رالف والدو امرسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رالف والدو امرسون
امرسون در سال ۱۸۵۷
زادهٔ۲۵ مهٔ ۱۸۰۳
بوستون، ماساچوست، آمریکا
درگذشت۲۷ آوریل ۱۸۸۲ (۷۸ سال)
کنکورد، ماساچوست، آمریکا
ملیتآمریکایی
محل تحصیلمدرسه الاهیات هاروارد
دورهفلسفه سده نوزدهم
حیطهفلسفه غربی
مکتبتعالی‌گرایی
محل کارکالج هاروارد
علایق اصلی
فردگرایی، عرفان
ایده‌های چشمگیر
یک تله موش بهتر بساز جهان راهی به درگاه شما خواهد زد، چشم شفاف
امضاء

رالف والدو امرسون، (به انگلیسی: Ralph Waldo Emerson) (زادهٔ ۲۵ مه ۱۸۰۳، بوستون – درگذشته ۲۷ آوریل ۱۸۸۲، کنکورد) فیلسوف و نویسنده آمریکایی بود. امرسون را پدیدآورنده مکتب تعالی‌گرائی آمریکا می‌دانند.

زندگی[ویرایش]

دوران جوانی[ویرایش]

رالف والدو امرسن در روز ۲۵ مه ۱۸۰۳ در شهر بوستن در ایالت ماساچوست زاده شد. پدرش کشیشی از فرقه یونیتاریست‌ها بود و هنگامی که رالف والدو ده‌سال بیشتر نداشت، درگذشت. پس از مرگ پدر، عمه روشنفکر او، «مری مودی امرسن» به تعلیم و تربیت وی همت گماشت. امرسن در سال ۱۸۲۵ از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل و در سال ۱۸۲۶ موفق به دریافت مجوز کشیشی برای تبلیغ فرقه یونیتارینها شد. امرسن در سال ۱۸۲۹ به همکاری با کلیسای یونیتاری دعوت شد و در همان سال با «الن لوییزا تاکر» ازدواج نمود. «الن لوییز» دو سال پس از ازدواج درگذشت.

سفر به اروپا[ویرایش]

امرسن پس از مرگ همسرش راهی اروپا شد و طی سال‌های ۱۸۳۲ و ۱۸۳۳ با فلاسفه و نویسندگان و شاعران برجسته اروپایی مانند: توماس کارلایل، ویلیام وردزورث و ساموئل تایلر کلریج آشنا شد. امرسن در این سفر، تحقیقاتی پیرامون ایده‌آلیسم آلمانی و فلسفه هندی به‌عمل آورد که در نگارش‌های بعدی او مؤثر بود. او در زمینهٔ تغییر و تحول در تاریخ هم عقیده با توماس کارلایل بود مبنی بر اینکه تغییر در تاریخ و اجتماع توسط اشخاص بزرگ ایجاد می‌شود نه تودهٔ مردم.

او می‌گوید شما شخصیتهای بزرگی را مثل محمد پیامبر اسلام به من بشناسانید تا تأثیر آنهارا درتحول در تاریخ برای شما بازگو کنم.

من در طبیعت وحشی احساس ارزشمند و آشنایی را درک کرده‌ام که در خیابان‌ها و دهکده‌ها هرگز به‌آن دست نیافته‌ام. در دشت‌های آرام، به‌ویژه در مرزهای افق دوردست، انسان شاهد دل‌انگیزترین و باشکوه‌ترین زیبایی‌ها که با سرشت او همگون است، می‌باشد.

