لیبرالیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

لیبرالیسم (به انگلیسی: Liberalism) در معنای لغوی، به معنی آزادی‌خواهی با قوانین خاص است و به آرایهٔ وسیعی از ایده‌ها و تئوری‌های مرتبط دولت، اطلاق می‌شود که آزادی شخصی را مهم‌ترین هدف سیاسی می‌داند.

لیبرالیسم مدرن در عصر روشنگری، ریشه دارد. به صورت کلی، لیبرالیسم بر حقوق افراد و برابری فرصت تأکید جدی دارد. شاخه‌های مختلف لیبرالیسم ممکن است سیاست‌های متفاوتی را پیشنهاد کنند، اما همه آن‌ها به صورت عمومی در مورد چند قاعده متحد هستند، از جمله گسترش آزادی اندیشه و آزادی بیان، محدود کردن قدرت دولت‌ها، نقش بسزای قانون، تبادل آزاد ایده‌ها، اقتصاد بازاری یا اقتصاد مختلط و یک سیستم شفاف دولتی. همچنین همه لیبرال‌ها - همین‌طور بعضی از هواداران ایدئولوژی‌های سیاسی دیگر - از چند فرم مختلف دولت که به آن لیبرال دموکراسی اطلاق می‌شود، با انتخابات آزاد و عادلانه و حقوق یکسان همه شهروندان توسط قانون، حمایت می‌کنند.

لیبرالیسم به صورت یک اصطلاح اندیشهٔ سیاسی، معانی زیادی داشته‌است، اما هرگز از اصل لاتین کلمه liber، به معنی آزاد، جدا نبوده‌است. این اصطلاح دلالت دارد بر دیدگاه یا خط مشی‌های کسانی که گرایش اولیه‌شان در سیاست و حکومت کسب یا حفظ میزان معینی آزادی از قید نظارت یا هدایت دولت یا عوامل دیگری است که ممکن است برای ارادهٔ انسانی نامطلوب به‌شمار آید. لیبرالیسم به‌طور سنتی جنبشی بوده‌است برای تأمین این نظر که مردم به‌طور کلی تابع حکومت خودکامه نیستند، بلکه در زندگی خصوصی شان مورد حمایت قانون قرار می‌گیرند و در امور عمومی بتوانند قوهٔ مجرب حکومت را از طریق یک هیئت قانونگذاری که آزادانه انتخاب شده باشند کنترل کنند. لیبرالیسم در زمینهٔ نظریهٔ ناب متمایل به پیروی از جان لاک فیلسوف انگلیسی بوده‌است که به وضعیت طبیعی و قانون طبیعت اعتقاد داشت. بر این اساس این نظر تصدیق می‌شد که هیچ‌کس نباید به سلامتی، زندگی و اموال دیگران آسیبی برساند.[۱][نیازمند منبع]

تعریف کلی[ویرایش]

لیبرالیسم از سویی به یک جریان سیاسی بورژوازی اطلاق می‌شد که در عصر مترقی بودن آن یعنی در زمانی که سرمایه‌داری صنعتی علیه اشرافیت فئودالی مبارزه می‌کرد و درصدد گرفتن قدرت بود، به وجود آمد و رشد کرد. لیبرال‌ها در آن زمان بیانگر منافع و مدافع طبقه‌ای در حال رشد و بالنده بودند. آزادی از قید و بندهای اقتصادی و اجتماعی دوران فئودالیسم را طلب می‌کردند، می‌خواستند که قدرت مطلقه سلطنت محدود شود، در مجلس عناصر لیبرال راه یابند و حق رأی آزاد و سایر حقوق سیاسی در محدوده خاص آن دوران و به مفهوم بورژوایی آن به رسمیت شناخته شود. در قاموس مارکسیستی، مفهوم سیاسی لیبرالیسم به یک روش نانوشته و درویش مسلک در داخل حزب طبقه کارگر نسبت به دشمن طبقاتی اطلاق می‌شود. در این مفهوم لیبرالیسم به معنای آشتی طلبی غیراصولی به ضرر اساس اندیشه‌های «مارکسیسم – لنینیسم»، نرمش بجا در مقابل خطا و نادیده گرفتن نقض اصول به علل مشخصی به کار می‌رود. لیبرالیسم در این مفهوم از نمودهای فرصت‌طلبی و فردگرایی است.

تاریخچه[ویرایش]

لیبرالیسم به عنوان یک جنبش سیاسی در چهار قرن اخیر سیطره داشته‌است، گرچه واژه لیبرالیسم به عنوان ارجاع به این مکتب تا قرن نوزدهم رسمیت نیافته بود. شاید اولین دولت مدرنی که بر پایهٔ اصول لیبرالی بنیان نهاده شد، ایالات متحده آمریکا بود که در اعلامیه استقلال خود اعلام کرد: تمام انسان‌ها برابر آفریده شده‌اند و توسط خالق شان از یک سری حقوق بهره‌مند شده‌اند، از جملهٔ این حقوق: زندگی، آزادی و پیگیری سعادت و خوشبختی است؛ که یادآور این عبارات جان لاک است که از اهمیت بالایی در نظریه‌های وی برخوردار بودند: زندگی، آزادی و مالکیت.

چند سال بعد این بار انقلاب فرانسه بود که بر میراث اشرافی‌گری این کشور با شعار آزادی، برابری و برادری، غلبه کرد و تبدیل به اولین کشور در تاریخ شد که حق رأی فراگیر برای همهٔ مردان قائل شد.[۲] اعلامیهٔ حقوق مردم و شهروندان اولین بار در فرانسه در سال ۱۷۸۹ تدوین شد و بعدها تبدیل به سندی بنیادین هم برای لیبرالیسم و هم برای حقوق بشر شد.[۳]

انعقاد انقلاب[ویرایش]

ظهور رنسانس در قرن پانزدهم باعث پدید آمدن رویکرد متفاوتی به دانش و جامعه نسبت به دوران قرون وسطی شد.[۴] در قرن شانزدهم اصلاحات پروتستانی باعث کم‌تر شدن قدرت و سیطرهٔ کلیسای کاتولیک شد و به همین منوال ساختار فئودالی و بارونی جامعهٔ اروپا رو به تضعیف گذاشت.[۵] به عنوان نقطه عطف تلاش‌هایی که در جنگ‌های سی سالهٔ قرن هفدهم در انگلستان شکل گرفت به همراه جنگ‌های داخلی که به اعدام شاه چارلز اول در ۱۶۴۹ منجر شد نهایتاً باعث شد تا پارلمان موفق شود و پادشاهی مشروطه را به عنوان نظام این کشور اعلام کند، این اقدامات که در سال ۱۶۸۸ به ثمر نشست با نام انقلاب باشکوه معروف است.[۶]

مستعمرات آمریکایی هم که برای دوره‌ای طولانی به بریتانیا وفادار بودند در ۱۷۷۶ استقلال خود را از نظام پادشاهی اعلام کردند و اصلی‌ترین دلیل خود را نداشتن نماینده در ادارهٔ دولت خود می‌دانستند، دولتی که برای مدت‌ها با تصمیم عده‌ای از نمایندگان مردم دیگر در فرسنگ‌ها دور تر اداره می‌شد؛ و این مستعمرات سیاست‌های مالیاتی که توسط دیگران بر آن‌ها تحمیل می‌شد را نقض حقوق طبیعی خویش می‌دانستند. انقلاب آمریکا در آغاز انقلابی سیاسی و مدنی بود ولی در نهایت به اقدامات نظامی کشیده شد تا اینکه دست آخر به پیروزی رسید و اعلامیهٔ استقلال خود را صادر کرد و این اعلامیه که در تضاد با ظلم و ستم پادشاهی بریتانیا نوشته شده بود نمایانگر تمام اصول آزادی‌خواهی و منصفانهٔ انسانی یا در یک کلمه لیبرالیسم بود.

بعد از به ثمر رسیدن انقلاب، ملت جدید در سال ۱۷۸۷ یک کنوانسیون قانون اساسی به راه انداخت تا به حل مشکلات و تأسیس دولت جدید فدرال بپردازد. نتیجهٔ این امر قانون اساسی ایالات متحده شد که بر پایه ساختار جمهوری و فدرال بنا نهاده شد. منشور حقوق ایالات متحده به سرعت در سال ۱۷۸۹ پی گرفته شد که حقوق طبیعی بنیادین مشخصی را بر اساس ایده‌آل‌های لیبرال به شهروندان اعطا می‌کرد.

انقلاب فرانسه[ویرایش]

صحنه‌ای از حضور زنان در انقلاب فرانسه - سال ۱۷۸۹

سه سال پس از وقوع انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه، نویسندهٔ آلمانی، گوته در حین گزارش شکست سربازان پروسی در جنگ والمی می‌نویسد: از این مکان و از این زمان چهارمین دوره در تاریخ جهان شروع شد، و همهٔ شما می‌توانید بگویید که در هنگام تولد این دورهٔ جدید حضور داشته‌اید.[۷] تاریخ‌نگاران، متفق‌القول انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه را یکی از مهم‌ترین اتفاقات در تاریخ بشر می‌دانند،[۸] این انقلاب انقلابی بود که به دوران پیشا مدرن پایان داد.[۹] دست‌آوردهای این انقلاب در پیروزی ارزش‌ها و اصول لیبرالی نقش گسترده‌ای داشت. برای لیبرال‌ها این انقلاب لحظهٔ هویتی آنان در نظر گرفته می‌شود، انقلابی که بعد ترها نیز نه تنها نتایج آن بلکه خود این انقلاب توسط تمام لیبرال‌ها مورد تأیید قرار گرفت.[۱۰] پس از به ثمر رسیدن انقلاب فرانسه در ۱۷۸۹ انجمنهای لیبرال گوناگونی شکل گرفتند که به همراه یک گروه سلطنت طلب محافظه کار قصد اصلاحات بنیادین در فرانسه داشتند. پس از این دوره، دوران حکمفرمایی ترور شروع شد که توسط روبسپیرها انجام یافت و بعد از سقوط ایشان ژاکوبن‌های رادیکال کنترل فرانسه را در ۱۷۹۵ در دست گرفتند و تا سال ۱۷۹۹ در قدرت ماندند، زمانی که ناپلئون بر سر قدرت آمد.

ناپلئون بار اول برای پنج سال به قدرت رسید. او در این مدت سعی کرد قدرت را هر چه بیشتر مرکزی کرده و به نظام اداری نظم بخشد. جنگ‌های ناپلئونی که نشان‌گر ایستادن یک کشور انقلابی در مقابل نظام‌های پادشاهی قدیمی اروپا بود، در سال ۱۸۰۵ میلادی شروع شد و برای یک دهه ادامه داشت. چیزهایی که به همراه شمشیرها و چکمه‌ها در این جنگ‌ها به سراسر اروپا گسترش یافت، برهم چیده شدن نظام ملوک الطوایفی، آزادسازی قوانین مالکیت، پایان یافتن حقوق ویژهٔ امرا و شاهان، لغو اتحادیه‌ها، قانونی شدن طلاق، فروپاشی محله‌های یهودی نشین، فروپاشی دادگاه‌های تفتیش عقاید، محو کامل و نابودی امپراتوری مقدس روم، محو دادگاه‌های کلیسایی و اختیارات ویژهٔ مذهبی، استقرار سیستم اندازه‌گیری متریک، و برابری در پیشگاه قانون برای تمام افراد بود.[۱۱] ناپلئون نوشت «مردم آلمان به مانند مردم فرانسه، ایتالیا و اسپانیا خواستار ایده‌هایی برابری‌خواهانه و آزادای‌طلبانه هستند.»[۱۲] آنگونه که برخی تاریخ‌نویسان اشاره می‌کنند، شاید ناپلئون اولین شخصی بود که از کلمهٔ آزادی در معنای سیاسی آن استفاده کرد.[۱۳] او هم چنین از طریق شیوه‌ای حکومت می‌کرد که یکی از تاریخ‌نویسان آن را دیکتاتوری مدرن نامیده‌است، شیوه‌ای که وی مشروعیت قانونی خود را از مشورت مستقیم با مردم در شکل یک همه پرسی به دست می‌آورد.[۱۴] با این وجود ناپلئون همیشه به دنبال پیاده کردن ایده‌آل‌های آزادانه که خود از آن‌ها یاد می‌کرد و به آن‌ها تأکید داشت، نبود. بزرگ‌ترین و پایاترین دستاورد ناپلئون، قانون مدنی بود که با نام خود وی نیز از آن یاد شده و گهگاه آن را کد ناپلئون می‌نامند. این قانون به عنوان نمونه‌ای برای تدوین قوانین مدنی در سراسر جهان گسترش یافت.[۱۵] البته این قانون همچنین تبعیضات گوناگونی را علیه زنان اعمال می‌کرد و آن تبعیضات را تحت نظم طبیعی توجیه می‌کرد.[۱۵]

پیامدهای انقلاب فرانسه[ویرایش]

ژنرال توسیانت لاورتور، یکی از افرادی که با الهام از انقلاب فرانسه توانست هائیتی‌ها را از برده داری رها سازد

لیبرال‌ها و آزادی‌خواهان در قرن نوزدهم خواستار توسعهٔ جهان به گونه‌ای بودند که در آن دولت‌ها از مداخله در امور شهروندان خودداری کنند یا میزان دخالت‌های دولت کاهش یابد.[۱۶] آن‌ها قهرمانانه از آزادی‌های منفی دفاع کردند که به معنی فقدان هر گونه اجبار و فقدان موانع خارجی بر سر ارادهٔ شهروندان است. خواستهٔ آن‌ها این بود که دولت را از زندگی خصوصی افراد خارج نگاه دارند.[۱۷] لیبرال‌ها به‌طور پیوسته برای گسترش حقوق مدنی و برای توسعهٔ بازار آزاد و تجارت آزاد در تلاش بودند. این دست عقاید اقتصادی، کمی بعد در کتاب معروف ثروت ملل نوشته آدام اسمیت در سال ۱۷۷۶ میلادی به رشتهٔ تحریر درآمد که سبب تحولی شگرف در زمینهٔ اقتصاد شد. این کتاب دربارهٔ وجود دست نامرئی بازار آزاد در سازوکار تنظیم خویش حرف می‌زد که نیازی به دخالت هیچ عنصر خارجی نداشت.[۱۸] در سایهٔ لیبرالیسم، اقتصاد بازار آزاد در جهان به سختی فراوان در قرن نوزدهم ظهور یافت و از همه جا بیشتر در ایالات متحده و بریتانیا فراگیر شد.[۱۹]

صحنه‌ای مربوط به دوران قبل از انقلاب صنعتی و گسترش سرمایه‌داری که نشانگر رنج مردم در آن زمان است، این انقلاب توانست شرایط کاری کارگران را بهبود بشخیده و استانداردهای کاری را بالاتر برد تا خانواده‌ها دیگر مجبور نباشند کودکان‌شان را بر سر کارهایی طاقت فرسا بفرستند.

از نقطه‌نظر سیاسی، لیبرال‌ها به قرن نوزدهم همچون دروازه‌ای نگاه می‌کنند برای دستیابی به تحقق تمام آرمان‌های انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه. در اسپانیا، لیبرالِز اولین گروهی بودند که از واژهٔ لیبرال در مفهوم سیاسی آن برای معرفی خود استفاده کردند[۲۰] و سال‌ها برای اعمال قانون اساسی ۱۸۱۲ مبارزه کردند تا این که سرانجام در ۱۸۳۰ میلادی توانستند بر سلطنت طلبان پیروز شوند و قانون اساسی مطلوب و مورد نظر خویش را به مرحلهٔ اجرای کامل در بیاورند. در فرانسه، انقلاب ژوئیه ۱۸۳۰، توسط سیاست‌مداران و روزنامه‌نگاران لیبرال صورت گرفت و باقی‌مانده‌های سلطنت را در فرانسه به کنار راند و به انقلابی الهام بخش برای تمام نقاط اروپا تبدیل شد.

با این وجود، شکوفایی لیبرالیسم و پیشرفت‌های سیاسی در اروپا حتی بیشتر از چیزی بود که مد نظر انقلاب ۱۸۴۸ میلادی بود. انقلاب‌ها در سراسر امپراتوری اتریش، ایالت‌های آلمانی و ایتالیا گسترش یافت. دولت‌ها به سرعت سرنگون شدند. لیبرال ناسیونالیست‌ها خواستار قانون‌های اساسی نوشته، انجمن‌ها و مجلس‌های نماینده‌ای، حق رای‌های بیشتر و گسترده‌تر و آزادی مطبوعات بودند.[۲۱]

چند دهه بعد از انقلاب فرانسه، لیبرالیسم شکلی جهانی به خود گرفت. کشمکش‌ها میان لیبرال‌ها و محافظه‌کاران در اسپانیا، خود را در کشورهای آمریکای لاتین همچون مکزیک و اکوادور هم نشان داد. از ۱۸۵۷ تا ۱۸۶۱ مکزیک درگیر در یک جنگ خونین اصلاحات شد. یک درگیری خونین داخلی و ایدئولوژیکی که میان لیبرال‌ها و محافظه‌کاران درگرفت.[۲۲] پیروزی لیبرال‌ها در مکزیک منجر به بروز موقعیتی مشابه در اکوادور شد.

