غسل تعمید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Cappella brancacci, Battesimo dei neofiti (restaurato), Masaccio2.jpg

غسل تعمیدی (به انگلیسی: Baptism) با آب یکی از آیین‌های دینی برای کسب بخشش از گناهان و زندگی‌ دوباره است. غسل تعمید می‌تواند در آب‌های جاری، مانند رودخانه‌ها یا دریا یا چشمه‌ها اعمال شود. تعمیددهنده، کسی که خود قبلاً مورد غسل تعمید واقع شده و توسط آب مقدس غسل تعمید داده شده، به نام عیسی مسیح این کار را انجام می‌دهد، و کسی که مورد غسل تعمید قرار می‌گیرد باید به‌طور کامل در آب قرار بگیرد و سر و صورت او به‌سمت پایین خم شده‌باشد.

تا قرن ۱۳میلادی کاتولیک‌ها که صاحب بزرگترین مذهب مسیحی هستند عقیده داشتند کسانی که غسل تعمید نشده باشند و بمیرند به دوزخ می‌روند و این به خاطر گناه اول است و غسل تعمید، گناه اول را پاک می‌کند. در قرن سیزدهم میلادی به واسطۀ دلایل یک متفکر مسیحی، پاپ قبول کرد که نوزادان و نیز کسانی که قبل از عیسی به دنیا آمده بودند و غسل تعمید نمی‌شدند به دوزخ نمی‌روند. البته هنوز مشکلی وجود داشت و آن اینکه این افراد، بلاتکلیف بودند زیرا لیاقت رفتن به بهشت را هم نداشتند. در سال ۱۹۹۲ پاپ ژان‌پل دوم اصرار کرد که بر روی این مسئله تحقیق جدی‌تری شود. در سال ۲۰۰۷ پاپ بندیکت شانزدهم اعلام کرد که براساس مطالعات یک گروه بین‌المللی از متخصصان مسیحی، دلایل محکمی پیدا شده که نشان می‌دهد روح بچه‌های غسل تعمید داده نشده به بهشت می‌رود. [۱]

غسل تعمید، آیین تطهیری است که در مذاهب گوناگونی مانند مسیحیت و آیین سیک‌ها رواج دارد و ریشهٔ آن آیین‌های طهارت یهودی است. امروزه غسل تعمید را با مسیحیت می‌شناسند، زیرا آیین غسل تعمید، نماد منزّه شدن از گناه، و پیوند فرد مؤمن با مسیحِ در حال مرگ، مسیحِ به خاک سپرده‌شده، و رستاخیز مسیح است. غسل تعمید در مسیحیت، برگرفته از غسل تعمید شدنِ مسیح توسط یحیای تعمیددهنده در رود اردن است.

منابع[ویرایش]

  1. سفر به دل ادیان. ۱۳۹۳. ۱۲۴-۱۲۵. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

اهمیت غسل تعمید مسیحیان چیست؟