پطرس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پاپ مقدس
پطرس
Apostle, preacher and martyr
Pope-peter pprubens.jpg
Saint Peter by Peter Paul Rubens shows the saint holding the Keys of Heaven and wearing the pallium
کلیسا مسیحیت اولیه
انتخاب به عنوان پاپ ۳۰ میلادی[۱]
اتمام کار به عنوان پاپ ۶۴ یا ۶۷ میلادی
پس‌از Inaugural holder (نخستین پاپ)
پیش‌ز لینوس
Orders
مشخصات فردی
نام در زمان تولد Shimon or Simeon (Simon)
تولد نامعلوم
Bethsaida، بلندی‌های جولان، سوریه، امپراتوری روم
درگذشت ح ۶۴ میلادی[۲]
Clementine Chapel، Vatican Hill، رم، Italia، امپراتوری روم
والدین John (or Jonah or Jona)
اشتغال‌ ماهیگیر
Sainthood
یادروز Main feast (به همراه پولس) ۲۹ ژوئن (کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، Oriental Orthodoxy, انگلیکان، لوتریانیسم)
Chair of St Peter در رم ۱۸ ژانویه (Pre-1960 گاهشمار رومی)
Confession of St Peter ۱۸ ژانویه (انگلیکان)
Chair of St Peter ۲۲ فوریه (کلیسای کاتولیک)
St Peter in Chains ۱ اوت (pre-1960 گاهشمار رومی)
مورد احترام در All Christian churches that venerate saints
مشارکت‌ها Keys of Heaven, pallium, papal vestments, خروس، man crucified head downwards, vested as an Apostle, holding a book or scroll. Iconographically, he is depicted with a bushy white beard and white hair.
قیمومیت Patronage list
آرامگاه کلیسای سن پیترو

پطرس (به لاتین: Petrus) یا شمعون، به همراه برادرش اندریاس از نخستین ایمان آورندگان به مسیح بودند. پطرس نخستین پاپ کلیسای کاتولیک روم[۳] و بر پایه بسیاری روایات از سال ۳۳ تا سال ۶۴، که به عنوان قدیس شناخته شده و در میان مذاهب ارتدکس نیز محترم است. او ۳۱ سال پاپ بود.[۴] او در سال یک میلادی[نیازمند منبع] در بت سیدا به دنیا آمد و در ۶۴ میلادی در رم از دنیا رفت.[۵]

مقبره وی در زیر کلیسای بزرگ واتیکان قرار گرفته است.

خانواده پطرس[ویرایش]

خانوادهٔ پطرس در جلیل در شهر بیت صیدا زندگی می‌کردند. آنها ماهیگیر بودند. هم چنین دارای چندین قایق ماهیگیری بودند که به دیگران اجاره می‌دادند.

پدر پطرس، یونا پس از تولد پسرش نام او را شمعون گذاشت. شمعون برادری به نام اندریاس داشت که قبل از وی به عیسی مسیح ایمان آورد.[۶] بعدها او توسط عیسی به «کیفا» یا همان «پطرس» که به معنای صخره است ملقب شد.

پطرس در انجیل[ویرایش]

پطرس یونانی شده کلمه آرامی «کیفا» به معنی ((صخره)) است. بر اساس انجیل، علت نامگذاری شمعون به «پطرس» توسط عیسی اینگونه عنوان می‌شود:

« من بر روی این صخره، کلیسای خود را بنا می‌کنم، و قدرتهای جهنم، هرگز قادر به نابودی آن نخواهند بود. من کلیدهای ملکوت خدا را در اختیار تو (پطرس) می‌گذارم تا هر دری را بر روی زمین بگشایی در آسمان نیز گشوده شود و هر دری را بر روی زمین ببندی، در آسمان بسته شود.» بر اساس این روایت، کلیسای رم خود را جانشین پطرس و وارث کلید بهشتی می‌داند.