گرچه لیبرال‌ها در قرن نوزدهم در سراسر جهان فعال بودند، ولی این بریتانیا بود که در آن جا شخصیت آیندهٔ لیبرالیسم شکل گرفت. بعد از دورهٔ انقلابی در قرن قبل، احساسات لیبرالی در بریتانیا بروز یافت و باعث شد تا در نهایت حزب لیبرال این کشور تأسیس شود. این حزب ارمغان‌آور یکی از تأثیرگذارترین نخست وزیران بریتانیا بود؛ ویلیام اوارت گلدستون که با نام پیرمرد بزرگ هم معروف است.[۲۳] در دورهٔ گلدستون، لیبرال‌ها آموزش را اصلاح کردند، کلیسای ایرلند را تحت قانون ۱۸۶۹ از اختیارات سابق خود محروم کردند، و صندوق‌های رأی مخفیانه را برای انتخابات‌های محلی و پارلمانی به راه انداختند. بعد از گلدستون و بعد از دوره‌ای از چیرگی محافظه‌کاران در سیاست انگلستان، لیبرال‌ها در انتخابات عمومی ۱۹۰۶ با قدرت کامل به عرصهٔ سیاست بازگشتند. پس از این پیروزی تاریخی، حزب لیبرال از لیبرالیسم کلاسیک خود به سمت دولت رفاهی آیندهٔ بریتانیا تغییر موضع داد و باعث تأسیس انواع مختلف بیمه‌های درمانی، بیمه‌های بیکاری، و حقوق بیکاری برای از کار افتادگان شد.[۲۴] این شیوهٔ جدید لیبرالیسم در قرن بیستم در بیشتر نقاط جهان شیوع یافت.

درگیری‌ها و نوسازی[ویرایش]

قرن بیستم شروعی شدید و عجیب برای لیبرالیسم بود. جنگ جهانی اول باعث بروز چالش‌هایی اساسی برای دموکراسی‌های لیبرال بود، گرچه در آخر این دموکراسی‌ها پیروز میدان جنگ بودند و این پیروزی فقط مختص به جنگ نبود بکله در مصاف با کمونیسم و سلطنت طلبان هم پیروزی از آن لیبرال‌ها بود. جنگ باعث فروپاشی شکل‌های سابق دولت‌ها بود از جمله، امپراتوری‌ها و دولت‌های دودمانی. تعداد جمهوری‌های اروپا در پایان جنگ به سیزده رسید، در حالی که در زمان شروع جنگ این تعداد تنها سه جمهوری بود.[۲۵] نمونهٔ این اتفاقات از جمله فروپاشی و شکست سلسله‌های پادشاهی در روسیهٔ آن زمان نیز اتفاق افتاد.

عکسی از اعتراض زنان در سال ۱۹۳۵ در راستای اعطای حق رای به ایشان

افسردگی شدید پس از پایان جنگ به گونه‌ای بنیادین جهان لیبرال را دچار تغییر کرد. در زمانهٔ جنگ نظریه‌هایی برای لیبرالیسمی جدید وجود داشت ولی لیبرالیسم مدرن به‌طور کامل در ۱۹۳۰ به عنوان واکنشی به افسردگی ناشی از جنگ، محقق شد که باعث الهام بخشیدن به اقتصاددانانی چون جان ماینارد کینز شد تا رشتهٔ اقتصاد را به کلی متحول کند. لیبرال‌های کلاسیک همچون لودویگ فون میزس اقتصاددان، از بازار کاملاً آزاد دفاع می‌کردند تا واحدهای مجزای اقتصادی قادر باشند که به تخصیص مناسب منابع خویش دست بزنند و به عبارت دیگر در طول زمان به اشتغال کامل و امنیت اقتصادی دست یابند.[۲۶] کینز پیشگام حمله‌های وسیع به اقتصاد کلاسیک و پیروان آن بود و بحث می‌کرد که بازار کاملاً آزاد ایده‌آل نیست و این که در آن زمانهٔ سخت برای داشتن اقتصادی پویا و رو به رشد به مداخله و سرمایه‌گذاری دولت نیاز است. برای مثال وقتی که بازار در تخصیص مناسب منابع شکست بخورد نیاز است تا دولت وارد اقتصاد شود و به نظم دهی آن دست بزند تا زمانی که بخش خصوصی بتواند به سازوکار پیشین خود بازگردد و اقتصاد را از دستان دولت باز پس گیرد، این ایده‌ای بود که به زعم کینز باعث افزایش تولید و بهره‌وری صنعتی می‌شد.[۲۷]

رئیس جمهور فرانکلین روزولت، مرد سال مجلهٔ تایم در سال ۱۹۳۳

برنامهٔ لیبرالیسم اجتماعی که در دورهٔ رئیس‌جمهور روزولت در ایالات متحده انجام یافت، گونه‌ای جدید از لیبرالیسم بود که در بین مردم محبوبیت بسیار یافت.[۲۸] در سال ۱۹۳۳ وقتی روزولت به ریاست جمهوری رسید، نرخ بیکاری به میزان ۲۵ درصد بود.[۲۹] وضعیت اقتصاد با توجه به شاخص تولید ناخالص ملی به نصف میزان خود در سال ۱۹۲۹ رسیده بود.[۳۰] پیروزی روزولت حاکی از خواست مردم آمریکا برای اجرایی شدن برنامه‌هایی برای کار عمومی بود. این بود روزولت توانست در سال ۱۹۳۶ نرخ بیکاری را به ده درصد برساند.[۳۱] گسترش ویرانی‌ها و نابود شدن اقتصاد کشورها در جنگ جهانی دوم و جدا بودن ایالات متحده از این وضعیت باعث شد تا این کشور از آسیب‌های جدی و رکود ناشی از جنگ در امان بماند. از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۱ نرخ تولید ناخالص ملی آمریکا هفده درصد افزایش یافت و نرخ بیکاری برای اولین بار بعد از سال ۱۹۲۹ به زیر ده درصد رسید.[۳۲] تا سال ۱۹۴۹ دولت موفق شد که بیکاری را تقریباً به‌طور کامل و کارآمدی از بین ببرد.[۳۳] بیشتر دولت‌های جنگ زده پس از جنگ هم تصمیم گرفتند با دخالت دولت‌ها در اقتصاد خویش وضعیت بحرانی خویش را سامان دهند.

فلسفه[ویرایش]

لیبرالیسم –هم در معنای سیاسی فعلی و هم در معنای سنت فکری خویش- تقریباً یک پدیدهٔ مدرن به حساب می‌آید که از قرن هفدهم شروع شد، گرچه برخی از فیلسوفان لیبرال اعتقاد دارند که ریشه‌های لیبرالیسم به دوران باستان و به ویژه به یونان باستان بازمی‌گردد. امپراتور رومی، مارکوس اورلئوس از این ایده به شدت دفاع می‌کرد که سیاست باید با توجه به حقوق برابر و آزادی برابر در بیان اداره شود، و یک پادشاهی که صاحب حکومت است باید به تمام آزادی‌ها در قلمرو خویش احترام گذارد.[۳۴] دانشمندان هم چنین تشخیص داده‌اند که تعدادی از اصول معاصر لیبرالیسم در تشابه و اشتراک با عقاید متعدد بعضی از فیلسوفان سوفیسم است.[۳۵] فلسفهٔ لیبرال سمبل یک سری از سنت‌های فکری است که توسط مهم‌ترین و مناقشه برانگیزترین اصول فکری در دنیای مدرن به بوتهٔ آزمایش گذاشته شده‌اند. در این مسیر تمام مشخصه‌ها و ویژگی‌های این مفهوم توسط دانشمندان و دانشگاهیان مورد تبیین قرار گرفت و از یک تعریف دقیق و مشخص برخوردار شد.[۳۶]

زمینه‌های اصلی[ویرایش]

از آن جا که تمام نظریه‌های لیبرال از یک میراث مشترک بهره مندند، اندیشمندان غالباً به این نتیجه می‌رسند که در لیبرالیسم به نوعی افکار متفاوت از یکدیگر ولی مشترک در مبانی وجود دارد که گهگاه این اختلاف نظرها بسیار هم عمیق است.[۳۶] موضوعات بحث نظریه پردازان و فیلسوفان لیبرال، در طول زمان‌های گوناگون، فرهنگ‌های مختلف و قاره‌های متفاوت بسیار با یک دیگر فرق داشته‌اند. تنوع موضوعات و اندیشه‌ها در لیبرالیسم را می‌توان از قیود متعددی که اندیشمندان و جنبش‌های لیبرال به خود واژهٔ لیبرالیسم اضافه کرده‌اند، دریافت؛ قیودی همچون: کلاسیک، تساوی گرا، اقتصادی، اجتماعی، دولت رفاهی، اخلاقی، انسان گرا، اخلاق گرا، کمال طلب، دموکرات و نهاد گرا که همین تعداد یاد شده نیز تنها تعداد کمی از موارد موجود می‌باشند.[۳۷] علی‌رغم این طیف گسترده و تفاوت‌ها، اندیشهٔ لیبرال در مفاهیم بنیادی خویش تمایز و تفاوت بسیار کمی دارد. در ریشه‌های اصلی خویش، لیبرالیسم فلسفه‌ای است دربارهٔ معنی انسانیت و جامعه. فیلسوف لیبرال جان گری، بنیادهای مشترک در اندیشهٔ لیبرال را فرد گرایی، تساوی گرایی (در فرصت‌ها) و جهان گرایی برمی‌شمارد. ویژگی فرد گرا بودن حاکی از تفوق اخلاقیات بر زندگی نوع بشر است و در تقابل با فشار ناشی از جمع گرایی سوسیالیست‌ها پا به عرصهٔ وجود گذاشت. ویژگی تساوی گرا بودن حاکی از همان فلسفهٔ اخلاقی است که تمام افراد باید از موقعیت‌های یکسان برخوردار بوده و به یک میزان –به واسطهٔ انسان بودن- ارزشمند تلقی شوند؛ و ویژگی جهان گرا بودن تأکید می‌کند که تمام انواع بشر علی‌رغم تفاوت‌های فرهنگی و منطقه‌ای با یک دیگر برابرند.[۳۸] تمام این اندیشه‌ها و تأکید بر ارزش ذاتی انسان‌ها عموماً موضوع مناقشه انگیزترین بحث‌ها توسط اندیشمندانی چون ایمانوئل کانت که اعتقاد به پیشرفت انسان داشت قرار گرفته و می‌گیرند، عقایدی که توسط اندیشمندان دیگری چون روسو که اعتقاد داشت تلاش انسان در زمینهٔ بهبود وضعیت اجتماعی خویش محکوم به شکست است، همیشه مورد حمله قرار می‌گرفت.[۳۹]

سنت فلسفی لیبرال همیشه به دنبال اعتبار بخشی و توجیه چندین پروژهٔ فکری بوده‌است. مبانی اخلاقی و سیاسی لیبرالیسم بر پایهٔ سنت‌هایی نظیر حقوق طبیعی و نظریهٔ فایده گرایی بوده‌است، گرچه گهگاه برخی از لیبرال‌ها به دنبال جذب حمایت از طرف حلقه‌های مذهبی و علمی نیز بوده‌اند.[۳۸] از طریق شناسایی و تشخیص چنین مبانی و سنت‌هایی، اندیشمندان اصول زیر را به عنوان اصول مشترک در اندیشه‌های لیبرال مورد شناسایی قرار داده‌اند: اعتقاد به برابری و آزادی فردی، حمایت از مالکیت خصوصی و حقوق فردی، حمایت از ایدهٔ دولت محدود مبتنی بر قانون اساسی، و شناسایی اهمیت ارزش‌هایی چون کثرت گرایی (پلورالیسم)، شکیبایی، خود گردانی، شرافت و عزت انسانی، و رضایت.[۴۰]

کلاسیک و مدرن[ویرایش]

توماس هابز تلاش داشت که هدف و توجیه قدرت دولت را بعد از جنگ داخلی انگلستان تشریح کند. وی برای این کار از ایدهٔ حقوق طبیعی استفاده کرد و با توسل به مفهوم قرارداد اجتماعی نتیجه گرفت که نظام پادشاهی نظام ایده‌آل و تنها نظام مطلوب برای جامعه است. جان لاک وقتی که نظریه هابز از قرارداد اجتماعی و حقوق طبیعی را بر می‌گرفت، بحث کرد که وقتی پادشاه یک فرد ظالم و مستبد می‌شود، خود موجب نقض قرارداد اجتماعی شده که باعث به مخاطره افتادن زندگی، آزادی و مالکیت شهروندان به عنوان حق طبیعی ایشان می‌شود. وی نتیجه می‌گیرد که مردم حق دارند که علیه فرد مستبد و ظالم قیام کرده و او را به زیر کشند. لاک با قراردادن زندگی، آزادی و مالکیت به عنوان ارزش‌های اساسی و مافوق قانون و قدرت حکومت، لیبرالیسم را بر پایهٔ نظریهٔ قرارداد اجتماعی تعریف می‌کند. در نظر اولین اندیشمندان دورهٔ روشنگری، پاسداشت حقوق اساسی زندگی –مهم‌ترین در بین آنان آزادی و مالکیت خصوصی- نیازمند شکل‌دهی حاکمیتی است که بتواند نظام قضایی فراگیری داشته باشد.[۴۱] لیبرال‌ها بحث می‌کنند که انسان‌ها در ذات خود از غرایز خود پی روی کرده و به دنبال پیگیری منافع خویش هستند و تنها راه جلوگیری از این طبیعت خطرناک و رهایی از آن این است که قدرتی مشترک در بین افراد و مافوق تمام ایشان را شکل داد که قادر باشد به شیوه‌ای اجباری و با ضمانت اجرایی میان این کشمکش‌ها و برخورد منافع و غرایز مردم داوری کند.[۴۲] این قدرت می‌تواند در چهارچوب یک جامعه مدنی شکل گیرد که به افراد اجازه می‌دهد داوطلبانه به انعقاد قرارداد اجتماعی با قدرت حاکم دست زده، سرنوشت خود را تعیین کرده و حقوق طبیعی خویش به دولتی که خود انتخاب کرده‌اند منتقل کنند تا بتواند از زندگی، آزادی و مالکیت ایشان محافظت کند. این لیبرال‌های مقدم اغلب دربارهٔ مطلوب و مناسب‌ترین شکل حکومت با یکدیگر موافق و هم رأی نیستند اما همگی در این عقیده با هم مشترک اند که آزادی یک حق طبیعی است و هر گونه محدود کردن آن نیاز به یک توجیه قوی دارد. لیبرال‌ها عموماً به دولت محدود معتقدند، گرچه بعضی از فلاسفهٔ لیبرال آشکارا کلیت دولت را مورد تقبیح قرار می‌دهند، کما این که توماس پین در این زمینه می‌نویسد: دولت حتی در بهترین وضعیت خویش یک شر لازم است.[۴۳]

به عنوان بخشی از پروژهٔ محدود کردن قدرت دولت، نظریه پردازان متعدد لیبرال همچون جیمز مدیسون و بارون دو مونتسکیو از ایدهٔ تفکیک قوا دفاع می‌کنند، نظامی که طراحی شده تا قدرت‌های حکومت را به‌طور مساوی در بخش‌های اجرایی، قانون‌گذاری و قضایی توزیع کند. دولت‌ها باید بفهمند که لیبرال‌ها از این ایده دفای می‌کنند که شهروندان حق دارند به تمام طریقه‌های ممکن، حتی خشونت و انقلاب اگر نیاز شد، علیه دولت نا مطلوب، از نظر خودشان، قیام کرده و آن را به زیر کشند.[۴۴] لیبرال‌های معاصر به شدت تحت تأثیر لیبرالیسم اجتماعی بوده و هنوز شدیداً از دولت محدود مبتنی بر قانون اساسی حمایت می‌کنند، در حالی که از طرف دیگر مدافع خدمات دولت و محلی برای تضمین حقوق برابر افراد هستند. لیبرال‌های مدرن ادعا می‌کنند که تضمین‌های رسمی و تشریفاتی برای حقوق افراد، وقتی که ایشان توان استفاده از آن‌ها را نداشته باشند، بی‌معنی است و بنابراین قائل به نقش بیشتر دولت در زمینهٔ ادارهٔ امور اقتصادی می‌باشند.[۴۵]

لیبرال‌های مقدم هم چنین زمینهٔ جدایی کلیسا از دولت و دین از سیاست را نیز فراهم آوردند. لیبرال‌ها هم چون پیشگامان خویش در دوران روشنگری معتقدند که هر گونه نظم اجتماعی و سیاسی ناشی از رفتارها و اعمال انسانی است نه ناشی از یک ارادهٔ الهی.[۴۶] بسیاری از لیبرال‌ها آشکارا با عقاید دینی و مذهبی دشمنی می‌ورزیدند، اما بیشتر مخالفت ایشان با دخالت دین در امور سیاسی حول این بحث بود که ایمان به خودی خود می‌تواند کامیابی را برای افراد به ارمغان آورد و نیازی به حمایت یا اداره توسط دولت ندارد.[۴۶]

