لاتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زبان لاتین)
لاتین
lingua Latina
Alt text
بیانلاتینا [laˈti:na]
زبان بومی درجمهوری روم، امپراتوری روم، قرون وسطی و قرون جدید، پادشاهی ارمنی کیلیکیه (به‌عنوان زبان میانجی), واتیکان
وضعیت رسمی
زبان رسمی در
  سریر مقدس
تنظیم‌شده توسطدر کتاب عهد عتیق و مدرسهٔ رومَنس
کدهای زبان
ایزو ۶۳۹-۱la
ایزو ۶۳۹-۲lat
ایزو ۶۳۹-۳lat

لاتین یک زبان کلاسیک از خانوادهٔ زبان‌های ایتالیک است که به مانند بیشتر زبان‌های اروپایی از زیرشاخه‌های زبان نیاهندواروپایی است.[۱] در ابتدا در بخشی از اروپا به این زبان صحبت می‌شد، شهری به‌نام لاتیوم واقع در ایتالیا.

ارزش این زبان زمانی چندبرابر شد که به‌عنوان زبان رسمیِ امپراتوری روم انتخاب‌شد. اگر امپراتوری روم تشکیل نمی‌شد این زبان در حد یک زبان محلی باقی می‌ماند. همچنین لاتین، زبان رسمی کلیسا، به‌ویژه کلیسای کاتولیک است. همهٔ سخنرانی‌ها و سرودهای مذهبی مسیحیت به این زبان است. در گذشته هم زبان لاتین به‌عنوان زبان علمی و دانشگاهی در دانشگاه‌های اروپا به‌کار می‌رفت.

امروزه همهٔ زبان‌های رومی (اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، ایتالیایی، رومانیایی و چند زبان دیگر) به‌طور مستقیم از این زبان ریشه گرفته‌اند و بسیاری از واژه‌ها در دیگر زبان‌ها، به‌ویژه انگلیسی، از لاتین آمده‌اند.[نیازمند منبع]

با گسترش دامنهٔ امپراتوری روم، دامنهٔ استفاده‌کنندگان از این زبان افزایش یافت. زبان لاتین، زبان نوشتارهای سیاسی و علمی نیز بوده‌است.

پیوند با مذهب کاتولیک[ویرایش]

آنچه باعث بقای این زبان شد انتخاب آن به‌عنوان زبان رسمیِ مذهب کاتولیک بود. زمانی که کنستانتین یکم دین مسیحیت را به رسمیت شمرد، زبان لاتین به‌عنوان زبان رسمیِ این دین در اروپای غربی استفاده شد، درحالی‌که زبان یونانی زبان رایج کتاب مقدس در ارتدوکس بود.
در سده‌های میانی زبان لاتین همچنان به‌عنوان زبان رسمی کلیسا استفاده می‌شد و کشیشان و دانشجویان الهیات به این زبان تحصیل می‌کردند. در سده‌های میانی پایانی، مردان و زنان طبقهٔ متوسط به پایین اجازهٔ آموزش خواندن انجیل را دریافته و به همین دلیل به زبان لاتین آشنایی پیدا می‌کردند. مارتین لوتر در سده‌های ۱۵ و ۱۶، برای اولین بار انجیل را از لاتین به آلمانی ترجمه کرد. علی‌رغم تأثیر زیادی که بر روشنفکری دینی در رنسانس گذاشت، سرآغاز منسوخ شدن زبان لاتین گردید.

منابع[ویرایش]

  1. .Sandys, John Edwin (1910). A companion to Latin Studies. Chicago: University of Chicago Press. pp. 811–812

پیوند به بیرون[ویرایش]