اما در انجیل برنابا (بارنابا) که در زمره اسفار مشکوک عهد جدید است، پطرس به دلیل اینکه عیسی را فرزند خدا خواند، مورد خشم وی قرار گرفت و حتی عیسی قصد اخراج پطرس از جمع حواریون را داشت که با وساطت دیگر حواریون، او را بخشید.

پس از عیسی، پطرس علاوه بر تبلیغ مسیحیت، دوباره به شغل ماهیگیری مشغول شد. در سالهای اولیه بعد از عیسی نزاع الهیاتی میان مسیحیان در گرفت. نخستین و مهم‌ترین جدایی در تاریخ مسیحیت، همان جدایی پولس از حواریون و در رأس آنان پطرس است. گاهی گروه یهودیان تازه مسیحی شده مثل ناصریان و ابیونی‌ها را در آن سالها تحت رهبری حواریون به ویژه پطرس و یعقوب پسر حلفا عنوان می‌کنند.[۷]

پطرس در قرآن و منابع اسلامی[ویرایش]

نوشتار اصلی: شمعون الصفا

برخی از مفسرین معتقدند پطرس یکی از سه رسول یاد شده در داستان اصحاب قریه است که در قرآن، سوره یس آیه۱۳–۳۶ بیان شده است. روایات در اینکه شهر این قوم همان شهر باستانی انطاکیه است هم نظرند. اگر چه مضامین تا اندازه‌ای با منابع مسیحی سازگار است، اما در برخی عناصر داستان تفاوت‌هایی نیز به چشم می‌خورد. ماجرای رفتن برنابا و پولس به انطاکیه، و تبلیغ در آنجا و پیوستن پطرس به آنها، در کتاب اعمال رسولان در بابهای ۱۱ تا ۱۳ به تفصیل وارد شده است، اما با متن قرآن تفاوتهایی دارد؛ برخی روایات در صدد توضیح این اختلاف به جای پولس توما و برخی یعقوب را می‌گذارند و آمدن پطرس به سوی انطاکیه برای آزادی دو رسول دیگر از زندان پادشاه انطاکیه را تأیید می‌کنند.[۸] در منابع اسلامی نیز او با نام شمعون و معمولاً با لقب «صفا» معرفی می‌شود. «صفا» شکل عربی کلمه کیفا در زبان آرامی است به معنای صخره. می‌توان این عنوان را مترادف «شمعون پطرس» در عهد جدید دانست؛ از همین منابع بر می­آید که او از بستگان عیسی بوده است. علی ابن ابراهیم قمی در تفسیر خویش، به نقل از جعفر صادق بر این نکته تأکید می‌کند که وی یگانه پیشوای مسیحیان، و وصی عیسی پس از او بوده است.[۹]

مرگ پطرس[ویرایش]

در سال ۶۴ میلادی امپراتور روم نرون دستور به آتش زدن روم داد و سپس این تقصیر را بر گردن مسیحی‌ها نهاد. از این رو که پطرس رهبر کلیسا بود وی را دستگیر کرده و واژگون به خواست خودش بر صلیب کردند. زیرا خود وی گفت من لیاقت ندارم مانند عیسی مسیح بمیرم.

منابع[ویرایش]

  1. The Chronography of 354 AD, Part 13: Bishops of Rome.
  2. O'Connor, Daniel William (2013). "Saint Peter the Apostle". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Retrieved 12 April 2013. 
  3. «Pietro». وبسایت رسمی واتیکان. 
  4. http://kolonisera.rymden.nu/pope/popes.php?l=1
  5. "The Patriarchate of Antioch: Founded by Saints Peter and Paul". 
  6. (انجیل یوحنا، ۴۱:۱–۴۲)
  7. عبدالرحیم سلیمانی اردستانی، کتاب مسیحیت، ص 106
  8. محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج14، ص252
  9. علی ابن ابراهیم ابن هاشم قمی؛ تفسیر القمی؛ مؤسسه دارالکتاب، قم، 1404ق، ج 1، ص 103،

پیوند به بیرون[ویرایش]