فرای تبیین نقشی مشخص برای دولت در یک جامعهٔ مدرن، لیبرال‌ها تأکید شدیدی بر معنا و طبیعت مهم‌ترین اصل در فلسفهٔ لیبرال دارند: آزادی. از قرن هفدهم تا قرن نوزدهم، لیبرال‌ها از آدام اسمیت گرفته تا جان استورات میل آزادی را به معنای فقدان دخالت دولت یا هر فرد دیگری در نظر می‌گیرند و ادعا می‌کنند هر شخص باید این آزادی را داشته باشد که بتواند ظرفیت‌ها و توانایی‌های منحصربه‌فرد خویش را بدون این که مورد تعرض دیگران قرار بگیرد، پرورش و توسعه دهد.[۴۷] کتاب درباره آزادی میل (۱۸۵۹)، یکی از متون کلاسیک در زمینهٔ فلسفهٔ لیبرال، مقرر می‌دارد که: تنها آزادی که شایستهٔ این نام است این است که منافع و خواست‌های خویش را به شیوهٔ دلخواه و منحصربه‌فردمان پیگیری کنیم.[۴۷] حمایت از سرمایه‌داری بازار آزاد نیز همیشه با این آزادی همراه بوده‌است. فردریش هایک در کتاب خود، راه بردگی (۱۹۴۴) بحث می‌کند که اتکا به بازار آزاد از تمامیت‌خواهی دولت جلوگیری می‌کند.[۴۸]

به هر رو در اوایل قرن نوزدهم مفهوم جدیدی از آزادی به عرصهٔ فکری لیبرال وارد شد. این گونهٔ جدید از آزادی با نام آزادی مثبت شناخته می‌شود که برای تمایز از آزادی که قبل از آن وجود داشت و آزادی منفی خوانده می‌شد، به وجود آمد. این آزادی اولین بار توسط فیلسوف بریتانیایی، توماس هیل گرین شرح و بسط داده شد. گرین این نظریه که انسان‌ها فقط توسط منافع خویش به انجام کارها دست می‌زنند را رد کرد و به جای آن بر پیچیدگی شرایط که در تکامل شخصیت اخلاقی ما نقش دارند، تأکید کرد.[۴۹] در اولین قدم‌هایی که وی برای آیندهٔ لیبرالیسم مدرن برداشت، مطرح کرد که نهادهای سیاسی و اجتماعی باید به تقویت هویت و آزادی‌های فردی بپردازند.[۴۹] گرین برای توضیح این آزادی و این که نشان دهد آزادی به معنای آزاد بودن در انجام هر کاری است نه اجتناب از رنجش حاصل از اعمال دیگران نوشت:

تامس هیل گرین یکی از تأثیرگذارترین اندیشمندان لیبرال

اگر هیچ وقت منطقی بود که برای کارکرد مطلوب جهان ساختاری جز این آرزو کرد… احتمالاً باید این آرزو را کرد که آزادی این گونه معنی شود که هر کس قدرت هر کاری را که می‌خواهد انجام دهد، داشته باشد. [۵۰]

بر خلاف لیبرال‌های پیشین که جامعه را به عنوان یک محیط آکنده از افراد خودخواه می‌دانستند، گرین جامعه را به عنوان یک کل سازمان یافته می‌دید که در آن هر فرد وظیفه‌ای برای پیشرفت و توسعهٔ خیر عام در آن جامعه دارد.[۵۱] نظریات وی به سرعت گسترش یافت و توسط دیگر اندیشمندان نظیر ال تی هابهاوس و جان هابسون توسعه یافت. در اندک سال‌هایی بعد، سوشیال لیبرالیسم تبدیل به برنامهٔ سیاسی و اجتماعی اساسی حزب لیبرال بریتانیا شد،[۵۲] و در قرن بیستم هم سیطرهٔ بیشتری را در جهان از آن خود کرد.

در قرن بیست و یکم بحث از ظهور نئولیبرالیسم شد که بر محور آزادی بدون زمان استوار است، که قصدش این است تا تمام آزادی‌های مثبت و منفی را به نسل‌های آینده از طریق کارهایی که امروز انجام می‌شوند، توسعه دهد.[۵۳] علاوه بر اعمال و پیاده‌سازی آزادی‌های مثبت، منفی و بدون زمان، لیبرال‌ها سعی در درک رابطهٔ مناسب و صحیح میان آزادی و دموکراسی داشته‌اند. کما این که ایشان تلاش بسیاری برای توسعهٔ حق رأی در میان تعداد شهروندان بیشتری داشتند. از طرف دیگر لیبرال‌ها به‌طور روزافزونی به درک این نکته این رسیدند که اگر مردم رها شوند تا خودشان هر گونه که مایل اند به تصمیم‌گیری‌ها دموکراتیک دست بزنند نهایتاً منجر به استبداد اکثریت بر اقلیت می‌شود، مفهومی که در رسالهٔ در باب آزادی میل و کتاب تحلیل دموکراسی در آمریکا (۱۸۵۳) الکسی دو توکویل به خوبی مورد بحث و شرح واقع شده‌است.[۵۴] برای پاسخ دادن به این مسئله، لیبرال‌ها خواستار ایجاد یک حفاظت مناسب و یک ضمانت کارآمد در دموکراسی شدند که از طریق آن هیچ اکثریتی نتواند حقوق هیچ اقلیتی را پایمال کند.[۵۴]

علاوه بر آزادی، لیبرال‌ها چندین اصل دیگر را که برای شالودهٔ ساختار فلسفی شان مهم تلقی می‌شد را توسعه دادند. اصولی نظیر برابری، کثرت گرایی (پلورالیسم) و شکیبایی و مدارا. ولتر برای شفاف‌سازی اصل اول که همیشه با سردرگمی و ابهام رو به رو است، نظر می‌دهد که برابری اول از همه طبیعی‌ترین حق انسان‌ها، و در طول زمان واهی‌ترین آن است.[۵۵] تمام اشکال لیبرالیسم در مبانی خویش این فرض را می‌گیرند که همهٔ افراد با یک دیگر برابرند.[۵۶] از نظر لیبرال‌ها برای نگاه داشتن این برابری بی‌طرفانه در بین مردم تنها یک چیز مهم است؛ تمام افراد از آزادی یکسانی برخوردار باشند.[۵۷] به عبارت دیگر، هیچ‌کس محق این امر نیست که از منافع یک جامعهٔ آزاد بیش از هر کس دیگری لذت ببرد، و تمام مردم به‌طور برابر در پیشگاه قانون دیده می‌شوند.[۵۸] فرای این تعریف بنیادین، نظریه پردازان لیبرال دربارهٔ درک و تعریف شان از برابری با یکدیگر اختلاف نظر دارند. فیلسوف آمریکایی جان راولز تأکید می‌کند که نه تنها نیاز به تضمین برابری در پیشگاه قانون است بلکه بازتوزیع برابر منابع مادی در بین افراد نیز به شدت ضروری است تا هر فرد بتواند تمام چیزهایی که برای کامیابی در زندگی می‌خواهد، داشته باشد.[۵۸] در طرف دیگر اندیشمند لیبرتارین، رابرت نوزیک با راولز موافق نیست و به جای آن از نسخهٔ پیشین برابری که توسط لاک تبیین شده بود، دفاع می‌کند.[۵۸] برای مشارکت در پیشرفت و توسعهٔ آزادی، لیبرال‌ها هم چنین مفاهیمی نظیر پلورالیسم و مدارا را ترویج داده‌اند. لیبرال‌ها از اشاره کردن به پلورالیسم سعی در نشان دادن آرای متکثر و عقاید متعدد دارند که سازنده و شکل دهندهٔ یک نظم اجتماعی پایدار است.[۵۹] لیبرال‌ها بر خلاف بسیاری از پیشینیان و سابقین خویش، به دنبال انطباق و تجانس در بین آرای مردم و یک سان کردن شیوهٔ فکر کردن ایشان نیستند؛ در واقع، تمام تلاش‌های لیبرال‌ها بر این بوده‌است که چهارچوبی را برای ادارهٔ کشور تأسیس کنند که در جهت هماهنگ کردن و حداقلی کردن دیدگاهٔ متفاوت و متعارض باشد ولی از طرف دیگر به دیدگاه‌های مخالف اجازهٔ حضور و درخشش بدهد.[۶۰] در نظر فلسفهٔ لیبرال، پلورالیسم به سادگی منجر به مدارا می‌شود. از آن جا که افراد هر یک دیدگاه‌های متفاوتی دارند، لیبرال‌ها بحث می‌کنند که هر فرد باید برای فرد دیگر و حتی فرد مخالف خویش احترام و بردباری قائل باشد.[۶۱] از دیدگاه لیبرال، مدارا در آغاز مربوط به بردباری دینی بوده‌است. کما این که اسپینوزا حماقت و آزار و اذیت‌های مذهبی و جنگ‌های ایدئولوژیک را محکوم می‌کند.[۶۱] بردباری هم چنین نقش مرکزی مهم در نظریات کانت و جان استوارت میل بازی می‌کند. هر دوی این اندیشمندان معتقد بودند که جامعه حاوی مفاهیم و تعاریف متعددی است و هر کس معیار اخلاقی متفاوتی را برای خوب زندگی کردن دارد و به این خاطر افراد باید مجاز باشند که آزادانه دست به انتخاب‌های خویش بزنند بدون این که کوچک‌ترین ترسی از دخالت دولت یا افراد دیگر داشته باشند.[۶۱]

در سطح جهان[ویرایش]

از لیبرالیسم غالباً به عنوان ایدئولوژی دوره‌های مدرن یاد می‌شود.[۶۲][۶۳] از نظر سیاسی، لیبرال‌ها در سراسر جهان به‌طور گسترده سازمان یافته‌اند. احزاب، اندیشکده‌ها و دیگر نهادهای لیبرال در خیلی از کشورها رایجند گرچه بر پایهٔ جهت‌گیری ایدئولوژیکشان از جنبش‌های متفاوتی دفاع می‌کنند. احزاب لیبرال ممکن است بسته به مکان شان چپ میانه، میانه‌گرایی، یا راست میانه باشند.

می‌توان آن‌ها را بسته به پایبندی به لیبرالیسم اجتماعی یا لیبرالیسم کلاسیک تقسیم کرد، گرچه همهٔ احزاب و افراد لیبرال تشابهاتی پایه‌ای دارند، منجمله حمایت از حقوق مدنی و دموکراسی.

منابع برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

 • بشیریه، حسین (۱۳۷۸)؛ تاریخ اندیشه‌های سیاسی قرن بیستم: لیبرالیسم و محافظه کاری؛ تهران: نشر نی.
 • لیبرالیسم، معنا و تاریخ آن، جان سالوین شاپیرو، ترجمه محمد سعید حنایی، تهران: نشر مرکز، ۱۳۸۰.

پانویس[ویرایش]

 1. نقل از فرهنگ علوم اجتماعی-باقر پرهام و همکاران- نشر مازیار ص ۱۰
 2. Emil J. Kirchner, Liberal Parties in Western Europe, "Liberal parties were among the first political parties to form, and their long-serving and influential records, as participants in parliaments and governments, raise important questions... ", Cambridge University Press, 1988, ISBN 978-0-521-32394-9
 3. J. Budziszewski, The nearest coast of darkness: a vindication of the politics of virtues, Cornell University Press, 1988.
 4. Johnson, p. 28. Dante was not just a medieval man, he was a Renaissance man too. He was highly critical of the church, like many so scholars who followed him.
 5. Colton and Palmer, p. 75. They might wish to manage their own religious affairs as they did their other business, believing that the church hierarchy was too much embedded in a feudal, baronial, and monarchical system with which they had little in common.
 6. Historians Colton and Palmer characterize the period in the following light:The unique thing about England was that Parliament, in defeating the king, arrived at a workable form of government. Government remained strong but came under parliamentary control. This determined the character of modern England and launched into the history of Europe and of the world the great movement of liberalism.Colton and Palmer, p. 171.
 7. Coker, p. 3.
 8. Frey, Foreword.
 9. Frey, Preface.
 10. Ros, p. 11.
 11. Colton and Palmer, pp. 428–9.
 12. Colton and Palmer, p. 428.
 13. Colton and Palmer, p. 428
 14. Lyons, p. 111.
 15. ۱۵٫۰ ۱۵٫۱ Lyons, p. 94.
 16. Heywood, p. 47.
 17. Heywood, pp. 47–8
 18. Heywood, p. 52.
 19. Heywood, p. 53.
 20. Colton and Palmer, p. 479.
 21. Colton and Palmer, p. 510.
 22. Stacy, p. 698.
 23. Cook, p. 31.
 24. Heywood, p. 61.
 25. Mazower, p. 3.
 26. Shaw, pp. 2–3.
 27. Colton and Palmer, p. 808.
 28. Whitfield, p. 485. But before Franklin D. Roosevelt, no politician had won such popular approval for a program of reforms that drew so systematic a conclusion from the drastic structural changes in industry and society. Social liberalism, which dictated domestic politics from the New Deal into the 1960s, marked the limits of welfare state activity as determined and limited by the individualistic political culture of the United States.
 29. Auerbach and Kotlikoff, p. 299.
 30. Dobson, p. 264.
 31. Gene Smiley, Recent Unemployment Rate Estimates for the 1920s and 1930s, Journal of Economic History, Juni 1983, Vol. 43, Nr. 2, Seite 487–93.
 32. Knoop, p. 151.
 33. Rivlin, p. 53.
 34. Antoninus, p. 3.
 35. Young, pp. 25–6.
 36. ۳۶٫۰ ۳۶٫۱ Young, p. 24.
 37. Young, p. 25
 38. ۳۸٫۰ ۳۸٫۱ Gray, p. xii.
 39. Wolfe, pp. 33-6.
 40. Young, p. 45.
 41. Young, pp. 30–1.
 42. Young, p. 30.
 43. Young, p. 31.
 44. Young, p. 32.
 45. Young, pp. 32–3.
 46. ۴۶٫۰ ۴۶٫۱ Gould, p. 4.
 47. ۴۷٫۰ ۴۷٫۱ Young, p. 33.
 48. Wolfe, p. 74.
 49. ۴۹٫۰ ۴۹٫۱ Adams, pp. 54–5.
 50. Wempe, p. 123.
 51. Adams, p. 55.
 52. Adams, p. 58.
 53. http://www.granvilleislandpublishing.com/our_titles/politics/new_liberalism.html
 54. ۵۴٫۰ ۵۴٫۱ Young, p. 36.
 55. Wolfe, p. 63.
 56. Young, p. 39.
 57. Young, pp. 39–40.
 58. ۵۸٫۰ ۵۸٫۱ ۵۸٫۲ Young, p. 40.
 59. Young, pp. 42–3.
 60. Young, p. 43.
 61. ۶۱٫۰ ۶۱٫۱ ۶۱٫۲ Young, p. 44.
 62. Wolfe, p. 23.
 63. Adams, p. 11.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

Liberalism is a political and moral philosophy based on liberty, consent of the governed, and equality before the law.[1][2][3] Liberals espouse a wide array of views depending on their understanding of these principles, but they generally support limited government, individual rights (including civil rights and human rights), capitalism (free markets), democracy, secularism, gender equality, racial equality, internationalism, freedom of speech, freedom of the press and freedom of religion.[4][5][6][7][8][9][10] Yellow is the political colour most commonly associated with liberalism.[11][12][13]

Liberalism became a distinct movement in the Age of Enlightenment, when it became popular among Western philosophers and economists. Liberalism sought to replace the norms of hereditary privilege, state religion, absolute monarchy, the divine right of kings and traditional conservatism with representative democracy and the rule of law. Liberals also ended mercantilist policies, royal monopolies and other barriers to trade, instead promoting free markets.[14] Philosopher John Locke is often credited with founding liberalism as a distinct tradition, based on the social contract, arguing that each man has a natural right to life, liberty and property and governments must not violate these rights.[15] While the British liberal tradition has emphasized expanding democracy, French liberalism has emphasized rejecting authoritarianism and is linked to nation-building.[16]

Leaders in the Glorious Revolution of 1688,[17] the American Revolution of 1776 and the French Revolution of 1789 used liberal philosophy to justify the armed overthrow of royal tyranny. Liberalism started to spread rapidly especially after the French Revolution. The 19th century saw liberal governments established in nations across Europe and South America, whereas it was well-established alongside republicanism in the United States.[18] In Victorian Britain, it was used to critique the political establishment, appealing to science and reason on behalf of the people.[19] During 19th and early 20th century, liberalism in the Ottoman Empire and Middle East influenced periods of reform such as the Tanzimat and Al-Nahda as well as the rise of secularism, constitutionalism and nationalism. These changes, along with other factors, helped to create a sense of crisis within Islam, which continues to this day, leading to Islamic revivalism. Before 1920, the main ideological opponent of classical liberalism was conservatism, but liberalism then faced major ideological challenges from new opponents: fascism and communism. However, during the 20th century liberal ideas also spread even further—especially in Western Europe—as liberal democracies found themselves on the winning side in both world wars.[20]

