کارآفرینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کارآفرینی (به انگلیسی: Entrepreneurship) به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک‌های ناشی از آن اطلاق می‌شود.[۱]واژه کارآفرینی از کلمه فرانسوی " Entrepreneurs " به معنای "متعهد شدن " نشات گرفته است کارآفرینی اولین بار مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفت و تمامی مکاتب اقتصادی از قرن ۱۶ میلادی تا کنون به نحوی کارآفرینی را در نظریه‌های اقتصادی خویش تشریح نموده‌اند.[۲]یوزف شومپیتر(۱۹۳۴) فرایند کارآفرینی را " تخریب خلاق " می‌نامد. به عبارت دیگر ویژگی تعیین کننده در کارآفرینی همانا انجام کارهای جدید و یا ابداع روشهای نوین در امور جاری است.[۳]

خصوصیات بارز کارآفرینان[ویرایش]

۱. رؤیا: کارآفرینان برای آینده کسب و کار خود دارای چشم‌انداز می‌باشند و مهمتر از آن دارای توانایی پیاده‌سازی رویاهای خود هستند.

۲. قاطعیت: وقت تلف نمی‌کنند، سریع تصمیم‌گیری می‌کنند. تردستی آنها عامل کلیدی موفقیت شان است.

۳. عملگرا: موقع تصمیم‌گیری، به سریعترین روش ممکن، تصمیم‌گیری و اجرا می‌کنند.

۴. اراده : نسبت به مشارکت و اجرای کار متعهد هستند. آنها به ندرت جا می‌زنند، حتی زمانی که با موانع غیرقابل عبور مواجه‌اند.

۵. فداکاری : آنها خودرا وقف کسب و کار خود کرده‌اند، گاهی بخاطر این توجه، هزینه روابط خود را با دوستان و خانواده را نیز می‌پردازند. آنها خستگی ناپذیرند، ۱۲ساعت در روز و ۷روز هفته، کاری غیرمعمولی نیست که کارآفرین در حال تلاش برای بدست آوردن کسب و کار خود در زندگی انجام می‌دهند.

۶. از خود گذشتگی : کارآفرینان عاشق آنچه که آنها انجام می‌دهند، هستند. این عشق است که آنها را حفظ می‌کند و ترک کار را برایشان دشوار؛ و این عشق به محصول و خدمات است که آنها را بسیار موفق در ارائه کارشان می‌کند.

۷. جزئیات : گفته شده است که شیطان مقیم جزئیات است. هرچند گاهی اینطور نیست، اما کارآفرین خود را در ورای جزئیات قرار می‌دهد.

۸. سرنوشت : آنها می‌خواهند مسئول سرنوشت خود باشند تا وابسته به یک کارفرما.

۹. پول : پولدار شدن لزوماً محرک کارآفرینان نیست؛ میزان درآمد سنگ ترازوی آنان است. کارآفرینان عقیده دارند اگر موفق باشند، پاداش نیز خواهند داشت.

۱۰. پخش کردن: کارآفرینان می‌دانند که کسب و کار خود توسط کدام کارمندان کلیدی به موفقیت خواهد رسید.[۴][۵]

جنسیت[ویرایش]

هرچند جنسیت کارآفرینان در اکثر کشورها را مردان تشکیل می‌دهند لیکن لازم بذکر است در کشورهای آلمان، روسیه، مالزی، ونزوئلا تعداد زنان با اختلاف ناچیزی کمتر از مردان می‌باشد. این درحالی است که در کشورهای تونگا، برزیل و گواتامالا تعداد زنان کارآفرین بیشتر از مردان) بوده است؛ در ایران حدود ۴۰ درصد کارآفرینان زنان بوده‌اند.[۶]

در ایران، صندوق کارآفرینی[ویرایش]

در ایران صندوق کارآفرینی امید (یا مهر امام رضا) وجود دارد که رسالت این صندوق در حوزه کارآفرینی تعریف‌شده است و تسهیلات توسط این صندوق ارائه می‌شود. البته برخی از نمایندگان مجلس ایران معتقدند تأمین هزینه برای ایجاد شغل نیازمند منابع بسیار سنگینی هستند که صندوق کارآفرینی امید (یا همان مهر امام رضا) در این خصوص منابع حداقلی دارد و در خصوص بانک‌های کارآفرینی نیز میزان منابع و پرداخت پایین است؛ و «این موسسه‌های کوچک» نمی‌توانند مشکل بیکاری را حل کنند چراکه «کارآفرینان» مشکل تأمین مالی دارند. این نمایندگان مجلس ایران معتقدند دولت نیازمند تأمین و افزایش سرمایه این بانک‌هاست و رویکرد این صندوق‌ها درست است اما صرفاً عناوین مشکل‌گشا نیستند و حل مشکل این صندوق‌ها درگرو تأمین منابع آن‌ها است. نمایندگان مجلس ایران معتقدند این صندوق‌ها باید در مناطق مختلف به‌صورت عادلانه توزیع شود. به‌طورکلی این صندوق‌ها برای مشاغل خانگی، گلخانه‌ای، صنایع‌دستی، دامداری‌های کوچک (پنج رأس) خوب و موفق‌تر بوده است. البته برخی دیگر از نمایندگان مجلس ایران معتقدند که با قرار دادن بانک‌ها و صندوق‌های سودجو مشکلی حل نخواهد شد؛ تنها سرمایه‌ای سوخت و نابود می‌شود. در برخی بخش‌ها تسهیلات به نام پروژه یا اشتغالی پرداخت‌شده اما به دلیل عدم دقت لازم و بازرسی در جای دیگری هزینه شده است. فرار توسط آن‌کسانی انجام‌شده است که تسهیلات بالایی دریافت کرده‌اند اما مدرکی که نشان‌دهندهٔ آن باشد که به تعهد خود عمل کرده باشند وجود ندارد، ضعفِ نظارت و بازرسی می‌بوده است. برخی نمایندگان مجلس ایران معتقدند می‌بایست بازرسی‌های درستی صورت گیرد تا مشخص شود تسهیلات پرداخت‌شده به‌درستی در حوزه کارآفرینی هزینه شده و یا خیر.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تعریف کارآفرین و ویژگی‌های کارآفرینان». پایگاه اینترنتی کارآفرینی، ۳۰ ژانویه ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۴ اسفند ۱۳۸۶. 
  2. کارآفرینی چیست
  3. کارآفرینی چیست
  4. ترجمه از کتاب Entrepreneurship: William D. Bygrave, Andrew Zacharakis
  5. Haidar, J.I. , 2012. "Impact of Business Regulatory Reforms on Economic Growth," Journal of the Japanese and International Economies, Elsevier, vol. 26(3), pages 285–307, September
  6. Global Entrepreneurship Monitor GEM
  7. «- سایت خبری تحلیلی تابناک - اخبار ایران و جهان». TABNAK. ۲۰۱۶-۰۱-۱۳. بازبینی‌شده در ۲۰۱۶-۰۱-۱۳. 

پیوند به بیرون[ویرایش]