فعالیت‌های ادبی[ویرایش]

پس از بازگشت از اروپا در سال ۱۸۳۵ با «لودیا جکسون» ازدواج کرد و در شهر کنکورد واقع در ایالت ماساچوست اقامت گزید. اولین کتاب او به نام «طبیعت»، در سال ۱۸۳۶ منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ای از رسالات کوتاه فرهنگی-اجتماعی است که در آن به تشریح و تبلیغ زندگی بی‌آلایش و سازگار با سرشت انسان و محیط زیست او پرداخته‌است. تدریس رسالات «دانشمند آمریکایی» در سال ۱۸۳۷ و «خطاب به کالج الهیات» در سال ۱۸۳۸، به اخراج وی از دانشگاه هاروارد انجامید. برکناری وی از دانشگاه، سبب شهرت بیشتر و افزایش پیروان او شد. امرسن به عنوان رهبر ترانسندنتالیستها مورد قبول و احترام طرفدارانش قرار گرفت. وی با همکاری آموس برانسن الکوت، مارگرت فولر و هنری دیوید تورو در سال ۱۸۴۰ به نشر مجله میزان، ارگان ترانسندنتالیست‌ها، به‌عنوان مرکز پرورش و ارتباط عقاید پیشروِ متفکرانِ جدی در هر جامعه‌ای، اقدام نمود. این نشریه تا سال ۱۸۴۴ منتشر شد. از سال ۱۸۵۰ به بعد نوشتارهای امرسون با موفقیت بیشتری روبرو شد. مانند: روش زندگی - ۱۸۶۰ (میلادی) و جامعه و فرد - ۱۸۷۰ (میلادی). امرسون استعداد ادبی و دوراندیشی فرهنگی خود را در تقریظ بر کتاب والت ویتمن به‌نام «برگ‌های علف»، به ثبوت رساند؛ او دربارهٔ ویتمن اشتهار جهانی وی را پیش‌بینی کرد. امرسن بارها در مقام پیشوای ادبی و مشوق فرهنگی نسل جوان شناخته شده‌است. وی به دانشمندان آمریکایی توصیه می‌کند که خود را از نفوذ عقاید اروپاییان حفظ نمایند. امرسون بانی مکتب جدیدی در فرهنگ آمریکا محسوب شده و آثار او تأثیر به‌سزایی بر مشاهیر رنسانس آمریکایی مانند: والت ویتمن، امیلی دیکنسون، ناتانیل هاوثورن، ادگار آلن‌پو و هرمان ملویل داشته‌است.

نظرات[ویرایش]

امرسون از یونیتاریست‌های معروف و بانفوذ آمریکا است. امرسون به سعدی علاقه زیادی داشت، تا جایی که نوشته‌های وی را با انجیل متی مقایسه نمود.[۱] امرسون در مدح حافظ شیرازی نیز مقالاتی نوشت.[۲]

آثار[ویرایش]

 • ۱۸۳۶ طبیعت (این کتاب توسط مرضیه خسروی ترجمه و توسط نشر روزگار نو راهی بازار شده‌است)
 • ۱۸۳۷ دانشمند آمریکایی
 • ۱۸۳۸ جنگ
 • ۱۸۴۸ اتکای به‌خود
 • ۱۸۶۰ روش زندگی
 • ۱۸۶۷ می-دی و داستان‌های دیگر
 • ۱۸۷۰ جامعه و فرد
 • خاطرات
 • نمایندگان بشریت

ترجمه‌ی فارسی[ویرایش]

از امرسون آثار پراکنده‌ای به فارسی منتشر شده است. جدول زیر مهم‌ترین کتاب‌های منتشر شده از او به زبان فارسی را نشان می‌دهد:

آثار منتشر شده از امرسون به فارسی
نام کتاب مترجم انتشارات توضیحات
طبیعت، اتکا به نفس، تجربه مهدی محمدی انتشارات مولی شامل سه مقالهٔ «طبیعت»، «اتکا به نفس»، «تجربه» و یک شرح حال
لنگرگاهی در شن روان الهام شوشتری‌زاده نشر اطراف شامل یک مقاله از امرسون
دختر کولی نیلوفر آقاابراهیمی نشر علم شامل اشعار بازآفرینی شدهٔ امرسون توسط مترجم
طبیعت مرضیه خسروی نشر روزگار نو شامل مقالهٔ «طبیعت»

منابع[ویرایش]

 1. Milani, A. Lost Wisdom. 2004. Washington. ISBN 0-934211-90-6 p.39
 2. «Persian Poetry». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۹ ژوئن ۲۰۰۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]