In Europe and North America, the establishment of social liberalism (often called simply "liberalism" in the United States) became a key component in the expansion of the welfare state.[21] Today, liberal parties continue to wield power and influence throughout the world. However, liberalism still has challenges to overcome in Africa and Asia. The fundamental elements of contemporary society have liberal roots. The early waves of liberalism popularised economic individualism while expanding constitutional government and parliamentary authority.[14] Liberals sought and established a constitutional order that prized important individual freedoms, such as freedom of speech and freedom of association; an independent judiciary and public trial by jury; and the abolition of aristocratic privileges.[14] Later waves of modern liberal thought and struggle were strongly influenced by the need to expand civil rights.[22] Liberals have advocated gender and racial equality in their drive to promote civil rights and a global civil rights movement in the 20th century achieved several objectives towards both goals. Continental European liberalism is divided between moderates and progressives, with the moderates tending to elitism and the progressives supporting the universalisation of fundamental institutions, such as universal suffrage, universal education and the expansion of property rights. Over time, the moderates displaced the progressives as the main guardians of continental European liberalism.[16]

Etymology and definition

Words such as liberal, liberty, libertarian and libertine all trace their history to the Latin liber, which means "free".[23] One of the first recorded instances of the word liberal occurs in 1375, when it was used to describe the liberal arts in the context of an education desirable for a free-born man.[23] The word's early connection with the classical education of a medieval university soon gave way to a proliferation of different denotations and connotations. Liberal could refer to "free in bestowing" as early as 1387, "made without stint" in 1433, "freely permitted" in 1530 and "free from restraint"—often as a pejorative remark—in the 16th and the 17th centuries.[23] In 16th century England, liberal could have positive or negative attributes in referring to someone's generosity or indiscretion.[23] In Much Ado About Nothing, William Shakespeare wrote of "a liberal villaine" who "hath [...] confest his vile encounters".[23] With the rise of the Enlightenment, the word acquired decisively more positive undertones, being defined as "free from narrow prejudice" in 1781 and "free from bigotry" in 1823.[23] In 1815, the first use of the word "liberalism" appeared in English.[24] In Spain, the liberales, the first group to use the liberal label in a political context,[25] fought for decades for the implementation of the 1812 Constitution. From 1820 to 1823 during the Trienio Liberal, King Ferdinand VII was compelled by the liberales to swear to uphold the Constitution. By the middle of the 19th century, liberal was used as a politicised term for parties and movements worldwide.[26]

Over time, the meaning of the word liberalism began to diverge in different parts of the world. According to the Encyclopædia Britannica: "In the United States, liberalism is associated with the welfare-state policies of the New Deal programme of the Democratic administration of Pres. Franklin D. Roosevelt, whereas in Europe it is more commonly associated with a commitment to limited government and laissez-faire economic policies".[27] Consequently, in the United States the ideas of individualism and laissez-faire economics previously associated with classical liberalism became the basis for the emerging school of libertarian thought[28] and are key components of American conservatism.

Unlike Europe and Latin America, the word liberalism in North America almost exclusively refers to social liberalism. The dominant Canadian party is the Liberal Party and the United States' Democratic Party is usually considered liberal.[29][30][31]

Philosophy

Liberalism—both as a political current and an intellectual tradition—is mostly a modern phenomenon that started in the 17th century, although some liberal philosophical ideas had precursors in classical antiquity and in Imperial China.[32][33] The Roman Emperor Marcus Aurelius praised, "the idea of a polity administered with regard to equal rights and equal freedom of speech, and the idea of a kingly government which respects most of all the freedom of the governed".[34] Scholars have also recognised a number of principles familiar to contemporary liberals in the works of several Sophists and in the Funeral Oration by Pericles.[35] Liberal philosophy symbolises an extensive intellectual tradition that has examined and popularised some of the most important and controversial principles of the modern world. Its immense scholarly and academic output has been characterised as containing "richness and diversity", but that diversity often has meant that liberalism comes in different formulations and presents a challenge to anyone looking for a clear definition.[36]

Major themes

Though all liberal doctrines possess a common heritage, scholars frequently assume that those doctrines contain "separate and often contradictory streams of thought".[36] The objectives of liberal theorists and philosophers have differed across various times, cultures and continents. The diversity of liberalism can be gleaned from the numerous adjectives that liberal thinkers and movements have attached to the very term "liberalism", including classical, egalitarian, economic, social, welfare state, ethical, humanist, deontological, perfectionist, democratic and institutional, to name a few.[37] Despite these variations, liberal thought does exhibit a few definite and fundamental conceptions. At its very root, liberalism is a philosophy about the meaning of humanity and society.

Political philosopher John Gray identified the common strands in liberal thought as being individualist, egalitarian, meliorist and universalist. The individualist element avers the ethical primacy of the human being against the pressures of social collectivism, the egalitarian element assigns the same moral worth and status to all individuals, the meliorist element asserts that successive generations can improve their sociopolitical arrangements and the universalist element affirms the moral unity of the human species and marginalises local cultural differences.[38] The meliorist element has been the subject of much controversy, defended by thinkers such as Immanuel Kant who believed in human progress while suffering criticism by thinkers such as Jean-Jacques Rousseau, who instead believed that human attempts to improve themselves through social cooperation would fail.[39] Describing the liberal temperament, Gray claimed that it "has been inspired by scepticism and by a fideistic certainty of divine revelation [...] it has exalted the power of reason even as, in other contexts, it has sought to humble reason's claims".[citation needed]

The liberal philosophical tradition has searched for validation and justification through several intellectual projects. The moral and political suppositions of liberalism have been based on traditions such as natural rights and utilitarian theory, although sometimes liberals even requested support from scientific and religious circles.[38] Through all these strands and traditions, scholars have identified the following major common facets of liberal thought: believing in equality and individual liberty, supporting private property and individual rights, supporting the idea of limited constitutional government, and recognising the importance of related values such as pluralism, toleration, autonomy, bodily integrity and consent.[40]

Classical and modern

Enlightenment philosophers are given credit for shaping liberal ideas. These ideas were first drawn together and systematized as a distinct ideology by the English philosopher John Locke, generally regarded as the father of modern liberalism.[41][42] Thomas Hobbes attempted to determine the purpose and the justification of governing authority in a post-civil war England. Employing the idea of a state of nature—a hypothetical war-like scenario prior to the state—he constructed the idea of a social contract that individuals enter into to guarantee their security and in so doing form the State, concluding that only an absolute sovereign would be fully able to sustain such a peace. Hobbes had developed the concept of the social contract, according to which individuals in the anarchic and brutal state of nature came together and voluntarily ceded some of their individual rights to an established state authority, which would create laws to regulate social interactions. Whereas Hobbes advocated a strong monarchical authority (the Leviathan), Locke developed the then radical notion that government acquires consent from the governed which has to be constantly present for the government to remain legitimate.[43] While adopting Hobbes's idea of a state of nature and social contract, Locke nevertheless argued that when the monarch becomes a tyrant, it constituted a violation of the social contract, which bestows life, liberty and property as a natural right. He concluded that the people have a right to overthrow a tyrant. By placing life, liberty and property as the supreme value of law and authority, Locke formulated the basis of liberalism based on social contract theory. To these early enlightenment thinkers, securing the most essential amenities of life—liberty and private property among them—required the formation of a "sovereign" authority with universal jurisdiction.[44]

His influential Two Treatises (1690), the foundational text of liberal ideology, outlined his major ideas. Once humans moved out of their natural state and formed societies, Locke argued as follows: "Thus that which begins and actually constitutes any political society is nothing but the consent of any number of freemen capable of a majority to unite and incorporate into such a society. And this is that, and that only, which did or could give beginning to any lawful government in the world".[45] The stringent insistence that lawful government did not have a supernatural basis was a sharp break with the dominant theories of governance which advocated the divine right of kings[46] and echoed the earlier thought of Aristotle. One political scientist described this new thinking as follows: "In the liberal understanding, there are no citizens within the regime who can claim to rule by natural or supernatural right, without the consent of the governed".[47]

Locke had other intellectual opponents besides Hobbes. In the First Treatise, Locke aimed his guns first and foremost at one of the doyens of 17th century English conservative philosophy: Robert Filmer. Filmer's Patriarcha (1680) argued for the divine right of kings by appealing to biblical teaching, claiming that the authority granted to Adam by God gave successors of Adam in the male line of descent a right of dominion over all other humans and creatures in the world.[48] However, Locke disagreed so thoroughly and obsessively with Filmer that the First Treatise is almost a sentence-by-sentence refutation of Patriarcha. Reinforcing his respect for consensus, Locke argued that "conjugal society is made up by a voluntary compact between men and women".[49] Locke maintained that the grant of dominion in Genesis was not to men over women, as Filmer believed, but to humans over animals.[49] Locke was certainly no feminist by modern standards, but the first major liberal thinker in history accomplished an equally major task on the road to making the world more pluralistic: the integration of women into social theory.[49]

John Milton's Areopagitica (1644) argued for the importance of freedom of speech

Locke also originated the concept of the separation of church and state.[50] Based on the social contract principle, Locke argued that the government lacked authority in the realm of individual conscience, as this was something rational people could not cede to the government for it or others to control. For Locke, this created a natural right in the liberty of conscience, which he argued must therefore remain protected from any government authority.[51] He also formulated a general defence for religious toleration in his Letters Concerning Toleration. Three arguments are central: (1) earthly judges, the state in particular, and human beings generally, cannot dependably evaluate the truth-claims of competing religious standpoints; (2) even if they could, enforcing a single "true religion" would not have the desired effect because belief cannot be compelled by violence; (3) coercing religious uniformity would lead to more social disorder than allowing diversity.[52]

Locke was also influenced by the liberal ideas of Presbyterian politician and poet John Milton, who was a staunch advocate of freedom in all its forms.[53] Milton argued for disestablishment as the only effective way of achieving broad toleration. Rather than force a man's conscience, government should recognise the persuasive force of the gospel.[54] As assistant to Oliver Cromwell, Milton also took part in drafting a constitution of the independents (Agreement of the People; 1647) that strongly stressed the equality of all humans as a consequence of democratic tendencies.[55] In his Areopagitica, Milton provided one of the first arguments for the importance of freedom of speech—"the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties". His central argument was that the individual is capable of using reason to distinguish right from wrong. To be able to exercise this right, everyone must have unlimited access to the ideas of his fellow men in "a free and open encounter" and this will allow the good arguments to prevail.

In a natural state of affairs, liberals argued, humans were driven by the instincts of survival and self-preservation and the only way to escape from such a dangerous existence was to form a common and supreme power capable of arbitrating between competing human desires.[56] This power could be formed in the framework of a civil society that allows individuals to make a voluntary social contract with the sovereign authority, transferring their natural rights to that authority in return for the protection of life, liberty and property.[56] These early liberals often disagreed about the most appropriate form of government, but they all shared the belief that liberty was natural and that its restriction needed strong justification.[56] Liberals generally believed in limited government, although several liberal philosophers decried government outright, with Thomas Paine writing "government even in its best state is a necessary evil".[57]

As part of the project to limit the powers of government, various liberal theorists such as James Madison and Montesquieu conceived the notion of separation of powers, a system designed to equally distribute governmental authority among the executive, legislative and judicial branches.[57] Governments had to realise, liberals maintained, that poor and improper governance gave the people authority to overthrow the ruling order through any and all possible means, even through outright violence and revolution, if needed.[58] Contemporary liberals, heavily influenced by social liberalism, have continued to support limited constitutional government while also advocating for state services and provisions to ensure equal rights. Modern liberals claim that formal or official guarantees of individual rights are irrelevant when individuals lack the material means to benefit from those rights and call for a greater role for government in the administration of economic affairs.[59] Early liberals also laid the groundwork for the separation of church and state. As heirs of the Enlightenment, liberals believed that any given social and political order emanated from human interactions, not from divine will.[60] Many liberals were openly hostile to religious belief itself, but most concentrated their opposition to the union of religious and political authority, arguing that faith could prosper on its own, without official sponsorship or administration by the state.[60]

Beyond identifying a clear role for government in modern society, liberals also have obsessed over the meaning and nature of the most important principle in liberal philosophy, namely liberty. From the 17th century until the 19th century, liberals (from Adam Smith to John Stuart Mill) conceptualised liberty as the absence of interference from government and from other individuals, claiming that all people should have the freedom to develop their own unique abilities and capacities without being sabotaged by others.[61] Mill's On Liberty (1859), one of the classic texts in liberal philosophy, proclaimed, "the only freedom which deserves the name, is that of pursuing our own good in our own way".[61] Support for laissez-faire capitalism is often associated with this principle, with Friedrich Hayek arguing in The Road to Serfdom (1944) that reliance on free markets would preclude totalitarian control by the state.[62]

Thomas Hill Green was an influential liberal philosopher who in Prolegomena to Ethics (1884) established the first major foundations for what later became known as positive liberty and in a few years his ideas became the official policy of the Liberal Party in Britain, precipitating the rise of social liberalism and the modern welfare state

The development into maturity of classical liberalism took place before and after the French Revolution in Britain and was based on the following core concepts: classical economics, free trade, laissez-faire government with minimal intervention and taxation and a balanced budget. Classical liberals were committed to individualism, liberty and equal rights. Writers such as John Bright and Richard Cobden opposed both aristocratic privilege and property, which they saw as an impediment to the development of a class of yeoman farmers.[63]

Beginning in the late 19th century, a new conception of liberty entered the liberal intellectual arena. This new kind of liberty became known as positive liberty to distinguish it from the prior negative version and it was first developed by British philosopher Thomas Hill Green. Green rejected the idea that humans were driven solely by self-interest, emphasising instead the complex circumstances that are involved in the evolution of our moral character.[64] In a very profound step for the future of modern liberalism, he also tasked society and political institutions with the enhancement of individual freedom and identity and the development of moral character, will and reason and the state to create the conditions that allow for the above, giving the opportunity for genuine choice.[64] Foreshadowing the new liberty as the freedom to act rather than to avoid suffering from the acts of others, Green wrote the following:

If it were ever reasonable to wish that the usage of words had been other than it has been [...] one might be inclined to wish that the term 'freedom' had been confined to the [...] power to do what one wills.[65]

Rather than previous liberal conceptions viewing society as populated by selfish individuals, Green viewed society as an organic whole in which all individuals have a duty to promote the common good.[66] His ideas spread rapidly and were developed by other thinkers such as Leonard Trelawny Hobhouse and John A. Hobson. In a few years, this New Liberalism had become the essential social and political programme of the Liberal Party in Britain[67] and it would encircle much of the world in the 20th century. In addition to examining negative and positive liberty, liberals have tried to understand the proper relationship between liberty and democracy. As they struggled to expand suffrage rights, liberals increasingly understood that people left out of the democratic decision-making process were liable to the "tyranny of the majority", a concept explained in Mill's On Liberty and in Democracy in America (1835) by Alexis de Tocqueville.[68] As a response, liberals began demanding proper safeguards to thwart majorities in their attempts at suppressing the rights of minorities.[68]

Besides liberty, liberals have developed several other principles important to the construction of their philosophical structure, such as equality, pluralism and toleration. Highlighting the confusion over the first principle, Voltaire commented that "equality is at once the most natural and at times the most chimeral of things".[69] All forms of liberalism assume in some basic sense that individuals are equal.[70] In maintaining that people are naturally equal, liberals assume that they all possess the same right to liberty.[71] In other words, no one is inherently entitled to enjoy the benefits of liberal society more than anyone else and all people are equal subjects before the law.[72] Beyond this basic conception, liberal theorists diverge on their understanding of equality. American philosopher John Rawls emphasised the need to ensure not only equality under the law, but also the equal distribution of material resources that individuals required to develop their aspirations in life.[72] Libertarian thinker Robert Nozick disagreed with Rawls, championing the former version of Lockean equality instead.[72]

To contribute to the development of liberty, liberals also have promoted concepts like pluralism and toleration. By pluralism, liberals refer to the proliferation of opinions and beliefs that characterise a stable social order.[73] Unlike many of their competitors and predecessors, liberals do not seek conformity and homogeneity in the way that people think. In fact, their efforts have been geared towards establishing a governing framework that harmonises and minimises conflicting views, but still allows those views to exist and flourish.[74] For liberal philosophy, pluralism leads easily to toleration. Since individuals will hold diverging viewpoints, liberals argue, they ought to uphold and respect the right of one another to disagree.[75] From the liberal perspective, toleration was initially connected to religious toleration, with Baruch Spinoza condemning "the stupidity of religious persecution and ideological wars".[75] Toleration also played a central role in the ideas of Kant and John Stuart Mill. Both thinkers believed that society will contain different conceptions of a good ethical life and that people should be allowed to make their own choices without interference from the state or other individuals.[75]

Liberal economic theory

Adam Smith's The Wealth of Nations, published in 1776, was to provide most of the ideas of economics at least until the publication of John Stuart Mill's Principles in 1848.[76] Smith addressed the motivation for economic activity, the causes of prices and the distribution of wealth and the policies the state should follow in order to maximise wealth.[77]

Smith wrote that as long as supply, demand, prices and competition were left free of government regulation, the pursuit of material self-interest, rather than altruism, would maximise the wealth of a society[78] through profit-driven production of goods and services. An "invisible hand" directed individuals and firms to work toward the nation's good as an unintended consequence of efforts to maximise their own gain. This provided a moral justification for the accumulation of wealth, which had previously been viewed by some as sinful.[77]

Smith assumed that workers could be paid as low as was necessary for their survival, which was later transformed by David Ricardo and Thomas Robert Malthus into the "iron law of wages".[79] His main emphasis was on the benefit of free internal and international trade, which he thought could increase wealth through specialisation in production.[80] He also opposed restrictive trade preferences, state grants of monopolies and employers' organisations and trade unions.[81] Government should be limited to defence, public works and the administration of justice, financed by taxes based on income.[82] Smith was one of the progenitors of the idea, which was long central to classical liberalism and has resurfaced in the globalisation literature of the later 20th and early 21st centuries, that free trade promotes peace.[83] Smith's economics was carried into practice in the 19th century with the lowering of tariffs in the 1820s, the repeal of the Poor Relief Act that had restricted the mobility of labour in 1834 and the end of the rule of the East India Company over India in 1858.[84]

In addition to Smith's legacy, Say's law, Malthus theories of population and Ricardo's iron law of wages became central doctrines of classical economics.[85] Jean Baptiste Say challenged Smith's labour theory of value, believing that prices were determined by utility and also emphasised the critical role of the entrepreneur in the economy. However, neither of those observations became accepted by British economists at the time. Malthus wrote An Essay on the Principle of Population in 1798,[86] becoming a major influence on classical liberalism. Malthus claimed that population growth would outstrip food production because population grew geometrically while food production grew arithmetically. As people were provided with food, they would reproduce until their growth outstripped the food supply. Nature would then provide a check to growth in the forms of vice and misery. No gains in income could prevent this and any welfare for the poor would be self-defeating. The poor were in fact responsible for their own problems which could have been avoided through self-restraint.[87]

Several liberals, including Adam Smith and Richard Cobden, argued that the free exchange of goods between nations would lead to world peace.[88] Smith argued that as societies progressed the spoils of war would rise, but the costs of war would rise further, making war difficult and costly for industrialised nations.[89] Cobden believed that military expenditures worsened the welfare of the state and benefited a small but concentrated elite minority, summing up British imperialism, which he believed was the result of the economic restrictions of mercantilist policies. To Cobden and many classical liberals, those who advocated peace must also advocate free markets.

Utilitarianism provided the political justification for the implementation of economic liberalism by British governments, which was to dominate economic policy from the 1830s. Although utilitarianism prompted legislative and administrative reform and John Stuart Mill's later writings on the subject foreshadowed the welfare state, it was mainly used as a justification for laissez-faire.[90] The central concept of utilitarianism, which was developed by Jeremy Bentham, was that public policy should seek to provide "the greatest happiness of the greatest number". While this could be interpreted as a justification for state action to reduce poverty, it was used by classical liberals to justify inaction with the argument that the net benefit to all individuals would be higher.[85] His philosophy proved to be extremely influential on government policy and led to increased Benthamite attempts at government social control, including Robert Peel's Metropolitan Police, prison reforms, the workhouses and asylums for the mentally ill.

Keynesian economics

John Maynard Keynes was one of the most influential economists of modern times and whose ideas, which are still widely felt, formalized modern liberal economic policy
The Great Depression with its periods of worldwide economic hardship formed the backdrop against which Keynesian Revolution took place (the image is Dorothea Lange's Migrant Mother depiction of destitute pea-pickers in California, taken in March 1936)

During the Great Depression, the definitive liberal response to the economic crisis was given by the English economist John Maynard Keynes (1883–1946). Keynes had been "brought up" as a classical liberal, but especially after World War I became increasingly a welfare or social liberal.[91] A prolific writer, among many other works, he had begun a theoretical work examining the relationship between unemployment, money and prices back in the 1920s.[92] Keynes was deeply critical of the British government's austerity measures during the Great Depression. He believed that budget deficits were a good thing, a product of recessions. He wrote: "For Government borrowing of one kind or another is nature's remedy, so to speak, for preventing business losses from being, in so severe a slump as the present one, so great as to bring production altogether to a standstill".[93] At the height of the Great Depression in 1933, Keynes published The Means to Prosperity, which contained specific policy recommendations for tackling unemployment in a global recession, chiefly counter cyclical public spending. The Means to Prosperity contains one of the first mentions of the multiplier effect.[94]

Keynes's magnum opus, The General Theory of Employment, Interest and Money, was published in 1936[95] and served as a theoretical justification for the interventionist policies Keynes favoured for tackling a recession. The General Theory challenged the earlier neo-classical economic paradigm, which had held that provided it was unfettered by government interference, the market would naturally establish full employment equilibrium. Classical economists had believed in Say's law, which simply put states that "supply creates its own demand" and that in a free market workers would always be willing to lower their wages to a level where employers could profitably offer them jobs. An innovation from Keynes was the concept of price stickiness, i.e. the recognition that in reality workers often refuse to lower their wage demands even in cases where a classical economist might argue it is rational for them to do so. Due in part to price stickiness, it was established that the interaction of "aggregate demand" and "aggregate supply" may lead to stable unemployment equilibria and in those cases it is the state and not the market that economies must depend on for their salvation. The book advocated activist economic policy by government to stimulate demand in times of high unemployment, for example by spending on public works. In 1928, he wrote: "Let us be up and doing, using our idle resources to increase our wealth. [...] With men and plants unemployed, it is ridiculous to say that we cannot afford these new developments. It is precisely with these plants and these men that we shall afford them".[93] Where the market failed to properly allocate resources, the government was required to stimulate the economy until private funds could start flowing again—a "prime the pump" kind of strategy designed to boost industrial production.[96]

Liberal feminist theory

Mary Wollstonecraft, widely regarded as the pioneer of liberal feminism

Liberal feminism, the dominant tradition in feminist history, is an individualistic form of feminist theory which focuses on women's ability to maintain their equality through their own actions and choices. Liberal feminists hope to eradicate all barriers to gender equality, claiming that the continued existence of such barriers eviscerates the individual rights and freedoms ostensibly guaranteed by a liberal social order.[97] They argue that society holds the false belief that women are by nature less intellectually and physically capable than men; thus it tends to discriminate against women in the academy, the forum and the marketplace. Liberal feminists believe that "female subordination is rooted in a set of customary and legal constraints that blocks women's entrance to and success in the so-called public world". They strive for sexual equality via political and legal reform.[98]

British philosopher Mary Wollstonecraft (1759–1797) is widely regarded as the pioneer of liberal feminism, with A Vindication of the Rights of Woman (1792) expanding the boundaries of liberalism to include women in the political structure of liberal society.[99] In her writings such as A Vindication of the Rights of Woman, Wollstonecraft commented on society's view of the woman and encouraged women to use their voices in making decisions separate from decisions previously made for them. Wollstonecraft "denied that women are, by nature, more pleasure seeking and pleasure giving than men. She reasoned that if they were confined to the same cages that trap women, men would develop the same flawed characters. What Wollstonecraft most wanted for women was personhood".[98]

John Stuart Mill was also an early proponent of feminism. In his article The Subjection of Women (1861, published 1869), Mill attempted to prove that the legal subjugation of women is wrong and that it should give way to perfect equality.[100][101] He believed that both sexes should have equal rights under the law and that "until conditions of equality exist, no one can possibly assess the natural differences between women and men, distorted as they have been. What is natural to the two sexes can only be found out by allowing both to develop and use their faculties freely".[102] Mill frequently spoke of this imbalance and wondered if women were able to feel the same "genuine unselfishness" that men did in providing for their families. This unselfishness Mill advocated is the one "that motivates people to take into account the good of society as well as the good of the individual person or small family unit".[98] Similar to Mary Wollstonecraft, Mill compared sexual inequality to slavery, arguing that their husbands are often just as abusive as masters and that a human being controls nearly every aspect of life for another human being. In his book The Subjection of Women, Mill argues that three major parts of women's lives are hindering them: society and gender construction, education and marriage.[103]

Equity feminism is a form of liberal feminism discussed since the 1980s,[104][105] specifically a kind of classically liberal or libertarian feminism.[106] Steven Pinker, an evolutionary psychologist, defines equity feminism as "a moral doctrine about equal treatment that makes no commitments regarding open empirical issues in psychology or biology".[107] Barry Kuhle asserts that equity feminism is compatible with evolutionary psychology in contrast to gender feminism.[108]

Social liberal theory

Sismondi in 1819 wrote the first critique of the free market from a liberal perspective

Jean Charles Léonard Simonde de Sismondi's Nouveaux principes d'économie politique, ou de la richesse dans ses rapports avec la population (1819) represents the first comprehensive liberal critique of early capitalism and laissez-faire economics, and his writings, which were studied by John Stuart Mill and Karl Marx among many others, had a profound influence on both liberal and socialist responses to the failures and contradictions of industrial society.[109][110][111] By the end of the 19th century, the principles of classical liberalism were being increasingly challenged by downturns in economic growth, a growing perception of the evils of poverty, unemployment and relative deprivation present within modern industrial cities as well as the agitation of organised labour. The ideal of the self-made individual, who through hard work and talent could make his or her place in the world, seemed increasingly implausible. A major political reaction against the changes introduced by industrialisation and laissez-faire capitalism came from conservatives concerned about social balance, although socialism later became a more important force for change and reform. Some Victorian writers, including Charles Dickens, Thomas Carlyle and Matthew Arnold, became early influential critics of social injustice.[112]

New liberals began to adapt the old language of liberalism to confront these difficult circumstances, which they believed could only be resolved through a broader and more interventionist conception of the state. An equal right to liberty could not be established merely by ensuring that individuals did not physically interfere with each other, or merely by having laws that were impartially formulated and applied. More positive and proactive measures were required to ensure that every individual would have an equal opportunity of success.[113]

John Stuart Mill's On Liberty greatly influenced the course of 19th century liberalism

John Stuart Mill contributed enormously to liberal thought by combining elements of classical liberalism with what eventually became known as the new liberalism. Mill's 1859 On Liberty addressed the nature and limits of the power that can be legitimately exercised by society over the individual.[114] He gave an impassioned defence of free speech, arguing that free discourse is a necessary condition for intellectual and social progress. Mill defined "social liberty" as protection from "the tyranny of political rulers". He introduced a number of different concepts of the form tyranny can take, referred to as social tyranny and tyranny of the majority, respectively. Social liberty meant limits on the ruler's power through obtaining recognition of political liberties or rights and by the establishment of a system of "constitutional checks".[115]

His definition of liberty, influenced by Joseph Priestley and Josiah Warren, was that the individual ought to be free to do as he wishes unless he harms others.[116] However, although Mill's initial economic philosophy supported free markets and argued that progressive taxation penalised those who worked harder,[117] he later altered his views toward a more socialist bent, adding chapters to his Principles of Political Economy in defence of a socialist outlook and defending some socialist causes,[118] including the radical proposal that the whole wage system be abolished in favour of a co-operative wage system.

Another early liberal convert to greater government intervention was Thomas Hill Green. Seeing the effects of alcohol, he believed that the state should foster and protect the social, political and economic environments in which individuals will have the best chance of acting according to their consciences. The state should intervene only where there is a clear, proven and strong tendency of a liberty to enslave the individual.[119] Green regarded the national state as legitimate only to the extent that it upholds a system of rights and obligations that is most likely to foster individual self-realisation.

The New Liberalism or social liberalism movement emerged about 1900 in Britain.[120] The New Liberals, which included intellectuals like L. T. Hobhouse and John A. Hobson, saw individual liberty as something achievable only under favorable social and economic circumstances.[121] In their view, the poverty, squalor and ignorance in which many people lived made it impossible for freedom and individuality to flourish. New Liberals believed that these conditions could be ameliorated only through collective action coordinated by a strong, welfare-oriented and interventionist state.[122] It supports a mixed economy that includes both public and private property in capital goods.[123][124]

Principles that can be described as liberal socialist have been based upon or developed by the following philosophers: John Stuart Mill, Eduard Bernstein, John Dewey, Carlo Rosselli, Norberto Bobbio and Chantal Mouffe.[125] Other important liberal socialist figures include Guido Calogero, Piero Gobetti, Leonard Trelawny Hobhouse and R. H. Tawney.[126] Liberal socialism has been particularly prominent in British and Italian politics.[126]

Anarcho-capitalist theory

Gustave de Molinari (1819–1912)
Julius Faucher (1820–1878)

Classical liberalism advocates free trade under the rule of law. Anarcho-capitalism goes one step further, with law enforcement and the courts being provided by private companies. Various theorists have espoused legal philosophies similar to anarcho-capitalism. One of the first liberals to discuss the possibility of privatizing protection of individual liberty and property was France's Jakob Mauvillon in the 18th century. Later in the 1840s, Julius Faucher and Gustave de Molinari advocated the same. In his essay The Production of Security, Molinari argued: "No government should have the right to prevent another government from going into competition with it, or to require consumers of security to come exclusively to it for this commodity". Molinari and this new type of anti-state liberal grounded their reasoning on liberal ideals and classical economics. Historian and libertarian Ralph Raico argues that what these liberal philosophers "had come up with was a form of individualist anarchism, or, as it would be called today, anarcho-capitalism or market anarchism".[127] Unlike the liberalism of Locke, which saw the state as evolving from society, the anti-state liberals saw a fundamental conflict between the voluntary interactions of people, i.e. society; and the institutions of force, i.e. the state. This society versus state idea was expressed in various ways: natural society vs. artificial society, liberty vs. authority, society of contract vs. society of authority and industrial society vs. militant society, just to name a few.[128] The anti-state liberal tradition in Europe and the United States continued after Molinari in the early writings of Herbert Spencer as well as in thinkers such as Paul Émile de Puydt and Auberon Herbert. However, the first person to use the term anarcho-capitalism was Murray Rothbard, who in the mid-20th century synthesized elements from the Austrian School of economics, classical liberalism and 19th-century American individualist anarchists Lysander Spooner and Benjamin Tucker (while rejecting their labor theory of value and the norms they derived from it).[129] Anarcho-capitalism advocates the elimination of the state in favor of individual sovereignty, private property and free markets. Anarcho-capitalists believe that in the absence of statute (law by decree or legislation), society would improve itself through the discipline of the free market (or what its proponents describe as a "voluntary society").[130][131]

In an anarcho-capitalist society, law enforcement, courts and all other security services would be operated by privately funded competitors rather than centrally through taxation. Money, along with all other goods and services, would be privately and competitively provided in an open market. Therefore, personal and economic activities under anarcho-capitalism would be regulated by victim-based dispute resolution organizations under tort and contract law, rather than by statute through centrally determined punishment under political monopolies.[132] A Rothbardian anarcho-capitalist society would operate under a mutually agreed-upon libertarian "legal code which would be generally accepted, and which the courts would pledge themselves to follow".[133] This pact would recognize self-ownership and the non-aggression principle (NAP), although methods of enforcement vary.

History

John Locke was the first to develop a liberal philosophy, including the right to private property and the consent of the governed

Isolated strands of liberal thought had existed in Western philosophy since the Ancient Greeks and in Eastern philosophy since the Song and Ming period. These ideas were first drawn together and systematized as a distinct ideology, by the English philosopher John Locke, generally regarded as the father of modern liberalism.[41][42][33][32] The first major signs of liberal politics emerged in modern times. These ideas began to coalesce at the time of the English Civil Wars. The Levellers, a radical political movement, during the war called for freedom of religion, frequent convening of parliament and equality under the law. The impact of these ideas steadily increased during the 17th century in England, culminating in the Glorious Revolution of 1688, which enshrined parliamentary sovereignty and the right of revolution and led to the establishment of what many consider the first modern, liberal state.[134] The development of liberalism continued throughout the 18th century with the burgeoning Enlightenment ideals of the era. This was a period of profound intellectual vitality that questioned old traditions and influenced several European monarchies throughout the 18th century. Political tension between England and its American colonies grew after 1765 and the Seven Years' War over the issue of taxation without representation, culminating in the Declaration of Independence of a new republic, and the resulting American Revolutionary War to defend it. After the war, the leaders debated about how to move forward. The Articles of Confederation, written in 1776, now appeared inadequate to provide security, or even a functional government. The Confederation Congress called a Constitutional Convention in 1787, which resulted in the writing of a new Constitution of the United States establishing a federal government. In the context of the times, the Constitution was a republican and liberal document.[135][136] It remains the oldest liberal governing document in effect worldwide.

