پیشینه هنر غرب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

هنر غرب (به انگلیسی: Western art) به ساخته‌های هنری گفته می‌شود که در کشورهای اروپایی و شمال آمریکا آفریده شده و از سوی این کشورها پذیرفته شده است.

آغاز بررسی این هنر با بررسی دربارهٔ هنر خاورمیانه باستانی، مصر باستان و هنر دوران برنز یونانی در پیرامون دریای اژه که تا هزاره سوم پیش از میلاد می‌رسد، شکل می‌گیرد. بهر حال شکل‌های موازی از این هنرها در اروپا نیز دیده می‌شود. الگوهای پایداری از توسعه هنری در اروپا زمانی روشن می‌گردد که هنر یونان باستان، از سوی روم در زمانی که بیشتر اروپا و شمال آفریقا را در اختیار داشت، پذیرفته شده و به سراسر اروپا منتقل می‌شود.
تاثیر هنر دوران کلاسیک (به انگلیسی: Classical antiquity)در دو هزاره بعدی نوسان داشته است. تأثیر بزرگ دیگر هنر غرب از دین مسیحیت می‌باشد.

هنر دوران باستان[ویرایش]

مصر، یونان، روم و سال‌های شروع مسیحیت.

مصر تمدنی با سنت بسیار قوی معماری و تندیس گری است (که هر دو این هنرها با رنگ‌های روشن رنگ آمیزی می‌شده است). هم چنین آن‌ها نقاشی‌های فراوان دیواری (به انگلیسی: mural paintings) در معابد و خانه‌های خویش داشته‌اند.
یونان باستان نقاشان، تندیس سازان و معماران بزرگی داشته است. پارتنون یک مثال از معماری آنان می‌باشد. تندیس‌های مرمی یونانی اغلب بالاترین شکل هنر دوران کلاسیک توصیف می‌شود.

هنر رومی زیر نفوذ هنر یونانی بود.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی