-۳۶ بیان شده است. روایات در اینکه شهر این قوم همان شهر باستانی انطاکیه‌ است هم نظرند. اگر چه مضامین تا اندازه‌ای با منابع مسیحی سازگار است، اما در برخی عناصر داستان تفاوت هایی نیز به چشم میخورد. ماجرای رفتن برنابا و پولس‌ به انطاکیه، و تبلیغ در آنجا و پیوستن پطرس به آنها،در کتاب اعمال رسولان‌ در بابهای ۱۱ تا ۱۳ به تفصیل وارد شده است، اما با متن قرآن تفاوتهایی دارد؛ برخی روایات در صدد توضیح این اختلاف به جای پولس توما و برخی یعقوب را می گذارند و آمدن پطرس به سوی انطاکیه برای آزادی دو رسول دیگر از زندان پادشاه انطاکیه را تأیید می کنند.[۶] در منابع اسلامی نیز او با نام شمعون و معمولاً با لقب "صفا" معرفی می شود. "صفا" شکل عربی کلمه کیفا در زبان آرامی است به معنای صخره. می توان این عنوان را مترادف "شمعون پطرس" در عهد جدید دانست؛ از همین منابع بر می­آید که او از بستگان عیسی بوده است. علی ابن ابراهیم قمی در تفسیر خویش، به نقل از جعفر صادق بر این نکته تأکید می کند که وی یگانه پیشوای مسیحیان، و وصی عیسی پس از او بوده است.[۷]

مرگ پطرس[ویرایش]

در سال ۶۴ میلادی امپراطور روم نرون دستور به آتش زدن روم داد و سپس این تقصیر را بر گردن مسیحی‌ها نهاد. از این رو که پطرس رهبر کلیسا بود وی را دستگیر کرده و واژگون به خواست خودش بر صلیب کردند. زیرا خود وی گفت من لیاقت ندارم مانند عیسی مسیح بمیرم.

منابع[ویرایش]

  1. «Pietro». وبسایت رسمی واتیکان. 
  2. http://kolonisera.rymden.nu/pope/popes.php?l=1
  3. "The Patriarchate of Antioch: Founded by Saints Peter and Paul". 
  4. (انجیل یوحنا،۴۱:۱-۴۲)
  5. عبدالرحیم سلیمانی اردستانی، کتاب مسیحیت، ص 106
  6. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج14، ص252
  7. علی ابن ابراهیم ابن هاشم قمی؛ تفسیر القمی؛ مؤسسه دارالکتاب، قم، 1404ق، ج 1، ص 103،

پیوند به بیرون[ویرایش]