In Europe, liberalism has a long tradition dating back to the 17th century.[137] The French Revolution began in 1789. The two key events that marked the triumph of liberalism were the abolition of feudalism in France on the night of 4 August 1789, which marked the collapse of feudal and old traditional rights and privileges and restrictions as well as the passage of the Declaration of the Rights of Man and of the Citizen in August.[138] During the Napoleonic Wars, the French brought to Western Europe the liquidation of the feudal system, the liberalization of property laws, the end of seigneurial dues, the abolition of guilds, the legalization of divorce, the disintegration of Jewish ghettos, the collapse of the Inquisition, the final end of the Holy Roman Empire, the elimination of church courts and religious authority, the establishment of the metric system and equality under the law for all men.[139] His most lasting achievement, the Civil Code, served as "an object of emulation all over the globe",[140] but it also perpetuated further discrimination against women under the banner of the "natural order".[141]

The development into maturity of classical liberalism took place before and after the French Revolution in Britain.[63] Adam Smith's The Wealth of Nations, published in 1776, was to provide most of the ideas of economics at least until the publication of John Stuart Mill's Principles in 1848.[76] Smith addressed the motivation for economic activity, the causes of prices and the distribution of wealth and the policies the state should follow in order to maximise wealth.[77] The radical liberal movement began in the 1790s in England and concentrated on parliamentary and electoral reform, emphasizing natural rights and popular sovereignty. Radicals like Richard Price and Joseph Priestley saw parliamentary reform as a first step toward dealing with their many grievances, including the treatment of Protestant Dissenters, the slave trade, high prices and high taxes.[142]

In Latin America, liberal unrest dates back to the 18th century, when liberal agitation in Latin America led to independence from the imperial power of Spain and Portugal. The new regimes were generally liberal in their political outlook and employed the philosophy of positivism, which emphasized the truth of modern science, to buttress their positions.[143] In the United States, a vicious war ensured the integrity of the nation and the abolition of slavery in the South. Historian Don Doyle has argued that the Union victory in the American Civil War (1861–1865) gave a major boost to the course of liberalism.[144]

During 19th and early 20th century in the Ottoman Empire and Middle East, liberalism influenced periods of reform such as the Tanzimat and Al-Nahda; the rise of secularism, constitutionalism and nationalism; and different intellectuals and religious group and movements, like the Young Ottomans and Islamic Modernism. Prominent of the era were Rifa'a al-Tahtawi, Namık Kemal and İbrahim Şinasi. However, the reformist ideas and trends did not reach the common population successfully as the books, periodicals and newspapers were accessible primarily to intellectuals and segments of an emerging middle class while many Muslims saw them as foreign influences on the world of Islam. That perception complicated reformist efforts made by Middle Eastern states.[145][146] These changes, along with other factors, helped to create a sense of crisis within Islam, which continues to this day. This led to Islamic revivalism.[147]

The iconic painting Liberty Leading the People by Eugène Delacroix, a tableau of the July Revolution in 1830

Abolitionist and suffrage movements spread, along with representative and democratic ideals. France established an enduring republic in the 1870s. However, nationalism also spread rapidly after 1815. A mixture of liberal and nationalist sentiment in Italy and Germany brought about the unification of the two countries in the late 19th century. A liberal regime came to power in Italy and ended the secular power of the Popes. However, the Vatican launched a counter crusade against liberalism. Pope Pius IX issued the Syllabus of Errors in 1864, condemning liberalism in all its forms. In many countries, liberal forces responded by expelling the Jesuit order. By the end of the nineteenth century, the principles of classical liberalism were being increasingly challenged and the ideal of the self-made individual seemed increasingly implausible. Victorian writers like Charles Dickens, Thomas Carlyle and Matthew Arnold were early influential critics of social injustice.[112]

Liberalism gained momentum in the beginning of the 20th century. The bastion of autocracy, the Russian Tsar, was overthrown in the first phase of the Russian Revolution. The Allied victory in the First World War and the collapse of four empires seemed to mark the triumph of liberalism across the European continent, not just among the victorious allies, but also in Germany and the newly created states of Eastern Europe. Militarism, as typified by Germany, was defeated and discredited. As Blinkhorn argues, the liberal themes were ascendant in terms of "cultural pluralism, religious and ethnic toleration, national self-determination, free market economics, representative and responsible government, free trade, unionism, and the peaceful settlement of international disputes through a new body, the League of Nations".

In the Middle East, liberalism led to constitutional periods, like the Ottoman First and Second Constitutional Era and the Persian constitutional period, but it declined in the late 1930s due the growth and opposition of Islamism and pan-Arab nationalism.[148][149][150][151][147] However, there were various examples of intellectuals who advocated liberal values and ideas. Prominent liberals during the period were Taha Hussein, Ahmed Lutfi el-Sayed, Tawfiq al-Hakim, Abd El-Razzak El-Sanhuri, Abd El-Razzak El-Sanhuri and Muhammad Mandur.[152]

Color photo of Franklin D. Roosevelt as the Man of the Year of Time, January 1933

In the United States, modern liberalism traces its history to the popular presidency of Franklin D. Roosevelt, who initiated the New Deal in response to the Great Depression and won an unprecedented four elections. The New Deal coalition established by Roosevelt left a decisive legacy and influenced many future American presidents, including John F. Kennedy.[153] Meanwhile, the definitive liberal response to the Great Depression was given by the British economist John Maynard Keynes, who had begun a theoretical work examining the relationship between unemployment, money and prices back in the 1920s.[154] The worldwide Great Depression, starting in 1929, hastened the discrediting of liberal economics and strengthened calls for state control over economic affairs. Economic woes prompted widespread unrest in the European political world, leading to the rise of fascism as an ideology and a movement arrayed against both liberalism and communism, especially in Nazi Germany and Italy.[155] The rise of fascism in the 1930s eventually culminated in World War II, the deadliest conflict in human history. The Allies prevailed in the war by 1945 and their victory set the stage for the Cold War between the Communist Eastern Bloc and the liberal Western Bloc.

In Iran, liberalism enjoyed wide popularity. In April 1951, the National Front became the governing coalition when democratically elected Mohammad Mosaddegh, a liberal nationalist, took office as the Prime Minister. However, his way of governing entered in conflict with Western interest and he was removed from power in a coup on 19 August 1953. The coup ended the dominance of liberalism in the country's politics.[156][157][158][159][160]

Among the various regional and national movements, the civil rights movement in the United States during the 1960s strongly highlighted the liberal efforts for equal rights.[161] The Great Society project launched by President Lyndon B. Johnson oversaw the creation of Medicare and Medicaid, the establishment of Head Start and the Job Corps as part of the War on Poverty and the passage of the landmark Civil Rights Act of 1964, an altogether rapid series of events that some historians have dubbed the "Liberal Hour".[162]

2017 Russian protests, organized by Russia's liberal opposition

The Cold War featured extensive ideological competition and several proxy wars, but the widely feared World War III between the Soviet Union and the United States never occurred. While communist states and liberal democracies competed against one another, an economic crisis in the 1970s inspired a move away from Keynesian economics, especially under Margaret Thatcher in the United Kingdom and Ronald Reagan in the United States. This trend, called "neoliberalism" by its opponents, lasted through the 1980s and the 1990s.[citation needed] Meanwhile, nearing the end of the 20th century communist states in Eastern Europe collapsed precipitously, leaving liberal democracies as the only major forms of government in the West.

At the beginning of World War II, the number of democracies around the world was about the same as it had been forty years before.[163] After 1945, liberal democracies spread very quickly, but then retreated. In The Spirit of Democracy, Larry Diamond argues that by 1974 "dictatorship, not democracy, was the way of the world" and that "barely a quarter of independent states chose their governments through competitive, free, and fair elections". Diamond goes on to say that democracy bounced back and by 1995 the world was "predominantly democratic".[164][165]

Criticism and support

Execution of José María de Torrijos y Uriarte and his men in 1831 as Spanish King Ferdinand VII took repressive measures against the liberal forces in his country
In 2014, Raif Badawi, a Saudi Arabian writer and the creator of the website Free Saudi Liberals, was sentenced to ten years in prison and 1,000 lashes for "insulting Islam"

Liberalism has drawn both criticism and support in its history from various ideological groups. Less friendly to the goals of liberalism has been conservatism. Edmund Burke, considered by some to be the first major proponent of modern conservative thought, offered a blistering critique of the French Revolution by assailing the liberal pretensions to the power of rationality and to the natural equality of all humans.[166]

Some confusion remains about the relationship between social liberalism and socialism, despite the fact that many variants of socialism distinguish themselves markedly from liberalism by opposing capitalism, hierarchy and private property. Socialism formed as a group of related yet divergent ideologies in the 19th century such as Christian socialism, communism (with the writings of Karl Marx) and social anarchism (with the writings of Mikhail Bakunin), the latter two influenced by the Paris Commune. These ideologies—as with liberalism and conservatism—fractured into several major and minor movements in the following decades.[167] Marx rejected the foundational aspects of liberal theory, hoping to destroy both the state and the liberal distinction between society and the individual while fusing the two into a collective whole designed to overthrow the developing capitalist order of the 19th century.[168] Today, socialist parties and ideas remain a political force with varying degrees of power and influence on all continents leading national governments in many countries.

Vladimir Lenin stated that—in contrast with Marxism—liberal science defends wage slavery.[169][170] However, some proponents of liberalism like George Henry Evans, Silvio Gesell and Thomas Paine were critics of wage slavery.[171][172] One of the most outspoken critics of liberalism was the Roman Catholic Church,[173] which resulted in lengthy power struggles between national governments and the Church. In the same vein, conservatives have also attacked what they perceive to be the reckless liberal pursuit of progress and material gains, arguing that such preoccupations undermine traditional social values rooted in community and continuity.[174] However, a few variations of conservatism, like liberal conservatism, expound some of the same ideas and principles championed by classical liberalism, including "small government and thriving capitalism".[166]

Social democracy, an ideology advocating progressive modification of capitalism, emerged in the 20th century and was influenced by socialism. Broadly defined as a project that aims to correct through government reformism what it regards as the intrinsic defects of capitalism by reducing inequalities,[175] social democracy was also not against the state. Several commentators have noted strong similarities between social liberalism and social democracy, with one political scientist even calling American liberalism "bootleg social democracy" due to the absence of a significant social democratic tradition in the United States that liberals have tried to rectify.[176] Another movement associated with modern democracy, Christian democracy, hopes to spread Catholic social ideas and has gained a large following in some European nations.[177] The early roots of Christian democracy developed as a reaction against the industrialisation and urbanisation associated with laissez-faire liberalism in the 19th century.[178] Despite these complex relationships, some scholars have argued that liberalism actually "rejects ideological thinking" altogether, largely because such thinking could lead to unrealistic expectations for human society.[179]

Fascists accuse liberalism of materialism and a lack of spiritual values.[180] In particular, fascism opposes liberalism for its materialism, rationalism, individualism and utilitarianism.[181] Fascists believe that the liberal emphasis on individual freedom produces national divisiveness,[180] but many fascists agree with liberals in their support of private property rights and a market economy.[181]

Scholars have praised the influence of liberal internationalism, claiming that the rise of globalisation "constitutes a triumph of the liberal vision that first appeared in the eighteenth century" while also writing that liberalism is "the only comprehensive and hopeful vision of world affairs".[182]

According to Russian President Vladimir Putin, as reported in the Financial Times, "liberalism has become obsolete". He claims that the vast majority of people in the world oppose multiculturalism, immigration, and rights for people who are LGBT.[183]

