پرش به محتوا

نئوپاگانیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پگانیسم مدرن)
نمادهای چند پاگان معاصر

بت‌پرستی نوین، پاگانیسم جدید[۱] گروهی از جنبش‌های مذهبی معاصر و برخاسته از گونه‌های مختلفِ اعتقاداتِ پاگانیسم در اروپای پیشامدرن است.[۲][۳]برای برخی از گروه‌های پاگانیسم، قومیت در مذهب آنها محوری است و برخی عضویت را به یک گروه قومی محدود می‌کنند. برخی از منتقدان این رویکرد را نوعی نژادپرستی توصیف کرده‌اند. دیگر گروه‌های پاگانیسم به مردم از هر قومی اجازه می‌دهند، با این دیدگاه که خدایان و الهه‌های یک منطقه خاص می‌توانند هر کسی را به پرستش خود فراخوانند. برخی از این گروه‌ها تمایل خاصی به نظام‌های اعتقادی پیش از مسیحیت در یک منطقه خاص دارند که هیچ پیوند قومی با آن ندارند زیرا خود را از طریق تناسخ از افراد آن جامعه می‌دانند. تمرکز بیشتری روی قومیت در جنبش‌های پاگانیسم در اروپای قاره ای نسبت به جنبش‌های پاگانیسم در آمریکای شمالی و جزایر بریتانیا وجود دارد. این گونه پاگانیسم‌های قومی به گونه‌های مختلف به عنوان پاسخی به نگرانی در مورد ایدئولوژی‌های خارجی، جهانی شدن، جهان وطن گرایی و نگرانی‌ها در مورد فرسایش فرهنگی تلقی شده‌اند.

محراب بتها در سوئد. بت چوبی بزرگتر نشان دهنده خدای فری است.
۲۰۰۹ میلادی
خدای شاخدار و الهه مادر

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Adler, Margot (2006) [First published 1979]. Drawing Down the Moon: Witches, Druids, Goddess-Worshippers and Other Pagans in America (Revised Edition ed.). London: Penguin Books. ISBN 978-0-14-303819-1.
  2. Lewis, James R. (2004). The Oxford Handbook of New Religious Movements. London and New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-514986-6.
  3. Carpenter, Dennis D. (1996). "Emergent Nature Spirituality: An Examination of the Major Spiritual Contours of the Contemporary Pagan Worldview". In Lewis, James R.. Magical Religion and Modern Witchcraft. Albany: State University of New York Press. ISBN 978-0-7914-2890-0.

پیوند به بیرون[ویرایش]