ثروت ملل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ثروت ملل
Wealth of Nations.jpg
نویسنده(گان) آدام اسمیت
کشور اسکاتلند
زبان زبان انگلیسی
گونه(ها) علم اقتصاد، فلسفه
ناشر W. Strahan and T. Cadell, London
تاریخ انتشار ۱۷۷۶

ثروت ملل یا «تحقیقی پیرامون ماهیت و اسباب ثروت ملل» (به انگلیسی: An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations) عنوان مهمترین اثر آدام اسمیت اقتصاد دان و فیلسوف اسکاتلندی که در سال ۱۷۷۶ (میلادی) توسط انتشارات W. Strahan and T. Cadell, London چاپ گردید.

آدم اسمیت در سفری به فرانسه با روح نظریات فیزیوکراتها آشنا شد و در بازگشت به کشورخود کتاب ثروت ملل را که در آن به ماهیت و علل افزایش ثروت ملل پرداخته بود .

کلاسیکها قوانین اقتصادی را تابع نظم و قوانین حاکم برطبیعت محسوب داشته چنانچه اعتقاد بر این بود که هیچ گونه دخالتی از سوی دولت در امور اقتصادی جامعه مجاز نیست زیراانسان به‌طور غریزی به دنبال نفع شخصی است ، به عبارتی اگر انسان در فعالیت‌های اقتصادی خود آزاد گذارده شودخواهد توانست از مجموع فعالیت‌های فردی خود نفع اجتماع و سعادت آن را تأمین کنددقیق تر اینکه نظام حاکم بربازار آزاد و عملکرد قیمتها قادر خواهد بود تعادل عمومی اقتصاد را ایجاد کند.

بعدها با وقوع جنگ بین فرانسه و انگلیس در سال 1815 میلادی و بحران اقتصادی مرتبط با آن شامل وضع بد کارگران به تدریج تاملی را در خصوص این مکتب بوجود آورد.

پیوند به بیرون[ویرایش]