See also

References

Notes

 1. ^ "liberalism In general, the belief that it is the aim of politics to preserve individual rights and to maximize freedom of choice." Concise Oxford Dictionary of Politics, Iain McLean and Alistair McMillan, Third edition 2009, ISBN 978-0-19-920516-5.
 2. ^ "political rationalism, hostility to autocracy, cultural distaste for conservatism and for tradition in general, tolerance, and [...] individualism". John Dunn. Western Political Theory in the Face of the Future (1993). Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-43755-4.
 3. ^ "With a nod to Robert Trivers' definition of altruistic behaviour" (Trivers 1971, p. 35), Satoshi Kanazawa defines liberalism (as opposed to conservatism) as "the genuine concern for the welfare of genetically unrelated others and the willingness to contribute larger proportions of private resources for the welfare of such others" (Kanazawa 2010, p. 38).
 4. ^ "The Liberal Agenda for the 21st Century". Archived from the original on 7 February 2011. Retrieved 20 March 2015.
 5. ^ Nader Hashemi (2009). Islam, Secularism, and Liberal Democracy: Toward a Democratic Theory for Muslim Societies. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-971751-4. Liberal democracy requires a form of secularism to sustain itself
 6. ^ Kathleen G. Donohue (19 December 2003). Freedom from Want: American Liberalism and the Idea of the Consumer (New Studies in American Intellectual and Cultural History). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-7426-0. Retrieved 31 December 2007. Three of them – freedom from fear, freedom of speech, and freedom of religion – have long been fundamental to liberalism.
 7. ^ "The Economist, Volume 341, Issues 7995–7997". The Economist. 1996. Retrieved 31 December 2007. For all three share a belief in the liberal society as defined above: a society that provides constitutional government (rule by law, not by men) and freedom of religion, thought, expression and economic interaction; a society in which [...]
 8. ^ Sehldon S. Wolin (2004). Politics and Vision: Continuity and Innovation in Western Political Thought. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-11977-9. Retrieved 31 December 2007. The most frequently cited rights included freedom of speech, press, assembly, religion, property, and procedural rights
 9. ^ Edwin Brown Firmage; Bernard G. Weiss; John Woodland Welch (1990). Religion and Law: Biblical-Judaic and Islamic Perspectives. Eisenbrauns. ISBN 978-0-931464-39-3. Retrieved 31 December 2007. There is no need to expound the foundations and principles of modern liberalism, which emphasises the values of freedom of conscience and freedom of religion
 10. ^ Lalor, John Joseph (1883). Cyclopædia of Political Science, Political Economy, and of the Political History of the United States. Nabu Press. Retrieved 31 December 2007. Democracy attaches itself to a form of government: liberalism, to liberty and guarantees of liberty. The two may agree; they are not contradictory, but they are neither identical, nor necessarily connected. In the moral order, liberalism is the liberty to think, recognised and practiced. This is primordial liberalism, as the liberty to think is itself the first and noblest of liberties. Man would not be free in any degree or in any sphere of action, if he were not a thinking being endowed with consciousness. The freedom of worship, the freedom of education, and the freedom of the press are derived the most directly from the freedom to think.
 11. ^ Adams, Sean; Morioka, Noreen; Stone, Terry Lee (2006). Color Design Workbook: A Real World Guide to Using Color in Graphic Design. Gloucester, Mass.: Rockport Publishers. p. 86. ISBN 159253192X. OCLC 60393965.
 12. ^ Kumar, Rohit Vishal; Joshi, Radhika (October–December 2006). "Colour, Colour Everywhere: In Marketing Too". SCMS Journal of Indian Management. 3 (4): 40–46. ISSN 0973-3167.
 13. ^ Cassel-Picot, Muriel "The Liberal Democrats and the Green Cause: From Yellow to Green" in Leydier, Gilles and Martin, Alexia (2013) Environmental Issues in Political Discourse in Britain and Ireland. Cambridge Scolars Publishing. p.105. ISBN 9781443852838
 14. ^ a b c Gould, p. 3.
 15. ^ "All mankind [...] being all equal and independent, no one ought to harm another in his life, health, liberty, or possessions", John Locke, Second Treatise of Government
 16. ^ a b Kirchner, p. 3.
 17. ^ Steven Pincus (2009). 1688: The First Modern Revolution. Yale University Press. ISBN 978-0-300-15605-8. Retrieved 7 February 2013.
 18. ^ Milan Zafirovski (2007). Liberal Modernity and Its Adversaries: Freedom, Liberalism and Anti-Liberalism in the 21st Century. Brill. p. 237. ISBN 978-9004160521.
 19. ^ Eddy, Matthew Daniel (2017). "The Politics of Cognition: Liberalism and the Evolutionary Origins of Victorian Education". British Journal for the History of Science. 50 (4): 677–699. doi:10.1017/S0007087417000863. PMID 29019300.
 20. ^ Conway, Martin (2014). "The Limits of an Anti-liberal Europe". In Gosewinkel, Dieter (ed.). Anti-liberal Europe: A Neglected Story of Europeanization. Berghahn Books. p. 184. ISBN 9781782384267. Liberalism, liberal values and liberal institutions formed an integral part of that process of European consolidation. Fifteen years after the end of the Second World War, the liberal and democratic identity of Western Europe had been reinforced on almost all sides by the definition of the West as a place of freedom. Set against the oppression in the Communist East, by the slow development of a greater understanding of the moral horror of Nazism, and by the engagement of intellectuals and others with the new states (and social and political systems) emerging in the non-European world to the South
 21. ^ "Liberalism in America: A Note for Europeans" by Arthur M. Schlesinger Jr. (1956) from: The Politics of Hope (Boston: Riverside Press, 1962). "Liberalism in the U.S. usage has little in common with the word as used in the politics of any other country, save possibly Britain."
 22. ^ Worell, p. 470.
 23. ^ a b c d e f Gross, p. 5.
 24. ^ Kirchner, pp. 2–3.
 25. ^ Colton and Palmer, p. 479.
 26. ^ Emil J. Kirchner, Liberal Parties in Western Europe, "Liberal parties were among the first political parties to form, and their long-serving and influential records, as participants in parliaments and governments, raise important questions [...]", Cambridge University Press, 1988, ISBN 978-0-521-32394-9.
 27. ^ "Liberalism", Encyclopædia Britannica.
 28. ^ Rothbard, The Libertarian Heritage: The American Revolution and Classical Liberalism.
 29. ^ Puddington, p. 142. "After a dozen years of centre-left Liberal Party rule, the Conservative Party emerged from the 2006 parliamentary elections with a plurality and established a fragile minority government."
 30. ^ Grigsby, pp. 106–07. [Talking about the Democratic Party] "Its liberalism is for the most part the later version of liberalism – modern liberalism."
 31. ^ Arnold, p. 3. "Modern liberalism occupies the left-of-center in the traditional political spectrum and is represented by the Democratic Party in the United States."
 32. ^ a b Bevir, Mark (2010). Encyclopedia of Political Theory: A–E, Volume 1. SAGE Publications. p. 164. ISBN 978-1412958653. Retrieved 19 May 2017.
 33. ^ a b Fung, Edmund S. K. (2010). The Intellectual Foundations of Chinese Modernity: Cultural and Political Thought in the Republican Era. Cambridge University Press. p. 130. ISBN 978-1139488235. Retrieved 16 May 2017.
 34. ^ Antoninus, p. 3.
 35. ^ Young 2002, pp. 25–26.
 36. ^ a b Young 2002, p. 24.
 37. ^ Young 2002, p. 25.
 38. ^ a b Gray, p. xii.
 39. ^ Wolfe, pp. 33–36.
 40. ^ Young 2002, p. 45.
 41. ^ a b Delaney, p. 18.
 42. ^ a b Godwin et al., p. 12.
 43. ^ Copleston, pp. 39–41.
 44. ^ Young 2002, pp. 30–31
 45. ^ Locke, p. 170.
 46. ^ Forster, p. 219.
 47. ^ Zvesper, p. 93.
 48. ^ Copleston, p. 33.
 49. ^ a b c Kerber, p. 189.
 50. ^ Feldman, Noah (2005). Divided by God. Farrar, Straus and Giroux, p. 29 ("It took John Locke to translate the demand for liberty of conscience into a systematic argument for distinguishing the realm of government from the realm of religion.")
 51. ^ Feldman, Noah (2005). Divided by God. Farrar, Straus and Giroux, p. 29
 52. ^ McGrath, Alister. 1998. Historical Theology, An Introduction to the History of Christian Thought. Oxford: Blackwell Publishers. pp. 214–15.
 53. ^ Bornkamm, Heinrich (1962), "Toleranz. In der Geschichte des Christentums", Die Religion in Geschichte und Gegenwart (in German), 3. Auflage, Band VI, col. 942
 54. ^ Hunter, William Bridges. A Milton Encyclopedia, Volume 8 (East Brunswick, NJ: Associated University Presses, 1980). pp. 71, 72. ISBN 0-8387-1841-8.
 55. ^ Wertenbruch, W (1960), "Menschenrechte", Die Religion in Geschichte und Gegenwart (in German), Tübingen, DE, 3. Auflage, Band IV, col. 869
 56. ^ a b c Young 2002, p. 30.
 57. ^ a b Young 2002, p. 31.
 58. ^ Young 2002, p. 32.
 59. ^ Young 2002, pp. 32–33.
 60. ^ a b Gould, p. 4.
 61. ^ a b Young 2002, p. 33.
 62. ^ Wolfe, p. 74.
 63. ^ a b Vincent, pp. 29–30
 64. ^ a b Adams, pp. 54–55.
 65. ^ Wempe, p. 123.
 66. ^ Adams, p. 55.
 67. ^ Adams, p. 58.
 68. ^ a b Young 2002, p. 36.
 69. ^ Wolfe, p. 63.
 70. ^ Young 2002, p. 39.
 71. ^ Young 2002, pp. 39–40.
 72. ^ a b c Young 2002, p. 40.
 73. ^ Young 2002, pp. 42–43.
 74. ^ Young 2002, p. 43.
 75. ^ a b c Young 2002, p. 44.
 76. ^ a b Mills, pp. 63, 68
 77. ^ a b c Mills, p. 64
 78. ^ The Wealth of Nations, Strahan and Cadell, 1778
 79. ^ Mills, p. 65
 80. ^ Mills, p. 66
 81. ^ Mills, p. 67
 82. ^ Mills, p. 68
 83. ^ See, e.g., Donald Markwell, John Maynard Keynes and International Relations: Economic Paths to War and Peace, Oxford University Press, 2006, chapter 1.
 84. ^ Mills, p. 69
 85. ^ a b Mills, p. 76
 86. ^ Mills, pp. 71–72
 87. ^ Mills, p. 72.
 88. ^ Erik Gartzke, "Economic Freedom and Peace," in Economic Freedom of the World: 2005 Annual Report (Vancouver: Fraser Institute, 2005).
 89. ^ Michael Doyle, Ways of War and Peace: Realism, Liberalism, and Socialism (New York: Norton, 1997), p. 237 (ISBN 0-393-96947-9).
 90. ^ Richardson, p. 32
 91. ^ See studies of Keynes by, e.g., Roy Harrod, Robert Skidelsky, Donald Moggridge, and Donald Markwell.
 92. ^ Pressman, Steven (1999). Fifty Great Economists. London: London: Routledge. pp. 96–100. ISBN 978-0-415-13481-1.
 93. ^ a b Cassidy, John (10 October 2011). "The Demand Doctor". The New Yorker.
 94. ^ Skidelsky, Robert (2003). John Maynard Keynes: 1883–1946: Economist, Philosopher, Statesman. Pan MacMillan Ltd. pp. 494–500, 504, 509–510. ISBN 978-0-330-488679.
 95. ^ Keith Tribe, Economic careers: economics and economists in Britain, 1930–1970 (1997), p. 61.
 96. ^ Colton and Palmer, p. 808.
 97. ^ Jensen, p. 2.
 98. ^ a b c Tong, Rosemarie. 1989. Feminist Thought: A Comprehensive Introduction. Oxon, United Kingdom: Unwin Human Ltd. Chapter 1
 99. ^ Falco, pp. 47–48.
 100. ^ John Stuart Mill: critical assessments, Volume 4, By John Cunningham Wood
 101. ^ Mill, J.S. (1869) The Subjection of Women, Chapter 1
 102. ^ Mill, John Stuart (1869). The Subjection of Women (1869 first ed.). London: Longmans, Green, Reader & Dyer. Retrieved 10 December 2012.
 103. ^ Brink, David (9 October 2007). "Mill's Moral and Political Philosophy". Stanford University. Retrieved 1 October 2016.
 104. ^ Black, Naomi (1989). Social Feminism. Cornell University Press.
 105. ^ Halfmann, Jost (1989). "3. Social Change and Political Mobilization in West Germany". In Katzenstein, Peter J. (ed.). Industry and Politics in West Germany: Toward the Third Republic. p. 79. ISBN 978-0801495953. Equity-feminism differs from equality-feminism
 106. ^ "Liberal Feminism". Stanford Encyclopedia of Philosophy. 18 October 2007. Retrieved 24 February 2016. (revised 30 September 2013)
 107. ^ Pinker, Steven (2002). The Blank Slate: The Modern Denial of Human Nature. Viking. p. 341. ISBN 0670031518.
 108. ^ Kuhle, Barry X. (2011). "Evolutionary psychology is compatible with equity feminism". Evolutionary Psychology. Archived from the original on 16 January 2012.
 109. ^ Stewart, Ross E. (1984). "Sismondi's Forgotten Ethical Critique of Early Capitalism". Journal of Business Ethics. 3 (3): 227–234. doi:10.1007/BF00382924.
 110. ^ Spiegel, Henry William (1991). The Growth of Economic Thought. Duke University Press. pp. 302–303.
 111. ^ Stedman Jones, Gareth (2006). "Saint-Simon and the Liberal origins of the Socialist critique of Political Economy". In Aprile, Sylvie; Bensimon, Fabrice (eds.). La France et l'Angleterre au XIXe siècle. Échanges, représentations, comparaisons. Créaphis. pp. 21–47.
 112. ^ a b Richardson, pp. 36–37.
 113. ^ Eatwell, Roger; Wright, Anthony (1999). Contemporary political ideologies. Continuum International Publishing Group. ISBN 9780826451736.
 114. ^ Mill, John Stuart On Liberty Penguin Classics, 2006 ISBN 978-0-14-144147-4 pp. 90–91.
 115. ^ Mill, John Stuart On Liberty Penguin Classics, 2006 ISBN 978-0-14-144147-4 pp. 10–11.
 116. ^ John Stuart Mill (1806–1873), "The Contest in America". Harper's New Monthly Magazine. Volume 24. Issue 143. pp. 683–684. Harper & Bros. New York. April 1862. Cornell.edu.
 117. ^ IREF | Pour la liberte economique et la concurrence fiscale (PDF) Archived 27 March 2009 at the Wayback Machine
 118. ^ Mill, John Stuart; Bentham, Jeremy (2004). Ryan, Alan (ed.). Utilitarianism and other essays. London: Penguin Books. p. 11. ISBN 978-0-14-043272-5.
 119. ^ Nicholson, P. P., "T. H. Green and State Action: Liquor Legislation", History of Political Thought, 6 (1985), 517–50. Reprinted in A. Vincent, ed., The Philosophy of T. H. Green (Aldershot: Gower, 1986), pp. 76–103
 120. ^ Michael Freeden, The New Liberalism: An Ideology of Social Reform (Oxford UP, 1978).
 121. ^ Adams, Ian (2001). Political Ideology Today (Politics Today). Manchester: Manchester University Press. ISBN 978-0719060205.
 122. ^ The Routledge Encyclopaedia of Philosophy, p. 599
 123. ^ Stanislao G. Pugliese. Carlo Rosselli: socialist heretic and antifascist exile. Harvard University Press, 1999. p. 99.
 124. ^ Noel W. Thompson. Political economy and the Labour Party: the economics of democratic socialism, 1884–2005. 2nd edition. Oxon, England; New York, New York: Routledge, 2006. pp. 60–61.
 125. ^ Nadia Urbinati. J.S. Mill's political thought: a bicentennial reassessment. Cambridge, England, UK: Cambridge University Press, 2007 p. 101.
 126. ^ a b Steve Bastow, James Martin. Third way discourse: European ideologies in the twentieth century. Edinburgh, Scotland, UK: Edinburgh University Press, Ltd, 2003. p. 72.
 127. ^ Raico, Ralph (2004) Authentic German Liberalism of the 19th century Ecole Polytechnique, Centre de Recherce en Epistemologie Appliquee Archived 10 June 2009 at the Wayback Machine, Unité associée au CNRS
 128. ^ Molinari, Gustave de (1849) The Production of Security Archived 27 September 2007 at the Wayback Machine (trans. J. Huston McCulloch). Retrieved 15 July 2006.
 129. ^ "A student and disciple of the Austrian economist Ludwig von Mises, Rothbard combined the laissez-faire economics of his teacher with the absolutist views of human rights and rejection of the state he had absorbed from studying the individualist American anarchists of the 19th century such as Lysander Spooner and Benjamin Tucker." Blackwell Encyclopaedia of Political Thought, 1987, ISBN 978-0-631-17944-3, p. 290
 130. ^ Morris, Andrew (2008). "Anarcho-Capitalism". In Hamowy, Ronald (ed.). The Encyclopedia of Libertarianism. Thousand Oaks, CA: SAGE; Cato Institute. pp. 13–14. doi:10.4135/9781412965811.n8. ISBN 978-1-4129-6580-4. LCCN 2008009151. OCLC 750831024.
 131. ^ Edward Stringham, Anarchy and the law: the political economy of choice, p. 51.
 132. ^ "Review of Kosanke's Instead of Politics – Don Stacy" Libertarian Papers VOL. 3, ART. NO. 3 (2011)
 133. ^ Rothbard, Murray. For A New Liberty. 12 The Public Sector, III: Police, Law, and the Courts
 134. ^ Steven Pincus (2009). 1688: The First Modern Revolution. Yale University Press. ISBN 978-0-300-15605-8. Retrieved 7 February 2013.
 135. ^ Roberts, p. 701.
 136. ^ Milan Zafirovski (2007). Liberal Modernity and Its Adversaries: Freedom, Liberalism and Anti-Liberalism in the 21st Century. Brill. pp. 237–38. ISBN 978-90-04-16052-1.
 137. ^ German songs like Die Gedanken sind frei (Thoughts Are Free) can be dated even centuries before that.
 138. ^ Jon Meacham (2014). Thomas Jefferson: President and Philosopher. Random House. p. 131. ISBN 9780385387514.
 139. ^ Colton and Palmer, pp. 428–29.
 140. ^ Lyons, p. 94.
 141. ^ Lyons, pp. 98–102.
 142. ^ Turner, p. 86
 143. ^ Ardao, Arturo (1963). "Assimilation and Transformation of Positivism in Latin America" (PDF). Journal of the History of Ideas. 24 (4): 515–522. doi:10.2307/2707981. JSTOR 2707981. Archived from the original on 12 February 2015.
 144. ^ Don H. Doyle, The Cause of All Nations: An International History of the American Civil War (2014)
 145. ^ Abdelmoula, Ezzeddine (2015). Al Jazeera and Democratization: The Rise of the Arab Public Sphere. Routledge. pp. 50–52. ISBN 978-1317518471. Retrieved 7 May 2017.
 146. ^ Roderic. H. Davison, Essays in Ottoman and Turkish History, 1774–1923 – The Impact of West, Texas 1990, pp. 115-116.
 147. ^ a b Lindgren, Allana; Ross, Stephen (2015). The Modernist World. Routledge. ISBN 978-1317696162. Retrieved 6 May 2017.
 148. ^ Kurzman, Charles (1998). Liberal Islam: A Source Book. Oxford University Press. p. 10. ISBN 978-0195116229. Retrieved 25 May 2017.
 149. ^ Moaddel, Mansoor (2005). Islamic Modernism, Nationalism, and Fundamentalism: Episode and Discourse. University of Chicago Press. p. 4. ISBN 978-0226533339.
 150. ^ Lapidus, Ira Marvin (2002). A History of Islamic Societies. Cambridge University Press. p. 496. ISBN 978-0521779333.
 151. ^ Lorentz, John H. (2010). The A to Z of Iran. Scarecrow Press. p. 224. ISBN 978-1461731917. Retrieved 9 May 2017.
 152. ^ Hanssen, Jens; Weiss, Max (2016). Arabic Thought beyond the Liberal Age: Towards an Intellectual History of the Nahda. Cambridge University Press. p. 299. ISBN 978-1107136335. Retrieved 10 May 2017.
 153. ^ Alterman, p. 32.
 154. ^ Pressman, Steven (1999). Fifty Great Economists. London: London: routledge. pp. 96–100. ISBN 978-0-415-13481-1.
 155. ^ Heywood, pp. 218–26.
 156. ^ James Risen (16 April 2000). "Secrets of History: The C.I.A. in Iran". The New York Times. Retrieved 3 November 2006.
 157. ^ Clandestine Service History: Overthrow of Premier Mossadeq of Iran (March 1954). p. iii.
 158. ^ Ends of British Imperialism: The Scramble for Empire, Suez, and Decolonization. I.B.Tauris. 2007. pp. 775 of 1082. ISBN 9781845113476.
 159. ^ Bryne, Malcolm (18 August 2013). "CIA Admits It Was Behind Iran's Coup". Foreign Policy.
 160. ^ The CIA's history of the 1953 coup in Iran is made up of the following documents: a historian's note, a summary introduction, a lengthy narrative account written by Dr. Donald N. Wilber and as appendices five planning documents he attached. Published on 18 June 2000 under the title "The C.I.A. in Iran" by The New York Times.
 161. ^ Mackenzie and Weisbrot, p. 178.
 162. ^ Mackenzie and Weisbrot, p. 5.
 163. ^ Colomer, p. 62.
 164. ^ Larry Diamond (2008). The Spirit of Democracy: The Struggle to Build Free Societies Throughout the World. Henry Holt. p. 7. ISBN 978-0-8050-7869-5.
 165. ^ "Freedom in the World 2016". Freedom House. 27 January 2016.
 166. ^ a b Grigsby, p. 108.
 167. ^ Grigsby, pp. 119–22.
 168. ^ Koerner, pp. 9–12.
 169. ^ Selsam, Howard; Martel, Harry (1963). Reader in Marxist Philosophy. International Publishers. p. 37. ISBN 978-0717801671. Retrieved 1 June 2017.
 170. ^ Lenin, Vladimir (2008). On Culture and Cultural Revolution. Wildside Press LLC. p. 34. ISBN 978-1434463524. Retrieved 1 June 2017.
 171. ^ Social Security Online History Pages
 172. ^ Rodriguez, Junius P. (2007). Slavery in the United States: A Social, Political, and Historical Encyclopedia, Volumen 1. ABC-CLIO. p. 500. ISBN 9781851095445. Retrieved 1 June 2017.
 173. ^ Grew, Raymond (1997). "Liberty and the Catholic Church in 19th century Europe". In Helmstadter, Richard (ed.). Freedom and Religion in the 19th Century. Stanford University Press. p. 201. ISBN 978-0-8047-3087-7.
 174. ^ Koerner, p. 14.
 175. ^ Lightfoot, p. 17.
 176. ^ Susser, p. 110.
 177. ^ Riff, pp. 34–36.
 178. ^ Riff, p. 34.
 179. ^ Wolfe, p. 116.
 180. ^ a b Marvin Perry, Myrna Chase, Margaret Jacob, James R. Jacob. Western Civilization: Ideas, Politics, and Society – From 1600, Volume 2. 9th ed. Boston, Massaschussetts: Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company, 2009 pp. 760.
 181. ^ a b Sternhell, Zeev, Mario Sznajder and Maia Ashéri. The Birth of Fascist Ideology: From Cultural Rebellion to Political Revolution (Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 1994) 7.
 182. ^ Venturelli, p. 247.
 183. ^ Tiounine, Margot; Hannen, Tom, eds. (27 June 2019). "Liberalism 'has outlived its purpose' — President Putin speaks exclusively to the Financial Times". Financial Times. Retrieved 23 August 2019.

Bibliography and further reading

 • Adams, Ian. Ideology and politics in Britain today. Manchester: Manchester University Press, 1998. ISBN 0-7190-5056-1.
 • Alterman, Eric. Why We're Liberals. New York: Viking Adult, 2008. ISBN 0-670-01860-0.
 • Ameringer, Charles. Political parties of the Americas, 1980s to 1990s. Westport: Greenwood Publishing Group, 1992. ISBN 0-313-27418-5.
 • Amin, Samir. The liberal virus: permanent war and the americanization of the world. New York: Monthly Review Press, 2004.
 • Antoninus, Marcus Aurelius. The Meditations of Marcus Aurelius Antoninus. New York: Oxford University Press, 2008. ISBN 0-19-954059-4.
 • Arnold, N. Scott. Imposing values: an essay on liberalism and regulation. New York: Oxford University Press, 2009. ISBN 0-495-50112-3.
 • Auerbach, Alan and Kotlikoff, Laurence. Macroeconomics Cambridge: MIT Press, 1998. ISBN 0-262-01170-0.
 • Barzilai, Gad. Communities and Law: Politics and Cultures of Legal Identities University of Michigan Press, 2003. ISBN 978-0-472-03079-8.
 • Bell, Duncan. "What is Liberalism?" Political Theory, 42/6 (2014).
 • Brack, Duncan and Randall, Ed (eds.). Dictionary of Liberal Thought. London: Politico's Publishing, 2007. ISBN 978-1-84275-167-1.
 • George Brandis, Tom Harley & Donald Markwell (editors). Liberals Face the Future: Essays on Australian Liberalism, Melbourne: Oxford University Press, 1984.
 • Alan Bullock & Maurice Shock (editors). The Liberal Tradition: From Fox to Keynes, Oxford: Clarendon Press, 1967.
 • Chodos, Robert et al. The unmaking of Canada: the hidden theme in Canadian history since 1945. Halifax: James Lorimer & Company, 1991. ISBN 1-55028-337-5.
 • Coker, Christopher. Twilight of the West. Boulder: Westview Press, 1998. ISBN 0-8133-3368-7.
 • Colomer, Josep Maria. Great Empires, Small Nations. New York: Routledge, 2007. ISBN 0-415-43775-X.
 • Cook, Richard. The Grand Old Man. Whitefish: Kessinger Publishing, 2004. ISBN 1-4191-6449-X.
 • Delaney, Tim. The march of unreason: science, democracy, and the new fundamentalism. New York: Oxford University Press, 2005. ISBN 0-19-280485-5.
 • Diamond, Larry. The Spirit of Democracy. New York: Macmillan, 2008. ISBN 0-8050-7869-X.
 • Dobson, John. Bulls, Bears, Boom, and Bust. Santa Barbara: ABC-CLIO, 2006. ISBN 1-85109-553-5.
 • Dorrien, Gary. The making of American liberal theology. Louisville: Westminster John Knox Press, 2001. ISBN 0-664-22354-0.
 • Farr, Thomas. World of Faith and Freedom. New York: Oxford University Press US, 2008. ISBN 0-19-517995-1.
 • Falco, Maria. Feminist interpretations of Mary Wollstonecraft. State College: Penn State Press, 1996. ISBN 0-271-01493-8.
 • Fawcett, Edmund. Liberalism: The Life of an Idea. Princeton: Princeton University Press, 2014. ISBN 978-0-691-15689-7.
 • Flamm, Michael and Steigerwald, David. Debating the 1960s: liberal, conservative, and radical perspectives. Lanham: Rowman & Littlefield, 2008. ISBN 0-7425-2212-1.
 • Frey, Linda and Frey, Marsha. The French Revolution. Westport: Greenwood Press, 2004. ISBN 0-313-32193-0.
 • Gallagher, Michael et al. Representative government in modern Europe. New York: McGraw Hill, 2001. ISBN 0-07-232267-5.
 • Gifford, Rob. China Road: A Journey into the Future of a Rising Power. Random House, 2008. ISBN 0-8129-7524-3.
 • Godwin, Kenneth et al. School choice tradeoffs: liberty, equity, and diversity. Austin: University of Texas Press, 2002. ISBN 0-292-72842-5.
 • Gould, Andrew. Origins of liberal dominance. Ann Arbor: University of Michigan Press, 1999. ISBN 0-472-11015-2.
 • Gray, John. Liberalism. Minneapolis: University of Minnesota Press, 1995. ISBN 0-8166-2801-7.
 • Grigsby, Ellen. Analyzing Politics: An Introduction to Political Science. Florence: Cengage Learning, 2008. ISBN 0-495-50112-3.
 • Gross, Jonathan. Byron: the erotic liberal. Lanham: Rowman & Littlefield Publishers, Inc., 2001. ISBN 0-7425-1162-6.
 • Hafner, Danica and Ramet, Sabrina. Democratic transition in Slovenia: value transformation, education, and media. College Station: Texas A&M University Press, 2006. ISBN 1-58544-525-8.
 • Handelsman, Michael. Culture and Customs of Ecuador. Westport: Greenwood Press, 2000. ISBN 0-313-30244-8.
 • Hartz, Louis. The liberal tradition in America. New York: Houghton Mifflin Harcourt, 1955. ISBN 0-15-651269-6.
 • Heywood, Andrew (2003). Political Ideologies: An Introduction. New York: Palgrave Macmillan. ISBN 978-0-333-96177-3.
 • Hodge, Carl. Encyclopedia of the Age of Imperialism, 1800–1944. Westport: Greenwood Publishing Group, 2008. ISBN 0-313-33406-4.
 • Jensen, Pamela Grande. Finding a new feminism: rethinking the woman question for liberal democracy. Lanham: Rowman & Littlefield, 1996. ISBN 0-8476-8189-0.
 • Johnson, Paul. The Renaissance: A Short History. New York: Modern Library, 2002. ISBN 0-8129-6619-8.
 • Kanazawa, Satoshi (2010). "Why Liberals and Atheists Are More Intelligent" (PDF). Social Psychology Quarterly. 73 (1): 33–57. CiteSeerX 10.1.1.395.4490. doi:10.1177/0190272510361602. JSTOR 25677384.
 • Karatnycky, Adrian. Freedom in the World. Piscataway: Transaction Publishers, 2000. ISBN 0-7658-0760-2.
 • Karatnycky, Adrian et al. Nations in transit, 2001. Piscataway: Transaction Publishers, 2001. ISBN 0-7658-0897-8.
 • Kelly, Paul. Liberalism. Cambridge: Polity Press, 2005. ISBN 0-7456-3291-2.
 • Kirchner, Emil. Liberal parties in Western Europe. Cambridge: Cambridge University Press, 1988. ISBN 0-521-32394-0.
 • Knoop, Todd. Recessions and Depressions Westport: Greenwood Press, 2004. ISBN 0-313-38163-1.
 • Koerner, Kirk. Liberalism and its critics. Oxford: Taylor & Francis, 1985. ISBN 0-7099-1551-9.
 • Leroux, Robert, Political Economy and Liberalism in France: The Contributions of Frédéric Bastiat, London and New York, 2011.
 • Leroux, Robert, Davi M. Hart (eds), French Liberalism in the 19th Century, London and New York: London, 2012.
 • Lightfoot, Simon. Europeanizing social democracy?: The rise of the Party of European Socialists. New York: Routledge, 2005. ISBN 0-415-34803-X.
 • Losurdo, Domenico. Liberalism: a counter-history. London: Verso, 2011.
 • Lyons, Martyn. Napoleon Bonaparte and the Legacy of the French Revolution. New York: St. Martin's Press, Inc., 1994. ISBN 0-312-12123-7.
 • Mackenzie, G. Calvin and Weisbrot, Robert. The liberal hour: Washington and the politics of change in the 1960s. New York: Penguin Group, 2008. ISBN 1-59420-170-6.
 • Manent, Pierre and Seigel, Jerrold. An Intellectual History of Liberalism. Princeton: Princeton University Press, 1996. ISBN 0-691-02911-3.
 • Donald Markwell. John Maynard Keynes and International Relations: Economic Paths to War and Peace, Oxford University Press, 2006.
 • Mazower, Mark. Dark Continent. New York: Vintage Books, 1998. ISBN 0-679-75704-X.
 • Monsma, Stephen and Soper, J. Christopher. The Challenge of Pluralism: Church and State in Five Democracies. Lanham: Rowman & Littlefield, 2008. ISBN 0-7425-5417-1.
 • Palmer, R.R. and Joel Colton. A History of the Modern World. New York: McGraw Hill, Inc., 1995. ISBN 0-07-040826-2.
 • Perry, Marvin et al. Western Civilization: Ideas, Politics, and Society. Florence, KY: Cengage Learning, 2008. ISBN 0-547-14742-2.
 • Pierson, Paul. The New Politics of the Welfare State. New York: Oxford University Press, 2001. ISBN 0-19-829756-4.
 • Puddington, Arch. Freedom in the World: The Annual Survey of Political Rights and Civil Liberties. Lanham: Rowman & Littlefield, 2007. ISBN 0-7425-5897-5.
 • Riff, Michael. Dictionary of modern political ideologies. Manchester: Manchester University Press, 1990. ISBN 0-7190-3289-X.
 • Rivlin, Alice. Reviving the American Dream Washington D.C.: Brookings Institution Press, 1992. ISBN 0-8157-7476-1.
 • Ros, Agustin. Profits for all?: the cost and benefits of employee ownership. New York: Nova Publishers, 2001. ISBN 1-59033-061-7.
 • Routledge, Paul et al. The geopolitics reader. New York: Routledge, 2006. ISBN 0-415-34148-5.
 • Russell, Bertrand (2000) [1945]. History of Western Philosophy. London: Routledge. ISBN 978-0-415-22854-1.
 • Ryan, Alan. The Philosophy of John Stuart Mill. Humanity Books: 1970. ISBN 978-1-57392-404-7.
 • Ryan, Alan. The Making of Modern Liberalism (Princeton UP, 2012).
 • Ryan, Alan. On Politics: A History of Political Thought: From Herodotus to the Present. Allen Lane, 2012. ISBN 978-0-87140-465-7.
 • Shell, Jonathan. The Unconquerable World: Power, Nonviolence, and the Will of the People. New York: Macmillan, 2004. ISBN 0-8050-4457-4.
 • Shaw, G. K. Keynesian Economics: The Permanent Revolution. Aldershot, England: Edward Elgar Publishing Company, 1988. ISBN 1-85278-099-1.
 • Sinclair, Timothy. Global governance: critical concepts in political science. Oxford: Taylor & Francis, 2004. ISBN 0-415-27662-4.
 • Song, Robert. Christianity and Liberal Society. Oxford: Oxford University Press, 2006. ISBN 0-19-826933-1.
 • Stacy, Lee. Mexico and the United States. New York: Marshall Cavendish Corporation, 2002. ISBN 0-7614-7402-1.
 • Steinberg, David I. Burma: the State of Myanmar. Georgetown University Press, 2001. ISBN 0-87840-893-2.
 • Steindl, Frank. Understanding Economic Recovery in the 1930s. Ann Arbor: University of Michigan Press, 2004. ISBN 0-472-11348-8.
 • Susser, Bernard. Political ideology in the modern world. Upper Saddle River: Allyn and Bacon, 1995. ISBN 0-02-418442-X.
 • Trivers, Robert L. (1971). "The Evolution of Reciprocal Altruism" (PDF). The Quarterly Review of Biology. 46 (1): 35–57. doi:10.1086/406755. JSTOR 2822435..
 • Van den Berghe, Pierre. The Liberal dilemma in South Africa. Oxford: Taylor & Francis, 1979. ISBN 0-7099-0136-4.
 • Van Schie, P. G. C. and Voermann, Gerrit. The dividing line between success and failure: a comparison of Liberalism in the Netherlands and Germany in the 19th and 20th Centuries. Berlin: LIT Verlag Berlin-Hamburg-Münster, 2006. ISBN 3-8258-7668-3.
 • Various authors. Countries of the World & Their Leaders Yearbook 08, Volume 2. Detroit: Thomson Gale, 2007. ISBN 0-7876-8108-3.
 • Venturelli, Shalini. Liberalizing the European media: politics, regulation, and the public sphere. New York: Oxford University Press, 1998. ISBN 0-19-823379-5.
 • Wallerstein, Immanuel. The Modern World-System IV: Centrist Liberalism trimphant 1789–1914. Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 2011.
 • Wempe, Ben. T. H. Green's theory of positive freedom: from metaphysics to political theory. Exeter: Imprint Academic, 2004. ISBN 0-907845-58-4.
 • Whitfield, Stephen. Companion to twentieth-century America. Hoboken: Wiley-Blackwell, 2004. ISBN 0-631-21100-4.
 • Wolfe, Alan. The Future of Liberalism. New York: Random House, Inc., 2009. ISBN 0-307-38625-2.
 • Worell, Judith. Encyclopedia of women and gender, Volume I. Amsterdam: Elsevier, 2001. ISBN 0-12-227246-3.
 • Young, Shaun (2002). Beyond Rawls: An Analysis of the Concept of Political Liberalism. Lanham, MD: University Press of America. ISBN 978-0-7618-2240-0.
 • Zvesper, John. Nature and liberty. New York: Routledge, 1993. ISBN 0-415-08923-9.
Britain
 • Adams, Ian. Ideology and politics in Britain today. Manchester: Manchester University Press, 1998. ISBN 0-7190-5056-1.
 • Cook, Richard. The Grand Old Man. Whitefish: Kessinger Publishing, 2004. ISBN 1-4191-6449-X on Gladstone.
 • Falco, Maria. Feminist interpretations of Mary Wollstonecraft. State College: Penn State Press, 1996. ISBN 0-271-01493-8.
 • Forster, Greg. John Locke's politics of moral consensus. Cambridge: Cambridge University Press, 2005. ISBN 0-521-84218-2.
 • Gross, Jonathan. Byron: the erotic liberal. Lanham: Rowman & Littlefield Publishers, Inc., 2001. ISBN 0-7425-1162-6.
 • Locke, John. A Letter Concerning Toleration: Humbly Submitted. CreateSpace, 2009. ISBN 978-1-4495-2376-3.
 • Locke, John. Two Treatises of Government. reprint, New York: Hafner Publishing Company, Inc., 1947. ISBN 0-02-848500-9.
 • Wempe, Ben. T. H. Green's theory of positive freedom: from metaphysics to political theory. Exeter: Imprint Academic, 2004. ISBN 0-907845-58-4.
France
 • Frey, Linda and Frey, Marsha. The French Revolution. Westport: Greenwood Press, 2004. ISBN 0-313-32193-0.
 • Hanson, Paul. Contesting the French Revolution. Hoboken: Blackwell Publishing, 2009. ISBN 1-4051-6083-7.
 • Leroux, Robert, Political Economy and Liberalism in France: The Contributions of Frédéric Bastiat, London and New York, Routledge, 2011.
 • Leroux, Robert, and David Hart (eds), French Liberalism in the 19th century. An Anthology, London and New York, Routledge, 2012.
 • Lyons, Martyn. Napoleon Bonaparte and the Legacy of the French Revolution. New York: St. Martin's Press, Inc., 1994. ISBN 0-312-12123-7.
 • Shlapentokh, Dmitry. The French Revolution and the Russian Anti-Democratic Tradition. Edison, NJ: Transaction Publishers, 1997. ISBN 1-56000-244-1.

External links